Jump to content
agka8l

Κατανάλωση 1.6 Akl 8V

Recommended Posts

Παιδιά γεια χαρά!εχω θέμα με την κατανάλωση μου.Εχω bora 99 1,6 8v με κωδικό κινητήρα AKL! η κατανάλωση σε νορμάλ επίπεδα εκτος πόλης 3000 / 3500 σαλ οσο και αν προσπαθώ να μην το πιέζω είναι πάντα πάνω απο 10 λτ/100 kmh. το αμάξι εχει 92000 χλμ και το θεμα το χω 4 χρονια οσο εχω και το αμαξι στην κατοχή μου .Τωρα ομως με κοντα 2ευρώ το λίτρο αρχίζει και με ανυσηχεί.Φίλοι μου με octavia & passat με το ιδιο μοτέρ φτάνουν εως και τα 8λτ/100kmh! Στην καρτα καυσαερίων ολα είναι αψογα!τι μπορώ να τσεκάρω?ειναι κάποιος με το ιδιο μοτέρ σε golf να πει καταναλώσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω με passat 1.6 8v AHL μοτερ με εξατμιση απο μπροστα μεχρι πισω και καπακι ψιλοπειραγμενο εκτος μεχρι 4000 και λιγο και μερικες φορες και τελικιασμενο για λιγο βεβαια πανω απο 9 δεν παιζω μηπως η βενζινη ειναι μαπα και την καιει σα νερο το αμαξι παει κανονικα κοιτα μπεκ αισθητηρα αερος αισθητηρα λαμδα και γενικα ψαξτο λιγο ριξε και κανα καθαριστικο .

Link to comment
Share on other sites

βαζω απο τσεκαρισμένο βενζινάδικο και το φιλτρο μου ειναι παντα καθαρό! Λες να καθαρίσω τα μπεκ αυτο που κανουν με 50 ευρώ πανω κάτω?ΤΟ αμαξι γενικα παει μια χαρα και απο γκαζια πολυ καλα δεν εχει καποιο θεμα!Μονο οτι καιει σαν να ναι 1.8τ :bad:

Edited by stergis
Link to comment
Share on other sites

Δε ειπα να τα καθαρισεις να τα κοιταξεις αν θελουν καντο αν δν θελουν μη το κανεις να πας να τα μετρησεις αν μπορεις μηπως κανενα εχει παρει και ψεκαζει περισσοτερο βενζινη τη μεγεθος ζαντες φορας του χεις βαλει καποιος aftermarket φιλτρο αερα ?

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε να το ψαξεις δε γινεται εσυ μαμα με 15αρες και εγω ψιλοπειραγμενος με 16αρες να καιω λιγοτερο εκτος και αν εγω περπαταω πιο ανετα και δεν καιω δεν ξερω τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω εχω akl μοτερ με 165000χλμ!κ εχω καταναλωση με ταχυτητα 140-150 8,2 αντε βαρια 8,5!!!!

και 17 ζαντολαστιχα!!!

σου μυρηζει πουθενα βενζινη??? στην πορεια η οταν ειναι κρυο το μοτερ και βαλεις μπροστα?

Link to comment
Share on other sites

α ξεχασα να πω!εχω βαλει προσφατα μια αφτερ μαρκετ αντλια βενζινης των 60ευρώ γτ η παλια ειχε στο ενα φισακι διαροή(και ειχα μυρωδιές) με την οποια ομως να χω κανει αντε 1000 χλμ! η κατανάλωση με την καινουρια και την παλιά τρόμπα είναι σχεδόν ιδια! Δεν νομιζω οτι μυριζει βενζινη τωρα

Link to comment
Share on other sites

Guest bassakos

μεγαλη καταναλωση:

1) καθαρισμα μπεκ , εαν στα 90.000κμ δεν εχουν καθαριστει ποτε ΕΠΙΒΑΛΑΤΕ ο καθαρισμος τους

2) τσεκαρε το μην εχει καψει κανεναν "Λ" (με διαγνωση το βλεπεις αυτο)

3) ισως να εχει κολλησει κανενας ρυθμιστης πιεσης βενζινης

Link to comment
Share on other sites

σε vag com δενν βγαζει καποιο ερορ!εχει βγαλει μια φορα ο αισθητηρας στροφών(ειχε τραιμοπαιγμα) οπου το σβησα και ολα οκ! μιλησα και με τον μηχανικό μου που είναι γνώστης στα vw και άριστος στη δουλειά του και μου ειπε οτι αν υπηρχε κάποιο πρόβλημα σε λ η μπεκ θα χα πρόβλημα με την καρτα καυσαέριων !

Edited by stergis
Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν δεν ελυσες το προβλημα πηγαινε αλλαξε την βαλβιδα ψυχρης εκκινησης ετσι εκανα και γω πριν μια βδομαδα επειδη μου εκανε τα ιδια με 25 ευρω κανεις τι δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω βρει ακομα λύση!Να το αλάξω δεν εχω πρόβλημα αλλα αν ηταν αυτο δεν θα εβγαζε πρόβλημα το διαγνωστικό? Μπορει ο μηχανικός αν δει την βαλβιδα ψυχρης εκκινησης να καταλάβει αν θέλει άλαγμα ?ο αισθητήρας στροφών που μου είχε βγάλει παλιά εχει κάποια σημασία στην κατανάλωση?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ο αισθητηρας στροφων δεν παιζει ρολο η βαλβιδα ψυχρης δεν βγαζει σφαλμα πηγαινε παρτη 20 ευρω εχει και αλλαξε τη δεν ειναι τα πολλα τα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

ενταξει φιλε μου τωρα που ειναι για service θα την αλαξω και αυτήν!Εσυ τι πρόβλημα ειχες κ την αλαξες?με τι μοτερ εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,είναι δυνατόν ένα 20v 1.8 125 άλογα να καίει μέσα στην πολή χαλαρά 12 με 13 λίτρα?

Μου το λένε διάφοροι και έχω καραφλιάσει....

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως την έννοια μέσα στη πόλη. Πρόσφατα με δανεικό ένα eos 1,6 fsi μέσα στο κέντρο της αθήνας και με κλιματιστικο είδα και εγω τρελές καταναλωσεις. Δηλαδη εκει που στα περίχωρα της Αθήνας κηφισια ολυμπιακό χωριο κτλ έγραφα 7,5-8,0 μέσα στο κέντρο έπιασα 10-12.

1-2 Δευτέρα συνέχεια , κλιματιστικο , κουράζουν πολυ το ΑΜΑΞΙ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι πολυ τσιμπημενες οι τιμές κατανάλωσης όταν αναφερεσε σε τέτοιους δρόμους. Τώρα απο την άλλη δεν ξέρω πόσο βαρύ είναι το πόδι αυτού που οδηγεί , αν χρησιμοποιεί μονίμως κλιματιστικο κτλ.

Ούτε rx-8 να ήταν με τέτοια κατα καταναλωση. Αχαχαχαχαχαα

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο εσενα το passat ειναι αυτοματο ειναι και πιο βαρυ απο ενα χειροκινητο και κανει αμαν να ξεκινησει γι αυτο μη δινεις σημασια ανοιξε και το βιβλιο να δεις τι σου λεει για την καταναλωση απο οτι θυμαμαι πρεπει να εισαι σε λογικα επιπεδα εκτος και αν θες αλλαγη λαμδα η τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο εσενα το passat ειναι αυτοματο ειναι και πιο βαρυ απο ενα χειροκινητο και κανει αμαν να ξεκινησει γι αυτο μη δινεις σημασια ανοιξε και το βιβλιο να δεις τι σου λεει για την καταναλωση απο οτι θυμαμαι πρεπει να εισαι σε λογικα επιπεδα εκτος και αν θες αλλαγη λαμδα η τιποτα αλλο.

Έχεις δίκιο ρε χαλβά,το έχω το βιβλίο...

Πόσο ποιο βαρύ να είναι ρε?

Αυτόματο ξεαυτόματο,έχω μάθει και το ξεκινάω με γκαζόφρενο κομμάτια:D

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν εχω βγάλει ακόμα άκρη , άλλαξα αισθητήρα στροφών , εναν θερμοστάτη που έμεινε κολλημένος , ο αισθητήρας ψυχρής δεν χρειαζόταν ηταν αλαγμένος απο τον προηγούμενο κάτοχο με τον πιο εξελιγμένο απο τι μ είπε ο μηχανικός!ο Λ ειναι οκ ! δε ξερω τι αλλό να κανω! εκτός πόλης με οδήγηση χαλαρή μεχρι τα 100 και 3.000 στροφές εχω περίπου κατι λιγότερο απο 10λτ/100 , αν αφήνω το γκάζι στις κατηφόρες με σχέση στο κιβώτιο πέφτει αισθητά στα 9.2~ περίπου !Αυτο που παρατηρώ ειναι οτι αν το σκίζω με 4,5000~5000 στροφές δεν ανεβαίνει τόσο καίει κάπου στα 12.5λτ/100  Το μονο που καταφέρνει ειναι να μην μπορώ να απολάυσω την οδηγηση!

Link to comment
Share on other sites

ετσι το μετράω απο λαμπάκι σε λαμπάκι ή του κανω φουλ γέμισμα μεχρι να κανει κλακ η αντλια και κανω πχ 100 , 150χλμ και παω και ξαναγεμίζω και τα υπολογίζω

Link to comment
Share on other sites

τοσα χρονια φουρναρηςς το κανα και αυτο !εχω 2 τσεκαρισμενα βενζιναδικα που βαζω απο κει κ στα αλλα αμαξια της οικογενειας κ ολα ειναι οκ !

εχω βαλει κ 100σταρα ειδα μεγαλη αλαγη στο γκαζι αλλα οχι στη καταναλωση

Edited by stergis
Link to comment
Share on other sites

εμενα περνει εμπρος και σβηνει 1.6 8v AKL μοτερ και το καλοκερι τρεμοπεζε το στροφομετρο απο της 900 που ειναι 

ρυθμισμένο πηγαινε 1,200 παταγες γκαζι και μετα ξανα πηγαιγε στα κανονικα του παγωμενο παντα αλα το ακουγες οτι στο ρελαντι ανεβω κατεβαζε στροφες και 

οταν το ξανα εβαζες εμπρος δουλευε κανονικα εχω αλαξει φιλτρο αερα μπουζι μαλον θελει πεταλουδα καζιου καθαρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκε

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.