Jump to content
Daniele

Πρόβλημα Κατά Την Εκκίνηση : Passat 1.4 Tsi

Recommended Posts

Για μια ακόμη φορά η χαρά κράτησε λίγο.... πάλι τα ίδια....

Τα είπαμε και πιο πάνω.Ήμουνα σίγουρος ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.....

Γι αυτό σε είχα συμβουλέψει να πας και σε άλλη αντιπροσωπεία.Εύχομαι αυτή τη φορά ν΄ασχοληθούν πιο σοβαρά με το πρόβλημα και να βρουν την πραγματική αιτία της βλάβης.

Link to comment
Share on other sites

Εκανες την βλακεια και πηγες στην αντιπροσωπεια απο την αρχη να παραπονεθεις για κατι που ειναι φυσιολογικο ! To Cold Start!

Σου αλλαξαν αισθητηρα λαδιου και απο τοτε εχεις προβληματα με λαμπακια αισθητηρα λαδιου!

Δεν επρεπε να πας στην αντιπροσωπεια για το cold start .Και εμενα απο την πρωτη μερα ρετάρει και μπερδευει για 4-5 δευτερολεπτα

Link to comment
Share on other sites

Τα είπαμε και πιο πάνω.Ήμουνα σίγουρος ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.....

Γι αυτό σε είχα συμβουλέψει να πας και σε άλλη αντιπροσωπεία.Εύχομαι αυτή τη φορά ν΄ασχοληθούν πιο σοβαρά με το πρόβλημα και να βρουν την πραγματική αιτία της βλάβης.

Φίλε Professor, δεν συμφωνώ με αυτήν την λογική. Αν αγοράσω ένα προϊόν από ένα μαγαζί και και το προϊόν δεν λειτουργεί δεν πρόκειται να πάω σε άλλο μαγαζί να μου το φτιάξουν. Εγώ προσωπικά θα ξαναπάω στο πρώτο μαγαζί που αγόρασα το προϊόν και θα απαιτήσω να μου το φτιάξουν. Πες ότι είμαι μαζόχας, ή οτιδήποτε θες. Επειδή λοιπόν θα είναι η τρίτη φορά που θα πάω το αμάξι για την ίδια βλάβη θα κινήσω κάθε νόμιμη διαδικασία (εξώδικο). Ήδη ενημέρωσα την VW Bank ότι δεν πρόκειται να πληρώσω άλλη δόση του δανείου αν δεν λυθεί το πρόβλημά μου (είτε οριστική επισκευή, είτε αντικατάσταση).Δεν με πήραν στα σοβαρά παρά μόνο όταν τους έστειλα με email το εξώδικο. Το ίδιο εξώδικο θα στείλω την Τρίτη το πρωί και στην ΚΟΣΜΟΚΑΡ Α.Ε. και θα παραδώσω και στην ΕΤΕΑ. Έχω στείλει ήδη δεύτερη (αρκετά καυστική) επιστολή στο εργοστάσιο παραγωγής.. Αν δεν μπορούν να το φτιάξουν ή μου δίνουν καινούριο ή κλείνουν το μαγαζί τους.

Υ.Σ. Φίλε the_winner. Συγχώρεσέ με που είμαι βλάκας. Βλέπεις εσύ με το που γεννήθηκες και ξεκίνησες να μιλάς δεν είπες μπαμπά ή μαμά αλλά φώναξες cold start. Αφού τους εξήγησα πως λειτουργούσε (για μένα περίεργα) ο κινητήρας μου συνέστησαν να το πάω να το δουν. Δεν μου είπαν ότι είναι κάτι φυσιολογικό.

Υ.Σ. Μόνο αν τους κάνω ρεζίλι και μόνο τότε θα αλλάξω αντιπροσωπία.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Professor, δεν συμφωνώ με αυτήν την λογική. Αν αγοράσω ένα προϊόν από ένα μαγαζί και και το προϊόν δεν λειτουργεί δεν πρόκειται να πάω σε άλλο μαγαζί να μου το φτιάξουν. Εγώ προσωπικά θα ξαναπάω στο πρώτο μαγαζί που αγόρασα το προϊόν και θα απαιτήσω να μου το φτιάξουν. Πες ότι είμαι μαζόχας, ή οτιδήποτε θες. Επειδή λοιπόν θα είναι η τρίτη φορά που θα πάω το αμάξι για την ίδια βλάβη θα κινήσω κάθε νόμιμη διαδικασία (εξώδικο). Ήδη ενημέρωσα την VW Bank ότι δεν πρόκειται να πληρώσω άλλη δόση του δανείου αν δεν λυθεί το πρόβλημά μου (είτε οριστική επισκευή, είτε αντικατάσταση).Δεν με πήραν στα σοβαρά παρά μόνο όταν τους έστειλα με email το εξώδικο. Το ίδιο εξώδικο θα στείλω την Τρίτη το πρωί και στην ΚΟΣΜΟΚΑΡ Α.Ε. και θα παραδώσω και στην ΕΤΕΑ. Έχω στείλει ήδη δεύτερη (αρκετά καυστική) επιστολή στο εργοστάσιο παραγωγής.. Αν δεν μπορούν να το φτιάξουν ή μου δίνουν καινούριο ή κλείνουν το μαγαζί τους.

Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου αλλά πες ότι αγόρασες το αυτοκίνητο από ΕΤΕΑ και μετακόμισες στην Αθήνα.Τι θα έκανες??Είσαι στην εγγύηση και παντού αυτή σε καλύπτει.Και γω όταν είχα κάποιο πρόβλημα αναγκάστηκα να απευθυνθώ αλλού όταν κατάλαβα ότι στην αντιπροσωπεία από την οποία αγόρασα το αυτοκίνητο δεν το κατείχαν το αντικείμενο και με ταλαιπωρούσαν ασύστολα.Μια 2η γνώμη ποτέ δεν βλάπτει λοιπόν και ίσως να είναι και η αφετηρία για την επίλυση του προβλήματός σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν το προβλημα ειναι το ρεταρισμα που κανει στο cold start να ξερεις οτι ειναι φυσιολογικο διοτι ψεκαζει πιο πολυ για να ζεσταθει το αμαξι πιο γρηγορα και μπερδευει και το δικο μου που ειναι 14 χρονων και δεν εχει την τεχνολογια τη σημερινη κανει τα ιδια πραγματα ρεταρει στο cold start και μου αρεσει πολυ παντως περα απο την πλακα αν ειναι οντως προβλημα ελπιζω να λυθει γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω κ 2-3 βδομαδες κ το δικό μου αγορασμενο εδω κ 1 χρόνο κάνει ακριβως το ιδιο με το δικό σου Ντανιέλ. Να σου πω την αληθεια θα το παω να το τσεκάρουν, αλλα θα το σκεφτώ πολυ αν θα μπω στην περιπετεια να κανω αλλαγες ανταλλακτικων μετα κ την δικη σου εμπειρια. μενα βεβαι δεν ρεταρει σχεδον καθολου παρα μόνο ανεβαζει περιπου 1100 στροφες ακουγεται ο ιδιος μπασος ηχος αλλα σε 5-7" σταματαει κ μετα όλα καλα. Εμένα μου το κανει μονο το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το καλοκαιρι με τις ζεστες εχεις το ιδιο προβλημα???

Την Δευτέρα 4 του μηνός ξανά στην ΕΤΕΑ. Το αμάξι το πήρα την Παρασκευή το πρωί ( 8 του μηνός). Μετά από έναν ακόμη εξονυχιστικό έλεγχο αποφάνθησαν το τρίο στούτζες ΚΟΣΜΟΚΑΡ - ΕΤΕΑ - ΓΕΡΜΑΝΑΡΑΔΕΣ ότι έπρεπε να αλλάξουμε την καλωδίωση του αισθητήρα από το ταμπλό μέχρι αυτόν. Μήπως και το πρόβλημα είναι λόγω ελαττωματικού καλωδίου ή επαφής. Τώρα μου είπαν να το πάρω το αμάξι και να δούμε αν θα ξαναεμφανιστεί το πρόβλημα... Παραδέχτηκαν αμφότεροι πως δεν γνωρίζουν τι προκαλεί το σφάλμα του αισθητήρα λαδιού. Από την Παρασκευή που το πήρα έκανε ένα δρομολόγιο Θεσσαλονίκη Χαλκιδική Θεσσαλονίκη την ίδια μέρα και άλλο ένα σήμερα. Και της δύο φορές ήταν όλη μέρα μες στον ήλιο αλλά δεν άναψε κανένα λαμπάκι (για τον φίλο boombastic που ρώτησε για τις ζέστες).

Θερμή παράκληση πρός όλους!!!

Αν σε κάποιον φίλο από το φόρουμ του δώσω τα στοιχεία του αυτοκινήτου θα μπορέσει να μου πει τι ακριβώς έχουν κάνει μέχρις στιγμής στο αυτοκίνητο? Στην ανάγκη με το αζημίωτο!!!

Ντανιέλ.

Link to comment
Share on other sites

σορυ δεν διατύπωσα σωστα :p εννοούσα αν λύθηκε το θεμα με τις διακοπες που εκανε στην αρχη που ξεκινουσες....

Με συγχωρείς δεν κατάλαβα. Είτε με κρύο καιρό είτε με ζεστό συμπεριφέρεται το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το τριο στουτζες ειναι πολυ περα βρεχει καλα οι 2 πρωτοι ΕΤΕΑ και ΚΟΣΜΟΚΑΡ αντε δεν το κατεχουν πολυ το πραγμα οι πανιβλακες που το παραγουν δεν ξερουν που ειναι το προβλημα δηλαδη γιατι να σε ταλαιπωρουν ετσι μακαρι να λυθει γρηγορα φιλε το προβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν αγοράσω αυτό θα μπορέσω να δω τι έχουν κάνει στο αμάξι μου?

Αν θες διαγνωστικό προτίμησε της rosstech.

Ιστορικό όμως των αλλαγών που έχουν κάνει δεν πρόκειται να δεις σε καμιά περίπτωση.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμφορήτες οφείλω να σας ενημερώσω ότι από την στιγμή που τελικά αλλάξανε τις καλωδιώσεις δεν ξαναπαρουσίασε πρόβλημα με τον αισθητήρα. Η γκαντεμιά όμως συνεχίζεται. Τέλη Αυγούστου έκανα το πρώτο σέρβις στα 15.000 χλμ. Είχα παρατηρήσει έναν θόρυβο που έκανε στο πίσω παράθυρο από την μεριά του συνοδηγού κατά το κατέβασμα και είπα να το κοιτάξουν. Τελικά χρειάστηκε να αντικατασταθεί όλος ο μηχανισμός του παραθύρου. Φυσικά αφού αλλάχτηκε σταμάτησε και ο θόρυβος. Για κακή μου τύχη ήμουν παρόν καθόλη την διαρκεία της αντικατάστασης. Και λέω για κακή μου τύχη γιατί διαπίστωσα την ποιότητα της επένδυσής μου. Δεν με πείραξε η πλαστικούρα του μηχανισμού αλλά μόλις είδα ότι τα ηχεία ήταν πιασμένα με πριτσίνια πάνω στην πόρτα μου αναίβηκε το αίμα στο κεφάλι. Αν είναι δυνατόν εν έτη 2012 να αντικρίζεις πριτσίνια σε καινούριο αυτοκίνητο. Χάθηκαν μωρέ οι βίδες? Δεν τις ανακάλυψαν ακόμη? Και μετά λένε τα VW τρίζουν, γιατί άραγε?

Παρακαλώ να κλείσει το θέμα, αρκετά σας κούρασα. Πλέον το πήρα απόφαση, δεν αγόρασα αυτοκίνητο αλλά lego!

Σας ευχαριστώ όλους θερμά για την υποστήριξή σας

Υ.Σ. Καλύτερα μεταχειρισμένο και σαράβαλο παρά καινούριο και ψεύτικο...

Φιλικά

Ντανιέλ

Edited by Daniele
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.