Jump to content
blugosi

Θόρυβος Στην Καδένα, Εκκίνηση Tsi

Recommended Posts

Λύστε μου την απορία όσοι ασχοληθήκατε και βρήκατε λύση γιατί θα τρελαθώ.

Την έχω αφήσει από πέρυσι που άρχισε να γρατζουνάει την καδένα και αναλόγως για πόσο έχει μείνει σβηστή η μηχανή το ξανακάνει.Όπου και αν ρώτησα σε εξειδεικευμένα συνεργεία μου λένε πως δε χρειάζεται να την αλλάξω γιατί έχω λίγα χιλιόμετρα (σχεδόν 30.000) και θα εμφανιστεί ξανά έτσι κι αλλιώς οπότε για την ώρα να το έχω το νου μου αν χειροτερέψει.

Ισχύει όντως κάτι τέτοιο ακόμη και με τους τελευταίους κωδικούς σε όλο το σετ;

Εγώ φοβάμαι μη μου μείνει στο χέρι καμιά ώρα στο άσχετο και τρέχω μετά.

Στην Καρεντα που μίλησα μου είπαν τα γνωστά.Δεν είναι σε ανάκληση,δεν υπάρχει οδηγία από το εργοστάσιο.Να το αφήσω μια μέρα για να το βάλουν μπρος την επόμενη και αν το κάνει να τσεκάρουν τα λάδια ότι είναι οκ και ότι δεν υπάρχει υπαιτιότητα δική μου επειδή δεν κάνω σέρβις σε αυτούς*.

Μετά αν προχωρήσουμε να πληρώσω μια αλλαγή λαδιών για να φανεί ότι γίνεται συντήρηση στην αντιπροσωπεία στο σύστημα και να μου κάνουν έκπτωση σε ανταλλακτικά και εργατικά όσο μπορούν.Από το τηλέφωνο κόστος συγκεκριμένο δεν λένε αλλά ξέρω επειδή είχα καεί όταν ήταν στην εγγύηση ότι μόνο τα λάδια (λάδι-φίλτρο-εργατικά) πάνε ένα 150άρι.

 

Τι να κάνω;Να στείλω mail στη Γερμανία; Να πληρώσω κανα 350άρι σε άλλο συνεργείο;Θα λυθεί έτσι το πρόβλημα ή θα εμφανιστεί ξανά και θα φοβάμαι να το πατήσω;

*'Εχω με σφραγίδες κάθε 2 χρόνια σέρβις σε εξειδικευμένα στο βιβλιαράκι χώρια που μιλάνε για δική μου υπαιτιότητα σε 30.000 χλμ...........

 

Edited by marios tsi
Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω κι εγώ τη νέα μου εμπειρία με το polάκι μας. 

Polo 1.2TSI DSG 8/2010 - 85000km.

Μετά από mechatronik - ροδέλα turbo - κάψιμο λαδιού (αν και νομίζω ότι έφταιγε ότι για λίγο καιρό δεν έβαζα castrol γιατί μετά φαίνεται να έστρωσε) - αντλία νερού ---> ήρθε και η σειρά της καδένας.

Αφού για καιρό το αμάξι έκανε σε πολλές εκκινήσεις σαν παλίο ταξί, κάποια στιγμή ο θόρυβος άρχισε να μην σταματάει οπότε και οδηγήθηκα στο συνεργείο. Μαζί με την αντλία 650€ και με της υγείες μου. 

Επίσης μετά από στάση δύο ημερών με άφησε στην Αττική οδό και με δύο επανεκκινήσεις πήρε κανονικά. Το σφάλμα έδειξε missfire σε έναν κύλινδρο. Δεν ξέρω αν είχε σχέση με την καδένα. 

Αυτά και συνεχίζουμε να δούμε τι θα βγάλει

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα κλασσικό θέμα είναι τα μπουζοκαλώδια, τσέκαρε μήπως αυτά φταίνε για τα misfires. 50€ τα είχα αλλάξει σε εξωτερικό συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

On 2/24/2018 at 4:43 ΜΜ, man25 said:

Άλλο ένα κλασσικό θέμα είναι τα μπουζοκαλώδια, τσέκαρε μήπως αυτά φταίνε για τα misfires. 50€ τα είχα αλλάξει σε εξωτερικό συνεργείο.

Μπουζοκαλώδια είχα αλλάξει κι εγώ. δε θυμάμαι πότε, πρέπει να ήταν λίγο πριν τα 100,000km.

 

τελικά ρε παιδιά τι γίνεται με αυτό το θέμα, ξέρει κανείς να απαντήσει;

αλλάζουμε καδένα προληπτικά ή το αφήνουμε; δε ξέρω τι διάολο να κάνω.

 

το πρόβλημα σε τι ποσοστό εμφανίζεται;  ποιος να ξέρει να απαντήσει θα μου πείτε....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συμφορουμίτες!

Κάτοχος Polo 1.2 TSI 105PS εδώ και 7 χρόνια με 53000km.

Έπειτα από το γνωστό κροτάλισμα σε κάποιες εκκινήσεις εδώ και κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα (συνήθως στα κρύα για 2-3 δευτερόλεπτα) , την προηγούμενη βδόμαδα μου κράτησε το θόρυβο για περισσότερο χρόνο από αυτόν που κρατούσε και έτσι είπα να αλλάξω κι εγώ (προληπτικά ή όχι τώρα δεν ξέρω) την καδένα μαζί με αυτά που την συνοδεύουν. Μετά από έρευνα ωρών στο διαδίκτυο βρήκα σ’ ένα άρθρο σε αυτό το site http://ukcar.reviews/ τα εξής :

November 2011 production changes

On 7 November 2011, new versions of the CBZ engines were introduced (part no. 03F 103 101 B). For the post-November 2011 CBZ engines, changes included:

  • A wider timing chain (part no. 03F 109 158 G);

  • New chain guides (03F 109 509 and 03F 109 469 E);

  • A black chain tensioner (changed material and size); and,

  • An improved upper sprocket (changed materials and tooth design).

As such, the post-November 2011 1.2 TSI are not susceptible to the start-up rattle noise of the earlier engines. For reference purposes, however, the timing chain repair kit for these engines has the part no. 03F 198 158 B.

 

Οπότε άρχισα να ψάχνω το γνήσιο, πιο πρόσφατο πλήρες σετ καδένας της VW με κωδικό 03F 198 158 B.

Σήμερα το παρέλαβα και παραθέτω τις φωτογραφίες για να έχετε κι εσείς μια εικόνα του kit,τι περιλαμβάνει και να δείτε τα ανταλλακτικά μαζί με τους κωδικούς τους.

 

Υ.Γ Θα ενημερώσω το topic όταν πάω στο συνεργείο να περάσω την καδένα και να κάνω και το μεγάλο service κοντά στις 60.000km.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται από που το πήρες το πακέτο με τα ανταλλακτικά; Στην Ελλάδα με βάση τον κωδικό γνήσιο το βρίσκω με 110€, καλά είναι;

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Z3R@tuL said:

Αν επιτρέπεται από που το πήρες το πακέτο με τα ανταλλακτικά; Στην Ελλάδα με βάση τον κωδικό γνήσιο το βρίσκω με 110€, καλά είναι;

Ναι είναι καλή η τιμη...Κι εγώ στα 110€ το πήρα από Θεσ/νίκη...Σου στέλνω pm από ποιον τα πήρα!

Link to comment
Share on other sites

κάπου τόσο το βρίσκω και από το εξωτερικό. αν βάλεις και τα μεταφορικά πάει στα 120€+. άρα καλά είναι τα 110€.

επιπλέον θέλουμε φίλτρο λαδιού (~10€) και 4 λίτρα 5W-30 (~40€).

160€ τα υλικά. θέλουμε κάτι άλλο από υλικά;

στην αντιπροσωπεία που είχα ρωτήσει μου είπαν στα γρήγορα-προφορικά κάπου στα 120€ το σετ (όχι εργατικά) αν θυμάμαι καλά.

θα περάσω να πάρω μια αναλυτική προσφορά και απ ότι φαίνεται θα προχωρήσω κι εγώ στην αλλαγή.

 

και άλλη μια ερώτηση,

απ ότι ξέρω οι αντιπροσωπείες δίνουν και εγγύηση 2 χρόνια. αν πάμε με δικά μας ανταλλακτικά θα έχουμε εγγύηση; λογικά όχι

Edited by _vwpolo_
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , _vwpolo_ said:

κάπου τόσο το βρίσκω και από το εξωτερικό. αν βάλεις και τα μεταφορικά πάει στα 120€+. άρα καλά είναι τα 110€.

επιπλέον θέλουμε φίλτρο λαδιού (~10€) και 4 λίτρα 5W-30 (~40€).

160€ τα υλικά. θέλουμε κάτι άλλο από υλικά;

στην αντιπροσωπεία που είχα ρωτήσει μου είπαν στα γρήγορα-προφορικά κάπου στα 120€ το σετ (όχι εργατικά) αν θυμάμαι καλά.

θα περάσω να πάρω μια αναλυτική προσφορά και απ ότι φαίνεται θα προχωρήσω κι εγώ στην αλλαγή.

 

και άλλη μια ερώτηση,

απ ότι ξέρω οι αντιπροσωπείες δίνουν και εγγύηση 2 χρόνια. αν πάμε με δικά μας ανταλλακτικά θα έχουμε εγγύηση; λογικά όχι

Δεν νομίζω να χρειάζονται κι άλλα επιπλέον υλικά από αυτά που ανέφερες! Εγώ θα τα πάω όλα τα υλικά (λάδια+φίλτρα+μπουζί+καδένα) για να συνδυάσω αλλαγή καδένας+μεγάλο service!

Για την αντιπροσωπεία τώρα δεν ξέρω τι παίζει με εγγύηση,εικάζω πως δεν θα δίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι ότι εγώ άλλαξα καδένα στην αντιπροσωπεία μια φορά το 2012 και μια φορά το 2014 (άρα σίγουρα θα είχα το καινούριο σετ (;) ) και πάλι είχα ήχο. Φέτος άλλαξα μόνο τεντωτηρα και σταμάτησε, υποθετω προσωρινά. Ξέρουμε φίλε μου πότε βγήκε αυτό το σετ; Γιατί όταν ρώτησα φέτος αν βγήκε νεότερο σετ από αυτό που έχω στην αντιπροσωπεία, μου είπαν ότι φοράω το πιο πρόσφατο.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , man25 said:

Το θέμα μου είναι ότι εγώ άλλαξα καδένα στην αντιπροσωπεία μια φορά το 2012 και μια φορά το 2014 (άρα σίγουρα θα είχα το καινούριο σετ (;) ) και πάλι είχα ήχο. Φέτος άλλαξα μόνο τεντωτηρα και σταμάτησε, υποθετω προσωρινά. Ξέρουμε φίλε μου πότε βγήκε αυτό το σετ; Γιατί όταν ρώτησα φέτος αν βγήκε νεότερο σετ από αυτό που έχω στην αντιπροσωπεία, μου είπαν ότι φοράω το πιο πρόσφατο.

2009-11 VW 6R Polo 1.2 TSI: stretched timing chain (CBZB engine)

For Volkswagen 6R Polo 1.2 TSI vehicles with the CBZB (105 PS) engine that were manufactured prior to 18 June 2011, the timing chain was susceptible to elongation (or stretching). Symptoms of a stretched timing chain include:

  • A rattling noise from the engine bay; and,
  • If the timing chain skips teeth on its sprocket, the valve timing may be disturbed. This could cause rough running, illumination of the ‘check engine’ light and, at worst, contact between the valves and pistons which causes serious engine damage.

If the engine warning light illuminates, the vehicle should not be driven.

Repair kit

Since the original timing chain (part no. 03F 109 158B) was susceptible to elongation, Volkswagen released a repair kit (part no. 03F 198 229 A) which included:

  • A reinforced chain (part no. 03F 109 158 K); and,
  • A new chain guard with anti-jump teeth (initially, part no. 03F 109 210 C and, subsequently, part no. 03F 109 210 D).

While the 03F 198 229A repair kit prevented the timing chain from stretching, there may still be a rattling noise heard in the first five seconds after start up from the hydraulic chain tensioner since it takes time to accumulate oil pressure. Since the spring inside the chain tensioner loosens over time, this rattling noise is more likely to be heard on older, higher mileage 1.2 TSI engines.

 

 

Τώρα για το αν έχεις το πιο πρόσφατο σετ δυστυχώς δεν μπορώ να το ξέρω όπως επίσης και την ημερομηνία παραγωγής του τελευταίου σετ.

Αυτο που καταλαβαίνω τωρα από τα παραπάνω : Το αρχικό κιτ με κωδικό 03F 109 158B αντικαταστάθηκε από το κιτ με κωδικο 03F 198 229 A αλλά το πρόβλημα του ήχου δεν λύθηκε εντελώς.

Απ΄οτι είδα σε αυτό το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=QhZk7e08Vm4

λέει τα εξής :

1.2 TSI EA111 with ~80.000km

Timing Chain Kit 03F198229A installed when engine had ~17.000km.

We're going to replace everything with Skoda's repair kit .

Άρα ήρθαν και αντικατέστησαν το kit της πρώτης αντικατάστασης (03F 198 229 A) το οποίο το έβαλε αυτός στο βίντεο στις 17000km με το τελευταίο στις 80000km (ημερ/νια παραγωγής δεν γνωρίζω) με κωδικό 03F198158B--->είναι αυτό που έχω ανεβάσει στις φωτογραφίες...

 

Οπότε κλείνοντας:goodjob: γιατί κούρασα, η πορεία των kit έχει ως εξής 03F 109 158B ---> 03F 198 229 A ---> 03F198158B.

Υ.Γ Να τονίσω ότι δεν είμαι μηχανικός ούτε κάτι σχετικό,απλά έκανα μια μικρή έρευνα! Οποιαδήποτε παρατήρηση-διόρθωση-νέα πληροφορία ευπρόσδεκτη:thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

δεν ήξερα ότι έχουν βγει 3 κωδικοί ανταλλακτικού (μαζί με το αρχικό)

εργασία μόνο γι αυτό να υπολογίζουμε μέχρι 200€ ε;

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , _vwpolo_ said:

ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

δεν ήξερα ότι έχουν βγει 3 κωδικοί ανταλλακτικού (μαζί με το αρχικό)

εργασία μόνο γι αυτό να υπολογίζουμε μέχρι 200€ ε;

Όταν την αλλάξω θα ενημερώσω για τιμή-εντυπώσεις! Προς το παρόν δεν ξέρω τάξη μεγέθους καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά την αλλαγή της καδένας με το κιτ που πόσταρε ο φίλος Kostas Pak. Καταρχήν το κιτ αυτό καθ' αυτό είναι γνησιότατο, οπότε όλα καλά για εγγύηση 2 ετών από την τοποθέτηση.

 

Μέσα στο κιτ λείπουν οι κόλες που πρέπει για να γίνει η δουλειά (κόστος 40-60€, αναλόγως αν πάρεις γνήσιες, ή after market), και κάτι τσιμούχες, μικρό κόστος γι' αυτές, νομίζω γύρω στα 20€.

 

Συνολικά μου βγήκε 400€ όλα μέσα, μαζί με την εργασία του συνεργείου.

 

Από τότε που πήρα πίσω το αμάξι, άλλος άνθρωπος! Επιτέλους είναι αθόρυβο και πάλι, χωρίς (ακόμη) να φοβάμαι αν θα κάνει τον θόρυβο στην εκκίνηση κι αν θα πάρει παραμάσχαλα όλο το μοτέρ καμιά ώρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή στο περίπου..

110€ το κιτ καδένας

60€ κόλλες

20€ τσιμούχες

40€ 4 λίτρα λάδι

10€ φίλτρο λαδιού

 

Σύνολο (με μεταφορικά) πες 250€

άρα 150€ η εργασία.

 

επειδή αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, λέω να περάσω μια βόλτα την άλλη εβδομάδα από το συνεργείο αλλά μια που θα πάω λέω να τους πάω και το κιτ να κάνουν την αλλαγή και να αλλάξω και τα φίλτρα που θα τα άλλαζα σε 5000-6000km. να μη ξαναπηγαίνω.

οπότε να υπολογίζω γύρω στα 500€ στη δική μου περίπτωση. Πονάει αυτό :vava:

θα ενημερώσω....

 

@Z3R@tuL

πήγες σε επίσημη αντιπροσωπεία;

Link to comment
Share on other sites

Όχι σε εξειδικευμένο service VW, Audi, Skoda, Seat, κτλ. το πήγα.

Κι εμένα κουστούμι 400€, αουτς!

Συν στην περίπτωση μου τρόμπα νερού άλλα 90€, πήγαμε κοντά στα 500€.

Αλλά (μέχρι κι αν αρχίσει ξανά η καδένα) τώρα το αυτοκίνητο είναι λες και το πήρα από ρην αντιπροσωπεία καινούργιο. Τουλάχθστον έχω αυτή την ευχαρίστηση.

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε και μενα με π.μ. από που αγοράσατε το σετ κομπλέ ώστε να προχωρήσω και γω στην αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

είχα το ίδιο πρόβλημα με την καδένα, κλασικά σε εξωτερικό συνεργείο μου ζήτησαν 400 για την αλλαγή. Μετά από έντονα παράπονα στην αντιπροσωπία μου άλλαξαν καδένα κλπ ,μόνο πλήρωσα τα εργατικά. Μετά από εμφάνιση προβλήματος στο καντράν (abs,πίεση ελαστικών) πήγα σε εξωτερικό συνεργείο και πλήρωσα άλλο ένα 60 γιατί δεν είχαν κάνει σωστά τον χρονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Απο ανταλλακτικα θελει επισης τσιμουχα στροφαλου και φλατζα καθρεφτη. Εγω τα αλλαξα ολα και ηρεμησε το κεφαλι μου. Δεν θελει αργοπορια παιδια...εμενα απο τον τζογο η καδενα ειχε γρατζουνισει ελαφρα τον καθρεφτη. Αν πηδαγε δοντι θα τα περνα ολα στη μασχαλη. Τωρα το βαζω εμπρος και το απολαμβανω ;) !!!

Link to comment
Share on other sites

1)

Προσωπικα, κανε την αλλαγη να ησυχασεις. Κριμα να βαζεις μπρος και να εισαι με την ψυχη στο στομα. Προσοχη να ειναι η τελευταια εκδοση του σετ καδενας απο την vw. Και σε καλο μηχανικο για σωστο χρονισμο μετα απο την αλλαγη.

2)

Κ εγω στα 100.000 τοσο καιω, ειδικα καλοκαιρινους μηνες πολλη προσοχη στην σταθμη! Ο μηχανικος μου λεει πως ειναι λογικο λογω της δομης του κινητηρα, το αναφερει και το manual για καποια δεκατα του λιτρου ανα 1000 km.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση, πως θα ξέρουμε αν ο μηχανικός μας έχει κάνει σωστό χρονισμό; Μετά την αλλαγή πραγματικά ο κινητήρας δουλεύει ρολόι, όμως μου βάλατε ψύλλους με το σωστό χρονισμό!

Edited by Z3R@tuL
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση, πως θα ξέρουμε αν ο μηχανικός μας έχει κάνει σωστό χρονισμό; Μετά την αλλαγή πραγματικά ο κινητήρας δουλεύει ρολόι, όμως μου βάλατε ψύλλους με το σωστό χρονισμό!


Θα είχες λαμπάκι διαφορετικά


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση, πως θα ξέρουμε αν ο μηχανικός μας έχει κάνει σωστό χρονισμό; Μετά την αλλαγή πραγματικά ο κινητήρας δουλεύει ρολόι, όμως μου βάλατε ψύλλους με το σωστό χρονισμό!


Θα είχες λαμπάκι διαφορετικά


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ακομη και με λαθος χρονισμα 9/10 δεν θα χεις λαμπακι.
Εχει συμπτωματα ομως, δεν θα ειναι νορμαλ απο την ωρα που γυρνας το κλειδι ας πουμε για να μην αναλυουμε


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.