Jump to content
gbizzy1982

Αλλαγη Σε 18" - Gti Mk5

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Νέος στο forum, έχω ένα mk5 golf gti μαύρο με 17" εργοστασιακές (φοράει dunlop sport maxx tt 1.5 έτους) και θέλω να αλλάξω σε 18" (μαζί με την αντίστοιχη αλλαγή σε λάστιχα βέβαια).

Μου αρέσουν πολύ οι εργοστασιακές του mk6 (18" με το μαύρο στο εσωτερικό) αλλά και οι 18" του golf R.

Ξέρει κανείς απο τιμές τι παίζει σε αυθεντικές, νέες ή μεταχειρισμένες? την φοβάμαι την replica... Απο πλευράς απόδοσης (βάρος κτλ) θα δω διαφορά?

ευχαριστώ

post-18827-0-53089500-1337353787_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Για καινούργιες στην αντιπροσωπία θες 2.500 για του GTI και 2.800 για του R. Οπότε κοιτάς για μεταχειρισμένες αλλά αυθεντικές στο ebay.de . Σαν τις original δεν είναι καμία ούσε σε ποιότητα , ούτε σε εμφάνιση αλλα ούτε και σε αντοχή.

http://www.ebay.de/itm/BBS-Detroit-Golf-5-Golf-6-GTI-Detroit-Felgen-7-5x18-ET-51-Originale-BBS-/320903690848?pt=Auto_Felgen&hash=item4ab759ba60

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Για καινούργιες στην αντιπροσωπία θες 2.500 για του GTI και 2.800 για του R. Οπότε κοιτάς για μεταχειρισμένες αλλά αυθεντικές στο ebay.de . Σαν τις original δεν είναι καμία ούσε σε ποιότητα , ούτε σε εμφάνιση αλλα ούτε και σε αντοχή.

http://www.ebay.de/i...=item4ab759ba60

με τα ιδια λευτα μπορει να βρει ποιο ποιοτικη ζαντα σε αλλη μαρκα!bbs πχ....για replica μιλας να φανταστω Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Για replica μιλούσα όταν έλεγα για ποιότητα, ναι. Εννοείται πως αν σκάσεις 1.500 και 2.000 σε aftermarket ζάντες θα είναι ποιοτικές, π.χ. BBS , OZ , WORK κτλ.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

οι oz δεν ειναι και τοσο αντοχης παντως...ειδικα αυτες με κατι πολυ χαμηλα βαροι πχ οι δικες σου :D σε σχεση με bbs τι να κανουμε καπου δινεις καπου παιρνεις

Link to comment
Share on other sites

μπα μακαρι να ειχα τα λευτα που κανουν 18αρες oz...να παρω bbs προς το παρον μια χαρα ειμαι με μαμα!

ενα κιτακι stoptech θελω μπροστα..αλλα θελει 18αρα!ειδες?η ζαντα με κανει να μη ψαχνω για φρενο και το φρενο για ζαντα :p

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε σιγουροι οτι θελουν αποστατες τα στοπ τεκ.αυτα δεν ειναι που φερνει ο group alpha?γιατι απο μια κουβεντα που εκανα τετ α τετ μου ειχε πει πως αυτα που φερνει απο αγγλια δεν θελουν αποστατες για τα γκολφ 5 γτι πχ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

ηθελα να κανω μια ερωτηση για 18 αρες στο jetta που πηρα προσφατα , και λεω να μην ανοιξω νεο topic.

βρηκα 8Χ18 με ΕΤ 45.αν το χαμηλωσω μελλοντικα θα εχω προβλημα στο να βρισκει στο φτερο το λαστιχο ή οχι?

ελεγα να παω σε ΕΤ 50,για να ειμαι σιγουρος ....προβαρα μια 8Χ18 με ΕΤ 45 χωρις λαστιχο επανω στην ζαντα και ειδα οτι εξειχε πολυ η ακρη της ζαντας...τι λετε?

τελος εμεις φοραμε 5Χ112 ,βρηκα μια ζαντα με 5Χ114,μπαινει με καποιο τροπο επανω στο jetta?

ευχαριστω.

Edited by KIT CAR
Link to comment
Share on other sites

η προυποθεση ειναι οταν βαλω αναρτηση να βαλω σκληρη και συγκεκριμενα ρυθμιζομενο coilover που ειχα και πριν στο audi που ειχα.

αρα λες αποκλειω οτιδηποτε εκτος 5Χ112...

εσυ στην φωτο φορας ΕΤ 45...σωστα? δεν βγαινει πολυ εξω η ζαντα απο εμπρος προφυλακτηρα και κατω μαρσπιε?

ενα 48 ή 50 offset δεν ειναι καλυτερο?

απο την αλλη δεν βρισκω πολλες ζαντες με 48,50 και το ΕΤ 45 ειναι μονοδρομος..λες να προχωρησω στο 45?

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν έχεις σκοπό να βάλεις φρένα βάλε μεγαλύτερο offset. Το 45 είναι οριακά στο φτερό και το κακό είναι πως ότι νερά πατήσεις πετάγονται στις πόρτες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.