Jump to content
petrosmp

Θόρυβος Συμπλέκτη

Recommended Posts

Καλησπερα παιδία εχω το golf 6 εδω και ενα χρόνο και ακουω εναν περίεργο θόρυβο οταν αφηνω τν συμπλεκτη με σβηστή τν μηχανή σαν να τριζουν τα χτενια απο το δίσκο πλατο.το εχει ακουσει κανεις αλλος και να ξερει τι ακριβώς ειναι?

Link to comment
Share on other sites

για να παρει μπρος πρεπει να πατησεις συμπλεκτη και το παρατήρησα τοτε.ακούγετε σαν να τρίζει κάτι.

το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ και μου αλλάξανε δίσκο -πλατώ.
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη Σετ συμπλεκτη (Δισκο-πλατο διχαλο ρουλεμαν ) και εγω τα ιδια ειχα ..βασικα τι χρονολογιας ειναι το αμαξι σου ? Στις πρωτες παρτιδες υπηρχαν αυτα ....

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα τα αλλαξαν ολα ημουν εκει απο πανω 6 ωρες τα ιδια και σε φιλο απο εδω το φορουμ ... ετσι τους ειπαν ετσι εκαναν ...

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι εγω το ακουγα μετα απο κανα μηνα οτν το πηρα αλλα δεν το ειχα δώσει σημασια.Σημερα ομως εκει που το πατησα ακουσα και πιο πολυ τν θορυβο καο ανιωθα και το τιξιμο στο πεταλ ενω δν ηταν ετσι.και για αυτο το ανεφερα.και απο οτι φενεται καλα εκανα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το σκευτικα και γω αυτο.το πιο λογικο ειναι να χασουμε τν εγγυηση γιατι εγω προσωπικα δν παιζει να αλλαξω σε τρια χρονια γιατι το αμαξι δν το κανω χιλιομετρα και το οδηγαω μονο εγω.αρα καλητερα τωρα που ειναι στν εγγυηση παρα οτν θα βγει.

Link to comment
Share on other sites

ααααα.κοιτα εγω αυριο θα κλεισω ραντεβου για να παω να το δουν.θα ρωτησω να μου πουν ακριβως τι ειναι για πιο λογο το κανει και αν δν αλλαχθει τι επιπτώσεις εχουμε και θα σου πω.δν το ειχες ακουσει πιο πριν?

Link to comment
Share on other sites

το ειχα ακουσει αλλα ειχα διαβασει ενα σχετικο θεμα περι υγρασιων και ακομα το ακουγα οταν ητν σβηστο και δεν με ανυσηχουσε! αν ειναι γραψε σε αυτο το τοπικ θα ειναι συμαντικο και για αλλους...σε ευχαριστω πολυ φιλε...

Link to comment
Share on other sites

τιποτα φιλε ο ενας λυνει τις αποριες του αλλου οτν μπορει και ξερει βέβαια.παντος ευχαρηστω ολα τα παιδια για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ακούγονται οι γνώμες όλων, αλλά πιστεύω πως ένα forum δεν μπορεί να δώσει πάντα απαντήσεις σε προβλήματα. Να διαβάσει κάποιος εμπειρίες άλλων ναι, που και πάλι είναι ρίσκο. Και εξηγούμαι: Ξεκινάει το topic ο petrosmp και λέει οτι ακούει ένα θόρυβο. Αν δεν τον ακούσει κάποιος το θόρυβο, πώς θα βγάλει συμπέρασμα για το τί θα μπορούσε να είναι; Το ίδιο αν δεν οδηγήσει κάποιος το αυτοκίνητο. Και βέβαια ξεκινούν τα posts από κάτω: "Είναι δίσκος-πλατό, σίγουρα", "τελειωμένη υπόθεση, το βολάν", "ρουλεμάν", "είναι το ένα", "είναι το άλλο..". Ξαναλέω, είναι καλό να ακούμε απόψεις άλλων και τι αντίστοιχο έχουν πάθει, αλλά μην ξεχνάμε οτι μπορεί πανεύκολα κάποιος έτσι να αρχίσει την επίλυση του προβλήματος σε τελείως λάθος δρόμο. Και αυτό που παρατηρώ γενικότερα είναι οτι στα θέματα που αφορούν τα 6άρια (αυτά διαβάζω) φέρνουμε την καταστροφή, για κάτι που μπορεί να είναι πολύ απλό (π.χ. ένα γρασάρισμα 1 λεπτού) να πηγαίνουμε κατευθείαν σε προβλήματα όπως βολάν/δίσκος κλπ.

Φιλικά.

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

+ 1000 :clapping:

Και καλό είναι όταν βρεις την λύση με τον μηχανικό σου να επανέλθεις και να αναφέρεις ποιο ήταν το πρόβλημα ώστε να βοηθηθούν και άλλοι στο μέλλον με παρόμοιο πρόβλημα.

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

αααα τοσο καλα.και τν λογο που τν εκανε στν ειπαν?

μου είπαν οτι πρόκειται για αστοχία υλικού, δηλαδή το υλικό σε κάποια χτένια ήταν πιο μαλακό και είχαν λυγίσει. η μλκία είναι ότι δεν ήμουν μπροστά όταν έγινε η αλλαγή. πάντως από τότε δεν ξαναείχα τέτοιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.τελικα το προβλημα ειναι δισκο-πλατο.ολο το σετ και θα αλαχθει τν αλλη βδομαδα το παραγγηλαμε σημερα.με τα χτενια κατι παιζεται μου ειπαν.ευχαρησω ολους σας παντος γιατι πηγα προετιμασμένος για το τι θα ακουσω.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη Σετ συμπλεκτη (Δισκο-πλατο διχαλο ρουλεμαν ) και εγω τα ιδια ειχα ..βασικα τι χρονολογιας ειναι το αμαξι σου ? Στις πρωτες παρτιδες υπηρχαν αυτα ....

...

Μπραβο φιλε πες να σου κανουν μια σωστη επαναρυθμιση σασμαν με την ευκαιρια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.