Jump to content
petrosm

Δαχτυλίδι Τιμονιού

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα,

Την προηγούμενη βδομάδα μου έκανε ένα θόρυβο το τιμόνι στο στρίψιμο (σαν να ακουγόταν ένα ελατήριο απο μέσα), το πήγα στην αντιπροσωπία (automarin). Στην αρχή ο αρχιμηχανικός μου λέει ότι δεν άκουγε κάποιο σημαντικό θόρυβο.. μετά όταν άκουσε τις φωνές μου , μου είπε ότι θα το ανοίξει για να διαπιστώσει αν υπάρχει κάτι. Μου είπαν το απόγευμα ότι είχε πρόβλημα το δαχτυλίδι του τιμονιού και το αλλάξανε. Είχε κανένας φίλος στο φορουμ ανάλογο πρόβλημα? Και έλεγα ότι η ροδέλα της τουρμπίνας θα ήταν το τελευταίο..Αμ δε!

π.σ

Αν είναι δυνατόν δίνουμε 17 χιλιάρικα και πρέπει και να τσακωνόμαστε για να διορθώσουν τα προβλήματα (μέσα στην εγγύηση κιόλας). Μα πόσο τραγικοί μπορεί να είναι?

Link to comment
Share on other sites

Tην άλλαξα κι εγώ εχθές 3 μέρες πριν βγω εκτός εγγύησης. Απ'ότι μου είπαν βέβαια σε μερικούς μήνες πάλι τον ίδιο θόρυβο θα κάνει.

Κατά τ'άλλα πληρώνουμε την έξτρα ποιότητα σε σχέση με τα αντίστοιχα μοντέλα του ομίλου....

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος που λέτε ακούγεται έντονα μέσα στην καμπίνα?(Πάντως όσο έντονος και να είναι δε νομίζω να συγκρίνεται με το να ακούς τον ήχο που κάνει η ηλεκτρική υποβοήθηση απ'έξω όταν στρίβεις το τιμόνι <_< ,σαν το wall-e κάνει :laugh: )

Link to comment
Share on other sites

Εντονος δεν είναι αλλά είναι σίγουρα εκνευριστικός άμα έχεις κλειστά τα παράθυρα και το ραδιόφωνο. Δεν είναι μεταλλικός , μάλλον σαν να έχεις πάρει μερικά καλώδια και να τα στρίβεις ακούγεται. Οσο για την ηλεκρική υποβοήθηση δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω παράπονα γιατί πλέον όλα έτσι ακούγονται,

btw τόσο αναίσθητο τιμόνι δεν είχα σε κανένα μου αυτοκίνητο. Απο πληροφορίες παίρνει 0 και μάλλον του είναι και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εντονος δεν είναι αλλά είναι σίγουρα εκνευριστικός άμα έχεις κλειστά τα παράθυρα και το ραδιόφωνο. Δεν είναι μεταλλικός , μάλλον σαν να έχεις πάρει μερικά καλώδια και να τα στρίβεις ακούγεται. Οσο για την ηλεκρική υποβοήθηση δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω παράπονα γιατί πλέον όλα έτσι ακούγονται,

btw τόσο αναίσθητο τιμόνι δεν είχα σε κανένα μου αυτοκίνητο. Απο πληροφορίες παίρνει 0 και μάλλον του είναι και πολύ.

Όταν λες αναίσθητο;;

Link to comment
Share on other sites

Εντονος δεν είναι αλλά είναι σίγουρα εκνευριστικός άμα έχεις κλειστά τα παράθυρα και το ραδιόφωνο. Δεν είναι μεταλλικός , μάλλον σαν να έχεις πάρει μερικά καλώδια και να τα στρίβεις ακούγεται. Οσο για την ηλεκρική υποβοήθηση δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω παράπονα γιατί πλέον όλα έτσι ακούγονται,

btw τόσο αναίσθητο τιμόνι δεν είχα σε κανένα μου αυτοκίνητο. Απο πληροφορίες παίρνει 0 και μάλλον του είναι και πολύ.

'Οπως τα λέει ο φίλος , με κλειστά παράθυρα και ραδιόφωνο παρακούγεται..Αναρωτιέμαι αν γίνεται το ίδιο με τα ξαδερφια seat,skoda

PS

Σήμερα ξανάρχισε να ακούγεται μόλις 2 μέρες μετά την αλλαγή της! Α ρε vw, πόσο μπροστά?

Link to comment
Share on other sites

Α μην απελπίζεσαι , εμένα άντεξε μόλις μια μέρα λιγότερο. Σήμερα κάνει ακριβώς τον ίδιο θόρυβο. Αποφάσισα φυσικά να μην ξανασχοληθώ και απλώς ανεβάζω την ένταση στο ραδιόφωνο.

Φίλε Polo*** λέγοντας αναίσθητο εννοώ οτι δεν δίνει καμία πληροφόρηση για το οδόστρωμα και την πρόσφυση του αυτοκινήτου. Μέχρι πριν το αγοράσω πίστευα οτι το χειρότερο που είχα οδηγήσει σε αυτόν τον τομέα ήταν ένα νοικιάρικο Fiat Panda.

Link to comment
Share on other sites

'Οπως τα λέει ο φίλος , με κλειστά παράθυρα και ραδιόφωνο παρακούγεται..Αναρωτιέμαι αν γίνεται το ίδιο με τα ξαδερφια seat,skoda

PS

Σήμερα ξανάρχισε να ακούγεται μόλις 2 μέρες μετά την αλλαγή της! Α ρε vw, πόσο μπροστά?

Skoda Roomster 1.2Tsi. Παιδιά όχι ακόμη, αλλά μη το γκαντεμιάσω κιόλας. 21 μηνών και με 27.730 χλμ

Link to comment
Share on other sites

Για το στρίψιμο έχετε δίκιο... Πάνε οι καλές ημέρες που είχα το citroen xsara... To πούλησα σε ένα φίλο και στις στροφές έχει ρίξει πολλές κηδείες!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Polo*** λέγοντας αναίσθητο εννοώ οτι δεν δίνει καμία πληροφόρηση για το οδόστρωμα και την πρόσφυση του αυτοκινήτου. Μέχρι πριν το αγοράσω πίστευα οτι το χειρότερο που είχα οδηγήσει σε αυτόν τον τομέα ήταν ένα νοικιάρικο Fiat Panda.

Όταν το έκανες test drive δεν σε προβλημάτισε το τιμόνι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα,

Την προηγούμενη βδομάδα μου έκανε ένα θόρυβο το τιμόνι στο στρίψιμο (σαν να ακουγόταν ένα ελατήριο απο μέσα), το πήγα στην αντιπροσωπία (automarin). Στην αρχή ο αρχιμηχανικός μου λέει ότι δεν άκουγε κάποιο σημαντικό θόρυβο.. μετά όταν άκουσε τις φωνές μου , μου είπε ότι θα το ανοίξει για να διαπιστώσει αν υπάρχει κάτι. Μου είπαν το απόγευμα ότι είχε πρόβλημα το δαχτυλίδι του τιμονιού και το αλλάξανε. Είχε κανένας φίλος στο φορουμ ανάλογο πρόβλημα? Και έλεγα ότι η ροδέλα της τουρμπίνας θα ήταν το τελευταίο..Αμ δε!

π.σ

Αν είναι δυνατόν δίνουμε 17 χιλιάρικα και πρέπει και να τσακωνόμαστε για να διορθώσουν τα προβλήματα (μέσα στην εγγύηση κιόλας). Μα πόσο τραγικοί μπορεί να είναι?

απο τα 9000χλμ αρχισε κι εμενα να ακουγεται κατι οταν στριβω..ακουγεται ενα τακ τακ καθε φορα που στριβω το τιμονι και ο ηχος αυτος προερχεται μεσα απτο τιμονι,λογικα το δαχτυλιδι του θα ειναι κι μενα..οταν το πηρα και για τα πρωτα 9000χλμ δεν ακουγοταν τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Κ σε μένα το κάνει. Κ απ ότι μου είπαν στην αντιπροσωπεία δεν είναι θέμα δακτυλιδιού αλλά ροδέλας αερόσακου η οποία αλλάζει θέση κάθε φορά που στρίβεις το τιμόνι. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας είπαν.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το ίδιο κάνει σαν να τρίβεις καλώδια μου έβαλαν ενα "ειδικό" σπρέι.. Σταμάτησε για 4 μέρες τωρα τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το δαχτυλίδι αλλά σήμερα εκεί που πάρκαρα άρχισε να κάνει κάποιο θόρυβο.Ακούγεται μόνο μέσα στην καμπίνα και είναι σα να έχω βάλει π.χ. χαρτί μεταξύ του τιμονιού και της κολώνας και τρίβεται όταν στρίβω.Να του ρίξω wd-40 μπας και στρώσει ή απαγορεύεται? 
Επίσης πόσο έχει το γιατί πλέον δεν έχω εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.