Jump to content
blugosi

Θόρυβος Στην Καδένα, Εκκίνηση Tsi

Recommended Posts

Εκλεισα ραντεβου για την αλλαγη της καδενας αμεσως μετα το πασχα και ο μηχανικος μου ειπε οτι η επιβαρυνση μου θα ειναι 50 με 60 ευρω.Τελικα δεν ειναι εντελως δωρεαν η αντικατασταση αλλα δεν το σκεφτομαι για αυτο το ποσο...

Link to comment
Share on other sites

Εκλεισα ραντεβου για την αλλαγη της καδενας αμεσως μετα το πασχα και ο μηχανικος μου ειπε οτι η επιβαρυνση μου θα ειναι 50 με 60 ευρω.Τελικα δεν ειναι εντελως δωρεαν η αντικατασταση αλλα δεν το σκεφτομαι για αυτο το ποσο...

Κάποιοι είχαν γράψει ότι η αλλαγή γίνεται δωρεάν ανεξάρτητα αν είσαι εντός η εκτός εγγύησης....

 

Εσύ, γιατί θα πληρώσεις; Δεν ισχύει αυτή η πληροφορία;

 

Εγώ δεν πλήρωσα γιατί είχα την επέκταση....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σε ποιες αντιπροσωπειες πηγαινετε και σας εξυπηρετουν?Εγω εχω παει σε τρεις για την καδενα και μου το παιζουν παλαβοι.Επισης να ρωτησω οταν πηγατε ακουσε ο μηχανικος τον ηχο η σας ειπε ενταξει την αλλαζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σε ποιες αντιπροσωπειες πηγαινετε και σας εξυπηρετουν?Εγω εχω παει σε τρεις για την καδενα και μου το παιζουν παλαβοι.Επισης να ρωτησω οταν πηγατε ακουσε ο μηχανικος τον ηχο η σας ειπε ενταξει την αλλαζουμε?

 

Εγώ πήγα στην Autonet (όπου έχω πάει για όλες τις εργασίες μέχρι σήμερα) και με εξυπηρέτησαν άψογα. Και με την καδένα, και με τον πολύδισκο του DSG.

 

Πως θα ακούσει ο μηχανικός τον ήχο με σένα μπροστά; Αφού ακούγεται μόνο όταν βάζεις μπροστά μετά από αρκετές ώρες ακινησίας....

 

Ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει, με τις υψηλές θερμοκρασίες θα ακούγεται λιγότερο....

Edited by blugosi
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα στην Autonet (όπου έχω πάει για όλες τις εργασίες μέχρι σήμερα) και με εξυπηρέτησαν άψογα. Και με την καδένα, και με τον πολύδισκο του DSG.

 

Πως θα ακούσει ο μηχανικός τον ήχο με σένα μπροστά; Αφού ακούγεται μόνο όταν βάζεις μπροστά μετά από αρκετές ώρες ακινησίας....

 

Ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει, με τις υψηλές θερμοκρασίες θα ακούγεται λιγότερο....

Εσυ το αφησες και εφυγες?Εχεις επεκταση η εισαι στη κανονικη εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο παιδιά.. για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Μια ερώτηση στα γρήγορα: για την Autonet ποια η γνώμη σας; Μένω σχετικά κοντά σε αυτή την αντιπροσωπεία, αξίζει να πηγαίνω εκεί για service;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σε ποιες αντιπροσωπειες πηγαινετε και σας εξυπηρετουν?Εγω εχω παει σε τρεις για την καδενα και μου το παιζουν παλαβοι.Επισης να ρωτησω οταν πηγατε ακουσε ο μηχανικος τον ηχο η σας ειπε ενταξει την αλλαζουμε?

Στη Δελτα Καρ πηγα.το δοκιμασαν πολλες φορες αλλα δεν ακουστηκε ο θορυβος.επειδή όμως μου ειπε οτι ειναι γνωστο το θεμα προτεινουν αμεση αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να μην έχει εγγύηση ή επέκταση; Αφού κι αυτό εγγύηση είναι ας μη παίζουμε με τις λέξεις. Συγγνώμη αν φαίνομαι επιθετικός, δεν είμαι, απλά καλό είναι όταν κάποιος έχει μια πληροφορία να μας τη γράφει με λεπτομέρειες (κατά το δυνατόν) ώστε να υπάρχει άμεση κι έγκυρη (πάλι το κατά δύναμιν) ενημέρωση.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Κανείς που να μην έχει εγγύηση ή επέκταση; Αφού κι αυτό εγγύηση είναι ας μη παίζουμε με τις λέξεις. Συγγνώμη αν φαίνομαι επιθετικός, δεν είμαι, απλά καλό είναι όταν κάποιος έχει μια πληροφορία να μας τη γράφει με λεπτομέρειες (κατά το δυνατόν) ώστε να υπάρχει άμεση κι έγκυρη (πάλι το κατά δύναμιν) ενημέρωση.

Για την καδενα υπαρχει οδηγια για την επισκευη εφοσον ακουγεται.Κανονικα εφοσον ακουγεται θα πρεπει να αλλαχτει ειτε ειναι ειτε δεν ειναι το αυτοκινητο σε εγγυηση γιατι ειναι θεμα αστοχιας υλικου.

Link to comment
Share on other sites

μολις παρελαβα το αυτοκινητο απο Δελτα Καρ, αλλαγη καδενας και αντλιας νερου συνολο 86 ευρω.υποψιν ειμαι εκτος εγγυησης!!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο την αντιπροσωπεια.Παμε για αλλαγη συχρονιζε 2ας,αντλια νερου,καδενα(αν το ακουσουν) και μπορει δισκο πλατω.

Πόσα χιλιόμετρα έχεις και πας για δίσκο πλατώ και συγχρονιζέ 2ας? το συγχρονιζέ είναι καθαρά αστοχία υλικού γιατί έχει αλλαχτεί και σε αρκετά golf V TSI αλλά και Audi A4!

Link to comment
Share on other sites

Πόσα χιλιόμετρα έχεις και πας για δίσκο πλατώ και συγχρονιζέ 2ας? το συγχρονιζέ είναι καθαρά αστοχία υλικού γιατί έχει αλλαχτεί και σε αρκετά golf V TSI αλλά και Audi A4!

Eχω 48.000.Το δισκο πλατω μου ειπε ο μηχανικος οτι μπορει να θελει αλλαγμα,αλλα δε νομιζω ετσι πως το βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Eχω 48.000.Το δισκο πλατω μου ειπε ο μηχανικος οτι μπορει να θελει αλλαγμα,αλλα δε νομιζω ετσι πως το βλεπω.

48.000 μου φαίνονται τρομερά λίγα χιλιόμετρα για αλλαγή δίσκου πλατώ. Άσε που το κόστος θα είναι αρκετά υψηλό λόγω του ότι θες και ρουλεμάν και βαλβολίνες

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα το αμαξι απο την E.Τ.Ε.Α.

 Τα παιδια ηταν πολυ καλα στην εξυπηρετηση.Πληρωσα 408 ευρω για δισκο-πλατω και service (λαδια,φιλτρο λαδιου,φιλτρο καμπινας,υγρα φρενων).Το δισκο-πλατω ειχε 275 χωρις εργατικα και με ανταλλαγη του παλιου,η εργασια μπηκε στην εγγυηση γιατι καλυψε την αλλαγη συχρονιζε 2ας.Το service κοστισε 133 με λαδια δικα μου.

Η εγγυηση καλυψε την καδενα με ολα τα παρελκομενα,την αντλια νερου μαζι με το αντιψυκτικο και την αλλαγη συχρονιζε μαζι με βαλβολινες.Η εργασια καλυφθηκε και αυτη σε ολα.

Edited by chris polo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω το forum!!

Έχω το rline 1.2 tsi, παραγγελία Σεπτέμβριο του 12, παραλαβή Δεκέμβριο του 12. Το αμάξι έχει 3500km περίπου.

Χθές το βράδυ που το έβαλα μπροστά και ενώ ήταν εντελώς κρύο μου έκανε για ένα δευτερόλεπτο έναν ήχο σαν τρακτέρ (αμέσως μετά την εκκίνηση) και σταμάτησε ο ήχος. Στην συνέχεια και μέχρι να ολοκληρώσει το cold start ακουγόταν ο κλασσικός ο ήχος. Πήρα την kosmocar μήπως έχω κάποια ανάκληση και μου είπαν ότι το αμάξι μου δεν χρειάζεται κάτι, ούτε καν την ροδέλα για το turbo.

Και ρωτάω.. είναι δυνατόν να έχει θέμα με την καδένα; Απ' ότι ξέρω και έχω διαβάσει και στο συγκεκριμένο thread αφορά αυτοκίνητα του 10 και κάποια του 11. Αλίμονό μας..

Link to comment
Share on other sites

Ολο το θεμα ειναι η λιπανση του μεταβλητου...καθυστερει η λιπανση του μερικες φορες κατα την εκκινηση και αυτο δημιουργει τον θορυβο.μην αλλαζετε καδενες ετσι για πλακα δεν φταιει η καδενα.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα μάλλον ο g-e-g-o έχει δίκαιο μιας και συμφωνεί με τα λεγόμενα (καλύτερα γραφόμενα του stavros g). Γιατί το λέω αυτό τώρα, όταν πολλοί έχουν αλλάξει ή ενημέρωνονται ότι πρέπει να αλλάξουν την καδένα και τα παρελκόμενά της, και υπάρχει και ανάλογο θέμα με τον κωδικό 15D8 που αφορά στη συγκεκριμένη καμπάνια. 

 

Για τη Skoda ο κωδικός της οδηγίας είναι 15D9 και υφίσταται αν δεν κάνω λάθος από το Σεπεμβριο του 2011 και πρέπει το αυτοκίνητο να συνδεθεί on-line. Κλασσικά δεν ενημερώνεται ο καταναλωτής, αλλά ελέγχεται το αυτοκίνητο στην πρώτη επίσκεψη στο συνεργείο της εταιρείας. Αν κι από τότε έχω κάνει δυο προγραμματισμένα service στο αυτοκίνητο, στην οθόνη του αντιπροσώπου εμφανίστηκε μόνο η οδηγία για τοποθέτηση του αποστάτη (ροδέλλα) στο turbo με την απαραίτητη αναβάθμιση της ECU, αν θυμάμαι καλά 24w6.

 

Προ δυο μηνών που έκανα πάλι service επανάλαβα ότι ακούω το θόρυβο αυτό, όπως και στην περίπτωση σου. Μάλιστα μετά την αλλαγή λαδιού, με το που τέθηκε σε λειτουργία ο κινητήρας ο ήχος ακούστηκε. Τότε ο μηχανικός είπε ότι αυτό συνέβει γιατί ο κινητήρα ήταν στεγνός λόγω της αλλαγής και ακούστηκε μέχρι να ανέβει το λάδι. Παρόλα αυτά μου είπε να το παρακολουθήσω και να τους ενημερώσω. Δεν ακούστηκε όμως από τότε.

 

Εν κατακλείδι. Στα τρια χρόνια που έχω το αυτοκίνητο ζήτημα να το άκουσα τρεις ή τέσσερις φορές κι όποτε το άκουσα το αυτοκίνητο ήταν αφημένο πλέον των τριών εικοσιτετραώρων. Δεν περιλαμβάνω τις φορές που αναπαράγεται ο ήχος μετά από αλλαγή λαδιού.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Παιδες αν δεν κυκλοφορειτε συχνα το αμαξι και μένει ακινητο για πανω απο 1-2 βδομαδες λογικο να ακουγεται!
Εμενα ακουστηκε σε 1.4 tsi 160αρι ολοκαινουργιο, μεσα στο κατακαλοκαιρο γιατι ειχε στεγνωσει ..
Οι καδενες δεν χαλανε ετσι ευκολα, εχει γινει καραμελα και τις αλλαζουν ολοι!
Πρεπει να κροταλιζει συνεχεια για να ειναι η καδενα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το αμάξι ήταν σβησμένο 7 ώρες όχι παραπάνω. 

@Στράτο αυτό που λες είναι λογικό, αλλά γιατί στο έκανε και πριν την αλλαγή λαδιού;

Τεσπα δεν θα σπάσω το στομάχι μου, αν είναι να κάνει τέτοια από τόσο νωρίς ζήτω που καήκαμε.

Σήμερα πάντως που το έβαλα μπροστά δεν ακούστηκε κάτι. Θα ενημερώσω αν έχω εξέλιξη..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.