Jump to content
sodimitris

Τι Χαλαει Στις Αντλιες Νερου Στα Tsi

Recommended Posts

Γελοιοτητες αυτα εχω να πω.τελευταια φορα με ειδαν στην αντιπροσωπεια.εχει κ αλλες μαρκες οσο κ να μου αρεσουν τα vw δε πλησιαζω ξανα

εκεινο σκεφτομαι και εγω,αδιανοητο ενα αμαξι που κοστιζει τοσα ευρω να εχει τοσες ζημιες.mercedes k pali mercedes

Link to comment
Share on other sites

Εαν εμεις κλαιμε...αναρωτιεμαι ολοι αυτοι οι κατοχοι των AUDI Q που βλεπω συνεχεια στα συνεργεια ...και εχουν σκασει περιουσια οχι αστεια ...το group ειναι πλεον στον πατο της αξιοπιστιας ...δυστηχως.Συγγενης μας αλλαζει ενα απιστευτο αυτοκινητο (passat cc) με focus 1,6 180 γιατι οπως ειπε στον πατερα μου...στο δρομο ειναι κυρια αλλα απο προβληματα βαρεθηκε να ασχολειται ,χειροφρενο ,αισθητηρες,εγκεφαλος abs,Λ,παραθυρα(αιωνιο προβλημα της Vw),τρομπα λαδιου και τωρα εντοπισαν προβλημα με τα μπεκ (45.000χιλ σε εθνικες και μονο) που τελειωνει η εγγυηση ...ουτε θελει να σκεφθει να το κρατησει ,ειχα μια ελπιδα μηπως το πουλουσε σε μας αλλα που να αλλαξει ο πατερας μου το focus 2007 tdcι με 180.000 χιλιομετρα και προβληματα = Ο οταν ακουει αυτα τα πραγματα ? Εχω κολλημα με το passat cc ... Αρε Vw

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

εκεινο σκεφτομαι και εγω,αδιανοητο ενα αμαξι που κοστιζει τοσα ευρω να εχει τοσες ζημιες.mercedes k pali mercedes

ασε ρε Δημητρη τα ηδαμε κ τα mercedes και εκει τα ανταλακτικα σφαζουν.

Link to comment
Share on other sites

καποτε τα σημερινα mercedes ειναι αστα αφου τα εχουμε πει απλως αυτοι που τα εχουν εχουν κ τα λεφτα και τα συντηρουν χωρις να ασχολουνται με φορουμ κ τετοια

π.χ

φανταζεσε εναν εφοπλιστη 50 ετων με χρυσες καδενες guci dolce kai rolex να αλλαζει λαδια μονος του απεναντι απο το 25 μετρο σκαφος??????????

μην τρελαθουμε τωρα

Edited by black1180
Link to comment
Share on other sites

Αξιοπιστια ΠΑΤΟ... Αν αλλαξω καποια στιγμη αμαξι παω μονο για ιταλο η ιαπωνα...και μαλλον το δευτερο..απλα κουραστικα να αρπαζομαι με τον καθε καραγκιοζη αντιπροσωπειας και καθε δυο μηνες κατι να βγαζει..και αντε φτου απ'την αρχη τι και πως.

Edited by GIANNIS_KAN
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οταν εχεις γερμανο δυσκολα πας σε ιαπωνα,παρε ενα γολφ του 07 π.χ και ενα τουοτα του 2010 συγκρινε,3 χρονια πιο παλιο το vw αλλα δεν συγκρινετε.αυτη την καψουρα πληρωνουμε

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι να επισκευαζουμε μονοι μας τους τριγμους τις αντλιες νερου τις σκαστρες τις βαλβιδες κοκ να μου λειπει η καψουρα.

Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει ακομα χρηματα μπορει να πληρωνει σε συνεργεια να το τα φτιαχνουν και μην πιστευετε πως η αλλες μαρκες ειναι καλυτερες τουοτα ιαπωνας ωραιο αλλα και να καιει φλαντζα κεφαλης πως σας φενεται οποτε αφηστετο ολα ειναι σχετικα η καθε εταιρια εχει τα δικα της,,,

Edited by black1180
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ρε παιδια αν μου χαλασει αντλια συμφερει να τη φτιαξω?σιγουρα το προβλημα θα ειναι εκει?

τα κμ που θα εχει δεν παιζουν ρολο ωστε να ειναι ταλαιπωρημενη και μετα να χανει νερα η να χαλασει αλλου?μεχρι ποσα κμ συμφερει να τι φτιαξουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ρε Playmaker ασε πρωτα να σου βγαλει προβλημα ΑΝ βγαλει και μετα βλεπεις....Η αντλια περα απο το πηνιο εχει 2 επιφανειες επαφης...οι οποιες οταν με το καλο φτασεις στα 150.000 χιλιομετρα εαν εχουν φαγωθει τοσο τις αλλαζεις....Γενικα το μερος του νερου στην αντλια δεν εχει κανενα θεμα ουτε στο συνεργειο που ρωτησα εχει παει ποτε κανεις για τετοιο θεμα συνηθως ειναι το πηνιο και συνηθως βγαινει στα 80-100Κ χιλιομετρα ... Οπως σου ειπα και στο π.μ. λογω της οδηγιας η εταιρια παραδεχετε στην ουσια προβλημα εκ κατασκευης ...καποιοι εχουν κανει αλλαγη και εκτος εγγυησης...ψαχτο με Kosmokar πρωτα γιατι στις αντιπροσωπειες...τετοιες εργασιες ειναι "σφηνα" και βαριουνται . Η απλα ξεχασε το , εφιαλτης σου εχει γινει !

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει οδηγια?αν ναι απο που την βλεπουμε κ εμεις να τηνεχουμε μια προχειρη εκτυπωση

Link to comment
Share on other sites

δημητρη μπορεις να δωσεις το συνεργειο που μπορει να μας κανει αυτη του δουλεια ωστε να ξερει αυτο που πηγες και εσυ?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι κάτοχος golf vi 160hp στη διάρκεια του πρώτου service, ύστερα από 1 χρόνο και με κάτι λιγότερο από 6.000 χλμ., μου είπαν πως θέλει αντικατάσταση η αντλία νερού. Με ενημέρωσαν ότι θεωρείται παιδική ασθένεια και οφείλεται σε αστοχία ανταλλακτικού και ευτχώς που προέκυψε εντός εγγύησης. Παρόμοιο περιστατικό είχε και ένα polo tsi. Στην αρχή προβλιματίστηκα αλλά με διαβεβαίωσαν ότι είναι πολύ απίθανο να ξανασυμβεί. Τί γνώμη έχετε για όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.