Jump to content
blugosi

Θόρυβος Στην Καδένα, Εκκίνηση Tsi

Recommended Posts

Ακομη και με λαθος χρονισμα 9/10 δεν θα χεις λαμπακι.
Εχει συμπτωματα ομως, δεν θα ειναι νορμαλ απο την ωρα που γυρνας το κλειδι ας πουμε για να μην αναλυουμε


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2018 at 3:57 ΠΜ, nikdev said:

Ακομη και με λαθος χρονισμα 9/10 δεν θα χεις λαμπακι.
Εχει συμπτωματα ομως, δεν θα ειναι νορμαλ απο την ωρα που γυρνας το κλειδι ας πουμε για να μην αναλυουμε


Sent from my iPhone using Tapatalk

άρα κάνει μπαμ. το καταλαβαίνεις αμέσως.

ο λάθος χρονισμός μπορεί να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα. ανεπανόρθωτη βλάβη;

αυτές τις μέρες πάω κι εγώ για την αλλαγή. έχω πάρει το σετ.

 

Η προσφορά που έχω πάρει για την αλλαγή πάντως είναι στα ~350€ (ανταλλακτικά + εργασία).

κάπου στα 170€ χρεώνουν την εργασία μόνο.

απ' ότι βλέπω και να μην αγόραζα το σετ και το έβαζα εκεί, στα ίδια βγαίνει.

αν υπολογίσουμε ότι στην τιμή έχει και τα έξτρα που δε περιλαμβάνει το σετ εμπορίου.

 

Edited by _vwpolo_
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε, κάτοχος polo tsi 1.2 του 2011 (αγορά) με 70.000 χλμ. και διαπιστώνω το ίδιο ζήτημα που διαβάζω κι από πολλούς χρήστες εδώ: κροτάλισμα για 2-3'' σε cold start, που λέτε, και μετά σταματάει. Δεν γίνεται πάντα, ούτε μόνο τον χειμώνα. Η αντιπροσωπεία με (ακουστικό) έλεγχο λέει για αλλαγή καδένας, με κόστος εξωφρενικό, δεν υπάρχει ανάκληση κλπ.

Επειδή στο θρεντ υπάρχουν πολλές κι ετερόκλητες εξελίξεις στο ίδιο θέμα, και βλέπω πολλούς να γράφουν ότι έγινε αλλαγή δωρεάν ή τεσπά με μικρό κόστος και εκτός εγγύησης. έχετε την καλοσύνη να μου πείτε πού;

Και όσοι το επισκεύασαν σε εξωτερικό συνεργείο, θα μπορούσαν να μου υποδείξουν πού; (έστω σε ΡΜ).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν , jalex2048 said:

Χαίρετε, κάτοχος polo tsi 1.2 του 2011 (αγορά) με 70.000 χλμ. και διαπιστώνω το ίδιο ζήτημα που διαβάζω κι από πολλούς χρήστες εδώ: κροτάλισμα για 2-3'' σε cold start, που λέτε, και μετά σταματάει. Δεν γίνεται πάντα, ούτε μόνο τον χειμώνα. Η αντιπροσωπεία με (ακουστικό) έλεγχο λέει για αλλαγή καδένας, με κόστος εξωφρενικό, δεν υπάρχει ανάκληση κλπ.

Επειδή στο θρεντ υπάρχουν πολλές κι ετερόκλητες εξελίξεις στο ίδιο θέμα, και βλέπω πολλούς να γράφουν ότι έγινε αλλαγή δωρεάν ή τεσπά με μικρό κόστος και εκτός εγγύησης. έχετε την καλοσύνη να μου πείτε πού;

Και όσοι το επισκεύασαν σε εξωτερικό συνεργείο, θα μπορούσαν να μου υποδείξουν πού; (έστω σε ΡΜ).

Ευχαριστώ

Χωρίς πολλά πολλά, ιδού για περισσότερες πληροφορίες:

 

Επίσης τιμές κυμαίνονται από 300-350€ μέχρι 500€. Παραπάνω είναι κλοπή. Το κιτ κάνει από Ελλάδα 100-110€. Το βρίσκεις σε πολύ γνωστό site για αγοραπωλησίες αυτοκινήτων/ανταλλακτικών με ένα απλό search στο Google ψάχνοντας τον κωδικό (03F198158B). Δεν έχει κάτι κόλλες που χρειάζονται, αλλά το κόστος τους δεν υπερβαίνει τα 40€ αν θυμάμαι καλά. Τα υπόλοιπα είναι εργασία.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΙΣΤΕΥΤΑΜΠΛ! Σε αντιπροσωπεία πήγες σίγουρα για τέτοιο ποσό, εκτός κι αν έχεις κι άλλες εργασίες εκτός από καδένα. Δεν εξηγείται αλλιώς!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι επιτρέπεται και τι όχι να γραφτεί εδώ, αλλά ναι, σε επίσημο, όπου πήγα γι'άλλο λόγο (αφού με άφησε στο πουθενά, λόγω μπουζοκαλωδίου -ενημερωτικά η αλλαγή των τριών από €170 --> €140, λόγω καλής σχέσης!!!) και διαπιστώθηκε η ανάγκη αλλαγής καδένας.

Δράμα ή κωμωδία, δεν μπορώ να αποφασίσω

Link to comment
Share on other sites

Σε εξωτερικό συνεργείο, αλλαγή μπουζοκαλωδίων κόστισε 50€ (επαρχία) με μπουζοκαλώδια NGK.

Σετ καδένας κόστος αγοράς κάτω από 150€ αν θυμάμαι καλά (μπορεις να την ψάξεις και σε αντιπροσωπεία της seat πχ, ίσως έχει καλύτερες τιμές) και μετά εργασία όσα συμφωνήσετε. Σε εξωτερικό συνεργείο παίζει περί τα 80€ η εργασία.

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2018 at 11:44 ΠΜ, jalex2048 said:

δεν ξέρω τι επιτρέπεται και τι όχι να γραφτεί εδώ, αλλά ναι, σε επίσημο, όπου πήγα γι'άλλο λόγο (αφού με άφησε στο πουθενά, λόγω μπουζοκαλωδίου -ενημερωτικά η αλλαγή των τριών από €170 --> €140, λόγω καλής σχέσης!!!) και διαπιστώθηκε η ανάγκη αλλαγής καδένας.

Δράμα ή κωμωδία, δεν μπορώ να αποφασίσω

Χαιρετώ την παρέα. Δυστυχώς είμαι ομοιοπαθής με πληθώρα άλλων προβλημάτων. Μετά δε και από τη διακοπή της τριετούς επέκτασης εγγύησης, τα προβλήματα πολλαπλασιάστηκαν αιφνιδίως.

Ενδεικτικά αναφέρω:

σωληνάκια που συντονίζουν στο κύκλωμα βενζίνης και εξαερισμού,

top-mount που τρίζουν έντονα,

αλλαγή αντλίας νερού αφού είχε διαρροή,

αλλαγή κόρνας με αερόσακο επειδή δεν έκανε επαφή πάντα η κόρνα και δεν χτυπούσε (ακόμα δεν κάνει καλή επαφή μετά την αλλαγή, το πρόλαβα στην επέκταση εγγύησης αυτό),

κολόνα στην πόρτα του οδηγού που κάτι τρίζει μέσα ανάλογα τον καιρό και το οδόστρωμα(!),

3 φορές να καίγεται ο ίδιος μπροστινός λαμπτήρας σε διάστημα 4 μηνών και αφού τον άλλαξαν ξανά, άρχισαν να καίγονται άλλοι λαμπτήρες πίσω,

στις διακοπές μας άφησε επίσης από μπουζοκαλώδιο και ευτυχώς το λύσαμε χωρίς μεγάλα τραβήγματα.

Μπορεί να ξεχνώ και κάποιο άλλο.

Το αυτοκίνητο Polo 1.2 tsi CBZB του 2011 (κατασκευής 12/2010), έχει 76000 χλμ και παρουσιάζει τον γνωστό θόρυβο της καδένας αρκετό καιρό, πολύ πιο πριν από το προηγούμενο σέρβις (Μάιος 2018). Δυστυχώς η τοπική αντιπροσωπεία δεν εντόπισε ή δεν ήθελε να εντοπίσει το πρόβλημα για τους δικούς της λόγους. Κατά τα άλλα χρεώνει υπερβολικά για τα τυπικά σέρβις που έχουν όλα γίνει σε αυτή. Πλέον δεν τους εμπιστεύομαι.

Στο θέμα μας τώρα, επειδή πολλές φορές ο θόρυβος ακούγεται πολύ ανησυχητικός (όχι πάντα), απευθύνθηκα σε άλλη αντιπροσωπεία (επαρχιακή επίσης) και το κόστος με έκπτωση που μου πρότειναν για αλλαγή καδένας ανήλθε στα 490€ (ανταλλακτικά + εργασία). Επιπλέον σετ μπουζοκαλώδια, topmount, τακάκια εμπρός, λάδια με φίλτρο λαδιού και εργασία +380€.

Πιστεύετε ότι οι τιμές είναι ανταγωνιστικές; Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;

Υπάρχει η δυνατότητα για επίσκεψη στην Αθήνα αν διαπιστωμένα από αρκετούς, υπάρχει αξιόπιστο και καλό εξουσιοδοτημένο συνεργείο που δεν ενδιαφέρεται μόνο για αφαίμαξη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον.

Edited by Panos-TSI
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ποια επαρχιακή πόλη αναφέρεσαι, αλλά στα Ιωάννινα σε εξωτερικό συνεργείο, σετ καδένας γνήσια με εργασία και ανταλλακτικά πάει 250€. Αντιπροσωπεία δεν ξέρω τιμές είναι η αλήθεια. Μπουζοκαλώδια 50€. Αυτά θυμάμαι ενδεικτικά. Για Αθήνα θα σε κατευθύνουν οι άλλοι πιο σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε η ώρα να απογαλακτιστείς απο το επίσημο δίκτυο vw. Αν το είχες κάνει νωρίτερα θα είχες γλυτώσει πολλά χρήματα, χρόνο και ψυχική οδύνη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2018 at 1:35 ΜΜ, man25 said:

Δεν ξέρω για ποια επαρχιακή πόλη αναφέρεσαι, αλλά στα Ιωάννινα σε εξωτερικό συνεργείο, σετ καδένας γνήσια με εργασία και ανταλλακτικά πάει 250€. Αντιπροσωπεία δεν ξέρω τιμές είναι η αλήθεια. Μπουζοκαλώδια 50€. Αυτά θυμάμαι ενδεικτικά. Για Αθήνα θα σε κατευθύνουν οι άλλοι πιο σχετικά.

Δεν αναφέρω την πόλη για ευνόητους λόγους, νοτιότερα είναι πάντως.

Είναι όντως μεγάλη η διαφορά, αλλά σε εξωτερικό συνεργείο δεν έχεις μάλλον την διετή εγγύηση , και σε αυτό το πρόβλημα που αναφέρουν κάποιοι ότι παρουσιάζεται ξανά ο θόρυβος, θεωρώ πως έχει κάποια αξία αυτή η εγγύηση και είναι ο σημαντικότερος λόγος που κοιτώ για εξουσιοδοτημένο. Ένας άλλος λόγος είναι ότι υποθέτω ότι έχουν εκπαιδευτεί και ξέρουν να κάνουν σωστά τη δουλειά που απαιτείται. 

Από την άλλη, δεν είναι και όλα τα εξωτερικά συνεργεία αξιόπιστα, θέλει λίγο ψάξιμο και ανθρώπους που να τους έχεις εμπιστοσύνη.

Σ' ευχαριστώ πάντως φίλε, πήρα μια ιδέα για την τιμή.

 

basilis.tsi.122 

μόνο 2 χρόνια επιπλέον της εγγύησης είμαι στο δίκτυο, ευχαριστώ για την συμβουλή σου φίλε, δίκιο έχεις (σε κριτικές εξυπηρέτησης πελατών τους έχω χώσει πολλά και εγώ).

Link to comment
Share on other sites

Ποια εγγύηση θα σε κοροϊδεύουν για δυο χρόνια ότι όλα είναι οκ και μετά ξανά τα ίδια! Δέκα χρόνια στην vw τους πληρώνεις τα διπλάσια χρήματα και αν θεωρείς οτι απολαμβάνεις ανώτερες υπηρεσίες είσαι βαθιά νυχτωμένος. Αν είχες φύγει στην διετία θα είχες εξοικονομήσει τα λεφτά για την καδένα και κανα χιλιάρικο ακόμα! Oφειλαν σε έναν πελάτη τόσα χρόνια να τον ενημερώσουν οτι είναι κατασκευαστικό πρόβλημα η καδένα και να του την αλλάξουν δωρεάν ή εστω με ενα συμβολικό κόστος. 

Edited by basilis.tsi.122
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν , basilis.tsi.122 said:

Ποια εγγύηση θα σε κοροϊδεύουν για δυο χρόνια ότι όλα είναι οκ και μετά ξανά τα ίδια! Δέκα χρόνια στην vw τους πληρώνεις τα διπλάσια χρήματα και αν θεωρείς οτι απολαμβάνεις ανώτερες υπηρεσίες είσαι βαθιά νυχτωμένος. Αν είχες φύγει στην διετία θα είχες εξοικονομήσει τα λεφτά για την καδένα και κανα χιλιάρικο ακόμα! Oφειλαν σε έναν πελάτη τόσα χρόνια να τον ενημερώσουν οτι είναι κατασκευαστικό πρόβλημα η καδένα και να του την αλλάξουν δωρεάν ή εστω με ενα συμβολικό κόστος. 

Βασίλη, από το 2011 έχω το αυτοκίνητο, άρα 7 χρόνια όχι 10. Έχεις δίκιο για τη εξυπηρέτηση, το είπαμε εξαρχής και συμφωνώ. 

Προσωπικά θεωρώ ότι τόσο η ποιότητα του αυτοκινήτου με τα προβλήματα που βγάζει όσο και το after sales είναι από τελείως αναντίστοιχα έως απαράδεκτα για εταιρεία του ονόματος αυτού. Τους το έχω πει άλλωστε.

Τέλος πάντων, επειδή στο παρελθόν έψαχνες και εσύ συνεργείο στην Αθήνα, αν έχεις κάποιον που τον εμπιστεύεσαι αρκετά στείλε ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε αντιπροσωπεία που άλλαξε το σετ ήδη 2 φορές, και στις 2 φορές μετά από 25000 χλμ άρχισε να κάνει πάλι τον θόρυβο. Δεν έχει λυθεί οριστικά το πρόβλημα, να ξέρεις. Αναφέρομαι στον cbzb 1.2tsi κατασκευής των πρώτων ετών (2010 με 2012).

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , man25 said:

Πάντως σε αντιπροσωπεία που άλλαξε το σετ ήδη 2 φορές, και στις 2 φορές μετά από 25000 χλμ άρχισε να κάνει πάλι τον θόρυβο. Δεν έχει λυθεί οριστικά το πρόβλημα, να ξέρεις. Αναφέρομαι στον cbzb 1.2tsi κατασκευής των πρώτων ετών (2010 με 2012).

Αν δεν έχει λυθεί το πρόβλημα από τα εξειδικευμένα συνεργεία, τότε λύνεται από εξωτερικά συνεργεία;

Τι ακριβώς γίνεται; Βάζουν στις αντιπροσωπείες τον τελευταίο κωδικό ή μόνοι μας πρέπει να αγοράσουμε και να πάμε τον τελευταίο κωδικό σε αντιπροσωπεία ή σε εξωτερικό συνεργείο για να είμαστε σίγουροι;

Λύνεται το πρόβλημα με τον τελευταίο κωδικό ή παρουσιάζεται πάλι το πρόβλημα;

Ποιος μπορεί να μας πληροφορήσει επίσημα, γνωρίζει κανείς;

Αυτές τις μέρες λέω να τηλεφωνήσω και στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών να δω τι θα μου πουν.

Η τελευταία αντιπροσωπεία που ρώτησα τι κωδικό βάζει μου απάντησε "ότι μας δίνει η VW", περίεργη απάντηση. Γι' αυτό και το ψάχνω.

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο κωδικό βάζουν οι αντιπρόσωπιες, απλώς σου λέω ότι κι εγώ που την άλλαξα στην αντιπροσωπεία 2 φορές, μετα από 20.000 χλμ άρχισαν πάλι οι θόρυβοι. Θεωρητικά υποτίθεται ότι με τον νέο κωδικό (αυτόν από το 2014 και μετά) δεν κινδυνεύεις να κοπεί. Θεωρητικά όμως, γιατί κανείς δεν θα στο εγγυηθεί. Πάντως πρόσφατα που ρώτησα αν έχει έρθει νέος κωδικός στην αντιπροσωπεία, μου είπαν ότι φοράω την πιο πρόσφατη καδένα (αλλαγμένη το 2014, εντός αντιπροσωπείας).

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , man25 said:

Τον τελευταίο κωδικό βάζουν οι αντιπρόσωπιες, απλώς σου λέω ότι κι εγώ που την άλλαξα στην αντιπροσωπεία 2 φορές, μετα από 20.000 χλμ άρχισαν πάλι οι θόρυβοι. Θεωρητικά υποτίθεται ότι με τον νέο κωδικό (αυτόν από το 2014 και μετά) δεν κινδυνεύεις να κοπεί. Θεωρητικά όμως, γιατί κανείς δεν θα στο εγγυηθεί. Πάντως πρόσφατα που ρώτησα αν έχει έρθει νέος κωδικός στην αντιπροσωπεία, μου είπαν ότι φοράω την πιο πρόσφατη καδένα (αλλαγμένη το 2014, εντός αντιπροσωπείας).

Οκ κατάλαβα, θα κάνω μερικά τηλέφωνα από αύριο και θα επανέλθω αν βγάλω άκρη.

Τώρα αν υπάρχει κάποιος που έχει κάνει επίσης αρκετά χιλιόμετρα με τον τελευταίο κωδικό του σετ καδένας, καλό θα ήταν να ακούγαμε τις εντυπώσεις του.

Αν και νομίζω κάπου διάβασα ότι στο Polo το πρόβλημα λύνεται οριστικά με την αλλαγή ενώ στο Golf υπάρχει θέμα. Οψόμεθα.... 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μίλησα το πρωί με Kosmocar (τμήμα εξυπηρέτησης πελατών). Πήρα τις παρακάτω απαντήσεις:

1) Σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο θα φανεί αν υπάρχει έκπτωση ή όχι για την αντικατάσταση της καδένας ανάλογα τον τύπο κινητήρα κλπ.

2) Σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο θα μου πουν ποιον κωδικό σετ καδένας πρέπει να βάλουμε στο κάθε αυτοκίνητο.

3) Για τις διαφορετικές τιμές από συνεργείο σε συνεργείο (εξουσιοδοτημένα), αυτό συμβαίνει επειδή κάθε συνεργείο χρεώνει διαφορετικά τις εργατοώρες !

4) Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι το πρόβλημα δεν θα παρουσιαστεί ξανά κάποια στιγμή !

Ωραία ... πάμε παρακάτω.

Τηλεφώνησα σε άλλο εξουσιοδοτημένο συνεργείο το οποίο ειλικρινά μου έδωσε χρήσιμες πληροφορίες για διάφορα άλλα προβλήματα πριν προβώ σε επισκευή (topmount και σωληνάκια).

Τώρα για την αντικατάσταση καδένας το κόστος ανέρχεται σε 405€ για CBZB κινητήρα και τοποθετούν την καδένα με κωδικό 03F109158K που σύμφωνα με το post του Kostas Pak ανήκει στο 2ο σετ καδένας και όχι στο τελευταίο (;) 3ο (03F109158G) που αναφέρεται στο post του Kostas Pak. Δυστυχώς λόγω πίεσης χρόνου δεν ζήτησα κωδικούς για τα άλλα τμήματα του σετ. Αναλογικά πάντως το K που αναφέρεται στο τέλος του κωδικού υποδηλώνει μεταγενέστερο κωδικό από το G. Και βασικά από ότι φαίνεται, μετά το 2ο σετ η καδένα δεν επιμηκύνεται και δεν μπορεί να πηδήξει δόντι αλλά κάποια στιγμή μάλλον θα ακουστεί πάλι ο θόρυβος από το ελατήριο του εντατήρα.

Θα κλείσω μάλλον ραντεβού προσεχώς για έλεγχο σε όλα τα προβλήματα μιας και θέλουν να το δουν πριν προβούμε σε οποιαδήποτε ενέργεια. Θα τους αναφέρω και τον κωδικό του 3ου σετ και βλέπουμε ... to be continued

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φοβερή απαντηση- αντιμετωπιση-εξυπηρετηση από την kosmokar!!!! Θαυμάζω την επιμονή σου με το εξουσιοδοτημένο δίκτυο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα . Εχω ένα Τsi  1.4 122 2009 και  πρόσφατα αλλαξα καδένα (2 μήνες πριν) σήμερα το πρωί όταν το έβαλα μπρος ακούστηκε  ξανα το κροτάλισμα  για 2 δευτερόλεπτα και μετά σταματισε , το μεσημέρι ξανα .

Υπάρχει περίπτωση να είναι φυσιολογικο ? το αμάξι από  το σέρβις δεν εχει κάψει σταγόνα λάδι . Απο εβδομάδα θα το στείλω ξανα στον μαστορα να το ξανα ανοίξει και να περάσει καινούρια καδένα (χωρίς επιβάρυνση φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

Τι καδενα εβαλες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , nikdev said:

Τι καδενα εβαλες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν γνωρίζω αδερφέ μου τι μου πέρασε ο μάστορας ... αλλά το κόστος ήταν 390 μαζί με φίλτρο και λαδιά . Απο ευδομαδα θα το ξανα ανοιξει και θα περασει καινουρια χωρις επιβαρυνση ...

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαλεις την καινουργια θα εχεις τα ιδια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.