Jump to content
blugosi

Θόρυβος Στην Καδένα, Εκκίνηση Tsi

Recommended Posts

Στράτο, δεν πιστεύω να συμβαίνει και σε σενα αυτό που συμβαίνει στον φίλο:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/52386-Καδένες-Χρονισμού-Σε-Tsi-Μοτέρ#entry598633

Αν είναι αυτό το λύνεις μόνος σου, δεν είναι τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Στράτο, δεν πιστεύω να συμβαίνει και σε σενα αυτό που συμβαίνει στον φίλο:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/52386-Καδένες-Χρονισμού-Σε-Tsi-Μοτέρ#entry598633

Αν είναι αυτό το λύνεις μόνος σου, δεν είναι τίποτα!

 

 

Επειδή ο σύνδεσμος που έβαλες, εμένα με βγάζει στην αρχική σελίδα του φόρουμ εικάζω πως εννοείς την απάντηση του παιδιού με τα σωληνάκια τροφοδοσίας και τον ήχο πίσω από το ντουλαπάκι.

 

Αν εννοείς αυτό, όχι δεν είναι αυτό ο ήχος. Αυτό το πρόβλημα το έχω λύσει από την πρώτη ημέρα που πήρα το αυτοκίνητο.

 

Ο ήχος είναι ο ίδιος που συμβαίνει αν αδειάσει τελείως το αυτοκίνητο από λάδι στο συνεργείο κατά την αλλαγή και στο πρώτο μιζάρισμα καρκαρίζει.

 

Είμαι πεπεισμένος ότι είναι η καδένα, αλλά σήμερα που έβαλα τη γυναίκα να κρατά το τηλέφωνο για να ηχογραφήσει τον ήχο ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ και μου την είπε και η κυρά. Στη δουλειά αγγάρεψα συνάδελφο ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ και με δουλεύανε.

 

Είπαμε. Είμαι σε τρίλλημα.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τη βοήθεια. Απλά επειδή σε παρακολουθώ στο θέμα που εσύ αντιμετωπίζεις με την καδένα, δεν ξέρω αν πρέπει να την αλλάξω ή να περιμένω λαμπάκι. Και δεν το ξέρω γιατί όλα τα έξοδα θα τα χρεωθώ εγώ και είμαι σίγουρος ότι μετά από δυο χρόνια και μια ημέρα θα το κάνει και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα ποτέ λαμπάκι, την αλλαζα πιο πριν. Λαμπάκι θα ανάψει εάν χαθεί ο χρονισμός. Έχεις αλλάξει ξανά ή είναι η πρώτη φορά; Εμένα μετά το service λυνόταν το πρόβλημα αλλά μετά από 20.000 χλμ είχα ξανά τα ίδια. Το πιο πρόσφατο ανταλλακτικό λενε ότι έχει καινούριες γλύστρες, δεν ξέρω αν αλλάζει κι ο τεντωτηρας. Πάντως αν διαρκεί τόσο πολύ που λες και φταίει πράγματι η καδένα, ίσως έχει έρθει η ώρα της.

Εσενα μάλλον συμβαίνει το εξής: https://www.youtube.com/watch?v=ta5WqAY-82Y

Βλέπω ότι πράγματι δεν σταματάει ο ήχος!

Εμένα συμβαίνει το εξής:

https://www.youtube.com/watch?v=K0Szy2gDHmg

Ο ήχος είναι που ακούς στο 0.17 έως το 0.20, μετά ηρεμεί.. Όσο όμως περνάει ο καιρός το αμάξι γράφει χιλιόμετρα, η διάρκεια αυτού του θορύβου αντί για 3 δευτερόλεπτα μεγαλώνει...

Φιλε μου αν κανείς κίνηση για αντικατάσταση πάντως, βεβαιώσου ότι παιρνεις όσο το δυνατόν πιο καινούριο ανταλλακτικό. Εγώ στη θέση σου θα την έκανα την αλλαγή αλλά μόνο με γνήσιο σετ και όσο το δυνατόν πιο καινούριο ανταλλακτικό. Αν γίνεται να παραγγελθεί απευθείας από το εργοστάσιο, θα το έκανα κιόλας. Όταν είχα ρωτήσει για το γνήσιο, μου είχε πει ο μάστορας μου ότι κάπου στα 150€ θα παει το σετ. Και μετά επιπλέον τα εργατικά που θα μου ζητούσε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμένα τις περισσότερες φορές είναι όπως στο δεύτερο βίντεο και μια στο τόσο (όπου τόσο = +- 1 μήνας) κάνει αυτό που κάνει στο 1ο βίντεο.

έδι

Δεν ξέρω για πόσο καινούρια ανταλλακτικά μιλάμε, αλλά από ότι μου είπε τα περιλαμβάνει όλα μαζί με τις τροχαλίες πάνω κάτω, γλίστρες και τεντωτήρα. Η τιμή τους είναι στα 150 210 ευρώ, συν τα λάδια συν φίλτρο συν 70 εργατικά τελική τιμή 350 ευρώ.

 

edit

 

Τα ανταλλακτικά θα είναι γνήσια κι όχι του εμπορίου. Δυστυχώς δεν ξέρει να μου πει αν είναι ο καινούριος κωδικός ή όχι.

 

edit

 

Το θέμα είναι ότι δεν αντέχεται κάθε δυο χρόνια.

 

Επίσης είμαι πολύ θυμωμένος γιατί τα παλικάρια στο δίκτυο της εταιρείας (τρια συνεργεία σε τρεις νομούς) μου έλεγαν ότι δεν είναι τίποτα όσο ήμουν στην εγγύηση και μόλις βγήκα από την εγγύηση όλοι αποφάσισαν καδένα και ο καθένας έδινε άλλη τιμή.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βελτιωμενος κωδικος , εχω βαλει και φωτογραφια την καδενα την καινουργια απο το 1.2 TSI σε σχεση με την παλια

Σου είναι εύκολο να μας δωσεις ένα λινκ με την φωτογραφία που αναφερεις ή να την ξανανεβασεις; Κι οποία άλλη πληροφορία έχεις, ευπρόσδεκτη.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα.

 

Επισης, ιδιο προβλημα με την καδενα. Επιμενει μερικες φορες για περιπου ενα δεκαλεπτο να ακουγεται ο ηχος και τρελαινομαι. 58.000χλμ, Απρ του 2010.

 

Μπορουμε να μαζευτουμε αρκετα ατομα και να παμε στην VW να το κανουμε θεμα? Εστω καποιο email στα κεντρικα της VW επωνυμα, με αριθμους πλαισιου κτλ? Μην σας πω να κλεισουμε και καμια αντιπροσωπεια με τα αυτοκινητα μας, να τους κανουμε ρεζιλι... Δεν παει αλλο αυτο το πραγμα.

 

Προτεινω να κανουμε ενα θεμα με OFFICIAL νεα απο τις αντιπροσωπειες, μην σας πω και εγγραφη δηλωση με το τι λεει ο καθε αντιπροσωπος, με σκοπο να τις χρησιμοποιησουμε.

Edited by thodorix
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος the_winner, σε ευχαριστουμε. Εγώ που την άλλαξα προς τα τέλη του 2014 (στην αντιπροσωπεία) λες να έχω αυτό το σετ; Ξέρουμε ποτέ βγήκε και αν μπορώ με κάποιο τρόπο να ελέγξω τι τοποθετήθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πρέπει να πω welcome to the club... Βάζω μπρος όπως πάντα όλα καλά κανένας περίεργος θόρυβος. Έκανα διαδρομή 4 χιλιομέτρων, το παρκάρω, το σβήνω και ανεβαίνω σπίτι μου. Μετά από περίπου 20 λεπτά πάω να βάλω μπρος και εκεί ακούω ένα έντονο ήχο κρικ κρικ για 1 - 1.5sec, λες και ήταν τανκς αυτό που έπαιρνε μπροστά.

 

Όσα χρόνια το έχω, δεν έχω ξανακούσει τόσο έντονο κροτάλισμα από τον κινητήρα. Οπότε μου φαίνεται άρχισαν τα όργανα και σε 'μένα όσον αφορά τη καδένα.

 

Σημειωτέον πριν λίγες μέρες έκλεισα τα 100.000km και μου το ΄κανε στα 100.038km.

 

Μία σούμα εσείς που το έχετε κάνει πρόσφατα; Και που προτείνετε να πάω να το δουν; Μιλάω για Αθήνα.

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Θα ακολουθούσα τις συμβουλές του the_winner και θα αλλαζα ότι προτείνει. Εγώ την έχω αλλάξει 2 φορές, μια φορά το 2012 και μια το 2014. Το 2012 αποτυχημένα, αφού μετά από 20k χλμ άρχισε τα ίδια. Και τώρα μετά από 15k από την αλλαγή μου του 2014 πάλι που κ που την ακουω για ένα δευτερόλεπτο. Θα την αφήσω κι αλλο επάνω, αν δω ότι η διάρκεια του κροταλισματος της μεγαλώνει τότε θα κάνω κίνηση γιατί φοβάμαι μήπως δεν λύνεται ακόμα το πρόβλημα. Υπόψην, μετά την αλλαγή δεν ειχα κανεναν ήχο. Μετά από 10-15k χλμ απ την αλλαγή αρχισαν πάλι τα όργανα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ψάχνοντας γενικότερα και στο θέμα του Golf (καθώς κι εκεί έχουν ίδια θέματα με την καδένα) βρήκα ένα site που πουλάει ανταλλακτικά. Δεν βάζω το link εδώ να μη φανεί διαφήμιση.

Έχει:

  1. Σετ καδένας χρονισμού RUVILLE  με 56,98 €

    ruville1.jpg
  2. Σετ καδένας χρονισμού RUVILLE με ακτινική τσιμούχα με 156,98 €

    ruville2.jpg

Λέει τίποτε αυτή η εταιρία, ή ρισκάρω να βάλω από αυτή; Κι αν λέει, ποια από τις δύο επιλογές πρέπει να αγοράσω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

176 έχει ο νεος κωδικος απο την μαμα VW που "εγγυαται" μηδενισμο του προβληματος στο μελλον. Φυσικα, παιζουν με το παραθυρακι οτι δεν σου δινουν συγκεκριμενα χλμτρα αλλα σου λενε πως αμα χαλασει, την αλλαζεις.

Link to comment
Share on other sites

176 έχει ο νεος κωδικος απο την μαμα VW που "εγγυαται" μηδενισμο του προβληματος στο μελλον. Φυσικα, παιζουν με το παραθυρακι οτι δεν σου δινουν συγκεκριμενα χλμτρα αλλα σου λενε πως αμα χαλασει, την αλλαζεις.

176€ σε ποιο σετ αναφέρεσαι; Για τον 1.2 tsi ή τον 1.4 tsi; Και τί περιλαμβάνει το σετ;

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , man25 said:

176€ σε ποιο σετ αναφέρεσαι; Για τον 1.2 tsi ή τον 1.4 tsi; Και τί περιλαμβάνει το σετ;

1.2 TSI. Καδενα γλυστρες τσιμουχα τεντωτηρες.

-------------

 

Η Carenta για αλλαγη ζηταει 520, με εκπτωση λογω 6 χρονων... 460.

Ειμαι στα 65κ χλμ. Ειχα αλλαξει λαδια κ φιλτρο λαδιου πριν απο 5κ χλμ. Πρεπει να αλλαξω και μπουζι + φ βενζινης + αερ + καμπινας  που τα ειχα αφησει για μετα για οικονομικους λογους.

 

Καιρος να την αλλαξω και εγω λοιπον. Επειδη ειμαι φανταρος, κοιταω να μαζεψω οσο γινεται τα εξοδα...

  • πηγα σε εναν γειτονα στην Δαφνη και μου ειπε 300-350 μαζι με ενα σπασμενο σωληνακι + 20. +  μπουζι 65  + φ καμπινας 10 + φ βενζ 25 + φ αερ 10 πες 450

 

  • Πηγα σε αυτον που παω στο ΠΦαληρο και μου εβγαλε ενα συνολο... 600!!!!

Εργασια για ολα: 150 ,Καδενα 180, Μπουζι 65,  1 γραναζι 25, κολλα 30, σωληνακι 20,  + φ αερ καμπ βενζ 45  515

 

Το θεμα ειναι πως μου ειπε πως χρειαζεται αλλαγη λαδιων και φιλτρου που παει μαζι με την καδενα, οποτε παμε κοντα στα 600.

Φιλος μηχανικος που ρωτησα, μου ειπε πως δεν χρειαζεται αλλαγη των λαδιων και του φιλτρου, συμφωνοντας με τον 1ο.

 

Εχει αλλαξει κανεις καδενα? Αλλαξε και τα λαδια με φιλτρο μαζι?

 

Edited by thodorix
Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα 2 φορές στην αντιπροσωπεία εντός εγγύησης, δεν ξέρω αν άλλαξαν λάδια/φίλτρα. Εμένα πριν κανά χρόνο ο μηχανικός μου εξω μου χε πει εργασία γύρω στα 100€ και το σετ κανα 150αρι. Όταν αλλάξω θα μάθω για το νέο κωδικό. Φίλε, αν τον ξερεις, μπορείς να μας τον γράψεις; Επίσης, μήπως περιλαμβάνει και γρανάζι εκκεντροφόρου; Και ξέρουμε πότε βγηκε; Τελευταία αλλαγή καδένας έκανα το 2014.

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , man25 said:

Εγώ άλλαξα 2 φορές στην αντιπροσωπεία εντός εγγύησης, δεν ξέρω αν άλλαξαν λάδια/φίλτρα. Εμένα πριν κανά χρόνο ο μηχανικός μου εξω μου χε πει εργασία γύρω στα 100€ και το σετ κανα 150αρι. Όταν αλλάξω θα μάθω για το νέο κωδικό. Φίλε, αν τον ξερεις, μπορείς να μας τον γράψεις; Επίσης, μήπως περιλαμβάνει και γρανάζι εκκεντροφόρου; Και ξέρουμε πότε βγηκε; Τελευταία αλλαγή καδένας έκανα το 2014.

Δεν ξερω κωδικο, πηρα τηλ στην Καρεντα στο Π Φαληρο πληροφοριακα για να ρωτησω τιμη και αν ειναι νεος κωδικος και μου απαντησαν θετικα. 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Το καλό αν την αλλάξεις αντιπροσωπεία είναι τα 2 έτη εγγύηση. Πάντως εμένα και αυτή που έβαλα το 2014 κάνει στιγμιαία θόρυβο μερικές φορές. Θα δω αν θα χειροτερεύσει (=μεγαλύτερη διάρκεια θορύβου) ώστε να την αλλάξω μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα κιτ καδένας πριν 4-5 μέρες. Κόστος 400€ μαζί με λιπαντικό σέρβις και αλλαγή σε σωληνάκι της βαλβίδας αναθυμιάσεων. Το αμάξι έχει 98.000 χλμ και ειναι του 2009.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Έχω 61.000χλμ και μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα με καδένα.Τονίζω ωστόσο το γεγονός ότι το αυτοκίνητο κινείται πάντα σε χαλαρούς ρυθμούς.Εντούτοις σε cold start ακούγεται ένα κροτάλισμα 5-6 δευτερολέπτων.Αποφάσισα να δοκιμάσω ένα αντιτριβικό ''παλαιάς κοπής'' δοκιμασμένο στα άλλα 4 αυτοκίνητα της οικογένειας.Το κροτάλισμα έπαψε και παρατήρησα και μια μικρή μείωση της κατανάλωσης της τάξης του 0,8 περίπου.Θα το δοκιμάσω και σε πιο απαιτητικές συνθήκες και θα ενημερώσω για τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

On 27/10/2016 at 0:55 ΜΜ, Kostas 1980 said:

Αποφάσισα να δοκιμάσω ένα αντιτριβικό ''παλαιάς κοπής'' δοκιμασμένο στα άλλα 4 αυτοκίνητα της οικογένειας.Το κροτάλισμα έπαψε και παρατήρησα και μια μικρή μείωση της κατανάλωσης της τάξης του 0,8 περίπου.

ποιο αντιτριβικο εβαλες?

Link to comment
Share on other sites

Motorkote σε golf v tsi 07 πολύ καλό, μηχανή ,σασμάν . Συχνή αλλαγή λαδιών το μέγιστο 10000 km και ίσως φίλτρο Bosch που έχει βαλβίδα και κρατάει λάδι όταν σβήνεις τη μηχανή όποτε δεν ξεκινάει ξερό την επόμενη μέρα και ακούγεται το κροτάλισμα. Το φίλτρο το λέω ίσως γιατί όλες τις φορές έβαζα man και μερικές φορές ακουγόταν το κροτάλισμα ,τώρα δεν το έχει ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.