Jump to content
artigas

Απορια Για Τον Χειρισμο Καθρεφτων

Recommended Posts

γεια σας παιδια.σημερα παρελαβα ενα γκολφ 6 122 και παρατηρησα κατι που μου εκανε εντυπωση.ο μοχλος που ρυθμιζει τους ηλεκτρικους καθρεφτες εχει 3 επιλογες.αριστερα-μηδεν(που το νεκρωνει) και δεξια.στο δικο μου οταν επιλεγω το αριστερα για να ρυθμισω τον αριστερο καθρεφτη μου γυρνανε και οι δυο καθρεφτες και ενω μονταρω τον αριστερο χαλαει ο δεξης.οταν παω να μονταρω τον δεξι γυρναει μονος του κομπλε.λεπτομερια βεβαια αλλα ηθελα να ρωτησω αν το κανει σε ολα τα αμαξια αυτο η εχει κανα θεμα το δικο μου.

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.σημερα παρελαβα ενα γκολφ 6 122 και παρατηρησα κατι που μου εκανε εντυπωση.ο μοχλος που ρυθμιζει τους ηλεκτρικους καθρεφτες εχει 3 επιλογες.αριστερα-μηδεν(που το νεκρωνει) και δεξια.στο δικο μου οταν επιλεγω το αριστερα για να ρυθμισω τον αριστερο καθρεφτη μου γυρνανε και οι δυο καθρεφτες και ενω μονταρω τον αριστερο χαλαει ο δεξης.οταν παω να μονταρω τον δεξι γυρναει μονος του κομπλε.λεπτομερια βεβαια αλλα ηθελα να ρωτησω αν το κανει σε ολα τα αμαξια αυτο η εχει κανα θεμα το δικο μου.

ευχαριστω προκαταβολικα

Καλοτάξιδο! Δεν είναι πρόβλημα, αυτή ειναι η ρύθμιση απο το εργοστάσιο. Απο το μενού της οθόνης μπορείς να το αλλάξεις (δεν ξέρω τι έκδοση έχεις, ίσως οι φθηνότερες εκδόσεις να μην το έχουν!) και να ρυθμίζονται ανεξάρτητα ;)

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα ρε φιλε.και εγω να σου πω την αληθεια δεν ξερω ποια εκδοση πηρα αλλα ειναι αυτο με τον τεμπελη δερματινο τιμονi cruise control και ζαντες(αυτο το ζαντοτασι που βαζουνε) θα το ψαξω οποτε και απ το μανουαλ μηπως το αλλαξω

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα ρε φιλε.και εγω να σου πω την αληθεια δεν ξερω ποια εκδοση πηρα αλλα ειναι αυτο με τον τεμπελη δερματινο τιμονi cruise control και ζαντες(αυτο το ζαντοτασι που βαζουνε) θα το ψαξω οποτε και απ το μανουαλ μηπως το αλλαξω

Πρέπει να είναι η generation απο την περιγραφή!

Δεν νομίζω επομένως να έχεις την οθόνη plus που έχει αυτές τις επιλογές, γίνεται όμως με το διαγνωστικό στην αντιπροσωπεια...

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως δεν εχω την οθονη αφης.αρα την generation θα εχω.

Οταν λέω οθόνη δεν εννοώ την κεντρική του ηχοσυστήματος αλλά αυτή που έχει στα όργανα ;) Αν έχεις μενού εκεί εκτός του υπολογιστή τότε ρυθμίζεται. Δεν είμαι όμως σίγουρος πως πάει γιατί δεν εχω 6αρι golf εγω αλλά 5αρι και διαφέρουν οι οθόνες γενικώς...

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει αυτό το "μενού" στο αυτοκίνητο, μπορεί να προστεθεί κάπως?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.σημερα παρελαβα ενα γκολφ 6 122 και παρατηρησα κατι που μου εκανε εντυπωση.ο μοχλος που ρυθμιζει τους ηλεκτρικους καθρεφτες εχει 3 επιλογες.αριστερα-μηδεν(που το νεκρωνει) και δεξια.στο δικο μου οταν επιλεγω το αριστερα για να ρυθμισω τον αριστερο καθρεφτη μου γυρνανε και οι δυο καθρεφτες και ενω μονταρω τον αριστερο χαλαει ο δεξης.οταν παω να μονταρω τον δεξι γυρναει μονος του κομπλε.λεπτομερια βεβαια αλλα ηθελα να ρωτησω αν το κανει σε ολα τα αμαξια αυτο η εχει κανα θεμα το δικο μου. ευχαριστω προκαταβολικα

Καλοριζικο φιλε μου κ καλα χλμ...

και νομιζα οτι μονο το δικο μου το κανει αυτο το τρελο... :crazy: Μα τι μ@@@κια ειναι αυτη??ποιος ο λογος να το κανει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικό μου Golf V 2005 έτσι είναι. Ρυθμίζεις πρώτα τον αριστερό και μετά μόνο του τον δεξί. Αν μπει άλλος οδηγός στο αυτοκίνητο ποιο ψηλός η ποιο κοντός ρυθμίζοντας μόνο τον αριστερό έρχεται και ο δεξής ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

οντως παιδια θα ηθελα πολυ να μαθω την λογικη πισω απ αυτη τη μλκια.μαλλον θα το κανουν επιτηδες για να εχει και κατι στραβο το αμαξι για να μην μας το ματιαζουν 8)

Link to comment
Share on other sites

Έχει νόημα !!! Είναι αυτό που είπε παραπάνω ο rivol! Λογικά αν μπει άλλος οδηγός και σηκώσει πχ τον καθρέφτη σηκώνεται και ο αλλος. Το αριστερά δεξιά είναι λίγο κουλό αλλά για μικρές γωνίες πάλι βολεύει

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και κάτι ακόμα γυρίζοντας το δεξιά και βάζοντας όπισθεν ο δεξιός καθρέφτης γυρίζει για να βλέπεις το πεζοδρόμιο η όπου αλλού θέλεις στην όπισθεν

(ρυθμίζετε έχοντας όπισθεν γυρισμένο τον διακόπτη δεξιά και το κουνάς όπου θέλεις και κάθε φορά που βάζεις όπισθεν με γυρισμένο τον διακόπτη δεξιά γυρίζει ο καθρέφτης μόνος του στην θέση που τον είχες βάλει ) 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.σημερα παρελαβα ενα γκολφ 6 122 και παρατηρησα κατι που μου εκανε εντυπωση.ο μοχλος που ρυθμιζει τους ηλεκτρικους καθρεφτες εχει 3 επιλογες.αριστερα-μηδεν(που το νεκρωνει) και δεξια.στο δικο μου οταν επιλεγω το αριστερα για να ρυθμισω τον αριστερο καθρεφτη μου γυρνανε και οι δυο καθρεφτες και ενω μονταρω τον αριστερο χαλαει ο δεξης.οταν παω να μονταρω τον δεξι γυρναει μονος του κομπλε.λεπτομερια βεβαια αλλα ηθελα να ρωτησω αν το κανει σε ολα τα αμαξια αυτο η εχει κανα θεμα το δικο μου.

ευχαριστω προκαταβολικα

ετσι ειναι φιλε μου ολα τα vw απο το εργοστασιο. μη φοβασαι, δεν ειναι προβλημα

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι χρόνια τώρα  σε όλο το group VAG, πρέπει να ρυθμίζεις πάντα πρώτα τον αριστερό και μετά τον δεξί και no problem.

Link to comment
Share on other sites

Μεσα απο το μενου της οθονης στα οργανα, νομιζω στο convenience εχει ρυθμιση που λεει mirror adjustment. Εκει πατας Individual για να τους ρυθμιζεις ξεχωριστά ή both για να τους ρυθμίζεις ταυτοχρονα (οπως αναφερουν και τα υπολοιπα παιδια)

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Πως θα καταλάβω αν έχει ηλεκτρική ανάκληση?

Με το χέρι δεν κουνάνε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις τον διακόπτη των καθρεφτών.Έχει εικονίδιο.Με ανάκληση έχει 4 εικονίδια,χωρίς έχει 3.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Οπότε αν έχει 3, τότε κλείνουν με το χέρι. Για να κλείνουν ηλεκτρικά πρέπει να αλλάξω καθρέπτες?

Έχω πάρει πρόσφατα ένα Golf Variant TDI 1.6 2010 και έχω μερικές απορίες.

Επίσης έχει RNS310 (μάλλον) και όταν πατάω το κουμπί phone κάνει mute στο ραδιόφωνο και τίποτα άλλο.

Δεν εμφανίζει το μενού του Bluetooth ή το μενού του τηλεφώνου.

Το αυτοκίνητο έχει Bluetooth και μπορώ να το συνδέσω από το μενού της οθόνης του καντράν αλλά στο RNS310 δεν το εμφανίζει. (Αν και σε ένα iPhone 5 που προσπαθώ να συνδέςω μου βγάζει μήνυμα "phone incompatible" στην οθόνη του καντράν και δεν συνδέεται ούτε αυτό)

Edited by kougis
Link to comment
Share on other sites

αν εχει αυτο το εικονιδιο οπως λεει και ο professor που βλεπεις δεξια απο τον διακοπη (ειναι βεβαια golf iv η φωτο) γυρνα το εκει. αν κλεισουν ειναι ηλεκτρικοι.

Epsiloniotakappanualpha0475_zps64r4cmly.


για να κλεινουν ηλεκτρικα ναι θες καθρεφτες και πολλα άλλα.

το θέμα σου ειναι εδώ  http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=56038

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.