Jump to content
pzogr

Μυρωδιά Στην Καμπίνα

Recommended Posts

Εδώ και λίγο καιρό είχα παρατηρήσει ότι όταν άναβα το κλιματιστικό για να ξεθολώσω το τζάμι έκανε την εμφάνισή της μια άσχημη μυρωδιά, που θύμιζε λίγο μούχλα, σαν κάτι που έμεινε βρεγμένο και μύρισε. Αυτό ΔΕΝ γινόταν ποτέ όσο ΔΕΝ δούλευε το air-condition. Ανάβοντας το ζεστό αέρα ΔΕΝ υπήρχε πρόβλημα. Όποτε όμως άναβε το κίτρινο λαμπάκι του air-condition η μυρωδιά εμφανιζόταν σταθερά... (σημειώνω ότι γυρίζοντας το κλιματιστικό στη θέση ξεθολώματος, ανάβει αυτόματα το air-condition).

Το πήγα σήμερα στον Παζαρόπουλο και μου είπαν ότι θα αλλάξουμε φίλτρα κτλ και θα γίνει κι ένας καθαρισμός και όλα θα είναι καλά.

Τώρα όμως που το έβαλα να δουλέψει για να δω το αποτέλεσμα υπάρχει η άσχημη μυρωδιά ίσως λιγότερο έντονη, αλλά καλύπτεται εν μέρει από τη μυρωδιά του "φαρμάκου", που τοποθετήθηκε στο service.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; Δεν είναι περίεργο που η μυρωδιά υπάρχει μόνο όσο λειτουργεί το air-condition κι όχι ο ζεστός αέρας;

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δεν το έκαναν αλλαγή?Μόνο φάρμαρο έβαλαν?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο δεν το έκαναν αλλαγή?Μόνο φάρμαρο έβαλαν?

Βάσει χρεώσεων έγιναν τα παρακάτω:

- φίλτρο

- απολυμαντικό air-condition

- έλεγχος A/C & πλήρωση φρεον

- απομυκητίαση αεραγωγών

- φίλτρο γύρης και σκόνης Ε+Τ

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω κάτι που να λείπει από την λίστα.Περίμενε κανά 2 μέρες να δείς άμα κάνεις διαφορά,μπορεί να έμειναν κατάλοιπα στους αεραγωγούς και να σου μυρίζει ακόμα.Αν πάλι δεν φύγει μετά πας σε βιολογικό και νομίζω ότι εκεί θα είσαι κομπλέ.

Ή αλλιώς κρέμασε ένα δεντράκι στον καθρέφτη,και περίμενε να φύγει. :p

Link to comment
Share on other sites

Βάσει χρεώσεων έγιναν τα παρακάτω:

- φίλτρο

- απολυμαντικό air-condition

- έλεγχος A/C & πλήρωση φρεον

- απομυκητίαση αεραγωγών

- φίλτρο γύρης και σκόνης Ε+Τ

To θέμα είναι να τα έκαναν όντως όλα αυτά και να χουν ψεκάσει σωστά το απολυμαντικό.

Μου έχει τύχει παλιότερα σε αντιπροσωπεία renault που πηγαίναμε ενα megane που έχουμε, να μην έχουν αλλάξει ποτέ φίλτρο καμπίνας και ας το χρέωναν, ούτε ειχαν τσεκάρει για φρεον!!!!! Μέχρι που έφτασε στο αμήν όντας στην Κεφαλλονιά για διακοπές με καμια 40c οπου απλά δεν έψυχε γιατί δεν πέρναγε αέρας απο το φραγμένο (3 ετών!!!) φίλτρο αλλά δεν είχε και αρκετό φρέον μέσα.

Μπορείς να φανταστείς τι ακολούθησε στην αντιπροσωπεία...

Επι του θέματος, δουλεψέ το συνεχώς 1-2 μέρες με a/c αναμένο μαζι με ανοιχτά τζάμια για να μην αναπνέεις το φάρμακο και δες αν ξεμυρίσει ή οχι....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Δεν είναι όμως περίεργο που μυρίζει αποκλειστικά και μόνο όταν είναι αναμμένο το air-condition, ενώ δεν μυρίζει όταν το έχω σε λειτουργία με το A/C κλειστό; Αν ήταν θέμα αεραγωγών δεν θα έπρεπε να μυρίζει και τότε; Από που αλλού φέρνει αέρα το A/C;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και να ποτισεις και το φιλτρο καμπινας με μπολικη κολονια που σου αρεσει.ετσι οταν μπαινεις μεσα να σπαει η μυρωδια και να σου ερχεται η κολονια.παντως κατι παιζει με φιλτρα και ερχεται η μυρωδια.μπορει να ειναι και μπουκομενη καποια παρόχη απο τιποτα ακαθαρσιες.κοιταξε το.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Δεν είναι όμως περίεργο που μυρίζει αποκλειστικά και μόνο όταν είναι αναμμένο το air-condition, ενώ δεν μυρίζει όταν το έχω σε λειτουργία με το A/C κλειστό; Αν ήταν θέμα αεραγωγών δεν θα έπρεπε να μυρίζει και τότε; Από που αλλού φέρνει αέρα το A/C;

Οχι δεν είναι καθόλου περίεργο! Θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω απλά: Τα βακτηρίδια και η επομένως η βρώμα βρίσκονται κατα κύριο λόγο στον εναλλάκτη ο οποίος οταν δεν χρησιμοποιείς το a/c εχει μια σταθερή θερμοκρασία. Οταν το ανάψεις, ο αέρας περνώντας απο κει ψύχεται και αφυγραίνεται. Απο την υγρασία που μένει εκει οταν κλείσει δημιουργούνται τα βακτήρια και σου έρχεται μετά απο κάποιο διάστημα η μπόχα μεσα.

Ενας τρόπος για να το περιορίσεις είναι να αφήνεις να δουλεύει σκέτος ανεμιστήρας 1-2' πριν το σβήσεις για να στεγνώνει κάπως ο εναλλάκτης, ομως αυτό απλά θα περιορίσει το χρόνο που θα αρχίσει να μυρίζει ξανά ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ολα ετσι ειναι.Ακομα και καινουριο φιλτρο να βαλεις, τη μυρωδια στην αρχη δεν τη γλιτωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ολα ετσι ειναι.Ακομα και καινουριο φιλτρο να βαλεις, τη μυρωδια στην αρχη δεν τη γλιτωνεις.

Το ότι δεν αλλάζει η κατάσταση με την αλλαγή φίλτρου, δε σημαίνει ότι δεν αλλάζει με κανέναν τρόπο.

Επίσης το ότι παρουσιάζουν αρκετά αυτοκίνητα αυτό το φαινόμενο, δε σημαίνει ότι αυτό είναι φυσιολογικό και συμβαίνει σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι καθόλου περίεργο! Θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω απλά: Τα βακτηρίδια και η επομένως η βρώμα βρίσκονται κατα κύριο λόγο στον εναλλάκτη ο οποίος οταν δεν χρησιμοποιείς το a/c εχει μια σταθερή θερμοκρασία. Οταν το ανάψεις, ο αέρας περνώντας απο κει ψύχεται και αφυγραίνεται. Απο την υγρασία που μένει εκει οταν κλείσει δημιουργούνται τα βακτήρια και σου έρχεται μετά απο κάποιο διάστημα η μπόχα μεσα.

Ενας τρόπος για να το περιορίσεις είναι να αφήνεις να δουλεύει σκέτος ανεμιστήρας 1-2' πριν το σβήσεις για να στεγνώνει κάπως ο εναλλάκτης, ομως αυτό απλά θα περιορίσει το χρόνο που θα αρχίσει να μυρίζει ξανά ;)

Συμφωνω απολλυτα σε ολα!!!!! :good:

Κανε και με αυτον τον τροπο και αν δεις οτι συνεχιζει η μυρωδια τοτε μπορεις να προχωρησεις σε ολικη απολυμανση καμπινας και κλιματισμου με μηχανημα παραγωγης οζωντος το οποιο λειτουργει παραλληλα με το a/c-κλιματισμο και την ανακυκλωση και κανει ουσιαστικη απολυμανση χωρις χρηση χημικων και εξουδετερωνει βακτηριδια και μυρωδιες κατα 99%.

Edited by autostar
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι καθόλου περίεργο! Θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω απλά: Τα βακτηρίδια και η επομένως η βρώμα βρίσκονται κατα κύριο λόγο στον εναλλάκτη ο οποίος οταν δεν χρησιμοποιείς το a/c εχει μια σταθερή θερμοκρασία. Οταν το ανάψεις, ο αέρας περνώντας απο κει ψύχεται και αφυγραίνεται. Απο την υγρασία που μένει εκει οταν κλείσει δημιουργούνται τα βακτήρια και σου έρχεται μετά απο κάποιο διάστημα η μπόχα μεσα.

Ενας τρόπος για να το περιορίσεις είναι να αφήνεις να δουλεύει σκέτος ανεμιστήρας 1-2' πριν το σβήσεις για να στεγνώνει κάπως ο εναλλάκτης, ομως αυτό απλά θα περιορίσει το χρόνο που θα αρχίσει να μυρίζει ξανά ;)

Πως θα μπορούσα να ελέγξω τον εναλλάκτη; (τι είν'τούτο; :p)

Επίσης όταν λέω ότι μυρίζει με το A/C εννοώ ότι ενώ δουλεύει ο ανεμιστήρας (σκέτος) και δεν μυρίζει, πατάω το κουμπί το A/C και αμέσως μυρίζει. Γι'αυτό σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποια άλλη διαδρομή αεραγωγών και το πρόβλημα βρίσκεται (ενδεχομένως) (και) εκεί.

Επίσης αυτό το πρόβλημα δεν το έχω συναντήσει σε άλλα αυτοκίνητα με κλιματισμό ανεξάρτητα από τη χρήση του.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα μπορούσα να ελέγξω τον εναλλάκτη; (τι είν'τούτο; :p)

Επίσης όταν λέω ότι μυρίζει με το A/C εννοώ ότι ενώ δουλεύει ο ανεμιστήρας (σκέτος) και δεν μυρίζει, πατάω το κουμπί το A/C και αμέσως μυρίζει. Γι'αυτό σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποια άλλη διαδρομή αεραγωγών και το πρόβλημα βρίσκεται (ενδεχομένως) (και) εκεί.

Επίσης αυτό το πρόβλημα δεν το έχω συναντήσει σε άλλα αυτοκίνητα με κλιματισμό ανεξάρτητα από τη χρήση του.

Και πάλι περιληπτικά, ο εναλλάκτης είναι φαντάσου σαν ενα ψυγείο μεσα στο οποίο "τρέχει" το ψυκτικό και όπως περνάει ο άερας που σπρώχνει ο ανεμιστήρας ψύχεται/αφυγραίνεται και μετά έρχεται στην καμπίνα. Εκεί πάνω σε όλα τα αυτοκίνητα μετά απο κάποια χρόνια δημιουργούνται βακτήρια και μυρίζει. Το να τον βρεις βέβαια και να τον πλακώσεις στο καθαριστικό δεν είναι και τόσο απλό! Θα πρέπει να είναι πίσω απο το ντουλαπάκι κάπου αλλά λογικά θα χρειαστεί αρκετό λύσιμο.

Ισως να θέλουν και οι αεραγωγοί καθάρισμα αλλά η περισσότερη μυρωδιά ερχεται απο τον εναλλάκτη πιστεύω...

Μπορείς να δοκιμάσεις και μια απολύμανση όπως λέει και ο autostar αν και προσωπικά δεν το χω κάνει ποτέ οπότε δεν μπορώ να σε διαφωτήσω παραπάνω γι αυτό.

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

λιγο ακομα και θα σου πουνε να πεταξεις το εσωτερικο του αυτοκινητου.

αυτη η μυρωδια ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΒΕΡΗ-ΕΙΝΑΙ ΜΥΚΗΤΕΣ.

αν στο ειχαν καθαρισει σωστα δεν θα μυριζε.

θα πας και θα παρεις αντυμικυτισιακο σπρει για αιρκοντισιον(υπαρχει και για αυτοκινητο ειδικο το οποιο κλεινεις τις πορτες και το σκας μεσα-εμενα δεν εκανε πολλα πραγματα)

απο μαγαζι με ειδη υδραυλικα/ηλεκτρολογικα ανταλλακτικα (ψυγεια-σκουπες-πλυντηρια).

θα βαλεις με το σωληνακι οσο φτανει σπρει.δουλεψε το σε ολες τις θεσεις(ποδια-μπροστα-τζαμια-ανακυκλοφορια).θα ριξεις παρα πολυ απο εκει που τραβαει (απο εξω εκει που ειναι η γρυλια με τα αξονακια των υαλοκαθαριστηρων αμα την σηκωσεις θα το δεις) δουλεψε το καννενα 5λεπτο και θα με θυμηθεις.εμενα οταν το πηρα το αυτοκινητο(μεταχειρισμενο) βρωμαγε παρα πολυ. απο τοτε εχουν περασει 3 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

απο μαγαζι με ειδη υδραυλικα/ηλεκτρολογικα ανταλλακτικα (ψυγεια-σκουπες-πλυντηρια).

θα βαλεις με το σωληνακι οσο φτανει σπρει.δουλεψε το σε ολες τις θεσεις(ποδια-μπροστα-τζαμια-ανακυκλοφορια).θα ριξεις παρα πολυ απο εκει που τραβαει (απο εξω εκει που ειναι η γρυλια με τα αξονακια των υαλοκαθαριστηρων αμα την σηκωσεις θα το δεις) δουλεψε το καννενα 5λεπτο και θα με θυμηθεις.εμενα οταν το πηρα το αυτοκινητο(μεταχειρισμενο) βρωμαγε παρα πολυ. απο τοτε εχουν περασει 3 χρονια.

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το σωληνάκι να μην φτάνει καν στον εναλλάκτη και επομένως πρέπει να ψεκάσεις το 2πλάσιο απο το σπρει για να φτάσει και να καθαρίσει. Ετσι όμως αναπνέεις το καθαριστικό που δεν ξεθυμαίνει εύκολα (μου το είχαν κάνει κι αυτό) και είναι εξίσου ανθυγιεινό. Αμα ρίξεις και στην εισαγωγή του αέρα θα πρέπει να μυρίζει κανένα μήνα μετα!

Η πιο σωστή δουλειά που μπορεί να γίνει αν μυρίζει πολύ είναι να ψεκαστεί ο εναλλάκτης σε όλη του την επιφάνεια, άσχετα του πόσο έυκολο ή δύσκολο είναι αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο τόπικ,

γυρίζοντας από μια βολτίτσα σήμερα στον έξω κόσμο, παρατήρησα οτι κατά το συμπλεκτάρισμα ΚΑΙ στα καλά γκάζια έρχεται μια βρώμα στην καμπίνα σαν να κέγεται πλαστικό. Αύριο θα πάω στον mechanic αλλά μήπως κανέις έχει καμία ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα το σωληνάκι να μην φτάνει καν στον εναλλάκτη και επομένως πρέπει να ψεκάσεις το 2πλάσιο απο το σπρει για να φτάσει και να καθαρίσει. Ετσι όμως αναπνέεις το καθαριστικό που δεν ξεθυμαίνει εύκολα (μου το είχαν κάνει κι αυτό) και είναι εξίσου ανθυγιεινό. Αμα ρίξεις και στην εισαγωγή του αέρα θα πρέπει να μυρίζει κανένα μήνα μετα!

Η πιο σωστή δουλειά που μπορεί να γίνει αν μυρίζει πολύ είναι να ψεκαστεί ο εναλλάκτης σε όλη του την επιφάνεια, άσχετα του πόσο έυκολο ή δύσκολο είναι αυτό....

σωληνακι απο σπρει ειναι δεν ειναι μανικα.Σαφως και δεν φτανει στον εναλακτη αφου ισα ισα περναει την γριλια την εξωτερικη.

Απλα τραβωντας αερα την ωρα που δουλευει θα παρει και το σπρει μαζι.Αυτο το σπρει που λεω εγω το χρησιμοποιουνε και στα αιρκοντισιον στα σπιτια.Τι κανουνε τα ξηλουνουνε και τα πλενουνε εξω?Ποιος σου ειπε οτι μυριζει κανενα μηνα? σε μιση ωρα εχει φυγει η μυρωδια τελειως(παρολο που εχουνε βαλει αρωματικα τωρα τελευταια)

ΥΓ καλα δεν το συζηταμε οτι πρεπει να βει εξω ο εναλακτης και ολες οι σωληνωσεις.ειναι η καλυτερη δουλεια.Αν σου περισευει κανα 300 αρι για τα ξυλωματα (μην πω βεβαια οταν το δεσουνε τι θα τραβηξεις.)

ΥΓ2.δεν μπορω να καταλαβω το πολυ αλλα εμενα μπηκε χειμωνας και δεν το αναβα (καλοκαιρι παει και ερχεται το αναβεις με ανοιχτα παραθυρα 2-3 λεπ. και ειναι ενταξει).

εσενα δεν μπορω να καταλαβω τι σου κανανε και τι σου βαλανε.χλωρινη να ριχνανε σε 2-3 ωρες ξεμυριζει.εκτος αν το πηγαινεις εκει που το παει και ο φιλος με το προβλημα.που πληρωσε για απομυκυτιασεις και τετοια και ακομα εχει προβλημα.

ΥΓ για μενα dr pz αν εχει γινει τον τελευταιο μηνα η δουλεια να το πας πισω και να κανεις φασαρια.σιγουρα ενα 60 στο αρπαξανε τα ρεμαλια και δεν κανναν τιποτα? η εφτιαξε για καποιο διαστημαα?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο τόπικ,

γυρίζοντας από μια βολτίτσα σήμερα στον έξω κόσμο, παρατήρησα οτι κατά το συμπλεκτάρισμα ΚΑΙ στα καλά γκάζια έρχεται μια βρώμα στην καμπίνα σαν να κέγεται πλαστικό. Αύριο θα πάω στον mechanic αλλά μήπως κανέις έχει καμία ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό ;

Με a/c ανοιχτό αυτό ή οχι;

σωληνακι απο σπρει ειναι δεν ειναι μανικα.Σαφως και δεν φτανει στον εναλακτη αφου ισα ισα περναει την γριλια την εξωτερικη.

Απλα τραβωντας αερα την ωρα που δουλευει θα παρει και το σπρει μαζι.Αυτο το σπρει που λεω εγω το χρησιμοποιουνε και στα αιρκοντισιον στα σπιτια.Τι κανουνε τα ξηλουνουνε και τα πλενουνε εξω?Ποιος σου ειπε οτι μυριζει κανενα μηνα? σε μιση ωρα εχει φυγει η μυρωδια τελειως(παρολο που εχουνε βαλει αρωματικα τωρα τελευταια)

ΥΓ καλα δεν το συζηταμε οτι πρεπει να βει εξω ο εναλακτης και ολες οι σωληνωσεις.ειναι η καλυτερη δουλεια.Αν σου περισευει κανα 300 αρι για τα ξυλωματα (μην πω βεβαια οταν το δεσουνε τι θα τραβηξεις.)

ΥΓ2.δεν μπορω να καταλαβω το πολυ αλλα εμενα μπηκε χειμωνας και δεν το αναβα (καλοκαιρι παει και ερχεται το αναβεις με ανοιχτα παραθυρα 2-3 λεπ. και ειναι ενταξει).

εσενα δεν μπορω να καταλαβω τι σου κανανε και τι σου βαλανε.χλωρινη να ριχνανε σε 2-3 ωρες ξεμυριζει.εκτος αν το πηγαινεις εκει που το παει και ο φιλος με το προβλημα.που πληρωσε για απομυκυτιασεις και τετοια και ακομα εχει προβλημα.

Δεν είπα πουθενά να βγει ο εναλλάκτης, απλά να ψεκαστεί σωστά φτάνοντας σε αυτόν αν φυσικά δεν χρειάζεται να λύσεις το μισό ταμπλό για να έχεις πρόσβαση (δεν το ξέρω αυτό, δεν εχω το service manual για να δω που ακριβώς είναι τοποθετημένος)

Σε οικιακό a/c δεν έχεις πρόσβαση στον εναλλάκτη ανοίγοντας το καπάκι; Ποιό ξήλωμα;;;

Απ'οτι καταλαβαίνω εσυ δεν χρησιμοποιείς τον κλιματισμό γενικά! Το χειμώνα προφανώς ούτε εγω ανοιχτό το συμπιεστή αν δεν βρέχει και δεν χρειάζεται για το ξεθάμπωμα ή καμια φορά στο τόσο κανενα 10' για να δουλέψει, αλλά το καλοκαίρι δουλεύει υπερωρίες...

Στο άλλο αυτοκίνητο σε ένα service για άσχετο λόγο, είχε κάποιος τη φαεινή ιδέα να μου καθαρίσει το a/c χωρίς να το ζητήσω! Δεν ξέρω τι σκατά είχε ρίξει μεσα, πάντως μύριζε 2 βδομάδες απαίσια μέχρι να ξεμυρίσει...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

σωληνακι απο σπρει ειναι δεν ειναι μανικα.Σαφως και δεν φτανει στον εναλακτη αφου ισα ισα περναει την γριλια την εξωτερικη.

Απλα τραβωντας αερα την ωρα που δουλευει θα παρει και το σπρει μαζι.Αυτο το σπρει που λεω εγω το χρησιμοποιουνε και στα αιρκοντισιον στα σπιτια.Τι κανουνε τα ξηλουνουνε και τα πλενουνε εξω?Ποιος σου ειπε οτι μυριζει κανενα μηνα? σε μιση ωρα εχει φυγει η μυρωδια τελειως(παρολο που εχουνε βαλει αρωματικα τωρα τελευταια)

ΥΓ καλα δεν το συζηταμε οτι πρεπει να βει εξω ο εναλακτης και ολες οι σωληνωσεις.ειναι η καλυτερη δουλεια.Αν σου περισευει κανα 300 αρι για τα ξυλωματα (μην πω βεβαια οταν το δεσουνε τι θα τραβηξεις.)

ΥΓ2.δεν μπορω να καταλαβω το πολυ αλλα εμενα μπηκε χειμωνας και δεν το αναβα (καλοκαιρι παει και ερχεται το αναβεις με ανοιχτα παραθυρα 2-3 λεπ. και ειναι ενταξει).

εσενα δεν μπορω να καταλαβω τι σου κανανε και τι σου βαλανε.χλωρινη να ριχνανε σε 2-3 ωρες ξεμυριζει.εκτος αν το πηγαινεις εκει που το παει και ο φιλος με το προβλημα.που πληρωσε για απομυκυτιασεις και τετοια και ακομα εχει προβλημα.

ΥΓ για μενα dr pz αν εχει γινει τον τελευταιο μηνα η δουλεια να το πας πισω και να κανεις φασαρια.σιγουρα ενα 60 στο αρπαξανε τα ρεμαλια και δεν κανναν τιποτα? η εφτιαξε για καποιο διαστημαα?

Η μυρωδιά είναι πολύ βελτιωμένη σε σχέση με πριν το "καθάρισμα", αλλά και πάλι υπάρχει χωρίς να είναι η προηγούμενη ανυπόφορη μπόχα.

60? 85 πήραν. Είχα βρει και με 70, αλλά δεν με βόλευε η θέση του συνεργείου.

Ευχαριστώ όλους όσους μπήκαν στον κόπο να στείλουν μιαν απάντηση.

Ένα τελευταίο... θυμήθηκα ότι λίγο καιρό πριν όταν έκανα το μεγάλο σέρβις, στο συνεργείο έκαναν (από μόνοι τους χωρίς ειδική χρέωση) κάποιο καθαρισμό (δεν υπήρχε μυρωδιά τότε) και το αυτοκίνητο μύριζε κάπως ευχάριστα. Αν θυμάμαι καλά μου είχαν πει να ανοίξω το κλιματιστικό λίγο για τις επομενες μέρες, (δεν είμαι και σίγουρος) αλλά δεν το έκανα γιατί το ξέχασα και επιπλέον ο καιρός ήταν κρύος και έβαζα το ζεστό. Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται μ'αυτό η μούχλα;

Link to comment
Share on other sites

Η μυρωδιά είναι πολύ βελτιωμένη σε σχέση με πριν το "καθάρισμα", αλλά και πάλι υπάρχει χωρίς να είναι η προηγούμενη ανυπόφορη μπόχα.

60? 85 πήραν. Είχα βρει και με 70, αλλά δεν με βόλευε η θέση του συνεργείου.

Ευχαριστώ όλους όσους μπήκαν στον κόπο να στείλουν μιαν απάντηση.

Ένα τελευταίο... θυμήθηκα ότι λίγο καιρό πριν όταν έκανα το μεγάλο σέρβις, στο συνεργείο έκαναν (από μόνοι τους χωρίς ειδική χρέωση) κάποιο καθαρισμό (δεν υπήρχε μυρωδιά τότε) και το αυτοκίνητο μύριζε κάπως ευχάριστα. Αν θυμάμαι καλά μου είχαν πει να ανοίξω το κλιματιστικό λίγο για τις επομενες μέρες, (δεν είμαι και σίγουρος) αλλά δεν το έκανα γιατί το ξέχασα και επιπλέον ο καιρός ήταν κρύος και έβαζα το ζεστό. Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται μ'αυτό η μούχλα;

Αυτοι που εκαναν δουλεια ειναι αυτοι χωρις ειδικη χρεωση. επρεπε να το ανοιξεις το κλιμα σε οσο πιο χαμηλη θερμοκρασια να δουλεψει το φαρμακο παντου

http://www.ebay.co.uk/itm/Wurth-Air-Conditioning-Disinfectant-Spray-300ml-/400174480601

ετοιμο στο πιατο. και wurth.σιγουρεψου οτι ειναι για μυκητες.

ΥΓ.αν θες να επιβεβαιωσεις αυτα που λεω τωρα το καλοκαιρακι ασε καμια εβδομαδα το ποδια σου απλυτα και συγκρινε την μυρωδια. :crazy:

Υ.Γ μαλλον δεν ειναι αντιβακτηριακο.ειδα της wurth antibacterial αλλα δεν προλαβα την σελιδα.

Edited by vasili
Link to comment
Share on other sites

Εγω το καθάρισμα το έχω κάνει 2 φορές μόνος μου. Με κόστος 15 ευρω φιλτρο καμπίνας και αλλα 20 ο αφρος και ένα αρωματικό απο τα πρακτικερ. Έχει έναν αφρο με πολυ μακρύ σωληνακι που λέει για climatronic. Και ένα αρωματικό σπρει που το πατάς και κλειδώνει μέχρι να αδειάσει. Τα υπόλοιπα εύκολα. Βγάζεις το φιλτρο καμπίνας,βάζεις τη σωλήνα του αφρου όσο πιο βαθειά παει και πατας μέχρι να ξερασει πίσω αφρο. Κανεις το ίδιο και σε όλους τους αεραγωγους. Το αφήνεις μιση ώρα. Μετα περνεις το σπρέι βάζεις μπρος με κλιματισμό στο τέρμα και στην ανακύκλωση, πατάς το σπρέι και το αφήνεις στο Πατάκι μέχρι να αδειάσει. Το αφήνεις να δουλέψει κανά δεκάλεπτο στην ανακύκλωση, κουμπωνεις και το καινουριο φιλτρο και έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.