Jump to content
Naskas

Δεν Μπαίνει Το Κλειδί Στην Μίζα

Recommended Posts

Χαίρεται σε όλους. Σήμερα πήγα να βάλω το κλειδί στην μίζα για να ανάψω το αμάξι και δεν έμπαινε καν μέσα, καθόλου. Δοκίμασα να κουνήσω το τιμόνι αλλά και πάλι τίποτα. Σημάδια παραβίασης δεν υπάρχουν. Παρατήρησα ότι έχει μια προεξοχή στην αρχή της τρύπας η οποία όπως φαίνεται έχει μια κλίση τέτοια ώστε όταν μπαίνει το κλειδί μέσα να πατιέται αυτή προς τα μέσα. Τώρα αυτή η προεξοχή δεν πατιέται καθόλου και όπως φαίνεται αυτή είναι που δεν αφήνει το κλειδί να μπει μέσα. Δεν μου είχε παρουσιάσει ποτέ κάποιο παρόμοιο πρόβλημα και γενικά δεν μπορώ να πω ότι το κακομεταχειρίστηκα το σημείο. Μήπως έχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να είναι?? Εγώ πιστεύω ότι πάω για καινούργια κλειδαριά(μίζας) αλλά από Δευτέρα αυτό.(πιστεύω να καλύπτεται από την εγγύηση)

Ευχαριστώ

Edited by Naskas
Link to comment
Share on other sites

μαλλον φιλε μου η κλειδαρια σου θελει αλλαγη. δεν μπαινει καθολου μεσα ή δεν γυρναει?? ρε συ νικο αυτο το wd-40 mono se γυναικειο κολπο δεν το εχουμε ριξει!!!!!!γελασα που το εγραψες ετσι επιτακτικα!!!!ριξεεεεεεε..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται σε όλους. Σήμερα πήγα να βάλω το κλειδί στην μίζα για να ανάψω το αμάξι και δεν έμπαινε καν μέσα, καθόλου. Δοκίμασα να κουνήσω το τιμόνι αλλά και πάλι τίποτα. Σημάδια παραβίασης δεν υπάρχουν. Παρατήρησα ότι έχει μια προεξοχή στην αρχή της τρύπας η οποία όπως φαίνεται έχει μια κλίση τέτοια ώστε όταν μπαίνει το κλειδί μέσα να πατιέται αυτή προς τα μέσα. Τώρα αυτή η προεξοχή δεν πατιέται καθόλου και όπως φαίνεται αυτή είναι που δεν αφήνει το κλειδί να μπει μέσα. Δεν μου είχε παρουσιάσει ποτέ κάποιο παρόμοιο πρόβλημα και γενικά δεν μπορώ να πω ότι το κακομεταχειρίστηκα το σημείο. Μήπως έχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να είναι?? Εγώ πιστεύω ότι πάω για καινούργια κλειδαριά(μίζας) αλλά από Δευτέρα αυτό.(πιστεύω να καλύπτεται από την εγγύηση)

Ευχαριστώ

μήπως σου έπεσε το κλειδί ανοιχτό κάτω και χτυπήθηκε ; δοκίμασε με το εφεδρικό.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον φιλε μου η κλειδαρια σου θελει αλλαγη. δεν μπαινει καθολου μεσα ή δεν γυρναει?? ρε συ νικο αυτο το wd-40 mono se γυναικειο κολπο δεν το εχουμε ριξει!!!!!!γελασα που το εγραψες ετσι επιτακτικα!!!!ριξεεεεεεε..

Δεν μπαινει καθόλου μέσα

μήπως σου έπεσε το κλειδί ανοιχτό κάτω και χτυπήθηκε ; δοκίμασε με το εφεδρικό.

Όχι δεν μου έπεσε. Το εφεδρικό κλειδί δυστυχώς είναι 150km μακρυά.

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρα το αμάξι απο την αντιπροσωπεία Ξάνθης μετά απο 2 βδομάδες αναμονής για ανταλλακτικό. Μου είπαν ότι άλλαξαν την κλειδαριά αλλά εγώ έχω κάποιες αμφιβολίες.

1) Το κλειδί δεν μπαίνει και βγαίνει με την γνωστή άνεση, μια φορά κιόλας σφήνωσε σχεδόν τελείως.

2) Όταν ζήτησα κάποιο χαρτί/παραστατικό ότι άλλαξε η κλειδαριά μου είπαν ότι έχει "διαδικασια" και θα με πάρουν τηλεφωνο να πάω να το πάρω.

3) Μέσα στην κλειδαριά είχε μια λιπαντική ουσία σαν γράσο.

Πήγα σήμερα και τα είπα αυτά στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι σε 2-3 μήνες λήγει και η επέκταση εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μου το εκανε αυτο.εχει αυτο το λαμακι που προστατευει τις κλειδαριες να μην βαλεις κατσαβιδι και τετοια.

δυστηχως ειχα μεινει στο γκαραζ και δεν εβλεπα κιολας.με ενα κατσαβιδακι το ξεκολησα,εβαλα και σπρει,πανε 2 χρονι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρα το αμάξι απο την αντιπροσωπεία Ξάνθης μετά απο 2 βδομάδες αναμονής για ανταλλακτικό. Μου είπαν ότι άλλαξαν την κλειδαριά αλλά εγώ έχω κάποιες αμφιβολίες.

1) Το κλειδί δεν μπαίνει και βγαίνει με την γνωστή άνεση, μια φορά κιόλας σφήνωσε σχεδόν τελείως.

2) Όταν ζήτησα κάποιο χαρτί/παραστατικό ότι άλλαξε η κλειδαριά μου είπαν ότι έχει "διαδικασια" και θα με πάρουν τηλεφωνο να πάω να το πάρω.

3) Μέσα στην κλειδαριά είχε μια λιπαντική ουσία σαν γράσο.

δεν σου δωσαν αποδειξη???

Link to comment
Share on other sites

δεν σου δωσαν αποδειξη???

Είπαν θα μου δώσουν αργότερα, θα με πάρουν τηλέφωνο γιατί έχει "διαδικασία". Απόδειξη δεν θα μου δώσουν γιατί δεν πλήρωσα λόγω επέκτασης εγγύησης αλλά έστω κάποιο χαρτί που να λέει ότι όντως αλλάχτηκε

Link to comment
Share on other sites

κ σε μενα το χε κανει αυτο...μ ενα μαχαιρακι κουνησα λιγο το προστατευτικο λαμακι,εβαλα σπρει γρασου κ ολα κομπλε απο τοτε...σιγουρα δεν στην αλλαξαν οι απατεωνες....αφου λες οτι παλι το κλειδι μπαινει μεσα με δυσκολια...να τους το ξαναπας κ να τους πεις οτι σου κανει τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

ειναι παρανομο αυτο που εκαναν....πηγαινε παρτο....οταν το αμαξι παει συνεργειο,το περνανε στο βιβλιο....οποτε ειναι υποχρεωση τους φευγοντας να σου δωσουν το χαρτι....ζητα και το ανταλλακτικο....το παλιο που εβγαλαν...

εγω παντα το ζητουσα να μου το δειξουν...γιατι δεν μπορουν να σου το δωσουν....επειδη θα το στειλουν πισω λογο εγγυησης...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

εχω παθει το ιδιο μεγαλη ξενερα. μου το χτπησαν με κατσαβιδι και δουλευε αλλα παραγγειλαμε ομφαλο μιζας και το αλλαξαμε. το προβλημα ειναι δηλαδη στον ομφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Mα καλα αμα αλλαξανε την κλειδαρια δεν θα 'πρεπε να σου αλλαξουν

και τα κλειδια? Κι εγω συμφωνω πως δεν εκαναν αυτα που σου ειπαν .

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν μπενει το κλειδι στον αφαλο ειναι θεμα αφαλου το χτυπησαναι για να ξεκοληση το αυτακι που ειχε φρακαρι.με αλλαγη αφαλου εισαι οκ .τα κλειδια δεν αλαζονται εαν παραγγηλησ με αρηθμο πλαισιου και ταυτοτητα .κλειδια αλαζουν μονο οταν ζητησησ σετ αφαλον με καινουργια κλειδια η σκετο αφαλο μηχανησ με καινουργιο κλειδι.

Link to comment
Share on other sites

χτες το απόγευμα είχα το ίδιο θέμα δεν έμπαινε το κλειδί στον αφαλό είχε βγει κάτι σαν αυτάκι και δεν άφηνε το κλειδί να μπει το χτύπησα λίγο και μπήκε έριξα λίγο wd40 στον αφαλό και τώρα είναι οκ ελπίζω να μείνει έτσι αλλά απλά για να γνωρίζω ξέρει κανείς κόστος αφαλού σε golf v?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,

αντιμετοπίζω και εγω το ιδιο προβλημα.

Χτες οταν παρκαρα , κλειδωσε το τιμόνι και οταν πηγα να βαλω το κλειδι στη μιζα για να ξεκλειδωσω το τιμονι δεν μπορουσα να βαλω το κλειδι στη μιζα.

Το ειδα σημερα το πρωι και ειναι το λαμακι που λετε πιο πανω. 

Μια ερωτηση , οταν λετε 'το χτυπησα λιγο' τι εννοειται? - θα παρω ενα κατσαβιδι και θα το χτυπησω και θα ξεκωλισει? ειναι ασφαλές αυτο?

Edited by iotriado
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,

αντιμετοπίζω και εγω το ιδιο προβλημα.

Χτες οταν παρκαρα , κλειδωσε το τιμόνι και οταν πηγα να βαλω το κλειδι στη μιζα για να ξεκλειδωσω το τιμονι δεν μπορουσα να βαλω το κλειδι στη μιζα.

Το ειδα σημερα το πρωι και ειναι το λαμακι που λετε πιο πανω. 

Μια ερωτηση , οταν λετε 'το χτυπησα λιγο' τι εννοειται? - θα παρω ενα κατσαβιδι και θα το χτυπησω και θα ξεκωλισει? ειναι ασφαλές αυτο?

Ριξε και εσυ λιγο wd40 και τα ξανα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.