Jump to content
Alexkdef

Golf 5/6 - Προβλημα & Θορυβος Στο Ρελαντι (Αλλαγη Ρουλεμάν Συμπλέκτη)

Recommended Posts

τελικά ρουλεμαν κιβωτίου. 

ερώτηση είναι λογική ζημια για τα χλμ του (165,000) και με δεδομένη νορμαλ χρήση;;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ρουλεμάν απόλα του κιβωτίου ήταν ?

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , nouli said:

Ποιο ρουλεμάν απόλα του κιβωτίου ήταν ?

 

όλα ειχαν μια σχετικη φθορά. 

οπότε αποφασίσαμε να τα αλλάξουμε όλα. 

 τα υπόλοιπα (αξονες γρανάζια) ήταν οκ....

 

με τις υγείες μας....

 

ο ήχος που άκουγα ήταν αυτός 

 

Edited by vwgt
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα, κατοχος Golf Gt 170αρι, μια μερα εκει που το αναβω το αμαξι σε Cold start ακουγετε ενας ηχος κυριως απο την αριστερη μερια πολυ δυνατα και οταν επεσαν οι στροφες σταματησε, δεν μου το εχει ξανα κανει απλα παρατηρω οταν το βαζω μπροστα ακουω στο ρελαντι ενα πολυ μικρο ηχο ταυτοχρονα με την μηχανη του αμαξιου και οχι παντα. Φιλος μεσα που του το ειπα δεν κτλβενε κτ αλλα εμενα που ειναι δικο μου το αμαξι και το ξερω το καταλαβαινω. Απο εκει και περα αρχισα να ακουω οταν αποσυμπλεκταρω να ακουγετε ενας ηχος κυριως στην 1η μου με 2α μου και λιγες φορες απο 2ερα σε 3η.Οταν θα αποσυμπλεκταρω γλυκα δεν το κανει κθλου. Δισκο πλατω εχω αλλαξει στα 45χιλ. και το αμαξι σε λιγο καιρο θα εχει 120 χιλ. Γνωμες πριν το παω να το κοιταξω σε συνεργειο?

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν απάντησε κάποιος έχω να πω ότι ρώτησα σε δύο και μου είπαν διαφορετικα πράγματα, ο πρώτος μηχανικός σε συνεργείο, ότι έχει χαλάσει ρουλεμάν σαζμαν και ο δεύτερος που φτιάχνει σαζμαν , ότι δεν είναι ρουλεμάν από σαζμαν, απλά θα αρχίσει να τα φτύνει το ρουλεμάν από δίσκο πλατω οπότε αλλαγή όταν αρχίσει και πατιναρει. Ενολιγις άκρη δεν βρήκα θα το πάω σε κν τρίτο. 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, όταν ανάβετε air-condition γίνετε ο ήχος από το ρουλεμάν πιο δυνατός αισθητά? 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , AggelakasK said:

ναι στο δικο μου , γενικα με το a/c γινεται πιο θορυβωδες..

Επιβαρύνει το πρόβλημα το αιρ κοντισιον δλδ? Αν είναι να μην το ανάβω και γίνει τπτ στο δρόμο. Εσύ τι έκανες με το θέμα αυτό, το έφτιαξες τελικά? 

Link to comment
Share on other sites

αλλος λεει το κομπρεσερ του a/c , αλλος λεει  το ρουλεμαν ...τι να σου πω ?μηχανικος δεν ειμαι και οπου πηγα δεν ειχα σαφη απαντηση! αν ψαξεις μεσα στο φορουμ, θα δεις πως απο θορυβους , μια το ενα μια το αλλο ειμαστε φουλ! Δεν νομιζω πως επιβαρυνει το προβλημα το  a/c , μαλλον κομπρεσερ a/c θες  και εσυ! 300 ε

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , AggelakasK said:

αλλος λεει το κομπρεσερ του a/c , αλλος λεει  το ρουλεμαν ...τι να σου πω ?μηχανικος δεν ειμαι και οπου πηγα δεν ειχα σαφη απαντηση! αν ψαξεις μεσα στο φορουμ, θα δεις πως απο θορυβους , μια το ενα μια το αλλο ειμαστε φουλ! Δεν νομιζω πως επιβαρυνει το προβλημα το  a/c , μαλλον κομπρεσερ a/c θες  και εσυ! 300 ε

Εσένα δλδ αυτή ήταν η ζημιά του αμάξιου σου δλδ?! Και όχι ρουλεμάν σαζμαν κτλπ? 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο ήχος ακούγεται σχεδόν από καινούργιο έχω 100.000 χλμ και είναι ίδιος χωρίς κανένα πρόβλημα! Επίσης όταν αλλάζεις από 1η σε 2η γρήγορα χτυπάει ελάχιστα, εάν περιμένεις ένα με δύο δευτερόλεπτα η εμπλοκή γίνεται τέλεια! Εάν του συμπεριφερεσαι  βαναυσα κάποια στιγμή είναι βέβαιο πως θα λυγισει! Δεν είναι ιαπωνικό, το vw δεν είχε ποτέ τη φήμη της αξιοπιστίας και ούτε ποτέ θα την αποκτήσει κατά την άποψή μου! Σε κερδίζει η εμφάνιση και η απολαυστική οδήγηση στα υπόλοιπα υστερεί. Στην αγορά λοιπόν θα υπολογισεις τουλάχιστον 1000-1500 ευρώ επιπλέον στο κόστος χρήσης για αστοχιες υλικού τύπου συμπλεκτη, αντλίας, πολλαπλασιαστης κλπ. Έτσι θα έχεις τη συνείδηση σου καθαρή για την επιλογή που έκανες! Έχω διανύσει πάνω από 400.000 χλμ  με τρία αυτοκίνητα της vw και η άποψη μου είναι αυτή! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , καλη χρονια με υγεια .Παιδια οταν ξεκιναω το αμαξι σε χαλαρο ρυθμο κανει ενα τρεμουλο και μετα ολα καλα. Ο μηχανικος μου μου ειπε οτι ειναι δισκο πλατω ! Ειναι λογικο ή μπορει να προερχεται και απο τπτ αλλο ? Να συμπληρωσω οτο εχω αλλαξει πριν 3000 χιλιομετρα το ενα τρομπακι  του συμπλεκτη  που εινσι υπευθυνο για την πρωτη σκαλα !

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2020 at 12:49 ΜΜ, Alitarios said:

Καλησπερα , καλη χρονια με υγεια .Παιδια οταν ξεκιναω το αμαξι σε χαλαρο ρυθμο κανει ενα τρεμουλο και μετα ολα καλα. Ο μηχανικος μου μου ειπε οτι ειναι δισκο πλατω ! Ειναι λογικο ή μπορει να προερχεται και απο τπτ αλλο ? Να συμπληρωσω οτο εχω αλλαξει πριν 3000 χιλιομετρα το ενα τρομπακι  του συμπλεκτη  που εινσι υπευθυνο για την πρωτη σκαλα !

Θα σου πω τι αντιμετωπισα εγω... στο ξεκινημα απο σταση,ειχα ενα τρεμουλο μεχρι να παρει λιγη φορα το αμαξι με τις δονησεις να περνανε και στον λεβιε ταχυτητων...οταν ζεσταινοταν λογω παραμονης σε μποτιλιασρισμα με συχνες αλλαγες 1ης και 2ας ή λογω υψηλης εξωτερικης θερμοκρασιας ή συνδιασμος και των δυο το τρεμουλο γινοταν ακομη πιο εντονο και οσο περναγε ο καιρος ακομη εντονοτερο.

Αυτα σχετιζονται με το δισκο πλατο συμπλεκτη.Αν δεν εχει φαγωθει ο δισκος με μια αλλαγη συμπλεκτη ισως και να απαλλαγεις απο το τρεμουλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα golf 6 tdi 1.6 ακούω μέσα από τη καμπίνα έναν ήχο από έξω και όταν ανοίγω το καπό δεν ακούγεται επίσης ακούγεται μόνο όταν είναι ζεστό το αμάξι κρύο δεν το ακούς ξέρουμε τι μπορεί να είναι και αν είναι φυσιολογικό επίσης το ακούω μόνο όταν σταματήσω είτε έχω νεκρά είτε όχι 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.