Jump to content
granset

Προβλημα Με Ζυγοσταθμιση / Ευθυγραμμιση? Αλλο?

Recommended Posts

Δεν μιλάω με γρίφους βρε φίλε :

 

1) Πουπάκης = καλός και ακριβός. Στην Δημοκρατίας έξοδος 7.

2) Μάμας = επίσης καλός, μου πέφτει μακρυά όμως ο Γέρακας.

3) Ο "Τσέχος" λέγεται έτσι γιατί είναι από το εξωτερικό ο άνθρωπος. Έχω πάει παλιά αυτοκίνητο μου, είναι της κλασσικής σχολής, λεπτομερής στην δουλειά του. Δεν ξέρω αν έχει σύγχρονα μηχανήματα.

4) Τάσος = Group A = αρκετά χρόνια μαγαζί στην Ερυθραία που έχει φτιάξει άπειρα Fiat Group παλιά (ειδικά Punto GT) και πάρα πολλά VAG Group τα τελευταία 10 χρόνια (τόσο 1.8 20VT, όσο και TFSΙ, TSI).

 

Επειδή κυρίως με ενδιαφέρει η ρύθμιση της coilover θα πάω σε "ευθυγραμμισά" που με στέλνει ο Τάσος και δεν είναι κάποιος από τους 3 πρώτους αναφερόμενους.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

:-) Μπλεξιμο, για τα μαγαζια της περιοχης το ειπα. οποτε θα ηθελα πληροφορια αν εχεις για τον "τσεχο" στους αγιους και αυτον στη μεταμορφωση αν εχεις. Για τον τσεχο στους αγιους εχω ξαναπετυχει αναφορα αλλα καμια παραπανω πληροφορια..

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξεθαφτηκε το θεμα να πω πως το θεμα που ειχα με τα τρεμουλo οφειλοταν τελικως στα 2 στραβα continental που ειχα και ειτε πισω ειτε μπροστα δημιουργουσαν τρεμουλο. Με την αλλαγη των ελαστικων το θεμα λυθηκε.

Επειδη το θεμα ηταν τελικα ελαστικων και οχι αυτοκινητου μηπως να γινει ενα move στο θεμα με τα ελαστικα?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξεθαφτηκε το θεμα να πω πως το θεμα που ειχα με τα τρεμουλα οφειλοταν τελικως στα 2 στραβα continental που ειχα και ειτε πισω ειτε μπροστα δημιουργουσαν τρεμουλο. Με την αλλαγη των ελαστικων το θεμα λυθηκε.

 

Το τρέμουλο σε ποιες ταχυτητες το είχες? Ρωτάω γιατί μετά την αλλαγή ελαστικών που έκανα πριν ένα 1,5 μήνα, έχω τρέμουλο από 130 έως 160 χλμ/ωρα. Στο μαγαζί που έβαλα τα ελαστικά μου είπαν να πάω για να κοιτάξουν ξανά την ζυγοστάθμιση αλλά βλέπω πολύ μεγάλο gap (130-160) για να φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

110-140 περιπου και φανηκε στην αλλαγη μπρος πισω. Παντως για την περιπτωση σου, μου εχει συμβει σε αλλαγη ελαστικων να μου πουνε να ξαναπαω για να τα ξαναζυγισουν και εληξε εκει. Συνηθως ομως ο συντονισμος της ζυγοσταθμισης γινεται σε πιο λιγα χλμ.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

110-140 περιπου και φανηκε στην αλλαγη μπρος πισω. Παντως για την περιπτωση σου, μου εχει συμβει σε αλλαγη ελαστικων να μου πουνε να ξαναπαω για να τα ξαναζυγισουν και εληξε εκει. Συνηθως ομως ο συντονισμος της ζυγοσταθμισης γινεται σε πιο λιγα χλμ.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

 

 

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα, (vw golf tsi 140) τρέμουλο 110-140. Τα λάστιχα καινούρια, 4 ζυγοσταθμίσεις και συνεχίζει...Πήγα στο μηχανικό και μάλλον "λέει" προέρχεται από τον εσωτερικό μπιλιοφόρο..Του έκανε εντύπωση γιατί θεωρεί ότι είναι πολύ νωρίς για τέτοια θέματα (120000χλμ)...σκέφτομαι ΄τωρα να πάω αλλού για ζυγοστάθμιση ή να παραγγείλω μπιλιοφόρο;;;; 

Edited by Perseas
Link to comment
Share on other sites

Ο μπιλιοφορος συνηθως σου κανει θορυβο σαν χτυπηματακια, οταν εισαι με τερμα τιμονι σε μικρη ταχυτητα. Θα προτεινα να ξεκαρεις ζαντες λαστιχα. Εφοσον λες πως ειναι καινουργια ζητα αντικατασταση. Αν δεν γινεται η ειναι οκ κανε μπρος πισω και ξεζανταρισε για να δεις τι φταει τα λαστιχα η οι ζαντες ειδικα αν εχεις δαχτυλιδια. Στην τελικη ζητα να σου βαλουν μια 4αδα μεταχειρισμενα και κανε μια βολτα για να καταλαβεις αν φταινε τα ελαστικα. Εχε στο μυαλο σου πως οι περισσοτεροι λαστιχαδες βρισκουν την διαδικασια αυτη φοβερα βαρετη οποτε επεμενε. Αν εχεις στραβο λαστιχο κατασκευαστικα συνηθως αλλαζει, ολες σχεδον οι εταιρειες δινουν εγγυηση.Αν δεν ειναι θεμα ζαντολαστιχου αρχισε απο τα πιο απλα τα σινεμπλοκ ας πουμε. Εννοειτε οτι στη ζυγοσταθμιση με το θεμα που εχεις ζητας να ζυγιζουν και τα 4 λαστιχα οχι μονο τα μπροστα.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα Opel Αstra πάντως που είχα βάλει Continental πριν 3 χρόνια, εντόπισα έντονο τρέμουλο απ την αρχή, μετά τα 120Km/h. To κατάλαβα λίγα Km μετά την τοποθέτησή τους, αλλά στο βουλκανιζατέρ που τα έβαλα έλεγαν ότι φταίει κάτι άλλο και δεν δεχόντουσας αντικατάσταση. Είχα μπει στην διαδικασία να ψάχνω τι άλλο μπορεί να είναι, μιας και ο ίδιος δεν πίστευα ότι καινούργια λάστιχα μπορεί να είναι στραβά. Είχα αλλάξει αρκετά πραγματάκια αλλά το τρέμουλο παρέμενε. Πριν από λίγο καιρό άλλαξα πάλι τα λάστιχα αφού είχαν φθαρεί (3 χρόνια μετά την τοποθέτησή τους) και το τρέμουλο...εξαφανίστηκε. Αυτός που μου έβαλε τα καινούργια δε, μου είπε ότι τα παλιά ήταν έκκεντρα, ήταν στραβά, πιθανότατα εκ κατασκευής. Οπότε κακώς δεν το είχα κυνηγήσει εξ αρχής. Από τότε είπα "ποτέ κανά Conti".

 

Νομίζω στο 80% των περιπτώσεων το τρέμουλο οφείλεται σε κακή ζυγοστάθμιση ή στραβά λάστιχα λόγω παλαιότητας ή εκ κατασκευής, όταν μιλάμε για αυτοκίνητα με σχετικά λίγα Κm και όχι πολλών ετών. Κάτι άλλο δεν νομίζω ότι δικαιολογείται ως normal φθορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα Opel Αstra πάντως που είχα βάλει Continental πριν 3 χρόνια, εντόπισα έντονο τρέμουλο απ την αρχή, μετά τα 120Km/h. To κατάλαβα λίγα Km μετά την τοποθέτησή τους, αλλά στο βουλκανιζατέρ που τα έβαλα έλεγαν ότι φταίει κάτι άλλο και δεν δεχόντουσας αντικατάσταση. Είχα μπει στην διαδικασία να ψάχνω τι άλλο μπορεί να είναι, μιας και ο ίδιος δεν πίστευα ότι καινούργια λάστιχα μπορεί να είναι στραβά. Είχα αλλάξει αρκετά πραγματάκια αλλά το τρέμουλο παρέμενε. Πριν από λίγο καιρό άλλαξα πάλι τα λάστιχα αφού είχαν φθαρεί (3 χρόνια μετά την τοποθέτησή τους) και το τρέμουλο...εξαφανίστηκε. Αυτός που μου έβαλε τα καινούργια δε, μου είπε ότι τα παλιά ήταν έκκεντρα, ήταν στραβά, πιθανότατα εκ κατασκευής. Οπότε κακώς δεν το είχα κυνηγήσει εξ αρχής. Από τότε είπα "ποτέ κανά Conti".

 

Νομίζω στο 80% των περιπτώσεων το τρέμουλο οφείλεται σε κακή ζυγοστάθμιση ή στραβά λάστιχα λόγω παλαιότητας ή εκ κατασκευής, όταν μιλάμε για αυτοκίνητα με σχετικά λίγα Κm και όχι πολλών ετών. Κάτι άλλο δεν νομίζω ότι δικαιολογείται ως normal φθορά.

Τι να πω, πάντως ο τεχνικός της εταιρίας ελαστικών μου αντικατέστησε τα δυο αριστερά λάστιχα με καινούρια γιατί κατασκευαστικά είχαν πρόβλημα. Τα άλλα 2 δεξιά είναι ΟΚ ανέφερε...λες;;;

Edited by Perseas
Link to comment
Share on other sites

@Perseas: Θεωρω οτι αυτο στο ειπε ατομο απο την εταιρια ελαστικων και οχι ο λαστιχας σου. Αυτοι αποφασιζουν για το κατασκευαστικο λαθος. Βεβαια μπορει να οφειλεται σε λαθος αποθηκευση αλλα εκει δεν θα βγαλεις ακρη ο λαστιχας θα τα ριχνει στην εταιρεια κ οτι ναναι. Πρεπει να επιμεινεις σε δοκιμες μπρος πισω των ελλαστικων η να σου φορεσουν αλλα, εστω και μτχ για να βρεις πιο εχει το θεμα. Ειναι κριμα καινουργια λαστιχα να τρεμουν. Θα φας ωρα στο βουλκανιζατερ αλλα θα το βρεις. Παντως βεβαιωσου πως οι ζαντες σου ειναι οκ η αν εχεις ρεπλικα με πιθανο τζογο, δαχτυλιδια κτλ. Και προσεχε με τις λυσεις που σου προτεινουν λιγο ακομα και θα σου προτεινουν ολικη αλλαγη μπροστινου. Ειπαμε.

@Pinion : Και εγω με CS3 την ειχα πατησει και δεν ηξερα αν ηταν εξαρχης ετσι η αν εγινε απο αυτον τον μαλακο και λεπτο σκελετο που ειχαν.Βεβαια μπορει να συμβει και με οποιαδηποτε μαρκα, απλα ο ειδικος ειχε αποφανθει συνοπτικα "στραβωσανε απο λακουβα". Αυτο και κατι ασαφιες σε μεγαλες καμπες στην εθνικη με εκαναν να πω ποτε ξανα και να παω σε F1AS2.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι!!!Επισκεψη στο λαστιχά μου,δοκιμές αλλεπάλληλες, έν τελλει τα ολοκαίνουργια μπροστά και εκείνα με τα λίγα χλμ πίσω.Καμια ενημέρωση στο τιμόνι πια που να υποδηλώνει πρόβλημα,σταμάτησε το τρεμούλο.Ομως μετά τα 120 το τρεμούλο αυτο (χοροπηδημα πλέον) γινεται αντιληπτο στο αμάξωμα και όσο ανεβαίνουν οι στροφές και τα χλμ περισσότερο.Προσοχη, μόνο στο αμάξωμα και οχι πρόβλημα στο τιμόνι.Και ρωτάω τώρα, μήπως τελικά και τα 2 πίσω θέλουν αντικατάσταση;;;Αφού δεν έχω πρόβλημα από μπροστά,δεν πρέπει να είναι ούτε μπιλιοφορος,ούτε σινεμπλοκ ούτε κάτι μηχανικό όπως έσπευσαν να μου πουν.Μηπως είναι τα 2 πίσω ελαστικά;;;;;;;;;;;;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Perseas
Link to comment
Share on other sites

Εαν "χοροπηδας" εντονα και η αισθηση που εχεις περνωντας απο λακουβες,σαμαρακια κτλ ειναι πολλαπλασια του αναμενομενου και νομιζεις πως εισαι σε λουνα παρκ ή οδηγας αυτοκινητο απο videoclip hip hop, χωρις να τρεμει το τιμονι (σημαδι κλασικης ζυγοσταθμισης), τοτε το πιθανοτερο ειναι καποιο ή καποια απο τα λαστιχα, να εχει γινει εκκεντρο και να θελει γυρισμα και νεα ζυγοσταθμιση πανω στην ζαντα ωστε να εξαληφθει οσο γινεται αυτο το φαινομενο. Μην επαναπαυεσαι στις δοκιμες που γινονται γυρω απο το τετραγωνο. Με καθε αλλαγη πρεπει να βρισκεις δρομο ωστε να πιασεις τα 110-120 , σημειο οπου εμφανιζονται ολοι οι συντονισμοι,κραδασμοι κτλ που προερχονται απο τα ελαστικα. Στην τελικη μιας και σου αντικαταστησανε τα 2 γιατι δεν επιμενεις να αντικατασταθουν και τα αλλα 2?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόλις πιάσω τα 121 αρχίζει το ντουπ-ντουπ στην καμπίνα μαζί με όλο το αμάξωμα αλλα το τιμόνι ανεπηρέαστο.Θα προσπαθήσω για αντικατάσταση και των υπολοίπων

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόλις πιάσω τα 121 αρχίζει το ντουπ-ντουπ στην καμπίνα μαζί με όλο το αμάξωμα αλλα το τιμόνι ανεπηρέαστο.Θα προσπαθήσω για αντικατάσταση και των υπολοίπων <br /><br /><br />Sent from my iPhone using Tapatalk

<br /><br />Τα λάστιχα που σου έβαλαν ειναι στραβά σίγουρα φιλε. Άλλαξε τα όλα !!! <br /><br /><br />Sent from my iPhone
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δίνω μεγάλη μάχη για να μου αλλάξουν και τα αλλα 2 παίδες...κοινώς καταλαβαίνω ότι η Εν λόγω εταιρία με εχει γράμμα μιας και με έχουν σε αναμονή ελέγχου από τον τεχνικό τουλάχιστον 15 ημέρες.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω και εγώ με χοροπηδητό από τα 120km/h και πάνω και αφού έχουν γίνει ήδη 2 ζυγοσταθμίσεις στα καινούρια ελαστικά από το κατάστημα τοποθέτησης.

Την 2η φορά μάλιστα βγήκαν πάλι τα λάστιχα και γυρίσανε θέση στις ζάντες και έγινε εκ νέου ζυγοστάθμιση τους.

Το χοροπηδητό σε όλο το αμάξωμα είναι αυτό που κάνει μπαμ καθώς το τρέμουλο στο τιμόνι ναι μεν είναι υπαρκτό αλλά όχι τόσο έντονο όσο το χοροπηδητό!

Βέβαια θα μου πει κανείς ότι πληρώσεις πέρνεις οπότε τι περίμενα εγώ με τα infinity ecomax των 350 ευρώ η τετράδα..

Edited by stakyrTSI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα αντιμετωπίζω και εγώ με χοροπηδητό από τα 120km/h και πάνω και αφού έχουν γίνει ήδη 2 ζυγοσταθμίσεις στα καινούρια ελαστικά από το κατάστημα τοποθέτησης.

Την 2η φορά μάλιστα βγήκαν πάλι τα λάστιχα και γυρίσανε θέση στις ζάντες και έγινε εκ νέου ζυγοστάθμιση τους.

Το χοροπηδητό σε όλο το αμάξωμα είναι αυτό που κάνει μπαμ καθώς το τρέμουλο στο τιμόνι ναι μεν είναι υπαρκτό αλλά όχι τόσο έντονο όσο το χοροπηδητό!

Βέβαια θα μου πει κανείς ότι πληρώσεις πέρνεις οπότε τι περίμενα εγώ με τα infinity ecomax των 350 ευρώ η τετράδα..

Καλημέρα

Ελαττωματικά λάστιχα έχουν κατά καιρούς παράγει πολλές εταιρείες.

Στο παρελθόν, μια από τις μεγαλύτερες του χώρου, αναγκάστηκε να αποσύρει από την αγορά,

τεράστια ποσότητα στραβών λάστιχων, τα οποία ήταν αδύνατον να χρησιμοποιηθούν.

Δεν χρειάζεται λοιπόν να κατηγορείς την επιλογή σου για INFINITY.

Θα σου πρότεινα να τοποθετήσεις τα ζαντολάστιχά σου σε ίδιο αμάξι φίλου σου

και να το κάνεις μια δοκιμή.

Έτσι, για να βγάλεις οριστικά συμπεράσματα.

Αν το αποφασίσεις και σε βολεύει, είμαι διαθέσιμος

Άνευ κόστους βέβαια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου!Θα τα πουμε με pm μόλις κάνω μια βόλτα σε Αττική Οδό ή εθνική οδό για να σιγουρευτώ 

οτι το πρόβλημα παραμένει αναλοίωτο μετά την τελευταία ζυγοστάθμιση και το γύρισμα των ελαστικών.

Να προσθέσω πως μέσα σε 500 μόλις χιλιόμετρα από την ημέρα τοποθέτησης και πρώτης ζυγοστάθμισης, τα λάστιχα κατά την 

2η ζυγοστάθμιση (και πριν το γύρισμα τους) έδειχναν να θέλουν πάλι μπόλικα γραμμάρια και εκεί ήταν που είχα κουφαθεί εντελώς!

Επίσης πάντα διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις σχετικά με το αν είναι καλιμπραρισμένα σωστά τα μηχανήματα ζυγοστάθμισης καθώς επίσης 

και ότι μετρούν τα ελαστικά από 0 γραμμάρια και πάνω και δεν έχουν πατημένη την επιλογή να μετρούν από 10 γραμμάρια και πάνω 

δηλ να έχουν ως μηδέν τα 10 γραμμμάρια (πράγμα που το είχα δει σε κάποιο βουλκανιζατερ να γίνεται...).

 

Υ.Γ. Στα 15000km που λέμε οτι είναι καλό να κάνουμε ζυγοστάθμιση και αλλαγή μπρος πίσω των ελαστικών, να ρωτήσω δεν θα 

προκύψει πρόβλημα με τα πίσω ελαστικά που θα έχουν φαγωθεί αρκετά εσωτερικά λόγω της κλίσης των πίσω τροχών που παρατηρώ 

ειδικά στο Golf (καμπερ λέγεται νομίζω; ) και συνεπώς όταν τοποθετηθούν μπροστά θα νομίζουμε οτι έχουμε θέμα με την ευθυγράμμιση 

ενώ πιθανότατα να φταίνε τα ελαστικά;

Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω καθώς μπορεί και να μην ισχύει καν το παραπάνω...

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.