Jump to content
markpap

Golf Vi - Τρίξιμο Μπροστά Δεξιά Στο Ρελαντί

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά. Έχω ένα Golf VI GTI DSG. Τις τελευταίες μέρες έχει αρχίσει ένα τρίξιμο στην μεριά του συνοδηγού, όταν το αμάξι είναι στο ρελαντί (είτε κινείται, πχ σε κάποιο στοπ με νεκρό είτε όταν είναι πλήρως ακινητοποιημένο, αλλά φυσικά αναμμένο). Μόλις το αμάξι ξεκινήσει (πάντα με γκάζι και όχι απλά να συρθεί), ο ήχος σταματάει.

Ύστερα από αρκετή παρατήρηση, βρήκα πως ο ήχος έρχεται πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού. Φυσικά, το άδειασα μήπως και αλλάξει κάτι αλλά τίποτα. Χτύπησα την περιοχή τρυγύρω μήπως και σταμάταγε, αλλά τίποτα. Ο ήχος αυτός μοιάζει πολύ σαν κάτι να ταλαντεύεται. Έχει κανείς εμπειρία από τέτοιο ήχο στο αμάξι του; Βρήκε λύση;

Link to comment
Share on other sites

έχει αναφερθεί κατι αναλογο σε tsi ακριβως στο σημειο που λες-είναι στο σημειο της μηχανης (ακριβως μπροστα απο το ντουλαπακι του συνοδηγου ) και είναι τα σωληνακια της βενζίνης τα οποία συντονίζονται και χτυπανε σε κάποιο σημειο ,με ένα tire wrap λυνεται το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

έχει αναφερθεί κατι αναλογο σε tsi ακριβως στο σημειο που λες-είναι στο σημειο της μηχανης (ακριβως μπροστα απο το ντουλαπακι του συνοδηγου ) και είναι τα σωληνακια της βενζίνης τα οποία συντονίζονται και χτυπανε σε κάποιο σημειο ,με ένα tire wrap λυνεται το πρόβλημα

Είναι τα σωληνακια της βενζίνης...!στο καθρευτη μπροστα απο το ντουλάπακι στο χορό του κινητήρα είναι τα σωληνακια τα οποία μπαίνουν σε ένα πλαστικο και πανε προς τα κάτω..!το μόνο που μπορείς να κανείς είναι να βάλεις ένα κομμάτι λάστιχο πίσω απο αυτο το πλαστικο για να μην ακουμπαει στον καθρευτη και κάνει θόρυβο...!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είχα ήδη δει το post που λέτε και κοίταξα τα σωληνάκια αυτά. Ακόμη και όταν τα κράτησα και άλλο άτομο ακουγε μέσα στην καμπίνα αν σταμάτησε το τρίξιμο, αυτό δυστυχώς δεν σταμάταγε. Επίσης να σημειωθεί πως το τρίξιμο το κάνει ακριβώς στις 900 στροφές. Στις 950 ή στις 1000 και άνω δεν ακούγεται τίποτα! Είναι σύγουρα συντονισμός αλλά δεν ξέρω που! Επίσης να σημειωθεί ότι στο GTI εκεί που είναι τα σωληνάκια αυτά, καθώς και σε όλο το μπροστινό μέρος του σασί, στον κινητήρα, υπάρχει επένδυση από μοκέτα, άρα δύσκολα θα μπορούσε να συντονίσει και να χτυπάει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα σωληνακια της βενζίνης...

αλλα παιζει και κατι αλλο μηπως βρηκες το golf απο κατω κατα λαθος(δηλαδη εκει στην μερια του συνοδηγου)?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, από όσο θυμάμαι ( :sorry: ) δεν το πέτυχα πουθενά.... Φυσικά ποτέ δεν είσαι σίγουρος με τους ελληνικούς επαρχιακούς δρόμους! Μένει να το ψάξω εκτενέστερα καθώς και να το πάω για μια ματιά από έναν φίλο φανοποιό...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι ο αεραγωγός του συνοδηγού;; Σκάστου μια μικρή μπουνιά ή τεσπα πιεσέ τον αρκετά να δεις μήπως σταματάει!!

Στο δικό μου τελικά απο κει ακούγεται ο θόρυβος που έψαχνα τόσο καιρό αν και το κάνει σε διαφορετικές στροφές κάπου στις 1000-1200

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Τα σωληνακια ειναι.Το οτι τα κρατησες δε σημαινει οτι τα κρατησες και στο σωστο σημειο.Μπορει να συντονιζουν σε αλλο σημειο.Θελει ψαξιμο.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

είμαι κι εγω ιδιοκτητης ακριβως ιδιου αυτοκινητου και ειναι αυτο που σου λενε τα αλλα παιδια.

εχω 6αρι GTI DSG και το αντιμετωπισα τον χειμωνα που μας περασε αυτο το προβλημα κυριως με τις χαμηλες θερμοκρασιες. το εφτιαξα στην καρεντα, με πολυ μικρο κοστος. και λυθηκε οριστικα. μου εβαλαν επενδυση στα σωληνακια αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον 122 tsi και έχω το ίδιο πρόβλημα. Τι επένδυση βάζουν για να σταματήσει το πρόβλημα? Είναι ιδιαίτερα έντονο τώρα που έπιασαν τα κρυα. Αν χαιδέψω λιγο το γκάζι αμέσως σταματά.

Edited by thednick
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο συμβαινει και σε εμενα (Golf 6 tsi). Εχει κανεις καμμια ιδεα πως μπορουμε μονοι μας να το διορθωσουμε? Δεν εχω ορεξη να τρεξω στα συνεργεια για μπουρδες.

Link to comment
Share on other sites

προσφατα απεκτησα κι εγω ενα 6αρι tsi και εχω ακριβως το ιδιο προβλημα. ο εμπορος που το αγορασα μου εδωσε 2 χρονια εγγυηση μηχανικα μερη, με την προυποθεση να το πηγαινω σ αυτον για σερβις. να το παω σ αυτον ή στην αντιπροσωπεια; το χρεωνουν εκει; πραγματικα ειναι σπαστικο το τριξιμο στο ρελαντι, κατα τ αλλα το αμαξι ειναι απολαυση..

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ θυμαμαι καλα ειναι ενα σωληνακι (βενζινης νμζ) που καπου βρισκει απο κατω κ τριζει.. 
Επειδη κ χω τ ειχα παλια.. Ακουγεται ακριβως στα ποδια του συνοδηγου αλλα δν ειναι εκει το "προβλημα" τουλαχιστον σ εμενα κ μερικες περιπτωσεις ακομα.. 
Παντως σταματησε μονο του γτ εχω καιρο ισως κ κανα 2 χρονια να τ ακουσω..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.