Jump to content
blugosi

Θόρυβος Στην Καδένα, Εκκίνηση Tsi

Recommended Posts

παιδια επειδη ακουω και γω το κροταλισμα για 3 δευτερολεπτα περιπου μια φορα στις 20 περιπου εψαξα και βρηκα αυτο στα τοπικ για τα golf...

διαβαστε απο το ποστ 110 και κατω....

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=51429&st=100

,μιλανε για μια ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα η οποια κολλαει μερικες φορες με αποτελεσμα να μην στελνει λαδι στον εκεντροφορο κατα την εκκινηση με αποτελεσμα να ακουγεται αυτος ο θορυβος για λιγο...ο καθαρισμος αυτης δειχνει να διορθωνει το προβλημα μια και καλη...

πιστευω πως αν επιβεβαιωθει αυτο τοτε τα μαστορια της vw ειναι για κρεμασμα...

διαβαστε και εδω ειμαστε να ψαχτουμε για τα δικα μας τα 1,2 tsi...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι αν το έχει γράψει κάποιος συνφορουμίστας αλλά δοκιμάστε να γυρισετε το κλειδί μέχρι να ανάψουν όλα τα λαμπάκια στο καντράν κι αφού σβύσουν τα check γυρίστε κανονικά την μίζα. Σχεδόν τις περισσότερες φορές δεν κάνει το κροτάλισμα που ακούμε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Σωστο ειναι αυτο...εγω δεν πιστευω πως φταιει η καδενα μονο κ μονο γι αυτο που πες...πιστευω οτι σχετιζεται με τη λιπανση της....

Sent from my HTC One V using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα κανει το κροταλισμα για 2 δευτερολεπτα περιπου καποιες φορες απο τοτε που το πηρα.

Αλλα δε νομιζω να ειναι κατι... εχω κανει 75500χλμ και δεν εχει παρουσιασει κατι το αμαξι...

Να σημειωθει οτι δεν κανω χαλαρη οδηγηση, οποτε αν ηταν κατι σοβαρο, λογικα θα μου ειχε βγαλει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,εδώ και λίγο καιρό ακούω κι εγω αυτόν τον ήχο,οχι πάντα βέβαια,αλλα είμαι εκτός εγγύησης απο τον Οκτώβρη...είχα διαβάσει ότι η εταιρεία καλύπτει αυτό το πρόβλημα μέχρι κάποια συγκεκριμένα χιλιόμετρα για τους tsi 1.2 kai 1.4(140hp)..ξέρει κάποιος κατι?? :p

Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

δεν καληπτει τπτ αν εισαι εκτος εγγυησης  φιλε ειχα παει να ρωτησω και εγω για το δικο μας...αναθεμα την vw ελεος που πηρα τετοιο αμαξι 

Α Καλά,απαράδεκτοι...ευχαριστω φίλε μου...

Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

αυτο το κροταλισμα που κανει στο ξεκινημα δν ειναι μια βαλβιδα που ανοιγει για να εισαγει πιο γρηγορα αερα στην μηχανη?δν ειναι κατι ανησυχητικο θελω να πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδία έγω στο πολάκι μου 6/2010 με 46.000 ειδικά φέτος το χειμώνα το άκουγα που και που αλλά μόνο σε cold start.

Τo θέμα είναι πως και η δική μου εγγύηση λήγει 6/2013 και έχω μεταναστευσει στο εξωτερικό να βρώ δουλειά κτλπ.

Σκέφτομαι αν όλα καλά να το ανεβάσω αγγλία αλλά αγχώνομαι με όλα αυτά...

 

υγ . με κάποιο τρόπο έκανα επέκταση +1 αχρείαστη ως τώρα. μόνο αναβάθμιση και ροδέλα έχω αλλάξει
Edited by stelios2809
Link to comment
Share on other sites

τι να πω κι εγω που σε μια διετια την εχω χρησιμοποιησει 12 φορες..

Link to comment
Share on other sites

Την παρασκευη που πηγα για σερβις στην αντιπροσωπεια και ανεφερα το προβλημα μου ειπαν οτι πρεπει οπωσδηποτε να αλλαχτει η καδενα και μαλιστα το κοστος καλυπτεται εξ ολοκληρου απο την αντιπροσωπεια παρολο που ανεφερα οτι ειμαι πλεον εκτος εγγυησης.Θα την αλλαξω αμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Εσυ φίλε μου έλεγες μακρια απο αντιπροσωπείες . Και μην κάνετε τιποτα στις αντιπροσωπειες . Είδες τελικά οτι χρειάζονται? Γιατι αν πηγαινες και εκτός εγγυησης θα σε κάλυπταν στα πάντα

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ισχυει αυτο που λες ???δλδ να παω και εγω μιας και ειμαι εκτος εγγυησης??

 ναι ισχυει.συγκεκριμενα ο μηχανικος μου ειπε οτι παρολο που δεν εχει βγει ανακληση ειναι γνωστο το προβλημα και πρεπει να αλλαχτει αμεσα κιολας.μου το εγραψαν και σαν παρατηρηση του συνεργειου σε περιπτωση που παω σε αλλη αντιπροσωπεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ φίλε μου έλεγες μακρια απο αντιπροσωπείες . Και μην κάνετε τιποτα στις αντιπροσωπειες . Είδες τελικά οτι χρειάζονται? Γιατι αν πηγαινες και εκτός εγγυησης θα σε κάλυπταν στα πάντα

γτ ρε συ να μην το αλλαξω τσαμπα ρε συ..450 ευρω εχει καινουρια ρε τρελε...

 ναι ισχυει.συγκεκριμενα ο μηχανικος μου ειπε οτι παρολο που δεν εχει βγει ανακληση ειναι γνωστο το προβλημα και πρεπει να αλλαχτει αμεσα κιολας.μου το εγραψαν και σαν παρατηρηση του συνεργειου σε περιπτωση που παω σε αλλη αντιπροσωπεια!!!

ωραια ρε συ θα παω αυριο να ρωτησω αν μπορουνε εδω στην αθηνα να την αλλαξα και εγω ρε φιλε...να δω η θα μου κανουνε κολπα και καλα οτι ειμαι εκτος εγγυησης

Link to comment
Share on other sites

Στα 45.000 χλμ την άλλαξα εγώ. Τώρα έχω 55.000 χλμ. Δε το κάνει, απλά έχω την υποψία ότι μία φορά σαν να το άκουσα, αλλά μπορεί να είναι και η ιδέα μου. Όπως και να χει, μετά από χλμ θα χειροτερέψει αν είναι να κάνει θόρυβο, όπως και την πρώτη φορά που ξεκίνησε να το κάνει αραιά και που και μετά τα 40k το έκανε σχεδόν κάθε μέρα. Οπότε συνεχίζω να γράφω χλμ και αν το ξανακάνει θα το ξαναπάω για αλλαγή. Πάντως έτσι και αλλάζουν ανταλλακτικό κι έχουμε πάλι τα ίδια θέματα, θα είναι απλά απαράδεκτοι.

 

Και μην το αμελείτε παιδιά, αν πηδήξει δόντι η καδένα, την κάτσαμε την βάρκα (και έχει συμβεί σε 1,4tsi)

Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia..eimai katoxos k egw enos polo 1.2 tsi me dsg..eimai kapou sta 33000 kmh..ola kala me to amaksaki m doksa to theo..mono anaklish turbinas k polidiskou tpt allo..egw pou panta afhnw na svhsoun ta lampakia k meta to vazw mprosta den kanei kapoio hxo..alla me thn eukairia tha paw na to koitaksw na dw an exei thema..alla paidia den to kanoun ola...einai k kapoies partides p douleuoun ola roloi.. :pardon: aa m exei kapsei k pollaplasiasth prin kana mhna..piga sthn antiproswpeia ola kala...den edwsa fragko..epeidi diavazw kamposo kairo polla edw sto forum...toso provlimatiko einai telika to 1.2 tsi moteraki???egw paidia eimai super euxaristhmenos..stala ladaki den exei kapsei k genikos eimai polu ikanopoihmenos...den kserw t allo na pw...perimenw na akousw k apo sas paidia oti exete na prosthesete... :sorry: 

Edited by Salami_Tsi
Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia..eimai katoxos k egw enos polo 1.2 tsi me dsg..eimai kapou sta 33000 kmh..ola kala me to amaksaki m doksa to theo..mono anaklish turbinas k polidiskou tpt allo..egw pou panta afhnw na svhsoun ta lampakia k meta to vazw mprosta den kanei kapoio hxo..alla me thn eukairia tha paw na to koitaksw na dw an exei thema..alla paidia den to kanoun ola...einai k kapoies partides p douleuoun ola roloi.. :pardon: aa m exei kapsei k pollaplasiasth prin kana mhna..piga sthn antiproswpeia ola kala...den edwsa fragko..epeidi diavazw kamposo kairo polla edw sto forum...toso provlimatiko einai telika to 1.2 tsi moteraki???egw paidia eimai super euxaristhmenos..stala ladaki den exei kapsei k genikos eimai polu ikanopoihmenos...den kserw t allo na pw...perimenw na akousw k apo sas paidia oti exete na prosthesete... :sorry: 

Τα polo που εμφανιζουν αυτα τα προβληματα ειναι κυριως μοντελα απο 5/2010 και πριν.δεν ξερω το δικο σου τι μοντελο ειναι παντως αργα η γρηγορα ολα εμφανιζουν αυτο το θεμα αλλα ακομα και να μην το παρατηρησεις καλο θα ειναι να πας να στο τσεκαρουν εφοσον η αλλαγη ειναι δωρεαν.και γω παντως ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με το polo δεν εχω κανενα παραπονο!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

file jon_6r piga simera k olas k to tsekara auto gia thn kadena k ola ok mou eipan ta mastoria ekei sto vurwna pou to pigainw..to diko mou einai montelo 8/2011 k pio sugkekrimena einai kataskeuhs maiou tou 2011 k h partida auth irthe ellada kapou mesa iouniou..egw etoimoparadoto to phra to amaksaki..kalo einai neuriko oikonomiko..to dsg apla teleio...genika einai super wow k den t exw metaniwsei stigmi ta lefta p edwsa..niwthw omws oti polus kosmos edw mesa ta exei viasei ta autokinhtakia auta..auth thn aisthisi mou vgazoun..t na pw..ama me mhden xiliometra p ta phran tous epinan thn psuxh kako tou kefaliou tous..egw to prwto anoigma sto amaksi mou to ekana sta 3800 xiliometra..t na pw...pirame ena 1200araki me kapoies normal dunatothtes..den mphrame kana aeroplano..as exoume ligo to gnwthis auton.. :clapping: 

Link to comment
Share on other sites

file jon_6r piga simera k olas k to tsekara auto gia thn kadena k ola ok mou eipan ta mastoria ekei sto vurwna pou to pigainw..to diko mou einai montelo 8/2011 k pio sugkekrimena einai kataskeuhs maiou tou 2011 k h partida auth irthe ellada kapou mesa iouniou..egw etoimoparadoto to phra to amaksaki..kalo einai neuriko oikonomiko..to dsg apla teleio...genika einai super wow k den t exw metaniwsei stigmi ta lefta p edwsa..niwthw omws oti polus kosmos edw mesa ta exei viasei ta autokinhtakia auta..auth thn aisthisi mou vgazoun..t na pw..ama me mhden xiliometra p ta phran tous epinan thn psuxh kako tou kefaliou tous..egw to prwto anoigma sto amaksi mou to ekana sta 3800 xiliometra..t na pw...pirame ena 1200araki me kapoies normal dunatothtes..den mphrame kana aeroplano..as exoume ligo to gnwthis auton.. :clapping:

+1

Link to comment
Share on other sites

file jon_6r piga simera k olas k to tsekara auto gia thn kadena k ola ok mou eipan ta mastoria ekei sto vurwna pou to pigainw..to diko mou einai montelo 8/2011 k pio sugkekrimena einai kataskeuhs maiou tou 2011 k h partida auth irthe ellada kapou mesa iouniou..egw etoimoparadoto to phra to amaksaki..kalo einai neuriko oikonomiko..to dsg apla teleio...genika einai super wow k den t exw metaniwsei stigmi ta lefta p edwsa..niwthw omws oti polus kosmos edw mesa ta exei viasei ta autokinhtakia auta..auth thn aisthisi mou vgazoun..t na pw..ama me mhden xiliometra p ta phran tous epinan thn psuxh kako tou kefaliou tous..egw to prwto anoigma sto amaksi mou to ekana sta 3800 xiliometra..t na pw...pirame ena 1200araki me kapoies normal dunatothtes..den mphrame kana aeroplano..as exoume ligo to gnwthis auton.. :clapping: 

Μάλιστα.

Δηλαδή η βλάβη στον αισθητήρα του αερόσακου 3 φορές έγινε λόγω βιασμού; Η ο γρύλος του παράθυρου; Η τα μπουζοκαλώδια; Η ο πολλαπλασιαστής; Η ο θερμοστάτης του αρκουδίσιον; Η το μοτέρ του υαλοκαθαριστήρα; Τη ροδέλα στην τουρμπίνα τη βάλανε σε όλα τα αμάξια. Όλοι βιαστές είμαστε;

Ας έχουμε το γνώθεις αυτόν όπως λες και συ, πριν γράψουμε για αγνώστους μας ότι είναι καυλογκαζάγκηδες και σχίστες.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.