Jump to content
blugosi

Θόρυβος Στην Καδένα, Εκκίνηση Tsi

Recommended Posts

να πω τις εντυπωσεις μου μετα και την τελευταια αλλαγη λαδιων (castrol edge 5-30) που εκανα...πριν την αλλαγη λαδιων ειχε αρχισει και ακουγοταν αυτο το ψιλογρυλλισμα κατα την κρυα εκκινηση,με το που αλλαξα λαδια σταματησε τελειως...αυτο που παρατηρω ειναι οτι ακουγεται συχνοτερα οταν πλησιαζει η ωρα της αλλαγης λαδιων...και για να θυμισω,δεν αναφερομαι στο γρυλλισμα προβληματικης καδενας αλλα στο γρυλλισμα που ακουγεται καποιες φορες κατα την κρυα εκκινηση(και ισως συγχεεται με το θορυβο προβληματικης καδενας) και το εχουν διαπιστωσει αρκετοι με τους οποιους και το συζητουσαμε σε προηγουμενα ποστ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Το αμάξι μου 1.2 tsi rline αγορασμένο τον 12ο του 2012. Έγινε αλλαγή καδένας λόγω του γνωστού θορύβου μέσα σε ένα χρόνο από την αγορά.. και τώρα μετά από ένα χρόνο από την αλλαγή πάμε και για δεύτερη αλλαγή! Στο διάστημα μετά την 1η αλλαγή μου έκανε τον θόρυβο αρκετές φορές. Τώρα που το πήγα αντιπροσωπεία στο πλαίσιο του προγραμματισμένου σέρβις, μετά την αλλαγή λαδιών και με την εκκίνηση του κινητήρα έκανε σαν ραπτομηχανή. VW YEAH!! Περαστικά μου..

Ευτυχώς είναι ακόμα στην εγγύηση. Για νεότερα θα ενημέρωσω. Καλή πρωτοχρονιά σε όλους!

Edited by VW_Thunder
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά πως δικαιολογείται να το έκανε και πριν την αλλαγή λαδιού;; Απλά στην αλλαγή λαδιού το άκουσαν, γι' αυτό το ανέφερα.

Μετα την αλλαγη λαδιου μολις παρει για πρωτη φορα μπρος ΟΛΑ τα 1.2 TSI ετσι κανουν και ειναι φυσιολογικο !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!! Έχω το Seat Ibiza TSI 1.2 με 105 αλογα. Το πήρα τον 1/2011, άρα προφανώς είναι μοντέλο το 2010. Πριν ένα περίπου μήνα έκανα το ετήσιο service. Από την επόμενη μέρα, η μηχανή όποτε θέλει, κάνει έναν περίεργο θόρυβο σαν να χτυπάει κάτι, και ακούγεται σαν να είναι μηχανή diesel. Δεν το κάνει συνέχεια όμως, όποτε θέλει αυτό. Δεν παίζει ρόλο αν είναι κρύα ή ζεστή η μηχανή. Μπορεί να το κάνει για 2-3 λεπτά και μετά να σταματήσει. Μετά από λίγες μέρες το ξαναπήγα για να το ακούσουν, αλλά εκείνη τη μία ώρα που είμουνα εκεί δεν το έκανε ούτε μια φορά!!! Σημερα το πήγα σε ένα άλλο συνεργείο για να το δούν, και αυτός μου είπε ότι μάλλον εντόπισε τον θόρυβο από την καδένα. Οτι μπορεί να μη λιπένεται σωστά... Άρα ίσως να έχει θέμα το λάδι που μου έβαλαν. Τι να πω. Τελικά στο service μου είχαν βάλει λάδια 10/40, πήγα και μου τα άλλαξαν σε 5/30. Όμως ο θόρυβος παραμένει.  Έτυχε σε κανέναν αυτό το πρόβλημα?? Ή ποιά πιστεύετε ότι είναι η αιτία??
Ανέβασα κι ένα βιντεάκι για να ακούσετε κι εσείς!
https://www.youtube.com/watch?v=OZZ8...ature=youtu.be

Edited by georgekom
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλησπέρα . Συμφωνα με τα παραπάνω και με την δικια μου εμπειρία απο 1.2 tsi , αυτος ο θορυβος ειναι φυσιολογικος (τουλαχιστον στο ρελαντι). Προσωπικα σε εμενα με 30k km τον ακουω μονο στο ρελαντι στις κρύες εκκινησεις . Αυτο που μου εκανε πραγματικα εντυπωση και δεν εχω ξανακουσει ειναι οτι σου βαλανε οπως ειπες λαδια 10/40. Το εξουσιοδοτημενο service της Seat σου εβαλε 10/40 ? Ποσα χιλιομετρα εκανες με αυτα? 

 

Το 10/40 ειναι πολυ πυκνο λαδι και δεν ακολουθει τις οδηγιες κατασκευαστη. 

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλησπέρα . Συμφωνα με τα παραπάνω και με την δικια μου εμπειρία απο 1.2 tsi , αυτος ο θορυβος ειναι φυσιολογικος (τουλαχιστον στο ρελαντι). Προσωπικα σε εμενα με 30k km τον ακουω μονο στο ρελαντι στις κρύες εκκινησεις . Αυτο που μου εκανε πραγματικα εντυπωση και δεν εχω ξανακουσει ειναι οτι σου βαλανε οπως ειπες λαδια 10/40. Το εξουσιοδοτημενο service της Seat σου εβαλε 10/40 ? Ποσα χιλιομετρα εκανες με αυτα? 

 

Το 10/40 ειναι πολυ πυκνο λαδι και δεν ακολουθει τις οδηγιες κατασκευαστη. 

Gixxer6 ο θόρυβος σίγουρα δεν είναι φυσιολογικός. Στα 4 χρόνια που το έχω, δεν το έχει ξανακάνει. Αυτός ο θόρυβος είναι πολύ πιο έντονος απότι πρέπει.

Το κάνει όποτε θέλει και ακούγεται πάρα πολύ όταν η μηχανή είναι στο ρελαντί και ειδικά γύρω στις 1000-1500 στροφές. Μετά δεν ακούγεται...

Ναι εξουσιοδοτημενο service της Seat πήγα. Λίγα χιλιόμετρα έκανα με τα 10/40. Τις διαδρομές μέσα στην πόλη τον τελευταίο μήνα. Πάνω απο 300-400 δεν πρέπει να είναι.

Κι αυτόν τον θόρυβο ξεκίνησε να το κάνει από την επόμενη μέρα από το service, γιαυτό και υποψιάστηκα τα λάδια...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζεις τα ενδεδειγμενα ελαιολιπαντικα για το μοτερ σου;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζεις τα ενδεδειγμενα ελαιολιπαντικα για το μοτερ σου;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Τα άλλαξα εχθές και έβαλα τα 5/30. Αλλά πάλι κάνει τον ίδιο θόρυβο. Άρα προφανώς δεν είναι από τα λάδια!

Link to comment
Share on other sites

Ο θορυβος που ακουω στο βιντεο, ειναι ακριβως ιδιος με τον δικο μου θορυβο στις κρυες εκκινησεις με ανοιχτο το καπο. Ακομα και αν σου εμφανιστηκε τωρα δεν θα ειναι κατι που θα επρεπε ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ να σε ανησυχει , γιατι πολυ απλα το εχουμε ολοι  :sorry:

 

Ξεφευγω παλι απο την ερωτηση σου και σου επισημανω αλλη μια φορα ποσο πολυ με προβληματισε το 10/40... 1.2 TSI εχω και τα λαδια που θελει ειναι 5/30 , τα 10/40 ειναι για ατμοσφαιρικα αυτοκινητα , Ξερεις πολυ καλα οτι σε λαδια δεν υπαρχουν αποκλισεις και "αντικαταστατα" . ΑΝ για παραδειγμα ο τυπος σου ειναι 5/30, το ΠΟΛΥ να βαλεις 10/30 αν ζεις σε πολυ θερμές περιοχές του πλανητη (Σαχαρα) . Τα 10/40 ειναι πολυ παχυρευστα και γιαυτον τον λογο δεν ειναι καταλληλα για αυτοκινητα που σηκωνουν πιεση (εστω και μικρη) καθως δεν θα λιπανουν ολα τα μερη του κινητηρα σωστα.

 

Αν όντως επιμενεις να βρεις ακρη με το κροταλισμα παντως, ειναι πολυ υποπτο το γεγονος οτι αυτος ο θορυβος παρουσιαστηκε οταν μπηκαν τα 10/40...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που το ξανάκανε, άνοιξα το καπό και ανα κάποια δευτερόλεπτα, ενώ έκανε αυτόν τον θόρυβο, ακούγονταν και κάποιος άλλος θόρυβος σαν να βούλωσε ένα σωληνάκι και στιγμιαία δέχεται κάποιο φύσημα και ξεβουλώνει. Δεν μπορώ να το εξηγήσω και καλά για να καταλάβετε ακριβώς τον θόρυβο. Μετά απότομα σταμάτησε ο αρχικός θόρυβος (σαν κροτάλισμα) αλλά μέχρι να βγάλω το κινητό για να τραβήξω βιντεάκι δεν το ξανάκανε. Άμα το ξανακάνει θα προσπαθήσω να το τραβήξω βιντεάκι για να ακούσετε κι εσείς τον ήχο...

Link to comment
Share on other sites

εγω στο βιντεο που εχεις ανεβασει δεν ακουω κατι περιεργο περα απο την αντλια υψηλης και τα μπεκ. Ολα φυσιολογικα ακουγονται

Σόρρυ που στο λέω αλλά ο ήχος δεν είναι καθόλου φυσιολογικός, κάνει λες και είναι τρακτέρ. Ως τώρα στα 4 χρόνια δεν μου το είχε κάνει ποτέ!!

Επίσης λίγο πιο πάνω έγραψα για ένα μικρό ήχο σαν φύσημα που κάνει. Στο βιντεάκι ακούγεται ακριβώς στο 0.14.

Link to comment
Share on other sites

εγω σημερα πηγα seat ειδαν και το σφαλμα που εχω για την καδενα.
αλλα επειδη αργησα για ενα service το 2013 
χανω την επεκταση λεει και δεν καλυπτουν τιποτα.
κοστος 450+

αραγε μπορω να παω και σε VW να μου το δουν μηπως το αναλαμβανουν και εκει?

Link to comment
Share on other sites

εγω σημερα πηγα seat ειδαν και το σφαλμα που εχω για την καδενα.

αλλα επειδη αργησα για ενα service το 2013 

χανω την επεκταση λεει και δεν καλυπτουν τιποτα.

κοστος 450+

αραγε μπορω να παω και σε VW να μου το δουν μηπως το αναλαμβανουν και εκει?

 

Σαν κάτοχος ενός από τα πρώτα TSI που είχαν έρθει Ελλάδα (Απρίλιος 2010) θα 'θελα να μάθω αν πρόκειται για ανάκληση αυτό με την καδένα, ή απλά στην αλλάζουν όταν πας για service.

 

Ρωτάω καθώς πλέον εγγύηση δεν υπάρχει και αν πρόκειται για ανάκληση ΟΚ δεν πληρώνουμε, αν όμως όχι, τι παίζει;

 

Πάντως σε 'μένα δεν κάνει τον παραμικρό θόρυβο η καδένα. Από τότε που το πήρα έχει το ίδιο άκουσμα ο κινητήρας, απλά λόγω του ότι πολλοί απ' αυτούς που είχαν από τα πρώτα Polo τους το έβγαλε, ρωτάω μήπως καλό θα ήταν να δω και το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει αντικατάσταση απο τον κατασκευαστή σε καδένα, γρανάζι εκκεντροφόρου, γρανάζι στροφάλου, γλυστρες και τεντωτήρα . Όλα βελτιωμένα
Πολυ πιθανών ακόμα και εκτός εγγύσης να στο καλύψουν
αριστερα η παλια καδένα δεξια η καινούργια
Photo%2014-4-15%20-%2014%2031%2056_zpsqe

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στα μελη του forum,ειμαι κατοχος polo tsi 1.2 dsg 5/2010 το αμαξι ειναι για τα πανιγυρια χωρις υπερβολες.

Τα προβληματα το ενα μετα το αλλο ,τουρμπινα,σασμαν,καδενα, μπουζοκαλωδια και ενα καινουργιο που εγινε προχτες σβηνει στα καλα καθουμενα.

Οι αντιπροσωποιες κανουν την παλαβη και δεν ενημερωνουν ουτε με επιστολες ουτε με τηλεφωνα, παντα σαν παθων μιλαω γιατι τα δυο πρωτα χρονια που ηταν εντος εγγυησης ειχε περιπου 20000χλμ και δουλευε κανονικα μολισ εφτασε περιπου στις 30000 τα εβγαλε μαζεμενα.

Σχετικα με τις οδηγιες που εχουν βγει:

για καδενα:  Workshop campaign 15D8 ,Transaction No.: 2026777/3
Timing chain, Release date: 13-Sep-2011

 

dsg:Service campaign 37G7 Transaction No.: 2028754/4
Reprogramming of gearbox control unit DQ200, Release date: 28-Mar-2012

 

για λαδια dsg:Field measures
CON. NO. FIELD MEASURES START        DESIGNATION           REP. DATE CRITERION CHARGED
1                34F6              08.04.2014       S-Gear oil replacement                                   10                 No

Μας εχουν γραμμενους κανονικα πληρωνετε κοροϊδα

(για ραπτομηχανη singer καλα ακουγετε)


Σαν κάτοχος ενός από τα πρώτα TSI που είχαν έρθει Ελλάδα (Απρίλιος 2010) θα 'θελα να μάθω αν πρόκειται για ανάκληση αυτό με την καδένα, ή απλά στην αλλάζουν όταν πας για service.

 

Ρωτάω καθώς πλέον εγγύηση δεν υπάρχει και αν πρόκειται για ανάκληση ΟΚ δεν πληρώνουμε, αν όμως όχι, τι παίζει;

 

Πάντως σε 'μένα δεν κάνει τον παραμικρό θόρυβο η καδένα. Από τότε που το πήρα έχει το ίδιο άκουσμα ο κινητήρας, απλά λόγω του ότι πολλοί απ' αυτούς που είχαν από τα πρώτα Polo τους το έβγαλε, ρωτάω μήπως καλό θα ήταν να δω και το δικό μου.

φιλε γεια σου,αν εχεις εγγυηση μην περιμενεις πανε να την αλλαξεις ειναι θεμα χρονο ειναι ελλατωματικο το προιον και δεν το παραδεχονται  γιατι θα την πατησεις οπως εγω.

Edited by mpatis
Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω τα παραπανω στοιχεια τα πηρα απο:

https://erwin.volkswagen.de

Εκανα συνδρομη για 1 ωρα ειναι περιπου 6,5 ευρω και καταβασα ολα τα παραπανω που εχω παραθεσει.

Αν χτυπαει εστω και λιγο στην εκκινηση πανε να το φτιαξεις,εχεις εγγυηση!

Link to comment
Share on other sites

Για την καδένα όμως όπως και για το κιβώτιο είχε βγει νομιζω επίσημη ανάκληση και αρα είναι υποχρεωμένοι να ειδοποιούν.

Edited by marios tsi
Link to comment
Share on other sites

Για την καδένα όμως όπως και για το κιβώτιο είχε βγει νομιζω επίσημη ανάκληση και αρα είναι υποχρεωμένοι να ειδοποιούν.

 

Το θυμάμαι για το κιβώτιο, όμως για την καδένα δε ξέρω αν είχε βγει ανάκληση.

 

Πάντως εγγύηση γιοκ (πέρασαν 5 χρόνια πια), γι' αυτό ρωτάω, θα πληρώσουμε την αλλαγή αυτή στη καδένα, στο γρανάζι εκκεντροφόρου, στο γρανάζι στροφάλου, στις γλίστρες και τον τεντωτήρα εφόσον είναι ελαττωματικά, ή θα τα φάμε στο κ**ο; Όποιος έχει κάνει την αλλαγή εκτός εγγύησης, ας ενημερώσει παίδες... :)

 

 

edit: προσεχουμε το λεξιλογιο μας..

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Το καλύπτουν και εκτός εγγυησης

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

φιλε το αμαξι ειναι στο συνεργειο απο χτες και μου ζητησαν 270 ευρω,ειναι κ*******ς

 

 

edit: γραφουμε μονο με μικρα γραμματα συμφωνα με του κανονες του forum.με κεφαλαια ειναι σαν να φωναζουμε....

 

 

Για την καδένα όμως όπως και για το κιβώτιο είχε βγει νομιζω επίσημη ανάκληση και αρα είναι υποχρεωμένοι να ειδοποιούν.

Ποτέ δεν με εχουν ειδοποιηση και πουλανε τρελα για τις ανακλησεις, ετοιμαζω χαρτι να στειλω γερμανια το εχουν παρα**********..

 

 

edit:     επ.......πιπερι

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.