Jump to content
Konstantinos87

Θόρυβος Με Αναμμένο Κλιματισμό

Recommended Posts

Polo TSI 1.2 DSG climatronic

Όταν είναι αναμμένος ο κλιματισμός περίπου στις 1000 με 1500 στροφές ακούγεται ένα έντονο "μουγκρητό" από την μηχανή.

Δεν ξέρω αν αποτελεί πρόβλημα απλά είναι ενοχλητικό και με θορύβησε λιγάκι μήπως έχει θέμα ο κομπρέσορας του air condition.

Υπάρχει κανείς που να έχει παρατηρήσει το ίδιο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ακριβώς το ίδιο κάνει το δικό μου που είναι climatic. Στην αρχή μάλιστα νόμιζα ότι ήταν από το κιβώτιο ταχυτήτων αφού ο θόρυβος μου θύμιζε κάτι παλιά λεωφορεία Mercedes του ΚΤΕΛ ή αν προτιμάτε χαλασμένο ψυγείο παγωτών που δουλεύει παράλληλα με τον κινητήρα και τυχαία βρήκα ότι εξαφανίζεται μετά την απενεργοποίηση του συμπιεστή του κλιματιστικού.

Τελικά το πήγα πέρυσι το καλοκαίρι (οπότε και το παρατήρησα) στην αντιπροσωπεία και αλλάχτηκε ο συμπιεστής αφού δεν μπορούσαν να βρουν κάποια άλλη λύση. αμέσως μετά την αντικατάσταση ο θόρυβος παρέμεινε αλλά το κλιματιστικό δουλεύει άψογα. Τον θόρυβο θα τον παρατηρήσεις κυρίως όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι υψηλή και το αυτοκίνητο ήταν παρκαρισμένο. Τις περισσότερες φορές χαμηλώνει η ένταση του θορύβου ή κι εξαφανίζεται αλλά όχι πάντα.

Όταν λοιπόν μου άλλαξαν τον συμπιεστή κατέγραψα το κωδικό του και σε αναζήτηση που έκανα στο διδίκτυο με αυτόν τον κωδικό ανακάλυψα ότι ο συγκεκριμένος συμπιεστής είναι ίδιος με αυτόν που χρησιμοποιείται στα αυτοκίνητα του ομίλου που φέρουν τον κινητήρα 1.9TDi. Ενημερωτικά για το κόστος αλλαγής μου ανέφεραν την τιμή των 1.300 ευρώ, τα οποία βεβαίως καλύφθηκαν από την εγγύηση.

Επίσης σε θερμοκρασίες μικρότερες των -2, όταν ενεργοποιούσα τον ανεμιστήρα του κλιματιστικού για να έρθει ζεστός αέρας στην καμπίνα επιβατών, στο φάσμα των στροφών 1.500 και άνω δημιουργούνταν ένας πολύ έντονος κι οξύτατος ήχος βουητού. Σε θερμοκρασίες μεγαλύτερες των -2 βαθμών κελσίου το φαινόμενο αυτό εξαφανιζόταν. Αυτό συνέβαινε ακόμη κι αν είχα ενεργοποιήσει τη λειτουργία ξεθολώματος του παρ-μπριζ και σε όλες τις "σκάλες" του ανεμιστήρα, που επί της ουσίας άφηναν ανεπηρέαστο τον θόρυβο αυτό.

Λύση δεν μπόρεσε να βρεθεί αλλά το σύστημα κλιματισμού κατά τα άλλα δούλευε απροβλημάτιστα, οπότε αποδίδω τον ήχο στο φαινόμενο συστολής - διαστολής των σωληνώσεων του αυτοκινήτου που προφανώς κάπου ακουμπούσαν και δημιουργούσαν τον ήχο αυτό, μιας κι αυτός εμφανίζονταν μόλις άρχιζε να θερμαίνεται ο εισερχόμενος αέρας.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Polo TSI 1.2 DSG climatronic

Όταν είναι αναμμένος ο κλιματισμός περίπου στις 1000 με 1500 στροφές ακούγεται ένα έντονο "μουγκρητό" από την μηχανή.

Δεν ξέρω αν αποτελεί πρόβλημα απλά είναι ενοχλητικό και με θορύβησε λιγάκι μήπως έχει θέμα ο κομπρέσορας του air condition.

Υπάρχει κανείς που να έχει παρατηρήσει το ίδιο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Και εμένα το κάνει σε αυτές τις στροφές...είναι λίγο ενοχλητικό αν έχεις κλειστά τα πάντα. Νομίζω σε όλα τα πολάκια το ιδιο κάνει

Link to comment
Share on other sites

Και στο δικο μου πολακι το κανει παιδες! υποθετο πως γινετε σε ολα τα πολακια. εμενα ακουγεται ενας ηχος σαν να συντονιζεται κατι και μολις ανεβουν οι στροφες ή κατεβουν ο ηχος εξαφανιζεται!! ειναι λιγο ενοχλητικο αλλα πιστευω δεν υπαρχει προβλημα με κατι!

Link to comment
Share on other sites

Είστε κούκλοι!

@stratosg: Ευχαριστώ για το breifing :thumbsup:

Το αρκουδίσιον μια χαρά δουλεύει και στο δικό μου απλά τον ήχο κάνει. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα "σκάσει" κανένας συμπιεστής εκτός εγγύησης και τρέχουμε..

Και όντως όταν το αμάξι κινηθεί αρκετά σταματά να το κάνει τόσο έντονα. Στην κίνηση όταν βρίσκομαι για αρκετή ώρα μουγκρίζει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνει και το δικό μου, TSI DSG CLIMATRONIC. Ουσιαστικά σα να μουγκρίζει ο συμπιεστής και μάλιστα με κάποια υστέρηση από τις στροφές του κινητήρα. Πιο έντονα όταν πέφτουν οι στροφές. Πάντως δουλεύει κανονικά και συνεπώς δεν το ακουμπάω. Ελπίζω και εγω να είναι φυσιολογικό και να μην σκάσει αργότερα.

Πάντως βρε παιδιά, επειδή το δικό μου είναι από τα πρώτα, τα είχα γράψει όλα από την αρχή που το πήρα και με περνούσαν για παράξενο. Όλα βγάλανε τα ίδια τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Sopon κι εγώ έχω γράψει για το ίδιο και για άλλα αφού και το δικό μου, αν και Skoda Roomster είναι από τα πρώτα αυτοκίνητα, Πάντως μην αγχώνεστε δεν πρόκειτε να σκάσει τίποτα. Σας είπα ότι τον άλλαξα τον συμπιεστή και ο καινούριος κάνει ακριβώς τα ίδια.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα.

Το έκανε εκεί στις 1500-2000 στροφές αλλά πήγα για αλλαγή συμπιεστή (εντός εγγύησης) και τώρα

μου το κάνει στις 2200 αλλά με πολύ χαμηλότερη ένταση που πλέον δεν είναι καθόλου ενοχλητικό.

Να πας να το αλλάξεις. Ούτως ή άλλως και πριν δούλευε το AC αλλά τώρα δουλεύει αθόρυβα. Δεν είναι

λειτουργικό πρόβλημα όμως.

Φθηνές κατασκευές σε αυτοκίνητα 2000 ευρώ πιο ακριβά του ανταγωνισμού τους... :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Γράφω εδώ την απορία μου για να μην ανοίγω νέο θέμα.Έχω παρατηρήσει πως όταν βάζω σε λειτουργία το ac,για να βγάλει ζεστό ή κρύο αέρα πρέπει να το βάλω τέρμα δεξιά ή τέρμα αριστερά αντίστοιχα(έχω το climatic),δηλαδή σαν να μη λειτουργεί ο αισθητήρας θερμοκρασίας.Το χειμώνα είχε έξω 5 βαθμούς,το έβαζα στους 18 ή και 22 και έβγαζε κρύο.Τώρα με τα 30άρια αν το βάλω π.χ. στους 24 βγάζει ζεστό αέρα.Κάπου πήρε το μάτι μου εδώ μέσα πως στις καινούργιες παρτίδες,γύρω από το διακόπτη δεν έχει τυπωμένα νούμερα και ούτε τρυπούλες για να παίρνει ένδειξη της θερμοκρασίας της καμπίνας ο αισθητήρας.Τί κάνω τώρα? Όταν το πάω για σέρβις να τους το πω να μου αλλάξουν τον αισθητήρα,αν αυτός έχει πρόβλημα,ή θα μου κάνουν τον κινέζο και θα μου λένε ότι έτσι είναι,όπως κάνουν για πολλά άλλα προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν είναι climatic, αλλά απλό τελείως A/C. Όμως και το δικό μου που είναι Climatic (σίγουρα γιατί έχει θερμοκρασίες, έχει τρύπες για τον αισθητήρα και έχει και το climatic τυπωμένο κάτω από τον κεντρικό διακόπτη) αποκρίνεται όπως και το δικό σου. Δηλαδή αργεί αλλά κάποια στιγμή έρχεται εκεί που πρέπει, εκτός κι αν το αναγκάσω εγώ τοποθετόντας τον διακόπτη τέρμα αρσιτερα ή τέρμα δεξιά ανάλογα.

Κι εδώ οι διαφορές.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=49531

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τον θόρυβο που έχω περιγράψει στο πρώτο post που όπως φαίνεται είναι φυσιολογικός, σήμερα που ήταν ιδιαίτερα ζεστός ο καιρός, όταν άναψα τον κλιματισμό μετά από λίγη ώρα βγήκα έξω και το αμάξι έκανε σαν βαπόρι! Ειλικρινά νόμιζα ότι γίνονταν έργα σε οικοδομή! Άνοιξα το καπό και ζήτησα από τον συνεπιβάτη μου να κλείσει το ac. Ο θόρυβος σταμάταγε και μαζί με αυτόν και το βεντιλατέρ του ψυγείου. Το άναβα ξανά, στα πρώτα δευτ/τα ακουγόταν φυσιολογικά και μετά πάλι αυτός ο μεγάλος θόρυβος. Ξέρετε παιδιά αν είναι ok αυτό το πράγμα; Δεν το έχω συναντήσει σε κανένα προηγούμενο αυτοκίνητό μου..

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι ο ίδιος θόρυβος από την έξω μεριά. Και το δικό μου έτσι κάνει. Μακάρι να ήσουν στην πόλη μου να σου το έβαζα να το ακούσεις., κατά τα άλλα δουλεύει άψογα.

Πάντως και στα δυο προηγούμενα Skoda που είχα, ο συμπιεστής του κλιματιστικού ακουγότας εξίσου δυνατά έξω από το αυτοκίνητο. Όπως και στο Hyundai Lantra 1.6 ΜΥ 96 του πατέρα μου.

Η χρονική υστέρηση των μερικών δευτερολέπτων είναι επίσης φυσιολογική. Μιλάμε για δυο - τρια δεύτερα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι ο ίδιος θόρυβος από την έξω μεριά. Και το δικό μου έτσι κάνει. Μακάρι να ήσουν στην πόλη μου να σου το έβαζα να το ακούσεις., κατά τα άλλα δουλεύει άψογα.

Πάντως και στα δυο προηγούμενα Skoda που είχα, ο συμπιεστής του κλιματιστικού ακουγότας εξίσου δυνατά έξω από το αυτοκίνητο. Όπως και στο Hyundai Lantra 1.6 ΜΥ 96 του πατέρα μου.

Η χρονική υστέρηση των μερικών δευτερολέπτων είναι επίσης φυσιολογική. Μιλάμε για δυο - τρια δεύτερα πάντα.

Φίλε Στράτο ο ήχος όμως δεν πρέπει να ακουγόταν από τον συμπιεστή αλλά από τον ανεμιστήρα του αυτοκινήτου. Έκανε λες και υπερλειτουργούσε, δεν έχω ξανακούσει τέτοιο πράγμα..

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σωστός εσύ κι εγώ λάθος ως προς το ανταλλακτικό που προκαλεί το θόρυβο. Σαφώς και είναι ο ανεμιστήρας αφού με το που ενεργοποιείται ο συμπιεστής ενεργοποιεί αυτόματα τον ανεμιστήρα, που δουλεύει στο μάξιμουμ και παράγει το θόρυβο αυτό. Μην τρομάξεις τώρα το καλοκαίρι αν σβήσεις το αυτοκίνητο και το ακούσεις να κάνεις σαν αεροπλάνο, όταν ο ανεμιστήρας θα προσπαθεί να κρυώσει τον κινητήρα,

Και για να σου φύγει η απορία, αν έχεις φίλο με Mazda 6 παρατήρησε το δικό του αυτοκίνητο και το δικό σου θα σου φαίνεται εκκλησία μετά.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ τον ήχο του συμπιεστή στις χαμηλές στροφές. Μιλάω για τον θόρυβο που κάνει το ventilater.

Τώρα το βράδυ που το έβαλα το a/c δεν έκανε θόρυβο. Το πρωί έπαιρνε αυτιά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η αναφορά στον συμπιεστή ήταν λάθος δικό μου, ο θόρυβος είναι από τη φτερωτή στο ψυγείο. Αφού το βράδυ είχε πέσει η θερμοκρασία, έπεσαν και οι στροφές του ανεμιστήρα, δεν γυρίζει πάντα με την ίδια ταχύτητα.

Μια χαρά είναι λέμε. Αλλά πάλι αν θέλεις πήγαινέ το σε μια αντιπροσωπεία να σου το ρίξουν μια ματιά για να σου φύγει η απορία και κανένα ευρώ από την τσέπη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα για να μην ανοίγω νέο θέμα. Όταν σβήνω το αυτοκίνητο μετά από αρκετή ώρα βόλτας ακούω κάτι στην μηχανή σαν να ξεφυσάει διακεκομμένα για μερικά sec και μετά σταματάει. Αυτό το ακούω τώρα τελευταία δεν ήταν από την αρχή και συμβαίνει είτε είχα είτε όχι a/c στην διαδρομή.

Edited by PoLo***
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο περιγραφικός π.χ. φσσσ φσσσ, κλακ κλακ κλακ και ίσως ένα υψίσυχνο βζζζζζ, γιατί το δικό μου ανέκαθεν έκανε κάτι τετοιους θορύβους, σα ρελέ που κλείνουν και σαν αντλία που σταματά να δουλεύει.

Δεν έχει άδικο ο nikoskalithea

"Γερμανική τεχνολογία και μαλακίες"

Link to comment
Share on other sites

Ok να γίνω πιο περιγραφικος.. :-P Κάνει ένα φφφ φφφ, σκέψου σαν να πιέζεις διακεκκομενα μια φούσκα με πεπιεσμενο αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έτυχε να ακούσω κάτι τέτοιο, αλλά και πάλι θα έχω το νου μου, όμως δεν υπόσχομαι τίποτα γιατί τώρα τελευταία το αυτοκίνητο κινείται εντός πόλης μόνο για το πήγαινε - ελά στη δουλειά και δεν είναι πάνω από 3 χλμ η διαδρομή (και αλλά τόσα η επιστροφή)

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα για να μην ανοίγω νέο θέμα. Όταν σβήνω το αυτοκίνητο μετά από αρκετή ώρα βόλτας ακούω κάτι στην μηχανή σαν να ξεφυσάει διακεκομμένα για μερικά sec και μετά σταματάει. Αυτό το ακούω τώρα τελευταία δεν ήταν από την αρχή και συμβαίνει είτε είχα είτε όχι a/c στην διαδρομή.

Ανέβασα βίντεο για το συγκεκριμένο πρόβλημα που επαναλαμβάνω δεν έχει να κάνει με το air condition απλά το έβαλα στο ίδιο θέμα για να μην ανοίγω topic. Όπως θα ακούσετε και στο βίντεο κάνει τον χαρακτηριστικό ήχο σαν να ξεφουσκώνει μπαλόνι διακεκομμένα αμέσως μετά το σβήσιμο της μηχανής και σταματάει μετά από λίγα sec σιγά σιγά. ΔΕΝ το έκανε παλιά, το κάνει το τελευταίο δίμηνο. Το κινητό είναι τοποθετημένο κάτω από την μηχανή την ώρα της λήψης.

Επίσης να θυμήσω ότι έχω και αυτό: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=52410&view=findpost&p=498555 το πρόβλημα το οποίο δεν έχει ακόμα λυθεί λόγω έλλειψης ανταλλακτικού. Την διαρροή του λαδιού την παρατήρησα πρόσφατα. Δεν ξέρω αν και κατά πόσο σχετίζεται ο θόρυβος αυτός με την διαρροή.

Όποιος μπορεί ή ξέρει κάτι τον παρακαλώ πολύ να βοηθήσει γιατί πολύ φοβάμαι ότι θα μου πει το συνεργείο ότι είναι φυσιολογικό να κάνει έτσι και δεν θα βρω άκρη.. :sad:

Ιδού το βίντεο:

http://tinypic.com/player.php?v=30j71pf&s=6

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έλεγες από που προέρχεται αυτός ο ήχος θα πίστευα ότι είναι η ανάσα σου.

Λυπάμαι αλλά αυτόν τον ήχο δεν τον έχω ακούσει στο δικό μου αυτοκίνητο. Ίσως τα υπόλοιπά παιδιά με Polo να σε βοηθήσουν περισσότερο.

Και βέβαια αν ποτέ βρεις τι είναι σε θερμοπαρακαλώ να μας το πεις ή να μου στείλεις ένα ΠΜ γιατί α. Καλό είναι να αναφέορυμε τη λύση στο πρόβλημα, β. Γιατί είμαι πολύ περίεργος να μάθω τι είναι και γ. Ότι ακούγεται κατά καιρούς στα δικά σας μετά από λίγο ακούγεται και στο δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με άγχωσες.. :rolleyes:

Πολύ φοβάμαι ότι θα πηγαίνουμε ψάχνοντας πάλι στο συνεργείο και θα τσαντιστώ.

Ελπίζω να με βοηθήσουν... :/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.