Jump to content
nikoskallithea

Samsung Galaxy S Iii

Recommended Posts

Δικός μου είσαι φίλε Νίκο!!!

Το περιμένω πως και πως.

Βαρέθηκα να βλέπω ανθρώπους να έχουν iphone χωρίς να ξέρουν το γιατι,

απλά και μόνο επειδή έχουν όλοι οι υπόλοιποι >:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως το πήρα

Και πολυ καλα εκανες και γω θα το παρω καποια στιγμη απλα βολευομαι με το s2 τωρα.

Η οθονη τα σπαει παντως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως το πήρα

Καλορίζικο Νίκο :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Ενώ τα πρόβατα της Samsung τι είναι, καλύτερης ράτσας; :p

Κάποτε το Android το προτιμούσαν πράγματι για κάποιους λόγους (ανοιχτό και εύκολα παραμετροποιήσιμο Λ/Σ, κλπ). Τώρα με 60% τουλάχιστον market share που έχει... απλά δεν. Ανάθεμα κι αν ξέρει 1/20 τι είναι το Android και ποιες διαφορές έχει από το iOS, από το WP, από οποιοδήποτε τέλος πάντων mobile Λ/Σ.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ τα πρόβατα της Samsung τι είναι, καλύτερης ράτσας; :p

Κάποτε το Android το προτιμούσαν πράγματι για κάποιους λόγους (ανοιχτό και εύκολα παραμετροποιήσιμο Λ/Σ, κλπ). Τώρα με 60% τουλάχιστον market share που έχει... απλά δεν. Ανάθεμα κι αν ξέρει 1/20 τι είναι το Android και ποιες διαφορές έχει από το iOS, από το WP, από οποιοδήποτε τέλος πάντων mobile Λ/Σ.

Δε θα διαφωνήσω για τον 1/20, όμως κατά τη γνώμη μου, το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που στις high end συσκευές θα προτιμήσουν android και όχι iphone ξέρουν πάνω κάτω τους λόγους για τους οποίους προτιμούν αυτό. Τώρα συγκεκριμένα για τη samsung, εντάξει από ποιότητα κατασκευής και feeling στο χέρι για τα δικά μου κριτήρια και αναλογικά με το κόστος της κάθε συσκευής, είναι νομίζω μετριότατη, παρόλα αυτά το sgIII θα το ήθελα με κλειστά μάτια για το συνδυασμό hw και κοινότητας devs που έχει. Τέλος νομίζω ότι το android είναι αυτή τη στιγμή ακόμη και σε συσκευές με κλειδωμένους bootloaders ειναι πιο παραμετροποιήσιμο και ανοικτό από ποτέ.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το iPhone και τα Android είναι ένα και το αυτό, τουλάχιστον όταν μιλάμε για το πόσο «γνώστες» είναι οι χρήστες τους και με τι κριτήρια επέλεξαν τη συσκευή τους. Αυτό σου το λέω με σιγουριά, έχω κάνει μια περιορισμένου εύρους έρευνα πάνω στο θέμα. Ο περισσότερος κόσμος παίρνει συσκευή επειδή «του αρέσει», «έχει ακούσει ότι είναι καλή», «ακριβό- άρα καλό», κλπ. Φυσικά, το ίδιο ισχύει είτε πάρει iPhone 4S ή Galaxy S3. Βέβαια παίζει ρόλο και το status που σου δίνει κάθε συσκευή. Άλλο το Galaxy S3 των 700€ και άλλο το SE K800i που το βρίσκεις μεταχειρισμένο με <30€.

Όταν πέφτουμε σε κατηγορία τιμής αυτά αλλάζουν. Εκεί οι χρήστες διαλέγουν περισσότερο με βάση αντικειμενικά κριτήρια (π.χ. «το Desire HD έχει μικρή μπαταρία- δε το θέλω»). Και το περίεργο είναι ότι γίνονται πιο απαιτητικοί απ'το κινητό και πιο «ψείρες». Σε ένα iPhone 4S ή ένα Galaxy S3 θα συγχωρέσουν αρκετά πράγματα. Σε κάτι που είναι ανάμεσα στα 200 με 500 ευρώ όχι!

:fool:

Τέλος πάντων, το παρατράβηξα. Το point μου είναι ότι οι χρήστες Android δεν είναι ούτε περισσότερο, ούτε λιγότερο πρόβατα από τους χρήστες iPhone / iOS. Η συντριπτική πλειοψηφία και των δύο δε ξέρει την τύφλα τους. And that's a fact.

Fact #2. Αυτοί που παίρνουν κάτι και έχουν ένα λόγο για να το πάρουν, συνήθως έχουν συγκεκριμένους λόγους. Το Android προτιμάται επειδή μπορείς να το «ξεσκίσεις» εύκολα και να το φέρεις στα μέτρα σου μέχρι και την τελευταία ανθυπολεπτομέρεια. Η πρώτη τους κίνηση μόλις το πάρουν είναι να βάλουν τη ROM της επιλογής τους. Το iOS προτιμάται διότι προσφέρει την καλύτερη out-of-the-box εμπειρία χρήστης στην αγορά και έχει και το πιο ολοκληρωμένο οικοσύστημα (επικοινωνία-παύλα-συνεργασία μεταξύ των iOS συσκευών, εφαρμογές στο App Store, κλπ). Και, ενώ θα περίμενε κανείς ότι και όσοι παίρνουν iOS συσκευή «με σωστό τρόπο» (δηλαδή ξέροντας γιατί την πήραν) θα έκαναν και αυτοί jailbreak με το καλημέρα, αυτό δεν ισχύει. Αυτοί οι χρήστες δε θέλουν να ασχολούνται καθόλου με το κινητό τους παρά μόνο να το χρησιμοποιούν, γι αυτό πάνε σε κάτι που θέλει όσο το δυνατόν λιγότερο «πείραγμα». Όσοι από την άλλη έχουν το jailbreak σαν πρώτη προτεραιότητα, συνήθως μετά από λίγο καιρό μεταβαίνουν σε Android, καθώς με το iOS είχαν κάνει λάθος επιλογή (και το σιχτιρίζουν :p).

ΣΗΜΕΙΩΣΗ-ΠΡΟΣΘΗΚΗ:

Μακάρι να μου περίσσευαν ~700€ για να «παίξω» λίγο με το Galaxy S3. Είναι η πρώτη Android συσκευή που δίνει σημασία στο user experience, στο κομμάτι δηλαδή πάνω στο οποίο βασίστηκε όλη η επιτυχία του iPhone και της Apple.

Edited by Haldol
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου smartphone ήταν το Iphone 2G από Αγγλία πριν έρθει στην Ελλάδα (που δεν ήρθε και ποτέ).

Μόλις ήρθε το 3G πούλισα 2G και το πήρα.

Μετά βγήκε το 3GS πούλισα το 3G και το πείρα και αυτό. Μετά βγήκε το Iphone 4 πούλισα το 3GS και το πείρα και αυτό.

Μια φορά πλήρωσα ακριβώ κινητό το 2G όλα τα άλλα μετά τα πουλούσα σε πολύ καλές τιμές έβαζα και 150-200 ευρώ και έπαιρνα καινουργιο Iphone.. Σαν μεταπωλιτικη αξία το δίνω 10. Εκεί που ήμουν με το Iphone 4 και με την μία αναβάθμιση μετά την άλλη (και να αρχίζει να σέρνεται) Βγήκε το Galaxy S2 και έμεινα.Περιμένω να περάσει λίγο καιρός το ποιάνω και στα χέρια μου και βλέπω το κινητό είναι αλλού..

Φέτος πουλάω το Iphone 400 και αγοράζω καινούργιο το S2 385 (SKROUTZ.GR). Αντε για το κινητό.. Για το S3 περίμενα να πέσει η τιμή του και σήμερα το παρήγγειλα 16GB Blue στην τιμή τον 456 με μεταφορικά και αντικαταβολή.

Αυριο θα το έχω στα χέρια μου... :)

Link to comment
Share on other sites

καλα γιατι να βγαλεις τα ματια σε κατι καινουργιο?και πες οτι το κανεις...τι καταφερνεις?δηλαδη τι παρπανω θελει ο καθενας απο μια καμερα,ενα τηλεφωνο και ενα ιντερνετ....???τι θα κανεις θα χακαρεις τα φαναρια της πανεπιστημιου δηλαδη με το κινητο...??????

Link to comment
Share on other sites

Θέλω έναν τολμηρό που να συγκρίνει το iOS με το Android. Η το google play με το AppStore. Αφήστε το hardware η Samsung τα κάνει και τα δυο. Και μην μου πείτε ότι το iPhone ειναι μισό της Samsung ... Μια χαρά πληρώνεται η Samsung.

Γενικα Ιεροσυλία κατάντησε αυτό με τους anti applers η Samsung groupies να μιλάνε για μόδα της apple κλπ χαζα αφού και η Samsung αυτό θέλει να περάσει...

Link to comment
Share on other sites

είχα όλα τα iphone. τώρα εχω ένα iphone 4s ένα galaxy s2 και ένα galaxy s3.

το ios είναι ποιο απλό αλλά με περιορισμούς. Το android σου δίνει ποιο πολλά.

Από προγράμματα και τα δύο είναι καλά και έχουν σχεδόν τα ίδια.

από μόδα ωραίο το iphone, όμορφο αφήνει καλή αίσθηση στο χέρι.

το android ξεπερασε την apple για μένα οπως και για πολλούς που το πούλησαν και πήγαν σε Samsung.

τώρα από θέμα τιμής έχει και ευκαιρίες. πήρα το S3 450€ καινούργιο. και το κινητό πετάει.

Η οθόνη του για μένα δεν είναι μεγάλη. Το iphone λόγο μεγέθους έχασε πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

σαν μελοντικος αγοραστης και σαν φιλος κατοχων και των 2 κινητων (ο καθενας λεει τα δικα του) εχω καταληξει στο οτι το iphone ειναι ποιο κομψο ποιο μοδατο-στυλατο αλλα το samsung σου δινει μια ελευθερια επιλογων και επισης εχει και μεγαλη οθονη....εγω βεβαια ειμαι μεταξυ των iphone 5 και galaxy 2 το 3 δεν μου πολυ αρεσει εμφανισιακα παντα.τι λετε????????ποιο απο τα 2?

Link to comment
Share on other sites

σαν μελοντικος αγοραστης και σαν φιλος κατοχων και των 2 κινητων (ο καθενας λεει τα δικα του) εχω καταληξει στο οτι το iphone ειναι ποιο κομψο ποιο μοδατο-στυλατο αλλα το samsung σου δινει μια ελευθερια επιλογων και επισης εχει και μεγαλη οθονη....εγω βεβαια ειμαι μεταξυ των iphone 5 και galaxy 2 το 3 δεν μου πολυ αρεσει εμφανισιακα παντα.τι λετε????????ποιο απο τα 2?

Αν μη τι άλλο νομίζω ότι δεν υπάρχει σύγκριση σε αυτά τα δύο κινητά..Αν μου συγκρίνεις τώρα

iphone 5 με galaxy s3 τότε εκεί θα κονταροχτυπηθούνε..

Πάντως γνώμη μου είναι πως αν κάνεις την δουλειά σου με το s2 μην δώσεις τόσα λεφτά παραπάνω

για το iphone 5..Με τόσα λεφτά που κάνει παίρνεις mac..

Edited by nikolakis
Link to comment
Share on other sites

Το iphone 5 είναι ενα 4S με ποιο μεγάλη οθόνη.. Δεν έχει κάτι το διαφορετικό. Σε σχέση με το S3 το iphone 5 μένει πίσω...

Καλό και το S2 που το παίρνεις με 269 στον κωτσοβολο και το S3 με 450 από skroutz.gr

Το S3 το έχω σε σκούρο μπλε και κολολέει σε σχέση με το άσπρο.

Τα κινητά γίναν σαν τα αμάξια.Οτι έχει κάποιος λέει ότι είναι το καλύτερο.

Για μένα εξαρτάται τι το θες. Το μεγαλύτερο - στο iphone (σε όλα) είναι αυτή η *μη επιτρεπόμενη λέξη* τα itunes και θα πρεπει να συνχρονίζω το iphone με το pc για να κάνω κάτι.

Είναι κουραστικό να πρέπει να κάνω συνέχεια converte όλα τα βίντεο σε mp4 για να τα παίξει, να μην μπορω να αλλάξω φωτογραφιες μέσα από το κινητό να μην μπορω να κατεβάσω μουσικη ταινιες οποιασδηποτε μορφης και άλλα ποσσα.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον λες αυτο http://www.skroutz.gr/s/1828505/Samsung-Galaxy-S-III-I9300-16GB.html

ωραιο αλλα δεν ειναι λιγο μεγαλο?που το βαζεις???χωραει σε τσεπη? σε βολευει?

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Το iphone 5 είναι ενα 4S με ποιο μεγάλη οθόνη.. Δεν έχει κάτι το διαφορετικό. Σε σχέση με το S3 το iphone 5 μένει πίσω...

Καλό και το S2 που το παίρνεις με 269 στον κωτσοβολο και το S3 με 450 από skroutz.gr

Το S3 το έχω σε σκούρο μπλε και κολολέει σε σχέση με το άσπρο.

Τα κινητά γίναν σαν τα αμάξια.Οτι έχει κάποιος λέει ότι είναι το καλύτερο.

Για μένα εξαρτάται τι το θες. Το μεγαλύτερο - στο iphone (σε όλα) είναι αυτή η *μη επιτρεπόμενη λέξη* τα itunes και θα πρεπει να συνχρονίζω το iphone με το pc για να κάνω κάτι.

Είναι κουραστικό να πρέπει να κάνω συνέχεια converte όλα τα βίντεο σε mp4 για να τα παίξει, να μην μπορω να αλλάξω φωτογραφιες μέσα από το κινητό να μην μπορω να κατεβάσω μουσικη ταινιες οποιασδηποτε μορφης και άλλα ποσσα.

Μην παραπληροφορεις δεν ισχυουν αυτά που λες για το iPhone + του ότι το iTunes ειναι πλέον εύχρηστο αλλά και μπορείς απλα να μην το χρησιμοποιεις.

Επίσης ακόμα και αν πάρουμε ως δεδομένο ότι το βοηθητικό προγράμμα iTunes δεν ειναι εύχρηστο, να μην μιλήσουμε για το ίδιο το android την σταθερότητα και την απλότητα σε σχέση με το iOS.

Εφόσον είχες και τις δυο αντίπαλες πλευρές στα χέρια σου θα έχεις δει την διάφορα ποιότητας.

Και εγω galaxy s3 χρησιμοποιώ μιας και είπα να τα δοκιμάσω, αλλά πάνω απο το iPhone δεν μπορώ να το καταταξω. Αντικειμενικά πάντα και όχι κολημενα φανατικά όπως πολλοί

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις iPhone 5 με 500€; Εγω σου είπα να περιμένεις να το δεις πως ειναι αφού θα το πάρει η κοπέλα σου και αποφάσισε

Για μένα το s3 ειναι πολύ μεγάλο και άχρηστο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.