Jump to content
sak1984

Vag Com

Recommended Posts

καλησπερα!εχω ενα προβλημα με το vag com μου..βασικα με το καλοδιο.ενο δουλευε κανονικα τωρα δεν το δεχετε.

σιγουρα εχει κλειδωσει το καλοδιο.

πηγε να κανει διαγνωση ενας φιλος κ δεν ειχε κλεισει το ιντερνετ,κ χωρις να κανει update κλειδωσε.

μπωρουμε να κανουμε κατι..?το εχει ξεκλειδωσει κανεις?vag908

Edited by sak1984
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα πράγματα, δεν ξέρω εάν μαζί με το πρόγραμμα σου έχει δώσει και κανένα αρχείο για repair ?

Κάτι τέτοιο

"Step by step

1. Plug the inetrface to the USB

2. Go the Device Manager and see the VID/PID

3. Go the VCDS folder and in the RT-USB make to lines with this VID/PID

( look in the post how to do this because I will not do this for evryone who ask and don't read

4. Update the driver - right clik and update drivers and choos the VCDS folder

5 Use MProg with ept for FT232RL

After this you have to see in the Device Manager the drivers of the tool with VID/PID 0403/FA24

Good luck and let me know what you did.

I have find this guide ....is it also possible to do it like this

Step 1: Please ensure that you have installed the VCDS software.

Step 2: Plug your disabled cable to the USB. There maybe be a pop-up window to indicate you to install the driver, for damaged cable, let it be, skip it.

Step 3: Right click "MY COMPUTER", select " HARDWARE", then "DEVICE MANAGER", then "OTHER DEVICE", then " USB DEVICE".

Step 4: Right click "USB device", select "PROPERTIES", select " DETAIL", there will be a line information displayed. VID_xxxx & PID_xxxx, please write down the 4 letters or number for VID and PID.

Step 5: Unplug the cable, Go to your VCDS directory and open RT-USB.inf with wordpad or similar.

Step 6: Take a glass of wine or a beer. Scotch without rocks is fine too.

Step 7: Scroll to the bottom and add one more line as " USB\VID_xxxx&PID_xxxx.DeviceDesc="VAG-COM Compatible USB Interface", the four numbers or alphabets are also the same as the ones you write down in step 4.

Step 8: Save "RT-USB.inf" file and then EXIT.

Step 9: DOWNLOAD and RUN FT-Prog. www.ftdichip.com/Support/Utilities.htm#FT_Prog

Go to "DEVICES" and "SCAN AND PARSE" (or press F5). Change the VID/PID to the one you wrote down and go to "DEVICES" and "PROGRAM".

Step 10: Unplug cable and then plug cable.

Step 11: DOWNLOAD and RUN Mprog 3.5 from mprog.software.informer.com/

DOWNLOAD and UNPACK 908WORK.rar from rs845tl.rapidshare.com/#!download|845l36|386124337|908WORK.rar|0|R~425075F987428283DA1E4104ADF1EEAA

Go to "DEVICE" and "SCAN"

It should say on the bottom:

Number Of Blank Devices = 0

Number Of Programmed Devices = 1

Press "FILE" and "OPEN" and target the file/dump 908WORK.rar and OK. Go to "DEVICE" and "PROGRAM".

Wait for a couple of seconds.

And you are done!

Plug your cable to your car and run VCDS."

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησε το παλικαρι να το ξεκλειδωσει με ενα προγραμα που κατεβασαμε κ μπηκε στον υπολογιστη μου απο τον δικο του αλλα δεν καταφερε τιποτα.

μου ειπε οτι παρομοιο προβλημα ειχε κ ενα μελος απο το club κ τα καταφερε κ το ξεκλειδωσε.(δεν ξερω αν κανει να αναφερω ονομα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν δεν μου βλέπει το VCDS το καλώδιο χρησιμοποιώ το Mprog 3.0 και το επαναπρογραμματίζω.

Προϋπόθεση να έχεις ένα αρχείο της μορφής (hex_usb-rossetech.ept), πρέπει να είναι στο cd με το πρόγραμμα του καλωδίου.

Και η διαδικασία:

step16: Open the file" MProg3.0_Setup.exe". Click" device" and then"scan", if above steps are all well done, there will be information " find one device".

Step17: Use MProg3.0_Setup.exe to open file " genius vag com ept.ept" that i sent you. Then click "erase", if succeed, there will be a information " successful",

and then click " program" , if succeed, there will be a informtion " programmed serial under disabled"

Step18: Your computer can recognize the cable now and your cable is ready to use.

Με τον παραπάνω τρόπο επαναφέρω το δικό μου καλώδιο (10.6)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν δεν μου βλέπει το VCDS το καλώδιο χρησιμοποιώ το Mprog 3.0 και το επαναπρογραμματίζω.

Προϋπόθεση να έχεις ένα αρχείο της μορφής (hex_usb-rossetech.ept), πρέπει να είναι στο cd με το πρόγραμμα του καλωδίου.

Και η διαδικασία:

step16: Open the file" MProg3.0_Setup.exe". Click" device" and then"scan", if above steps are all well done, there will be information " find one device".

Step17: Use MProg3.0_Setup.exe to open file " genius vag com ept.ept" that i sent you. Then click "erase", if succeed, there will be a information " successful",

and then click " program" , if succeed, there will be a informtion " programmed serial under disabled"

Step18: Your computer can recognize the cable now and your cable is ready to use.

Με τον παραπάνω τρόπο επαναφέρω το δικό μου καλώδιο (10.6)

να σε καλα φιλε μου.θα το δοκιμασω κ θα σου πω

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα μου ηρθε σημερα το εγκατεστησα δουλεψε αλλα οταν ξαναπηγα να το δουλεψω τιποτα φυσικα ουτε internet ουτε τιποτα τι να κανω δεν μου βλεπει το καλωδιο και μου βγαζει αυτο

Ross-tech usb interface not found

interface not found

Link to comment
Share on other sites

σβηστα ολα απο την αρχη και ξαναπερασετα και τον driver (πινακας ελενχου->πσορθαφαιρεση προγρ) εκει κατο κατο λεει Ross-tech usb και καντο και αυτο απεγκατασταση και ξαναπεραστα με την εκδοση του καλοδιου σου (εγω πειρα το 10,6 και το cd μεσα ειχε και την 11 αλλα περναμε οπια εχει το καλωδιο)αν δεν σου δουλεψει κανε αυτα που λεει ο αλεχης παραπανω "rivol" (ελπιζω να μην εχεις παρει την 11 εκδοση γτ πολοι ειχαν προβληματα καλυτερη ειναι η 10,6)

Link to comment
Share on other sites

φιλε την 11,8 εχω παρει και το εχω κανει πανω απο 20 φορες δεν ξερω τι αλλο να κανω?

και δεν μπορω να καταλαβω κ τι κανει ο Αλεξης?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σας είπα ποιο πάνω μου το έμαθε ο Κινέζος και μάλιστα την πρώτη φορά το έκανε αυτός στον υπολογιστή μου με το teamviewer από την Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

οποιος μπορει παρακαλω να μου στειλει ενα. ept απο 8.5.4 και μετα.

ΠΡΟΣΟΧΗ γαι να μην σας κλειδωνει. ανοιξτε το προγραμμα.Κλειστε το παραθυρο gia update που βγαζει ΜΕΤΑ συνδεστε το καλωδιο.Απο τοτε που το κανω ετσι 50 φορες δεν εχει ξανακλειδωσει.προχτες την πατησα, ομως.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

έχω ένα 5αρι 1.4 του 2006 και θα ήθελα να πάρω το vag.com.

Να κοιτάξω στο e-bay ή μπορώ να το βρω και αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Το βάζω και εδώ να υπάρχει.

Προγραμματισμός καλωδίου 10,6 με το MProg3.0

1. Βάζεις το καλώδιο στον υπολογιστή.

2. Τρέχεις το πρόγραμμα MPprog3 (η του κάνεις εγκατάσταση, δεν θυμάμαι).

3. Στην κεντρική σελίδα πατάς πάνω αριστερά το File και πατάς το open, επιλέγεις το αρχείο: hex_usb-rossetech.ept και πατάς open.

4. Μετά πας στο δεύτερο πάνω αριστερά πλήκτρο δίπλα στο file και πατάς Device. Από το menu που ανοίγει πατάς το Scan. Τώρα λογικά στο κάτω σημείο του MPprog3 θα σου δείξει το καλώδιο που βρήκε:Number of blank devices = 0 και Number of programmed devices = 1.

5. Πατάς πάλι το Device και από το υπομενού πατάς το erase. Πρέπει κάτω να σου δείξει erase successful.

6. Πατάς πάλι το Devise και από το υπομενού πατάς program. Πρέπει κάτω να σου δείξει Programmed serial number: Disabled.

7. Τα κλείνεις όλα και βγάζεις το καλώδιο από τον υπολογιστή. Μετά από λίγο βάζεις πάλι το καλώδιο στον υπολογιστή και πας αν θέλεις στο Device manager για να ελέγξεις αν το καλώδιο εμφανίζεται στα USB έτσι : Ross-tech Hex or KEY USB interface.

Προϋπόθεση για όλα αυτά είναι ότι έχεις εγκαταστήσει το πρόγραμμα VCDS και δεν έχει κλειδώσει το καλώδιο από αναβάθμιση που έγινε άθελα μας από το διαδίκτυο.

Τα παραπάνω αφορούν στο καλώδιο 10.6

Φαντάζομαι ότι με ανάλογο .ept αρχείο θα δουλέψει και σε άλλη έκδοση post-20650-0-79526700-1349507181_thumb.jpost-20650-0-02004900-1349507207_thumb.jpost-20650-0-37388700-1349507221_thumb.jpost-20650-0-29226000-1349507236_thumb.j.

Και εδώ τα υπόλοιπα γιατί δεν μου κάνει την χάρη να ανεβάσω και άλλες.

vagcom06.th.jpg

vagcom07.th.jpg

vagcom08.th.jpg

Και το site της MProg: http://mprog.softwar...former.com/3.5/

Το Device Type που πρέπει να βάλεις αναγράφεται επάνω στο τσιπ που είναι μέσα στην φίσα, οπότε πρέπει να ανοίξεις την φίσα με ένα κατσαβιδάκι για να διαβάσεις τον τύπο.

Edited by rivol
Link to comment
Share on other sites

Το βάζω και εδώ να υπάρχει.

Προγραμματισμός καλωδίου 10,6 με το MProg3.0

1. Βάζεις το καλώδιο στον υπολογιστή.

2. Τρέχεις το πρόγραμμα MPprog3 (η του κάνεις εγκατάσταση, δεν θυμάμαι).

3. Στην κεντρική σελίδα πατάς πάνω αριστερά το File και πατάς το open, επιλέγεις το αρχείο: hex_usb-rossetech.ept και πατάς open.

4. Μετά πας στο δεύτερο πάνω αριστερά πλήκτρο δίπλα στο file και πατάς Device. Από το menu που ανοίγει πατάς το Scan. Τώρα λογικά στο κάτω σημείο του MPprog3 θα σου δείξει το καλώδιο που βρήκε:Number of blank devices = 0 και Number of programmed devices = 1.

5. Πατάς πάλι το Device και από το υπομενού πατάς το erase. Πρέπει κάτω να σου δείξει erase successful.

6. Πατάς πάλι το Devise και από το υπομενού πατάς program. Πρέπει κάτω να σου δείξει Programmed serial number: Disabled.

7. Τα κλείνεις όλα και βγάζεις το καλώδιο από τον υπολογιστή. Μετά από λίγο βάζεις πάλι το καλώδιο στον υπολογιστή και πας αν θέλεις στο Device manager για να ελέγξεις αν το καλώδιο εμφανίζεται στα USB έτσι : Ross-tech Hex or KEY USB interface.

Προϋπόθεση για όλα αυτά είναι ότι έχεις εγκαταστήσει το πρόγραμμα VCDS και δεν έχει κλειδώσει το καλώδιο από αναβάθμιση που έγινε άθελα μας από το διαδίκτυο.

Τα παραπάνω αφορούν στο καλώδιο 10.6

Φαντάζομαι ότι με ανάλογο .ept αρχείο από άλλη έκδοση θα δουλέψειpost-20650-0-79526700-1349507181_thumb.jpost-20650-0-02004900-1349507207_thumb.jpost-20650-0-37388700-1349507221_thumb.jpost-20650-0-29226000-1349507236_thumb.j.

Και εδώ τα υπόλοιπα γιατί δεν μου κάνει την χάρη να ανεβάσω και αλλες.

vagcom06.th.jpg

vagcom07.th.jpg

vagcom08.th.jpg

Και το site της MProg: http://mprog.softwar...former.com/3.5/

Το Device Type που πρέπει να βάλεις αναγράφεται επάνω στο τσιπ που είναι μέσα στην φίσα, οπότε πρέπει να ανοίξεις την φίσα με ένα κατσαβιδάκι για να διαβάσεις τον τύπο.

στον υπολογιστη πρεπει να εχουμε internet η δεν εχει σημασια???

Αλεξη εισαι θεος σε ευχαριστω πραγματικα σου αξιζουν πολλα συγχαρητηρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει σημασία γιατί σε αυτήν την φάση δεν ανοίγουμε το VCDS

Όταν πας στο αυτοκίνητο και ανοίξεις το VCDS καλού κακού ξετίκαρε το automatic update γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει σημασία γιατί σε αυτήν την φάση δεν ανοίγουμε το VCDS

Όταν πας στο αυτοκίνητο και ανοίξεις το VCDS καλού κακού ξετίκαρε το automatic update γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.

Αλεξη καλημερα εκανα αυτο που ειπες αλλα οταν παω να κανω τεστ μου λεει port status; ok inteface not found

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτο και ξαναβάλτο το καλώδιο στην είσοδο USB. Αν συνεχίζει κανε ξανά προγραμματισμό και δοκίμασε πάλι.

Μου το κάνει και εμένα αυτό που λες. Κάνω διάγνωση για παράδειγμα μετά κάνω μια βόλτα το αυτοκίνητο και όταν το ξαναβάζω μου βγάζει το ίδιο με εσένα Interface not found, οπότε πάω πάλι από την αρχή.

Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται και στο Laptop, εγώ έχω ένα Asus eeepc 1000H

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

γνωριζει καποιος σε ποιο block του vcds 10.6 βλεπουμε την πιεση της πισω αντλιας βενζινης(LPFP) σε 2.0 tsi (cczc engine)?

Δεν ειναι παντως στα κλασσικα 103 ή 231 των 2.0 tfsi.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να αλλάξουμε τον τίτλο του θέματος σε " Vag Com και Ελληνικό τραγούδι " :diablo: :diablo: :diablo:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.