Jump to content
vags21

Έσπασαν Τα Πλαστικα Που Στηρίζεται Η Εταζέρα

Recommended Posts

Έχω ένα golf fsi 1.6 και με μια απότομη μου κίνηση έσπασαν τα δυο πλαστικα δεξιά και αριστερά που κρεμιέται η εταζέρα. Τώρα ανοίξω ή κλείσω το πορτπαγκάζ χωρίς αυτά η εταζέρα μένει μόνιμα κάτω. Ξέρεις κανείς που μπορώ να προμηθευτώ καινούρια και αν ειναι δύσκολο να βγάλω τα σπασμένα και να βάλω τα νέα. τα έχει πετύχει κανείς σε κάνα ebay? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι θυμάμαι, ένα μέλος είχε απαντήσει (και με εικόνες από το ΕΤΚΑ) ότι δεν υπάρχουν ως ξεχωριστό εξάρτημα, πάνε πακέτο με όλο το εσωτερικό πλαστικό της 5ης πόρτας. Αλλιώς, λύση-πατέντα με καρφάκι, βιδούλα, πείρο κλπ κλπ. Για να καταλάβεις, στο οικογενειακό Golf που έχει το ίδιο πρόβλημα, προσπαθούσα να ξηλώσω τη βάση (που φαίνεται ξεχωριστή από το υπόλοιπο πλαστικό), τι κατσαβίδι που έβαλα, τι λάμες, τι πένσες (για να το ξεριζώσω) αλλά δεν έβγαινε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μην ασχολησε να παρεις καινουρια γιατι ειναι πολυ ευαισθητα ...Εγω ανοιξα παλι τρυπες εκει που εσπασαν και κολλησα με logo 2 κοματια απο πλαστικη χτενα μαυρη τα οποια τα ζεστανα πριν και τα λιγισα ως επρεπε ωστε να μην φευγει η θηλιτσα απο το σχοινι . Αυτες οι λεπτομερειες κανουν τη διαφορα αλλα η vw το εχουμε πει εχει γυρισει πλατη στην ποιοτητα ...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πριν 5 χρονια που ειχε σπασει το ενα μου το αλλαξαν χωρι κοστος. Τωρα δεν ξερω που το βρηκαν αλλα ηταν κατι απλο. Μου εχει σπασει και ο ενας πυρος στην αλλη πλευρα που ακουμπα η εταζιερα με το πλαστικο αλλα αυτο δεν υπηρχε σαν ανταλακτικο και το αφησα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον μου φαινεται να ακολουθω τις λυσεις σας για το golf της αδερφης μου, μιας και να αλλαξω ολο το πλαστικο ειναι κομματακι ασυμφορο (τουλαχιστον ετσι νομιζω εγω).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

με την ευκαιρία να καταθέσω και εγώ τον τρόπο που έλυσα το ίδιο πρόβλημα.

Θα χρειαστούν 2 βίδες 16 Χ 2,5 και δύο σταγόνες LOGO στιγμής, βιδολόγος και να πιάνουν λίγο τα χέρια μας.

Καταρχήν

1)κολλάμε τα κομματάκια με LOGO στιγμής ακριβώς στο σημείο που έσπασαν

2)τρυπάμε με 1,5-2 χιλιοστών αρίδα προσοχή η αρίδα να μπεί τέρμα στον βιδολόγο και σιγά σιγά ώστε να μην μας φύγει στο τρύπημα και ξετρυπήσουμε την λαμαρίνα.

3)φρεζάρουμε με μια 8 χιλιοστών αρίδα στο σημείο της τρύπας για να χωνευτεί η βίδα

4)και ιδού τα αποτελέσματα http://imageshack.us/photo/my-images/853/93632704.jpg/

κόστος 10 λεπτά σε χρόνο και χρήμα.

Edited by trimon1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

με την ευκαιρία να καταθέσω και εγώ τον τρόπο που έλυσα το ίδιο πρόβλημα.

Θα χρειαστούν 2 βίδες 16 Χ 2,5 και δύο σταγόνες LOGO στιγμής, βιδολόγος και να πιάνουν λίγο τα χέρια μας.

Καταρχήν

1)κολλάμε τα κομματάκια με LOGO στιγμής ακριβώς στο σημείο που έσπασαν

2)τρυπάμε με 1,5-2 χιλιοστών αρίδα προσοχή η αρίδα να μπεί τέρμα στον βιδολόγο και σιγά σιγά ώστε να μην μας φύγει στο τρύπημα και ξετρυπήσουμε την λαμαρίνα.

3)φρεζάρουμε με μια 8 χιλιοστών αρίδα στο σημείο της τρύπας για να χωνευτεί η βίδα

4)και ιδού τα αποτελέσματα http://imageshack.us...3/93632704.jpg/

κόστος 10 λεπτά σε χρόνο και χρήμα.

Αυτος εισαι ! Δυστηχως εγωε χασα τα κοματια ...! Πολυ καλη η λυση σου !

Link to comment
Share on other sites

Αυτος εισαι ! Δυστηχως εγωε χασα τα κοματια ...! Πολυ καλη η λυση σου !

Βάλε κατευθείαν βίδα με σωληνωτή ροδέλα για να καλύπτει το σπείρωμα ώστε να σφίξει και να μην τρίβεται και το κορδόνι,επίσης η βίδα με την ροδέλα να είναι σε μαύρο χρώμα να μην φαίνεται και τελείωσες.

Μπορείς να βρεις και βίδα που έχει σπείρωμα έως την μέση για να μην τρίβεται το κορδόνι

Edited by trimon1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λογικα θα υπαρχουν ξεχωριστα σαν ανταλλακτικα. Ο πατερας μου που εχει ενα opel του εσπασε το ενα και πηγε στην αντιπροσωπεια και του εβαλαν αλλο. Το μονο θεμα ηταν οτι ηθελαν πολλα πραγματα ξηλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λογικα θα υπαρχουν ξεχωριστα σαν ανταλλακτικα.

υπαρχει σαν ανταλλακτικο, πωλειται το πανω πλαστικο κομματι μονοκομματο που ειναι σαν π (απο το ενα πλαστικο που στηριζει εως το αλλο)

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.