Jump to content
sodimitris

Επισκευή Διαρροής Νερού Απο Ψυγείο Λαδιού (Golf 5 Tsi-Gt)

Recommended Posts

Λοιπον παιδια οπως ειχα πει και παλαιοτερα ειχα διαρροη νερου αλλα πολυ λιγη στο ψυγειο του λαδιου το οποιο βρισκεται στον κορμο της μηχανης πισω απο το δυναμο.Δεν ειχα σχοληθει μιας και η ποσοτητα που εχανε ηταν περιπου 100 γραμαρια νερο το μηνα,αλλα αυτο δεν παει να πει οτι ημουν ησυχος,μιας και η αντιπροσωπεια μου ζητησε 150 ευρω εργασια για την επισκευη του ετσι αποφασισα λογο κρισης να το επισκευασω μονος μου μιας και εχω δικο μου λακκο στο σπιτι.Σας παρουσιαζω λοιπον τα βηματα εαν τυχων καπιος το χρειαστει σε καπιο μελος.


Ξεκιναμε με τα ευκολα λινωντας την ποδια και αφαιρωντας το ενα κοματι πλαστικο απο τον δεξιο θολο οπως βλεπεται στις 2 παρακατω φωτο.(καθε σημειο που λυνουμε βιδα το εχω κυκλωσει με το κοκκινο ή αντιστοιχα με βελακια σε αλλα κοματια)



40254969.jpg

66273589.jpg

Με ενα κλειδι Νο 16 τραβαμε τον τεντοτηρα του λουριου για να βγαλουμε το λουρι.


88168830.jpg



Στη συνεχεια με ενα καριδακι Νο 13 λινουμε τις 3 βιδες του κομπρεσερ του a/c μετα βγαζουμε τη φυσα και ΤΙΠΟΤΕ απο απο αυτο,μολις το λυσουμε το αφηνουμε να κρεμασει και δεν το πειραζουμε(δεν εχει προβλημα να κρεμετε φτανει να μην το τραβαμε)

79532703.jpg


Μια φοτο με λυμενο το κομπρεσερ

80226595.jpg


Στη συνεχεια θα αφαιρεσουμε τον σωληνα που παει απο την τουρμπινα στο ψυγειο εμπρος.λυνουμε τις βασεις του και στις 2 ακρες τους σφηκτηρες

30060015.jpg



Μετα πρεπει να βγαλουμε τον προκαταλυτη,λυνοντας οπως βλεπετε στην φοτο 2 βιδες που πανε στην εξατμηση και αλλες 2 που ειναι η βαση του

17086875.jpg


Λυνουμε της πανω βιδες που κρατανε τον προκαταλυτη στην εξαγωγη (προσεκτικα γιατι κοβοντε αυτες λογο τον θερμοκρασιων)αφου τις λυσουμε αφαιρουμε και τον προκαταλυτη και εχουμε το παιδιο ελευθερο!

16912156.jpg



Στην παρακατω φοτο βεπετε αριστερα το ψυγειο του λαδιου και τα σωληνακια που παν σε αυτο,εμενα εκει εχανε στην ενωση σωληνακια-ψυγειο.Λυνουμε λοιπον την 1 βιδα που ειναι στο ψυγειο επανω αυτη που δενει σωληνακια με ψυγειο,μετα αριστερα στα αλα 2 κυκλακια εχει αλες 2 βιδες που ειναι σαν βαζη για τα σωληνακια,μετα βγαζουμε τα 2 κολαρα που βλεπετε στα βελακια και επεισης στα κιτρινα λυνουμε και αυτες τις 2 γιατι αλιως δεν μπουμε να βγαλουμε τα σωληνακια για να αλαξουμε τσιμουχακια.

54371318.jpg

Τα σωληνακια εξω αποτο αυτοκινητο.

47588761.jpg



Στην παρακατω φοτο σας διχνω το σημειο που τα σωληνακια μπενουν στο ψυγειο του λαδιου οπου εκει εχουν 2 τσιμουχακια και εμενα εκει ηταν το προβλημα,το ενα απο τα 2 ηταν ελαφρος κομενο,τα αλλαξα και προχωραμε..

56689320.jpg


Και ξεκινισα αφου αντικατεστησα λοιπον τα τσιμουχακια και πριν βαλω τα σωληνακια στο ψυγειο του λαδιου εβαλα και λιγο φλατζοκολα για σιγουρια οπως βλεπετε στην φοτο παρακατω.

92216196.jpg


Μετα με τον αντιστροφο τροπο ξεκιναει το δεσημο ολων....

16584144.jpg

Οπιαδηποτε απορια ειμαι εδω!!!!!


Φιλικα προς ολα τα μελη του club!!!!Δημητρης..


ΚΩΔΙΚΟΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙΑ (ΤΣΙΜΟΥΧΑΚΙΑ)

03C 121 437 εαν εχεις ψυγειο λαδιου 03C 121 050 J ή 03C 121 050 Η


Διαστασεις 15x1,8


2,5€ το ενα


 


N 028 201 2 για ψυγειο λαδιου 03C 121 050 Ν


Διαστασεις 14x2.5


3.5€ το ενα

 

τους κωδικους τους εδωσε το μελος @methana (γιαννης)

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπράβο μπράβο

Παρ' το ότι σπανίζουν πια τα "βαριά" how to, επιτέλους και ένας αξιόλογος οδηγός επισκευής.

Είναι πολύ καλή η παρουσίαση αλλά και τα σχόλιά σου ουσιαστικά.

Και πάλι μπράβο Δημήτρη

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Δημήτρη, πολύ καλό :clapping: :clapping: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Τα τσιμουχακια αυτα o-ring ειναι ? Μηπως θυμασε ποσα χιλιοστα διαμετρο εχουν ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  παιδιά  αντιμετοπιζω  πρόβλημα  αλλά  έμενα  η διαρροή  είναι  απο το ίδιο  το ψυγείο  του λαδιου  έχει  μια πολύ  μικρη τρυπούλα  που μπορεί  καποιες φορές  να μην χάνει  καθόλου  και αλλες  να χάνει  100ml στα 100km δεν έχω  καταλάβει  ποτέ  χάνει συνήθως  μέσα  στην πόλη με 1η 2α νομίζω.  το κοστος αντικαταστασης είναι  μεγάλο  έχετε  καμία  ιδέα  για καμιά  επιδιόρθωση  του υπαρχοντως?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.