Jump to content
blugosi

Θόρυβος Στην Καδένα, Εκκίνηση Tsi

Recommended Posts

Bosch p 9301 oil filter vw golf v tsi 2/07 10€


Ενοτητα polo


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλά η αναφορά μου σε αυτή τη ενότητα ήταν για να βοηθήσω τον φίλο μήπως κάνει το φίλτρο αυτό ή για να του δώσω ιδέα για να ψάξει σε κάποιο αντίστοιχο σαν αυτό. Το αναφερόμενο πρόβλημα είναι ανάλογο του golf.Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχω το JETTA 1.2 tsi πέντε χρόνια. Τα τελευταία 2-2,5 ακουγόταν η καδένα στην εκκίνηση για μερικά δευετρόλεπτα. Ο μηχανικός μου είπε ότι είναι συνηθισμένο θέμα στα TSI. Mου είπε ότι αν ο θόρυβος γινεται για περισσότερο χρόνο να το βάλουμε στο πρόγραμμα να το αλλάξουμε.

Την Τρίτη με τα κρύα ο θόρυβος κράτησε περισσότερο αλλά τελικά σταμάμτησε. Μια μέρα μετά ο κινητήρας εμφάνισε αρρυθμία στην εκκίνηση και μετά έπαψε να παίρνει μπροστα.

Η αυτοψία έδειξε ότι η καδένα πήδηξε και χτήπησαν 4 βαλβίδες-ίσως και περισσότερες. Ο μηχανικός είπε ότι πρέπει να γίνει ρεκτιφιέ και να πλαναριστεί ο κινητήρας.

Γνωρίζει κανείς αν το ρεκτιφιέ σε τούρμπο κινητήρες είναι αποτελεσματικό; Μήπως μετά χάνουν ισχύ; Μήπως γίνονται πιο ευαίσθητοι;

Τελικά μηπως είναι προτιμότερο να αγοραστεί καινούριος κινητήρας;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , babisx74 said:

έχω το JETTA 1.2 tsi πέντε χρόνια. Τα τελευταία 2-2,5 ακουγόταν η καδένα στην εκκίνηση για μερικά δευετρόλεπτα. Ο μηχανικός μου είπε ότι είναι συνηθισμένο θέμα στα TSI. Mου είπε ότι αν ο θόρυβος γινεται για περισσότερο χρόνο να το βάλουμε στο πρόγραμμα να το αλλάξουμε.

Την Τρίτη με τα κρύα ο θόρυβος κράτησε περισσότερο αλλά τελικά σταμάμτησε. Μια μέρα μετά ο κινητήρας εμφάνισε αρρυθμία στην εκκίνηση και μετά έπαψε να παίρνει μπροστα.

Η αυτοψία έδειξε ότι η καδένα πήδηξε και χτήπησαν 4 βαλβίδες-ίσως και περισσότερες. Ο μηχανικός είπε ότι πρέπει να γίνει ρεκτιφιέ και να πλαναριστεί ο κινητήρας.

Γνωρίζει κανείς αν το ρεκτιφιέ σε τούρμπο κινητήρες είναι αποτελεσματικό; Μήπως μετά χάνουν ισχύ; Μήπως γίνονται πιο ευαίσθητοι;

Τελικά μηπως είναι προτιμότερο να αγοραστεί καινούριος κινητήρας;

Ρεκτιφιέ γιατί;   Οι κύλινδροι πως επηρεάστηκαν;

Σίγουρα απαιτείται λύσιμο της κεφαλής, έλεγχος όλων των βαλδίβων αφού εξαρμοστούν, επισκευή στη κεφαλή (τσιμουχάκια κτλ) και καινούργια ανταλλακτικά.

Για τη περίπτωση που απαιτείται ρεκτιφιέ, αν γίνει σωστά, δεν υπάρχει πρόβλημα.

/ Β

Link to comment
Share on other sites

Ρεκτιφιε ετσι κι αλλιως θα περασει η κεφαλη αφου θα ανοιξει -κλεισει μοτερ μαλλον αυτο εννουσε φανταζομαι
Να πεις στο ρεκτιφιε να δει και τους οδηγους βαλβιδων.

Σταλθηκε απο το Samsung Tablet μου


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν από μια εβδομάδα και 87.700 χλμ, άλλαξα κι εγώ την καδένα στο βανάκι μου (1.2Tsi 77Kw). Το κόστος στα 350 ευρώ με καδένα, γλύστρες, τεντωτήρα, γρανάζια, κάτι τσιμούχες, λάδια 5w-30, φίλτρο λαδιού και φίλτρο βενζίνης.

Πλέον ο ήχος δεν στματούσε αν δεν περνούσε ένα πεντάλεπτο, οπότε φοβούμενος αυτό που περιγράφει ο φίλος από πάνω με το Jettα την έκανα προεραιτικά την αλλαγή.

Εννοείται σε εξωτερικό συνεργείο. 

Σήμερα το ρημάδι με άφησε από κλειδαριά πόρτας οδηγού. Δεν αποκρίνεται στο χειριστήριο. Ευτυχώς δουλεύει με το κλειδί. Φτου!

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, είμαι κάτοχος golf tsi160 cavd έχω το εξής θέμα, όταν ο κινητήρας είναι στο ρελαντί ακούγετε κροτάλισμα σαν συντονισμός συνεχόμενος χωρίς να σταματάει μέσα στο αυτοκίνητο από την μερία του συνοδηγού περισσότερο, στην αρχή το έκανε πιό αθόρυβα νόμιζα πώς είναι από τις γρύλιες του κλιματισμού αλλα είναι απενεργοποιημένος μάλλον απλά ακούγετε μέσα από αυτές. Απ έξω δεν ακούγεται κάτι ανησυχητικό σαν τα βίντεο που έχετε, ίσως ο θόρυβος έρχεται κάτω αριστερά του κινιτήρα όπως τον κοιτάμε χαμηλά αλλά δεν είμαι σιγουρος. Επίσης το κάνει μόνο στο ρελαντί μετο που αγγίξω το γκάζι εξαφανίζετε και μετά επιστρέφει. ούτε εν κινήσει νιώθω τπτ. Να φταίει το κρύο που ακούγετε πιό έντονο αυτές τις μέρες δεν ξέρω πήγα και πορεία κανα μισάωρο και αφού σταμάτησα πάλι ακουγόταν στο ρελαντί πάντα.Μπορείτε να μ στείλετε πμ κανα μάστορα εντός Αττικής που είναι γνώστης να πάνω να ρίξει ένα βλέφαρο?  

μετακίνιση στο αντοιστοιχο για golf 5-6

Edited by Panosmp
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, είμαι κάτοχος golf tsi160 cavd έχω το εξής θέμα, όταν ο κινητήρας είναι στο ρελαντί ακούγετε κροτάλισμα σαν συντονισμός συνεχόμενος χωρίς να σταματάει μέσα στο αυτοκίνητο από την μερία του συνοδηγού περισσότερο, στην αρχή το έκανε πιό αθόρυβα νόμιζα πώς είναι από τις γρύλιες του κλιματισμού αλλα είναι απενεργοποιημένος μάλλον απλά ακούγετε μέσα από αυτές. Απ έξω δεν ακούγεται κάτι ανησυχητικό σαν τα βίντεο που έχετε, ίσως ο θόρυβος έρχεται κάτω αριστερά του κινιτήρα όπως τον κοιτάμε χαμηλά αλλά δεν είμαι σιγουρος. Επίσης το κάνει μόνο στο ρελαντί μετο που αγγίξω το γκάζι εξαφανίζετε και μετά επιστρέφει. ούτε εν κινήσει νιώθω τπτ. Να φταίει το κρύο που ακούγετε πιό έντονο αυτές τις μέρες δεν ξέρω πήγα και πορεία κανα μισάωρο και αφού σταμάτησα πάλι ακουγόταν στο ρελαντί πάντα.Μπορείτε να μ στείλετε πμ κανα μάστορα εντός Αττικής που είναι γνώστης να πάνω να ρίξει ένα βλέφαρο?  
μετακίνιση στο αντοιστοιχο για golf 5-6


Αυτό δεν είναι καδένα έτσι όπως μας τα λες. Κατά πάσα πιθανότητα συντονίζουν τα σωληνάκια της βενζίνης που βρίσκονται πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού. Γνωστό πρόβλημα που το εμφανίζουν τα Polo πιο συχνά.

Λύνεται εύκολα και αν δε χρειαστεί να σου αλλάξουν τα σωληνάκια (λόγω πολυκαιρίας ξερένονται) ανέξοδο σχεδόν.

Στάλθηκε από το Jiayu S3 μου

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανείς από εδώ που να έχει αλλάξει καδενα από το 2014 και μετά και να συνεχίζει να έχει θέμα; Εγώ την τελευταία την έβαλα το 2014 και έκτοτε έκανα περίπου 30.000 χλμ κ 1 στις 4 φορές όταν το βάζω μπροστά ακούω για 1-2 δεύτερολεπτα κροτάλισμα. Ρωτώντας μου είπαν ότι τι θεωρούν λογικό (αν κ όταν την πρωτοαλλαξα δεν ακουγόταν ποτέ). Οπότε αναμενω να δω αν θα χειροτερέψει κι άλλο ο θόρυβος;

Link to comment
Share on other sites

λύθηκε το πρόβλημα.. όπως τα είπατε, το σωληνάκι της βενζίνης ήταν πήγα στο μάστορα και το είδε, βεβαια σημερα ουτε θόρυβος ούτε τπτ.. αλλά έπαιξε λίγο και όντος αυτό έκανε τον συντονισμό. για αλλαγή δε χρειάζεται μου είπε μην πληρώνω θα μου βάλει λίγο αφρώδη ταινία ανθεκτική και θα είναι κομπλέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2017 at 9:24 ΜΜ, man25 said:

Υπάρχει κανείς από εδώ που να έχει αλλάξει καδενα από το 2014 και μετά και να συνεχίζει να έχει θέμα; Εγώ την τελευταία την έβαλα το 2014 και έκτοτε έκανα περίπου 30.000 χλμ κ 1 στις 4 φορές όταν το βάζω μπροστά ακούω για 1-2 δεύτερολεπτα κροτάλισμα. Ρωτώντας μου είπαν ότι τι θεωρούν λογικό (αν κ όταν την πρωτοαλλαξα δεν ακουγόταν ποτέ). Οπότε αναμενω να δω αν θα χειροτερέψει κι άλλο ο θόρυβος;

Καλημέρα.

 

Έχω αλλάξει την καδένα το 2015 σε αυτοκίνητο του 2011 οριακά εντός εγγύησης. Εδώ και μερικούς μήνες μου ξανακάνει το ίδιο πρόβλημα (όχι το ίδιο συχνά αλλά όχι και σπάνια..).

 

Θεωρρώ ότι είναι ένα πρόβλημα το οποίο θα υφίσταται για πάντα και για αυτό η VW τελικά κατήργησε την καδένα και επανέφερε τον ιμάντα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.
 
Έχω αλλάξει την καδένα το 2015 σε αυτοκίνητο του 2011 οριακά εντός εγγύησης. Εδώ και μερικούς μήνες μου ξανακάνει το ίδιο πρόβλημα (όχι το ίδιο συχνά αλλά όχι και σπάνια..).
 
Θεωρρώ ότι είναι ένα πρόβλημα το οποίο θα υφίσταται για πάντα και για αυτό η VW τελικά κατήργησε την καδένα και επανέφερε τον ιμάντα.

Και τώρα τι θα κάνουμε είναι το θέμα. Κάθε 40.000 θα αλλάζουμε καδένες; Δεν είναι δουλειά αυτή.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2017 at 2:54 ΜΜ, man25 said:


Και τώρα τι θα κάνουμε είναι το θέμα. Κάθε 40.000 θα αλλάζουμε καδένες; Δεν είναι δουλειά αυτή.

Ακριβώς αυτό θα κάνουμε... Για μία ακόμα φορά απεδείχθη πόσο αναξιόπιστα αυτοκίνητα πλέον κατασκευάζει ο γερμανικός κολοσσός...!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις.Τί ακριβώς αλλάζουμε; Μόνο καδένα-τεντωτήρα ή και κάτι άλλο; Ποιά μάρκα; Υπάρχει νέος κωδικός; Θέλω να παραγγείλω τα ανταλλακτικά γι'αυτό και ρωτάω.

Επίσης,σε τι τιμές κυμαίνονται περίπου τα εργατικά για αυτή τη δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; Βρίσκω σετ καδένα-τεντωτήρα-οδηγούς στα 80-90 ευρώ από διάφορες εταιρείς όπως ruville-swag-febi.

Επίσης χρειάζεται και αντλία νερού όπως κάνουμε όταν αλλάζουμε ιμάντα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα για πολλούς είναι άλυτο. Εγώ πχ εγώ βαλει 2 φορές το γνήσιο σετ και πάλι έχω θέμα. Δεν θα δοκιμασα after market. Το γνήσιο σετ έχει τεντωτηρα και γλύστρες και θέλεις και αλλαγή λαδιών. Αντλία νερού είναι άσχετη εντελώς. Κόστος γνησίου σετ κοντά στα 150€ τα ανταλλακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Το γνήσιο το προμηθευόμαστε από πού;

Τεντωτήρας βλέπω είναι αυτή η χοντρή βίδα και γλύστρες πρέπει να είναι αυτά που γράφουν ως ''οδηγούς'' στα διάφορα site που βλέπω.

Διάβασα σε ξένα site ότι το ο θόρυβος θα ξαναεμφανιστεί σίγουρα αλλά με το νέο σετ είναι μηδενική η πιθανότητα να πηδήξει δόντι.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! B)

 

Έχοντας μόλις κάνει μεγάλο σερβις (λαδια,φιλτρα,μπουζι), διαπιστώσανε το κροτάλισμα που ακούω κάθε πρωί στην κρύα εκκίνηση και κρατάει 2-3 δευτερόλεπτα.

 

Προσφορά για αλλαγή του σετ καδένας (+γλύστρα, φλάτζα, κ.ά) στα €250, σε εξουσιοδοτημένο. Πώς σας φαίνεται? Το προχωράω? 

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2017 at 11:40 ΠΜ, Le Poulet said:

Καλημέρα σε όλους! B)

 

Έχοντας μόλις κάνει μεγάλο σερβις (λαδια,φιλτρα,μπουζι), διαπιστώσανε το κροτάλισμα που ακούω κάθε πρωί στην κρύα εκκίνηση και κρατάει 2-3 δευτερόλεπτα.

 

Προσφορά για αλλαγή του σετ καδένας (+γλύστρα, φλάτζα, κ.ά) στα €250, σε εξουσιοδοτημένο. Πώς σας φαίνεται? Το προχωράω? 

Ακούγεται καλή τιμή. Εφόσον είναι και εξουσιοδοτημένος, εγώ θα το έκανα. Να είναι οι νέοι κωδικοί της καδένας, σιγουρέψου γι' αυτό.

 

Είμαι κι εγώ στην αναζήτηση, το κάνει όλο και πιο συχνά πλέον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2017 at 12:54 ΜΜ, Z3R@tuL said:

Ακούγεται καλή τιμή. Εφόσον είναι και εξουσιοδοτημένος, εγώ θα το έκανα. Να είναι οι νέοι κωδικοί της καδένας, σιγουρέψου γι' αυτό.

 

Είμαι κι εγώ στην αναζήτηση, το κάνει όλο και πιο συχνά πλέον.

παιδια εχω ενα polo 1.2 tsi 2010 μοντελο.

το ακουω λιγο περιεργα στα ξεκινήματα αλλα επειδη ειμαι κ λιγο σκεπαρνι μπορειτε να μου πειτε κ εσεις μια γνωμη?

 

Edited by lancias
Link to comment
Share on other sites

άλλη μια φορά που γράφω στο θέμα.

συνοπτικά... Polo 1.2tsi 105hp manual, μάρτιος 2010.

 

έχω κάνει μέχρι τώρα 125.000Km.

πριν κάποιους μήνες το πήγα για το καθιερωμένο service (~120.000km). μου λέει ο μηχανικός για αλλαγή καδένας και καλό είναι να γίνει. χωρίς να αναφέρω εγώ κάτι

 

το αυτοκίνητο μερικές φορές κάνει σαν αλυσοπρίονο όταν ξεκινάει πάντως.

ρωτάω και αλλού σε άλλο συνεργείο και η απάντηση ήταν χαλαρή του στυλ.. ε αν κάνει φασαρία άλλαξε την. λες και δε τρέχει κάτι. λες και δεν ήξερε ο μηχανικός ότι έχουν αναφερθεί περιπτώσεις προβλημάτων, παρόλο που του το ανέφερα.

 

απ ότι βλέπω όμως υπάρχει θέμα και έχει αναφερθεί και βλάβη στο κινητήρα σε άλλους κατόχους (babisx74)

 

τι προτείνετε να κάνω; το ποσό απ ότι βλέπω φτάνει τα 500€ για την αλλαγή. δεν είναι και λίγα. από την άλλη αν γίνει στραβή την κάτσαμε. πάει πολύ παραπάνω.

να το αφήσω έτσι ή να κάνω την αλλαγή προληπτικά;

 

και αν την κάνω από που προτείνετε να πάρω τα ανταλλακτικά; και ποια χρειάζονται; 

 

κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι ενώ δε μου έκαιγε λάδι τώρα έχω κάνει κάπου 6000km από την τελευταία αλλαγή και έχει κάψει.

την τελευταία φορά που πήγα για αλλαγή κι εκεί είχε κάψει λίγο αλλά δε το θεωρώ σημαντικό. 

τώρα όμως μου φαίνεται ότι όσο λάδι έκαψε στα 15000 περίπου που έκανα την αλλαγή, τόσο έκαψε τώρα με 6000km. αν κάψει άλλο τόσο δηλαδή μέχρι την επόμενη αλλαγή ίσως πέσει και κάτω από τη μέση του δείκτη.

 

να πω πως το οδηγάω πολύ χαλαρά το αμάξι. αν εξαιρέσω κάποια ταξίδια που έκανα με αυξημένη ταχύτητα, οι υπόλοιπες μετακινήσεις μου είναι πολύ χαλαρές

 

μπελά που βρήκαμε....

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.