Jump to content
sonakias

Golf 5/6 - S3 Intercooler (Aftermarket Intercooler) [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

το εβαλα μαζι με τα κολαρα τα οποια δεν ειναι απο αλουμινιο και καθετε ακριβως να παρεις τα κολαρα του σ3 γιατι εχουν κατι κουρπες αναποδα σε σχεση με το ΟΕΜ

Οπότε Αυτά Που Θα Χρειαστώ Είναι Οι Παρακάτω Κωδικοί Για Το GT Μου;;;;;;;;;;; (Σε Ρωτάω Γιατί Αν Το Παραγγείλω Λάθος Θα Το Φάω Στα Μούτρα Και Τζάμπα Τα 340 Με 400 Ευρώ)

1K0145803P Το Οποίο Έρχεται Μαζί Με 1K0121345AB Πλαστικό Φιλέτο Και 1K0121345AC

Τα Κολάρα Φίλε Μου Που Αγόρασες Είναι Αυτά;;;;

1K0145832L

1K0145834AA

Αν Είναι Αυτά Τα Οποία Χρειάστηκες Αύριο Πάω Κι Όλας Για Να Τα Παραγγείλω,Φτάνει Να Μπαίνουν Κουτί Στο GT Μου.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε Αυτά Που Θα Χρειαστώ Είναι Οι Παρακάτω Κωδικοί Για Το GT Μου;;;;;;;;;;; (Σε Ρωτάω Γιατί Αν Το Παραγγείλω Λάθος Θα Το Φάω Στα Μούτρα Και Τζάμπα Τα 340 Με 400 Ευρώ)

1K0145803P Το Οποίο Έρχεται Μαζί Με 1K0121345AB Πλαστικό Φιλέτο Και 1K0121345AC

Τα Κολάρα Φίλε Μου Που Αγόρασες Είναι Αυτά;;;;

1K0145832L

1K0145834AA

Αν Είναι Αυτά Τα Οποία Χρειάστηκες Αύριο Πάω Κι Όλας Για Να Τα Παραγγείλω,Φτάνει Να Μπαίνουν Κουτί Στο GT Μου.

Τι Έγινε Ρε Παιδιά Κανένας Δεν Το Έχει Βάλει Το Intercooler Του S3 :drinks: Σε Golf GT?????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Επειδή έχει μπει στο τρυπάκι για μετατροπή που περιλαμβάνει πρόγραμμα, ολόσωμη εξάτμιση, εισαγωγή και i/c θέλω να ρωτήσω κάτι όσον αφορά το i/c. Ποια είναι η καλύτερη επιλογή για το αμάξι μου; Να πάω στο δοκιμασμένο i/c S3 ή σε κάποιο άλλο; Υπάρχει κάποιο της Forge ή άλλης εταιρίας που θα έπρεπε να σκεφτώ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

forge η της Apr αλλα πιστευω οτι του s3 ειναι οτι πρεπει και απο οικονομικης πλευρας και γενικα σε υπερκαλυπτει

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη και εμπειρία είναι να βάλεις του S3 που έβαλα και εγώ εδώ και καιρό!

Να φανταστείς στο TSI των 140 hp που έχω και είδα διαφορά χωρίς να έχω πρόγραμμα!!! Φαντάσου λοιπόν στη δική σου σύνθεση όπως μας την περιγράφεις!

Το καλοκαίρι δεν κομπιάζει όταν έχει τους 40 βαθμούς έξω... Έχω κερδίσει ροπή στις ψηλές στροφές που πριν κρέμαγε... Και όταν έχω ανοιχτό τον κλιματισμό δεν νοιώθω τον κινητήρα να κομπιάζει καθόλου! Και συμφέρει οικονομικά γιατί μόνο το intercooler της Forge έχει 700 ευρώ ενώ του S3 θα το βρείς στα 350 ευρώ! Ενώ η εργασία τοποθέτησης και των δύο είναι παρόμοια απο θέμα χρόνου και δυσκολίας (κατα τι ποιό χρονοβόρα του S3)

Τα aftermarket intercoolers εκεί που τοποθετούνται (μπροστά απο όλα τα ψυγεία μας) εμποδίζουν (υπο κάποιες καιρικές συνθήκες στη Ελλάδα) την σωστή ψύξη των υπολοίπων ψυγείων!

ΟΕΜ φίλε μου με ότι συνεπάγεται και ξέγνιασες!!! Ούτε κόβεις ούτε πειράζεις κατι για την τοποθέτηση του, just plug n play...

(sorry αν κούρασα)

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη και εμπειρία είναι να βάλεις του S3 που έβαλα και εγώ εδώ και καιρό!

Να φανταστείς στο TSI των 140 hp που έχω και είδα διαφορά χωρίς να έχω πρόγραμμα!!! Φαντάσου λοιπόν στη δική σου σύνθεση όπως μας την περιγράφεις!

Το καλοκαίρι δεν κομπιάζει όταν έχει τους 40 βαθμούς έξω... Έχω κερδίσει ροπή στις ψηλές στροφές που πριν κρέμαγε... Και όταν έχω ανοιχτό τον κλιματισμό δεν νοιώθω τον κινητήρα να κομπιάζει καθόλου! Και συμφέρει οικονομικά γιατί μόνο το intercooler της Forge έχει 700 ευρώ ενώ του S3 θα το βρείς στα 350 ευρώ! Ενώ η εργασία τοποθέτησης και των δύο είναι παρόμοια απο θέμα χρόνου και δυσκολίας (κατα τι ποιό χρονοβόρα του S3)

Τα aftermarket intercoolers εκεί που τοποθετούνται (μπροστά απο όλα τα ψυγεία μας) εμποδίζουν (υπο κάποιες καιρικές συνθήκες στη Ελλάδα) την σωστή ψύξη των υπολοίπων ψυγείων!

ΟΕΜ φίλε μου με ότι συνεπάγεται και ξέγνιασες!!! Ούτε κόβεις ούτε πειράζεις κατι για την τοποθέτηση του, just plug n play...

(sorry αν κούρασα)

Εγω ποτε θα τοποθετησω?????? new_lol.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω ποτε θα τοποθετησω?????? new_lol.gifnew_lol.gif

tease.giftease.giftease.gif

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη και εμπειρία είναι να βάλεις του S3 που έβαλα και εγώ εδώ και καιρό!

Να φανταστείς στο TSI των 140 hp που έχω και είδα διαφορά χωρίς να έχω πρόγραμμα!!! Φαντάσου λοιπόν στη δική σου σύνθεση όπως μας την περιγράφεις!

Το καλοκαίρι δεν κομπιάζει όταν έχει τους 40 βαθμούς έξω... Έχω κερδίσει ροπή στις ψηλές στροφές που πριν κρέμαγε... Και όταν έχω ανοιχτό τον κλιματισμό δεν νοιώθω τον κινητήρα να κομπιάζει καθόλου! Και συμφέρει οικονομικά γιατί μόνο το intercooler της Forge έχει 700 ευρώ ενώ του S3 θα το βρείς στα 350 ευρώ! Ενώ η εργασία τοποθέτησης και των δύο είναι παρόμοια απο θέμα χρόνου και δυσκολίας (κατα τι ποιό χρονοβόρα του S3)

Τα aftermarket intercoolers εκεί που τοποθετούνται (μπροστά απο όλα τα ψυγεία μας) εμποδίζουν (υπο κάποιες καιρικές συνθήκες στη Ελλάδα) την σωστή ψύξη των υπολοίπων ψυγείων!

ΟΕΜ φίλε μου με ότι συνεπάγεται και ξέγνιασες!!! Ούτε κόβεις ούτε πειράζεις κατι για την τοποθέτηση του, just plug n play...

(sorry αν κούρασα)

Φίλε ta6ape χωρίς πρόγραμμα και με intercooler s3 παρατήρησες κάποιο lag στο αμάξι ???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ta6ape χωρίς πρόγραμμα και με intercooler s3 παρατήρησες κάποιο lag στο αμάξι ???

Απολύτως κανένα lag φίλε μου!

Αντιθέτως με τα aftermarket i/c (forge και άλλα) όπου πελάτες μου -όσο είμουν σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο- μου λέγανε οτι τους "πρόσθεσε" lag... thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως κανένα lag φίλε μου!

Αντιθέτως με τα aftermarket i/c (forge και άλλα) όπου πελάτες μου -όσο είμουν σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο- μου λέγανε οτι τους "πρόσθεσε" lag... thumbsdown.gif

Καλά για aftermarket i/c είναι standard το lag. Σκέφτομαι και εγώ να βάλω το intercooler του S3. Αξίζει τα λεφτά του όταν το αμάξι είναι "μαμά" ή να το βάλω όταν περάσω πρόγραμμα ??

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

δεν εχουμε ποτε lag........

........με ΟΕΜ εξαρτήματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά για aftermarket i/c είναι standard το lag. Σκέφτομαι και εγώ να βάλω το intercooler του S3. Αξίζει τα λεφτά του όταν το αμάξι είναι "μαμά" ή να το βάλω όταν περάσω πρόγραμμα ??

Όπως είπα και πιο πάνω, εγώ που δεν έχω πρόγραμμα και είδα αισθητή διαφορά με το S3 i/c !

Link to comment
Share on other sites

καλα τα λεει ο φιλος μου ο αντωνης!

παιδια δεν κανουμε κανενα group buy για s3?απο τιμες που κιμαινεται μαζι με σωληνες?500 πολλα?τοποθετημενο?

Link to comment
Share on other sites

καλα τα λεει ο φιλος μου ο αντωνης!

παιδια δεν κανουμε κανενα group buy για s3?απο τιμες που κιμαινεται μαζι με σωληνες?500 πολλα?τοποθετημενο?

Εγώ ενδιαφέρομαι πάντως για Group-Buy ! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενδιαφέρομαι πάντως για Group-Buy ! :)

Κάθε φορά που μιλάμε για I/C S3 υπάρχουν αρκετοί που αναφέρουν group buy. Λοιπόν ας κάνει κάποιος το βήμα και ας ανοίξει ένα group buy ρε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Τη λύση του παράλληλου γιατι δεν την εξεταζει κανείς?

Θα προσθέτει lag αλλα σιγουρα σε συνδυασμο με του εργοστασιακού ,θα εχει καλυτερη αποδοση απο του S3.

Link to comment
Share on other sites

Τη λύση του παράλληλου γιατι δεν την εξεταζει κανείς?

Θα προσθέτει lag αλλα σιγουρα σε συνδυασμο με του εργοστασιακού ,θα εχει καλυτερη αποδοση απο του S3.

Υπό κάποιες συνθήκες οδήγησης και κλίματος θα έχει καλύτερη απόδοση στις ψηλές στροφές του κινητήρα, αλλά εκτός του LAG που σωστά ανέφερες ότι θα αυξηθεί, θα έχεις και αύξηση θερμοκρασίας σε χαμηλές στροφές και μικρές ταχύτητες ιδίως όταν έχουμε "καύσωνα" αφού αυτό το "χοντρό" ψυγείο που θα βρίσκεται μακριά από τα βεντηλατέρ και εμπρός δεν θα ψύχεται σωστά!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δν ξερω πιο πολλα απο εσας...αλλα σε προσφατη κουβεντα με κατοχο σιροκο καταληξαμε στο οτι το Intercooler s3 δν δινει τπτ αλλο παρα αντοχη στα πατηματα και ανοιγματα.τα παιδια πηγαν και εκαναν dyno καμια διαφορα σε νουμερα.δν υπαρχει καμια διαφορα στα πρωτα ανοιγματα...αλλα οσο περναει η ωρα και πιεζεις το αμαξι υπαρχει αλλαγη.θελω να καταληξω στο οτι αξιζει μονο αν υπαρχει στο μυαλο σου να πατατε.για αυτους που το εχουν για βολταδικο και για να πηγαινουν ταξιδακια ισως ειναι υπερβολη.ωστοσο εγω ειπα μια αποψη...για να ειμαι ειλικρινης αν μου περισευαν θα εβαζα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το Intercooler δεν εχει να δώσει τόσο σε επιδοσεις ,όσο σε ασφαλεια και αντοχή.

Οντως ενω στο πρώτο πάτημα κοντρας το Intercooler δεν κανει καμια διαφορα ,στο δευτερο πάτημα σου δινει διαφορα μιας καροτσας.Το κέρδος σου ειναι κυρίως σε αποδοση χειμωνα-καλοκαιρι.Κανε ενα πάτημα τωρα που καλοκαιριαζει και αν νοιώσεις οτι εχεις χασει καμια 20αρια αλογα απο αυτα που είχες ,τότε θα καταλαβεις γιατι πληρωνουν καποιοι και αλλαζουν Intercooler .

Προσωπικα ψήνομαι ,αλλα δεν ειμαι πεισμενος για το value for money της αντικαταστασης του απλού Intercooler (υποψιν εινα το ιδιο με του διλιτρου) με το αντιστοιχο του S3.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο themisSs13 με αυτό που λες! Όντως προσθέτει ένα είδος "αντοχής σε πίεση"!

Αλλά όσον αφορά την ιπποδύναμη έχουν κάνει μετρήσεις στο εξωτερικό σε GTI που φόρεσαν το i/c του S3 και βρήκαν μια μικρή αύξηση!

Αυτό που αυξάνεται αρκετά είναι η ροπή!!! Αυτό το βλέπουν στη δυναμομέτρηση έπειτα από "ζέσταμα" κινητήρα με αρκετά ανοίγματα όπου αντί να πέσει η απόδοση σε ροπή-ιπποδύναμη, αντιθέτως παραμένει "πιο" σταθερή (με μικρότερη τάση μείωσης)...

Σε αυτό που λες rallakias έχεις δίκιο μόνο που θα σε βεβαιώσω ότι αξίζει να δώσεις 500 ευρώ με εργασία για το i/c του S3 παρά 900 ευρώ με εργασία για aftermarket. Με την ΟΕΜ λύση είσαι σίγουρος ότι δεν θα "ζεστάνεις" τα υπόλοιπα ψυγεία σου για να "κρυώσεις" το τούρμπο... και σου βγαίνει και πιο φτηνά!

Το I/C του S3 είναι πιο χοντρό στο σώμα του από του GTI-GT-TSI και έχει το ίδιο υλικό (αλουμίνιο) σε εισαγωγή+εξαγωγή!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.