Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω όλους εσάς με αυτά τα φοβερά εργαλεία της VW, όταν παραλάβατε το όχημα σας από τις εκάστοτε αντιπροσωπίες, το αυτοκίνητο διέθετε πυροσβεστήρα, τρίγωνο και κιτ πρώτων βοηθειών ;

Γιατί προσωπικά εμένα δεν διέθετε παρα μόνο ένα τρίγωνο και μπήκα στον κόπο να αγοράσω τον πυροσβεστήρα και το τσαντάκι πρώτων βοηθειών.

Καθημερινά οι περισσότεροι από εμάς στον δρόμο βλέπουν διάφορα ατυχήματα με αυτοκίνητα, μηχανές κτλπ, πρόσφατα λοιπόν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω το τσαντάκι με τις γάζες για να σταματήσω την αιμοραγία σε ένα παιδί που είχε πέσει με μηχανάκι, ευτυχώς δεν τραυματίστηκε σοβαρά και το ασθενοφόρο ήρθε έγκαιρα.

Σε όλα τα αυτοκίνητα που έχω κατα καιρούς οδηγήσει εκτός του δικού μου, όλα διέθεταν τρίγωνο και το κιτ ΑΛΛΑ κανένα πυροσβεστήρα, το δικό μου ούτε το ΚΙΤ. Και μας υποχρεώνει η VW να το αγοράσουμε εξτρά κάτι που άλλες εταιρίες το βάζουν ΣΤΑΝΤΑΡΝΤ. Αυτό για μένα είναι απαράδεκτο με όλη τη σημασία της λέξης και κακώς που δεν το απαίτησα την ημέρα που πήγα να το παραλάβω (απο τον ενθουσιασμο τι κιτ να κοιταξεις και τριγωνα και τετοια).

Ομως παιδία 1 φορά θα συμβεί το κακό και αυτά τα πράγματα σε εκείνη την δύσκολη στιγμή δεν φαντάζεστε πόσο σωτήρια είναι, τόσο για εσάς όσο για τους ανθρώπους που αγαπάτε ή για κάποιον συνάνθρωπό μας που έχει ανάγκη βοήθειας.

Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

μπα και εμενα τριγωνο είχε μόνο,πυροσβεστηρα αγόρασα εγω και το κιτ α βοηθειων το κρατησα απο το προηγουμενο αυτοκινητο

Link to comment
Share on other sites

Μπαααα... :sorry: Σαν χτες θυμαμαι που τρεχα στο practiker και εψαχνα κιτ πρωτων βοηθειων και πυροσβεστηρα που να χωραν στους θολους του πορτπαγκαζ δεξια και αριστερα ...Συμφωνω μαζι σου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ενα μεγαλο Μπρρρρρρραβο στον Μιστ που ξοδεψε γαζα για να σωσει κυριολεκτικα την ζωη συνανθρωπου!

Κατα δευτερον εμενα ειχε τα παντα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως to gti δεν ειχε ουτε τριγωνο και δεν το ειχα καν σκευτει αν δεν το ελεγε ο φιλος!!!Απαραδεκτοι τωρα που το σκευτομαι!!!!παλι καλα που βαλανε και ρεζερβα....Και ποιος μου λεει εμενα οτι δεν ερχονται με τριγωνο και φαρμακειο και δεν τα παιρνουν για να τα πουλησουν???Για κατσε να ελενξουμε την κατασταση...

Μπραβο στο φιλο που το εθιξε...

Link to comment
Share on other sites

Ξερω κ καποιους αλλου που περνουν λεφτα για να κανουν δρομους σχολεια μπλα και μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα αλλα δν κανουν τπτ... Οοοοοοοοοοοοχιιι που δν θα χαλουσατε το θεμα του μητσου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται κάπου ότι όλα αυτά αποτελούν μέρος του βασικού εξοπλισμού τους αυτοκινήτου, ούτε υπάρχει κάποια υποχρεώση της εταιρείας ως προς αυτό.

Αν περιμένετε το σχόλιο σε ένα forum για να δείτε ότι το αυτοκίνητό σας δεν έχει τρίγωνο, φαρμακείο και πυροσβεστήρα....και γαμώ τις ευσυνειδησίες... Αυτό θα πει υπευθυνότητα !

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ θεωρείς πως το οτι δεν αποτελούν βασικό εξοπλισμό του αυτοκινήτου, όταν άλλες εταιρίες το έχουν standard, είναι σωστό ; Και κακώς, θα έπρεπε να είναι υποχρέωση της εταιρίας να διαθέτει όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

η πιο πολυ τα κρατανε και μετα στα παρουσιαζουν σαν δωρο και καλα οτι κανουν και δωρα και οτι ειναι καλη επαγγελματιες αυτη ειναι η καλυτερη γιατι αλλοι σου τα πουλανε μετα ποια αυτα που πληρωσες...

μια λεξη για αυτους Αλητες

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ θεωρείς πως το οτι δεν αποτελούν βασικό εξοπλισμό του αυτοκινήτου, όταν άλλες εταιρίες το έχουν standard, είναι σωστό ; Και κακώς, θα έπρεπε να είναι υποχρέωση της εταιρίας να διαθέτει όλα αυτά.

Δεν εξέφρασα προσωπική άποψη, αλλά αν θέλεις να το κάνω τώρα.

Πολλά πράγματα θα έπρεπε να υπήρχαν, αλλά δεν υπάρχουν ακόμα και σε αυτοκίνητα πολύ μεγαλύτερης αξίας. Τόσο σε εξοπλισμό ασφάλειας όσο και άνεσης κτλ. Το καθένα του φαίνεται πολύ φτηνό σε σχέση με την αξία του αυτοκινήτου. Όλα όμως μαζί ανεβάζουν αρκετά τη "βασική τιμή" για την οποία γίνεται πόλεμος μεταξύ των εταιρειών.

Υπάρχουν φαρμακείο, πυροσβεστήρας και τρίγωνο της VW για τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα. Δεν εξοπλίζονται όμως στο βασικό τους εξοπλισμό με αυτά. Δεν τα αφαιρούν για να σας τα παρουσιάσουν ως δώρο. Αυτά που δίνουν ως δώρο είναι των 10 ευρώ από το Praktiker.

To A3 έχει φαρμακείο σε κατάλληλο σχήμα και μέγεθος ώστε να χωρά σε ειδική θέση κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού. Είναι ένα από τα πολλά πράγματα που ανεβάζουν την αρχική τιμή του σε σχέση με το Golf.

Πολύ χειρότερη όμως από την *μη επιτρεπόμενη λέξη*ένη πολιτική της συγκεκριμένης εταιρείας θεωρώ ότι είναι η ανευθυνότητα οδηγών που δεν γνωρίζουν αν έχουν ή όχι τα απαιραίτητα μέσα ασφαλείας στο αυτοκίνητό τους.

Και το "Το θεωρούσα αυτονόητο να έχει" δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση δικαιολογία. Οποιοσδήποτε ευσυνείδητος οδηγός θα έπρεπε να ελέγχει και να φροντίζει για την ύπαρξή τους.

Αν είναι μια φορά υποχρέωση της ειταιρείας να τα παρέχει (που δεν είναι), είναι 100 φορές υποχρέωση του οδηγού να γνωρίζει αν υπάρχουν.

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε σε αυτό με τον κάθε οδηγό που λες έχεις αναμφισβήτητα δίκιο ΟΚ!

Ομως εγώ κοιτάζω πρώτα την εταιρία, διοτί θεωρώ αδιανόητο τέτοια πράγματα να τα πουλάς ως έξτρα, τη στιγμή που εγώ έσκασα 22χιλιάρικα, εκτός αν θεωρούμαι πολύ τζαπατζής για την VW..

Και δεν έχει βάση η μάρκα που λες, αυτά είναι οι μαλακίες των Γερμανών, όταν παραδέιγματος χάρη το Suzuki swift που κάνει 12-13 τα χει STANDARD.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τη vw και παπαριες!και φαρμακειο να ειχε πολλα απο τα πραγματα θελουν τακτικη αλλαγη γιατι με τη θερμοκρασια που πιανει το αυτοκινητο το καλοκαιρι κτλ ειτε καταστρεφονται ειτε γινονται σχετικα επικινδυνα!το καλυτερο ειναι λοιπον το τσαντακι να ανανεωνεται τακτικα.αλλα ολα τα ετοιμα δεν ειναι και τοσο καλα το καλυτερο ειναι να φτιαξεις ενα μονος σου!μιας και εχω ασχοληθει και με πρωτες βοηθειες μπορω να σας κανω μια λιστα νομιζω ειναι καλυτερα ετσι...πολλα σετ δεν εχουν ουτε θερμικη κουβερτα επιβιωσης πχ πραγμα που ειναι αρκετα αναγκαιο

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα δεν ειναι στανταρ και θελουν να στα εμφανιζουν σαν δωρο .... Μεχρι και τα ελαστικα αλλαζουν εαν παραλειφθει με τα καλα και τα κρατανε ... Τεσπα..

Στο θεμα μας...εφτιαξα ενα μικρο αλλα πληρες(νυστερια γαζες ολα κομπλε) κιτ πρωτων βοηθειων αποκλειστικα απο το ebay . Και πηρα και τον ειδικο πυροσβεστηρα της vw (gloria) απο αγγελια και αγορασα μονο την βαση την μεταλλικη ... για το καθισμα του οδηγου .... + Εναν που εχω πισω . Επισης να πω οτι παρελαβα με χτυπημενα κατι πλαστικα και οταν τους ειπα τι ειναι αυτα... και τετοια...οι αθεοφοβοι τα εκαναν τραμπα με ενα αλλο ..που θα το παραλαμβαναν μετα απο μερικες ωρες...

Link to comment
Share on other sites

θανο πισω τι πυροσβεστηρα εχεις δεν φτανει ενας?εμενα ο δικςο μου εληξε το θεωρειται αναγκαιο το 2 πυροσβεστηρα ε?

να σημειωσω οτι το αμαξι πρεπει να εχει ειδικο πυροσβστηα που μπορεις να ρηξεις και πανω σε ανθρωπο για να ριξεις με κανονικο τον .......σες

να σου πω ρε φιλε μπορεις να μου βρεις καπου που να πουλανε στο ebay πχ τι βαση που λες και τον πυροσβεστηρα?πως να τα ψαξω?ειδικα τι βαση...

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι θέμα συνείδησης και πολιτικής της αυτοκινητοβιομηχανίας.

Η VW σου λέει έχω το όνομα και την χάρη πάρε τώρα το τριγωνάκι και ευχαριστημένος να είσαι…. Όταν αγόραζα τις Alfa Romeo έδινα μάχή όχι για φαρμακείο και τέτοια αλλά για να μου δώσουν πατάκια…. :suicide:

Το KIA sportage που πήρα είχε μέσα πυροσβεστήρα, φουλ φαρμακείο, τρίγωνο, γάντια, φακό, καλώδια μπαταρίας, κομπρεσέρ αέρος (έχει και κανονική ρεζέρβα) φτυάρι !!!! καλώδιο ρυμούλκησης, κασετίνα με εργαλεία… :thumbsup2:

Edited by Hommer
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πήρες ολόκληρο συνεργείο μαζί με το αμάξι

Link to comment
Share on other sites

πλάκα πλάκα κάπως έτσι ήταν... και όταν ρώτησα αν αύτα ήταν τα "δώρα" μου είπαν όχι είναι στάνταρ με το μοντέλο που πήρατε το δώρο σας το επιλέγετε εσείς !!!!! και είχα διαλέξει συναργερμό και ραδιοcd....

Link to comment
Share on other sites

θανο πισω τι πυροσβεστηρα εχεις δεν φτανει ενας?εμενα ο δικςο μου εληξε το θεωρειται αναγκαιο το 2 πυροσβεστηρα ε?

να σημειωσω οτι το αμαξι πρεπει να εχει ειδικο πυροσβστηα που μπορεις να ρηξεις και πανω σε ανθρωπο για να ριξεις με κανονικο τον .......σες

να σου πω ρε φιλε μπορεις να μου βρεις καπου που να πουλανε στο ebay πχ τι βαση που λες και τον πυροσβεστηρα?πως να τα ψαξω?ειδικα τι βαση...

Θα τα ποσταρω οταν παω σπιτι ...δεν ειναι αναγκη να βαλεις της vw τον πυροσβεστηρα με μοντα μπαινει και ενας καλος απο το εμποριο οπου τον αναγομωνεις..ειδικα σε Inox λεει πολυ .

Απο εδω μεσα τα ειχα βρει τα ειχε βαλει και ενα αλλο παλικαρι. αλλα θα το ξαναποσταρω

Link to comment
Share on other sites

Θα τα ποσταρω οταν παω σπιτι ...δεν ειναι αναγκη να βαλεις της vw τον πυροσβεστηρα με μοντα μπαινει και ενας καλος απο το εμποριο οπου τον αναγομωνεις..ειδικα σε Inox λεει πολυ .

Απο εδω μεσα τα ειχα βρει τα ειχε βαλει και ενα αλλο παλικαρι. αλλα θα το ξαναποσταρω

240 ευρο η βαση απο αντιπροσωπια...

μου φαινεται θα μινω στον πισω....ξερεις καταστημα για να αγορασω πυροσβεστηρα inox που λες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.