Jump to content
blugosi

Θόρυβος Στην Καδένα, Εκκίνηση Tsi

Recommended Posts

56 λεπτά πριν , nikdev said:

Αν δεν βαλεις την καινουργια θα εχεις τα ιδια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οπα . Οταν λες την καινούρια ? υπάρχουν και παλιές καδένες ? ? τι μπορώ να ζητήσω κάποια ονομασία κάποιος κωδικούς η μάρκα  ?

Edited by slav
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το θεμα θα σου λυθουν οι απορίες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , nikdev said:

Διαβασε το θεμα θα σου λυθουν οι απορίες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

03F109158G αυτος ειναι ο ποιο προσφατος κωδικος ?

On 20/9/2018 at 11:42 ΜΜ, Panos-TSI said:

 

 

Link to comment
Share on other sites

μπρα εχει βγει καινουριος κωδικος ανταλλακτικου για καδενα...παρε αντιπροσωπεια με τον κωδικο σασι του αυτοκινητου σου και θα στον πουν

Edited by TMESSOLO
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , slav said:

03F109158G αυτος ειναι ο ποιο προσφατος κωδικος ?

 

Σωστά. Αυτή είναι μόνο η καδένα, αν διάβαζες το θέμα θα δεις ότι @nikdev γράφει για τεχνική οδηγία ανάλογα στο αυτοκίνητο με το δικό του part number.

Ανάλογα το μοτέρ θέλει κάποια ανταλλακτικά ν΄ αλλαχθούν

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τεχνική οδηγία, πρέπει να πας με το vin στην αντιπροσωπεία.

Στα περισσότερα θέλει αλλαγή :

Καδένα

Τεντωτήρες

Γρανάζι Εκκεντροφόρου

Γρανάζι Κάτω

Φλάντζα Καθρέφτη

Γλισιέρες καδένας

Σωληνάκι παροχής τουρμπίνας

Σωληνάκι αντλίας λαδιού

Γρανάζι Αντλίας Λαδιού

Καδενάκι Αντλίας

Βίδες καινούργιες για όλα

 

To kit καδένας που κυλοφορεί περιλαμβάνει ορισμένα από αυτά, αλλά με προϋπόθεση να γίνουν οι εργασίες στην αντιπροσωπεία.

Κάποιοι είναι ελαστικοί και το δίνουν άλλοι όχι, οπότε τα παίρνεις ένα ένα.

Τα υπόλοιπα τα αγοράζεις ανάλογα τι θα σου βγάλει με το πλαίσιο, ως εξτρά για ικανοποίηση της τεχνικής οδηγίας.

 

Σε Bmy πχ άλλαξα και τα 2 σωληνάκια. Σε cavd άλλο ήθελε και τα 2 , άλλο μόνο το 1. Γι΄αυτό βάσει vin ώστε να είσαι σίγουρος.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά . πήγα σήμερα αλλάξαμε λαδια και φιλτρο προς το παρών αν ξαναεμφανίσει ο ήχος θα πάμε σε αλλαγή καδένας ξανα  . Αυτό που λέτε vin δεν μου λέει κατι ... είναι στην  αδεια κυκλοφορίας ?

Από οσο μίλησα σήμερα με τον μάστορα η καδένα ηταν αυθεντική  τωρα κωδικο δεν γνώριζε  ... πιστεύω οτι εχουν αλαχτει  ολα τα παραπανω ..

Link to comment
Share on other sites

το vin ή αλλιως vehicle indetification number αναγραφεται στην αδεια κυκλοφοριας σου...βαση αυτου γινεται ή καλυτερα πρεπει να γινεται η οποιαδηποτε επισκευη και συντηρηση του αυτοκινητου σου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ μάγκες ... ας ελπίσω ότι δεν θα την ξανα ακουσω με την αλλαγή λαδιού σήμερα ... αν και δεν νομιζω στο τελος θα πρεπει να παω να την ξανα αλλάξω..

Link to comment
Share on other sites

Να βάζεις φίλτρο λαδιού με ανεπίστροφη για να κρατάει λάδι στην εκκίνηση βοηθάει στην καδένα

Αν δεν θες εργοστασιακό λόγω τιμής δες της wix

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειπε και ο μαστορας οτι μπορει να μην κραταει πίεση το φιλτρο  οποτε το καναμε ετσι σημερα αλλαγη  μαζι με λαδια και οτι γινει ... ευχαριστω πολυ !! :):)

Link to comment
Share on other sites

Κατοχος golf mk5 tsi 140hp, ακουγετε και εμενα το κροταλισμα κατα την κρυα εκινηση αραια και που. Στον μαστορα που εβαλα ενα βιντεο μου ειπε κατα 99% θελει αλαγη καδενας. Οταν τον ρωτησα για το νεο σετ που κυκλοφορεί μου ειπε οτι ειναι αρκετα περιπλοκο και δεν ηξερε τιμη (φανηκε να μην το πολυλειτουργει), αλλα μου λεει θα ανεβουν αρκετα τα εργατικα... Αν καταλαβα καλα στα εξουσιοδοτημενα μπορω με το vin να δουνε με τις τεχνικες οδηγιες τι πρεπει να αλαχτει. Τωρα βεβαια φανταζομαι και η τιμη θα ειναι τσουχτερη. Καμια ιδεα πως να κινηθω για να γινει σωστη δουλεια σε εξειδικευμένο συνεργειο? Αν ρωτησω αραγε αντιπρωσωπια θα μου πουν με βαση το vin τους κωδικους ωστε να κανω την δουλεια εκτος για ποιο οικονομικα? 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Epikouros said:

Κατοχος golf mk5 tsi 140hp, ακουγετε και εμενα το κροταλισμα κατα την κρυα εκινηση αραια και που. Στον μαστορα που εβαλα ενα βιντεο μου ειπε κατα 99% θελει αλαγη καδενας. Οταν τον ρωτησα για το νεο σετ που κυκλοφορεί μου ειπε οτι ειναι αρκετα περιπλοκο και δεν ηξερε τιμη (φανηκε να μην το πολυλειτουργει), αλλα μου λεει θα ανεβουν αρκετα τα εργατικα... Αν καταλαβα καλα στα εξουσιοδοτημενα μπορω με το vin να δουνε με τις τεχνικες οδηγιες τι πρεπει να αλαχτει. Τωρα βεβαια φανταζομαι και η τιμη θα ειναι τσουχτερη. Καμια ιδεα πως να κινηθω για να γινει σωστη δουλεια σε εξειδικευμένο συνεργειο? Αν ρωτησω αραγε αντιπρωσωπια θα μου πουν με βαση το vin τους κωδικους ωστε να κανω την δουλεια εκτος για ποιο οικονομικα? 

 

Για αρχή παρε τιμή από αντιπροσωπία για όλα (ανταλλακτικά και εργασία )

Σε αντιπροσωπία θα τα βρούνε όλα με τον Αριθμό πλαισίου σου.

 

Τώρα στο ότι θα ανέβουν τα εργατικά που σου είπε λίγο περίεργο αυτό που σου είπε..?

 

Κοίτα μην τυχών και σε δαγκώσει; 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , OMINUS said:

 

Για αρχή παρε τιμή από αντιπροσωπία για όλα (ανταλλακτικά και εργασία )

Σε αντιπροσωπία θα τα βρούνε όλα με τον Αριθμό πλαισίου σου.

 

Τώρα στο ότι θα ανέβουν τα εργατικά που σου είπε λίγο περίεργο αυτό που σου είπε..?

 

Κοίτα μην τυχών και σε δαγκώσει; 

 

Αυριο πρωι θα παω και απο αντιπροσωπεια να ρωτησω και θα ενημερωσω εδω.

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο τον μαστορα ειναι τιμιος οσα χρονια το πηγαινω, υπαρχουν περιπτωσεις που θα μπορουσε να δαγκωσει και δεν το κανε. Μου ειπε οτι το νεο σετ αλαζει τον τροπο εγκαταστασης και ειναι πολυ ποιο μανουρα, και μου λεει αν θες να ρωτησω τιμη. Ετσι οπως τον ψυχολογησα μαλλον δεν το εχει πολυ δουλεψει...για αυτο δεν ηξερε και τιμη λογικα. Βεβαια απο την αλλη να βαλω το παλιο σετ και να ακουσω κροταλισμα δεν αντεχετε... 

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο μεταβλητός φταίει για όλα. Αυτό είναι χαζό γιατί να έχει μεταβλητό με τόσο μικρή τουρμπίνα; Να έχει το τούρμπο για τις χαμηλές στροφές και πιο άγριο set up στους εκκεντροφορους για δύναμη 5 με 7500 στροφές. Η μήπως το κάνουνε για τους ρύπους ; Δε μπορώ να καταλάβω. Βάλανε την καδένα για να γλιτώσουμε κάθε 5 χρόνια ιμάντες..... Τα Toyota (βλέπε Yaris) έχουν μεταβλητό και καδένα εδώ και πολλά χρόνια και ούτε κιχ δεν κάνουν.

Sent from my A80Pro using Tapatalk



  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , Epikouros said:

 

Αυριο πρωι θα παω και απο αντιπροσωπεια να ρωτησω και θα ενημερωσω εδω.

Γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο τον μαστορα ειναι τιμιος οσα χρονια το πηγαινω, υπαρχουν περιπτωσεις που θα μπορουσε να δαγκωσει και δεν το κανε. Μου ειπε οτι το νεο σετ αλαζει τον τροπο εγκαταστασης και ειναι πολυ ποιο μανουρα, και μου λεει αν θες να ρωτησω τιμη. Ετσι οπως τον ψυχολογησα μαλλον δεν το εχει πολυ δουλεψει...για αυτο δεν ηξερε και τιμη λογικα. Βεβαια απο την αλλη να βαλω το παλιο σετ και να ακουσω κροταλισμα δεν αντεχετε... 

 

Μετα ειδα οτι το θεμα ειναι για polo, postara στο καταλληλο thread για golf. 

 

Οπως και να εχει ρωτησα σχεδον ολα τα εξουσιδιωτημενα Αθηνα η τιμη του κιτ πλεον ειναι περιπου στα 390 με 400ε (με γραναζι μεταβλητου μεσα )για mk5 golf ΒΜΥ κινητηρας). Τιμες που πηρα ολες με εργατικα μεσα στα 900 ευρω και πανω :(. Μονο Χαλκιδα μου ειπαν για 820, ελαφρως ποιο κατω. Επισης τεινω μιας που θα γινει η δουλεια να αλαξω και το γραναζι μεταβλητου, μιας που ειδα στο thread του golf 2 φιλους αλαζοντας μονο καδενα να εχουν το κροταλισμα παλι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι κάτοχος vw polo 6R (2010) 1.2 105ps, πέρσυ καλοκαίρι γύρω στον Ιούνιο άλλαξα καδένα χρονισμού την οποία παρήγγειλα από γνωστό Γερμανικό site. Συγκεκριμένα είχα δει από το συγκεκριμένο thread του forum λύσεις και προτάσεις για την λύση του θέματος και κατέληξα να αγοράσω ένα kit καδένας χρονισμού με κωδικό 03F 198 158 B το οποίο με έξοδα αποστολής μου βγήκε γύρω στα 180 ευρώ (μαζί με κόλες και τα σχετικά). Το πήγα στον μάστορα, μου την πέρασε και όλα κυλούσαν καλά μέχρι που πριν κανά 15 ήμερο ξεκίνησαν πάλι τα κροταλίσματα του 1-2 δευτερολέπτων κατά το coldstart... η καδένα έχει κάνει συνολικά 11 χιλιάδες χιλιόμετρα και πρόσφατα (πριν 2 μήνες) έκανα σέρβις στο αμάξι (λάδια, φίλτρα κλπ.)... είχε κανείς σας ξανά θέμα η εμένα κάτσανε σκάρτα ανταλλακτικά; (είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ μιας και δεν τα πήρα από την καρέντα). Μέσα στη βδομάδα έχω κανονίσει να το πάω στον μάστορα να το τσεκάρει και ο ίδιος μπας και βγάλουμε άκρη αλλά αν σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο θα ήθελα πολύ τα φώτα σας πάνω στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.