Jump to content
katsj

Xenon Upgrade Kit Gia Passat B6

Recommended Posts

Αποφάσισω να αντικαταστήσω τα λαμπάκια του νέου μου Passat 1.6FSi Sportline και να του βάλω Xenon μπας και δούμε και μεις καμμία άσπρη μέρα! Πήγα στην εδώ αντιπροσωπεία λοιπόν και μου είπαν ότι το κόστος είναι γύρω στα 500 με 550 ευρώπουλα και φυσικά όχι για μαμά xenon! Ακούω γνώμες λοιπόν.

Εκτός αυτού ζήτησα και το Cruise Control μιας και το Sportline δεν το έχει και επειδή κάνω μεγάλα ταξίδια είπα να με ξεκουράσω! tongue.gif Κόστος γύρω στα 180 με 200 ευρώπουλα. Αλήθεια τι λέει το Cruise Control; Γνώμες από κάποιον που το έχει;

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τι λέει το Cruise Control; Γνώμες από κάποιον που το έχει;

Δες Εδώ. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα πες μου. Είμαι στην διαθεσή σου

Link to comment
Share on other sites

Δες Εδώ. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα πες μου. Είμαι στην διαθεσή σου

Σπύρο θα έχει και το ραντάρ για να κόβει από μόνο του όταν υπάρχει μπροστά άλλο όχημα με μικρότερη ταχύτητα όπως το κανονικό Cruise Control που έχουν τα μανίσια Passat; Δυστηχώς αυτό δεν το διευκρίνησα!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τα Xenon με λιγο ψαξιμο θα τα βρεις και με €400-450.

Τι λαμπες φοραει?

Σχετικα με το cruise control,στο προτεινω ανεπιφυλακτα ειδικα αν κανεις και ταξιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο θα έχει και το ραντάρ για να κόβει από μόνο του όταν υπάρχει μπροστά άλλο όχημα με μικρότερη ταχύτητα όπως το κανονικό Cruise Control που έχουν τα μανίσια Passat; Δυστηχώς αυτό δεν το διευκρίνησα!

Το μαμίσιο το cruise control στο passat έχει και ραντάρ??? :D:D:D Στο POLO & στο GOLF δεν έχει. Θα πάρω τηλ να ρωτήσω. Το Β6 είναι το τελευταίο passat που έχει βγει????

---------------------------------------------------------------------------------------

Μόλις μίλησα με τον ανθρωπό μου. Γίνεται να βάλεις cruise control αλλά όχι το ραντάρ το οποίο μπαίνει μόνο εφόσον το παραγγείλεις εξαρχής το cruise control. Αν σε ενδιαφέρει να βάλεις το cruise control θα σε παρακαλούσα να συνεχίσουμε την συζήτηση στο αντίστοιχό θέμα Εδώ :D

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

τα χενον συνηθως τοσο εχουν στην αγορα 400-500 και ειναι ολα προελευσης Κινας

Αν τα παρεις με κανενα group buy ειναι γυρω στα 200 ευρω στο τελευταιο που εγινε στο GTC τοσο κοστισαν. www.gtc.gr

Link to comment
Share on other sites

Εμεις βαλαμε HID που τα βρήκαμε ebay με 250 ευρώ και μας τα έφερε ο meltemie από usa τον Σεπτεμβριο :baby: Η σνδεση τους ειναι παιχνίδι, δύο τρύπες ανοιγεις μονο για να μπουν τα καλωδια στις λάμπες και ολα ειναι ετοιμα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα αυτά http://www.e-autoshop.gr/product_info.php?...products_id=770 είναι φτηνά είναι 8000Κ νομίζω τα πιο δυνατά που υπάρχουν και δεν θέλει τρύπημα το φανάρι όπως στα περισσότερα ΚΙΤ. Οι λάμπες είναι κοντές και όχι μακρυές όπως συνήθως στα ΚΙΤ και με το που θα τα βάλω θα σας πω εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το μαμίσιο το cruise control στο passat έχει και ραντάρ??? :):blink::blink: Στο POLO & στο GOLF δεν έχει. Θα πάρω τηλ να ρωτήσω. Το Β6 είναι το τελευταίο passat που έχει βγει????

Το μαμισιο εχει το cruise control αλλα δεν εχει το ρανταρ που μετραει την αποσταση απο τα μπροστινα αμαξια....ασε που εχω ακουσει απο τους αμερικανους οτι δεν ειναι κατι λειτουργικο ....το Β6 ειναι το τελευταιο PASSAT που εχει βγει και στο εξωτερικο ισως να το συναντησεις με τον κωδικο 3C. οσο για τα Ξενον που λετε εμενα μου φαινονται πολυ λιγα τα χρηματα...μαλλον θα ειναι τα HID που διαφημιζονται τελευταια. Εγω πανω εχω τα μαμα τα οποια ειναι της HELLA και ονομαζονται BI-XENON και στριβουν στις στροφες και στις χαμηλες ταχητυτες εχει αλλες 2 λαμπες Η4 (μια σε καθε φαναρι ) οι οποιες αναβουν οταν στριβεις σε μια διασταυρωση για παραδειγμα....βεβαια το κοστος ειναι στα 1150 εαν θυμαμαι καλα.....

Link to comment
Share on other sites

Το μαμισιο εχει το cruise control αλλα δεν εχει το ρανταρ που μετραει την αποσταση απο τα μπροστινα αμαξια....ασε που εχω ακουσει απο τους αμερικανους οτι δεν ειναι κατι λειτουργικο ....το Β6 ειναι το τελευταιο PASSAT που εχει βγει και στο εξωτερικο ισως να το συναντησεις με τον κωδικο 3C. οσο για τα Ξενον που λετε εμενα μου φαινονται πολυ λιγα τα χρηματα...μαλλον θα ειναι τα HID που διαφημιζονται τελευταια. Εγω πανω εχω τα μαμα τα οποια ειναι της HELLA και ονομαζονται BI-XENON και στριβουν στις στροφες και στις χαμηλες ταχητυτες εχει αλλες 2 λαμπες Η4 (μια σε καθε φαναρι ) οι οποιες αναβουν οταν στριβεις σε μια διασταυρωση για παραδειγμα....βεβαια το κοστος ειναι στα 1150 εαν θυμαμαι καλα.....

HID και XENON είναι το ίδιο πράγμα! Όσο για τα BiXENON είναι απλά μικρή και μεγάλη σκάλα. Μάλιστα σε πολλές χώρες του εξωτερικού η μεγάλη σκάλα απαγορεύεται δια ροπάλου να είναι XENON. Στο link που έδωσα με τα 350 ευρώ απλά ο άνθρωπος τα κάνει εισαγωγή μόνος του από Αμερική και δίνει και 2 χρόνια εγγύηση. Θα σας πω όμως τι ψάρια πιάνουν μόλις τα "φορέσω". music.gif

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα χτες επιτέλους!!!!!!! Γ@μ@τ@ τα φώτα! Όμως έχω ένα πρόβλημα και θέλω κάποιος από τους έμπειρους να με βοηθήσει εδώ μέσα! Οι μαμά λάμπες είναι 55W οι Xenon είναι 35W όταν ανάβω την μεγάλη σκάλα (η μεγάλη έχει κανονικές λάμπες) τα xenon τρεμοπαίζουν σαν να μην φτάνει το ρεύμα. Από ότι μου είπε ο ηλεκτρολόγος που τις πέρασε πρέπει να αλλάξουν στην αντιπροσωπεία κάποια ρύθμιση στον εγκέφαλο λόγω του ότι είναι 35Watt και ο εγκέφαλος δεν τις βλέπει κανονικά και κόβει την τάση. Καμμία ιδέα; Την δευτέρα θα περάσω από αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα χτες επιτέλους!!!!!!! Γ@μ@τ@ τα φώτα! Όμως έχω ένα πρόβλημα και θέλω κάποιος από τους έμπειρους να με βοηθήσει εδώ μέσα! Οι μαμά λάμπες είναι 55W οι Xenon είναι 35W όταν ανάβω την μεγάλη σκάλα (η μεγάλη έχει κανονικές λάμπες) τα xenon τρεμοπαίζουν σαν να μην φτάνει το ρεύμα. Από ότι μου είπε ο ηλεκτρολόγος που τις πέρασε πρέπει να αλλάξουν στην αντιπροσωπεία κάποια ρύθμιση στον εγκέφαλο λόγω του ότι είναι 35Watt και ο εγκέφαλος δεν τις βλέπει κανονικά και κόβει την τάση. Καμμία ιδέα; Την δευτέρα θα περάσω από αντιπροσωπεία.

Ολα κανε τα, αλλα μην περασεις απο αντιπροσωπεια. Αν θες να σε στειλω σε ηλεκτρολογο, στειλε μου πμ. Σε αντιπροσωπεια ειναι, αλλα ειναι απο τους ελαχιστους που θα μπορεσουν να σε βοηθησουν :D

Link to comment
Share on other sites

Ολα κανε τα, αλλα μην περασεις απο αντιπροσωπεια. Αν θες να σε στειλω σε ηλεκτρολογο, στειλε μου πμ. Σε αντιπροσωπεια ειναι, αλλα ειναι απο τους ελαχιστους που θα μπορεσουν να σε βοηθησουν :rolleyes:

Σωστός

Link to comment
Share on other sites

Σωστός

Τελικά Μιχάλη ούτε η συμβουλή του φίλου σου είχε αποτέλεσμα. Το κακό είναι ότι ο φίλος σου έχει άλλη μάρκα με τιμή γύρω στα 300ευρώ και παίζουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Τα έβαλα χτες επιτέλους!!!!!!! Γ@μ@τ@ τα φώτα! Όμως έχω ένα πρόβλημα και θέλω κάποιος από τους έμπειρους να με βοηθήσει εδώ μέσα! Οι μαμά λάμπες είναι 55W οι Xenon είναι 35W όταν ανάβω την μεγάλη σκάλα (η μεγάλη έχει κανονικές λάμπες) τα xenon τρεμοπαίζουν σαν να μην φτάνει το ρεύμα. Από ότι μου είπε ο ηλεκτρολόγος που τις πέρασε πρέπει να αλλάξουν στην αντιπροσωπεία κάποια ρύθμιση στον εγκέφαλο λόγω του ότι είναι 35Watt και ο εγκέφαλος δεν τις βλέπει κανονικά και κόβει την τάση. Καμμία ιδέα; Την δευτέρα θα περάσω από αντιπροσωπεία.

Αν ήταν αυτό που σου είπε ο ηλεκτρολόγος τότε δεν θα τρεμόπαιζαν και με σβηστή τη μεγάλη σκάλα?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά Stoila! Έχεις καμια άλλη ιδέα! Ένας ηλεκτρονικός μου είπε να βάλω έναν πυκνωτή παράλληλα στο καλώδιο που πάει στον μετασχηματιστεί για να έχει αρκετό φορτίο!

@Το post εχει μεταφραστει στα Ελληνικα.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Λοιπόν κοίτα. Το τρεμόπεγμα είναι σίγουρα λόγω ανεπαρκούς ρεύματος. Γιατί όμως είναι ανεπαρκές το ρεύμα σε ένα αμάξι τεχνολογίας 2006 είναι λίγο περίεργο. Αυτό που σκέφτομαι είναι πως ίσως στο Β6 να ρίχνει τη φωτεινότητα της μεσαίας σκάλας όταν ανάβεις τη μεγάλη επίτηδες. Σε κάθε περίπτωση θα σε συμβούλευα να μην χρησιμοποιείς και πολύ τη μεγάλη γιατί θα τα κάψεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κοίτα. Το τρεμόπεγμα είναι σίγουρα λόγω ανεπαρκούς ρεύματος. Γιατί όμως είναι ανεπαρκές το ρεύμα σε ένα αμάξι τεχνολογίας 2006 είναι λίγο περίεργο. Αυτό που σκέφτομαι είναι πως ίσως στο Β6 να ρίχνει τη φωτεινότητα της μεσαίας σκάλας όταν ανάβεις τη μεγάλη επίτηδες. Σε κάθε περίπτωση θα σε συμβούλευα να μην χρησιμοποιείς και πολύ τη μεγάλη γιατί θα τα κάψεις.

Stoilas σήμερα που τα έχωσα λίγο μου έστειλαν αυτό το e-mail:

EINAI GNOSTO TO PROBLIMA TOY PASAT KAI OPOS KIA SE ALLA AYTOKINHTA AN TRABIJAN KAINOYRGIA GEIOSEI TOTE DEN THA EIXE KANENA PROBLIMA KALESTE STO 210******* ZITISTE TO K GIANI PEITE TOY TILEFONEITE EKMEROYS TOY APOSTOLH KAI THA SAS PEI TI AKRIBOS NA KANOYN OI HLEKTROLOGOI AN HSASTAN ATHINA THA SAS TO EFTIXNA ME DIKH MOY XREOSI XTES EBALAN TA PAIDIA SE PASAT KAI H IDIA H PASAT JEREI OTI EINAI PROBLIMA ME TIN GEIOSE

Εσύ τι λες στέκει το παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Βεβαίως και στέκει.

Γιατί δεν το λες στον ηλεκτρολόγο σου να το δοκιμάσει?

υ.γ. Από τον eautoshop τα πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και στέκει.

Γιατί δεν το λες στον ηλεκτρολόγο σου να το δοκιμάσει?

υ.γ. Από τον eautoshop τα πήρες?

Ναι από εκεί τα πήρα. Είναι καλός; Όταν λέει νέα γείωση εννοεί από το σασί ή από την μπαταρία;

Edited by katsj
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους το πρόβλημα λύθηκε χάρη σε έναν φίλο ηλεκτρονικό που του πήρε λιγότερο από 5 λεπτά να προτίνει λύση. Το μόνο που χρειάστηκε τελικά ήταν ένας πυκνωτής 2200μf των 25Volt παράλληλα στην είσοδο του μετασχηματιστή (Ballast) και έχοντας το έξτρα φορτίο τα φώτα δουλεύουν τέλεια χωρίς τρεμόπαιγμα όπως κάναν τα πρώτα 2 λεπτά και χωρίς να αναβοσβήνουν όταν ανάβεις την μεγάλη σκάλα. Επίσης και αυτό είναι το πλέον ευχάριστο ο εγκέφαλος τα αναγνωρίζει κανονικότατα και δεν σου βγάζει καμμία ένδειξη βλάβης. Απλά τώρα τα ευχαριστιέμαι! -_-

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.