Jump to content
stavros geoldasis

Θορυβος Στον Τροχο

Recommended Posts

Καλησπερα μετα απο μια επιτυχημενη αλλαγη ρουλεμαν τροχου στη μερια του συνοδηγου εχω κατα την πορεια ενα διακομενο ηχο σαν να γρατσουναει κατι και να τριβεται το ρουλεμαν ειναι μαρκα SKF και μπηκε οπως πρεπει να μπει συμφωνα με τις οδηγιες της SKF σε υδραυλικη πρεσα που εχω στο συνεργειο ειχε και οδηγιες τοποθετησης και εγινε και σφιξιμο της βιδας του ημιαξονιου με δυναμοκλειδο στα 120 NM + 90 μοιρες συμφωνα με το manual της bentley το ρουλεμαν πριν τοποθετηθει μπηκε διπλα απο το μανισιο και μετρηθηκαν ολες οι τρυπες με παχυμετρο ακριβιας το καρε φερνει πολυ ευκολα γυρω δεν ειναι σφιχτο και επισης ανοιχθηκαν οι τσιμουχες του ρουλεμαν και μπηκε λιγο εξτρα γρασσος μαρκας FAG ειναι οδηγια του μαστορα για μακροζωια του ρουλεμαν πειτε καμια γνωμη ρε παιδια θα τρελαθω δεν γινεται καινουριο ρουλεμαν και να εχω προβλημα και πολυ σπαστικος ο θορυβος μηπως εχετε ακουσει τιποτα παρομοιο και πιο πολυ αναφερομαι σε μηχανικους να μου πειτε καποια λυση.

Link to comment
Share on other sites

Xρόνια πολλά!!!

Μήπως το ρουλεμάν είναι ελαττωματικό???Αλλιώς δεν εξηγείται.....

Link to comment
Share on other sites

Η δουλεια ειναι οτι ο ηχος δεν ειναι οπως κανει ενα ρουλεμαν ψωριασμενο που βουηζει και οσο αυξανει η ταχυτητα του αυτοκινητου βουηζει πιο πολυ ειναι ηχος διακεκομμενος σαν να ξυνεται τακακι σε δισκοπλακα αλλα δεν ειναι απο κει και δεν το κανει παντα σε ολα τα χιλιομετρα σημερα το ξαναλυσα και ο φιλος μου που δουλευουμε μαζι και εχει λιγο παραπανω εμπειρια χτυπησε απαλα το καρε με ενα σφυρι και ταυτοχρονα το γυρναγε και αυτο οσο το χτυπαγε τοσο πιο ευκολα γυρναγε για αυτο εχω σπαστει τι μπορει να ειναι το πηγαμε και βολτα και μου ειπε οτι δεν ειναι ηχος ρουλεμαν μηπως κατι εχετε κατι αλλο υποψιν.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Το μουαγιε ειναι κυριλλε σημερα το ξαναελυσα εβαλα γρασσο στο πολυσφηνο μπας και σταματησει εσφιξα και με δυναμοκλειδο στα 110ΝΜ αλλα τιποτα επισης τον ιδιο θορυβο εχω οταν περπαταω σε χαλικια με 5-10 χλμ και μου φαινεται οτι κατι ειναι λασκα και το κανει και στο περπατημα σα να τριβεται λαστιχο με σιδερο ειναι ο ηχος αυριο παω και μια βολτα και σε ενα συνεργειο να παρω μια δευτερη γνω μη και μαλλον νομιζω οτι ειναι κατι στην κρεμαργιερα και απογοητευομαι θα παρω διαζυγιο αυριο μπαινει και το πωλητηριο οποιος ενδιαφερεται το αμαξι το χω κανει και παρουσιαση και επισης θα φτιαχτει πριν πουληθει ο επομενος θα το παρει κυριλλα παμε για 106 rallye η saxo vts.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.