Jump to content
blugosi

Θόρυβος Στην Καδένα, Εκκίνηση Tsi

Recommended Posts

παρακολουθώ το συγκεκριμένο θέμα και όποτε βλέπω κάποιον να ποστάρει με λούζει κρύος ιδρώτας.

είχα ποστάρει και λίγο πιο πάνω (τον Ιούλιο με 45000Km).

έχω φτάσει πλέον τα 52000km -κάνω και πολλά παναθεμα με- (tsi του 03/2010) και προς το παρόν δεν είχα κάποιο παρόμοιο θέμα.

Φίλε εφόσον δεν ακούς κάποιο θόρυβο δε χρειάζεται να αγχώνεσαι. Κι εγώ τα ίδια χλμ με σένα κάνω στο περίπου, το αμάξι έιναι κι εμένα 3ος του 2010. Αφού δεν είχες μέχρι τώρα θέμα, δε θα έχεις πιστεύω. Αλλά και αν έχεις και είσαι εκτός εγγύησης, θέλω να πιστεύω ότι θα αναλάβουν αυτοί το κόστος καθώς πρέπει να είναι συχνό το θέμα των καδένων τους. (Και σε Golf 1.4 TSi είχαν θέματα).

Τέλος, δε ξέρω αν το ακούσατε -λίγο άσχετο βέβαια- αλλά η vw στον νέο 1,4TSi που φέρει το Golf VII, κατάργησε την καδένα και το γύρισε σε ιμάντα! Γενικά ο ιμάντας έχει πάντα αθόρυβη λειτουργία, ενώ υποστηρίζουν ότι θα έχει μεγάλη αντοχή σε χλμ και χρόνια, σχεδόν όσο μια καδένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τελικά πόσοι έχουν αλλάξει καδένα;;

Εγώ έχω το εξής φαινόμενο.

Όταν είναι κρύο όλα δουλεύουν ρολόι. (σαν ραπτομηχανή)

Όταν όμως είναι ζεστό και το σβήσω για 20-30 λεπτά και πάω να το ξαναβάλω μπροστά τότε μπορεί να ακούσω το κροτάλισμα.

Αν ήταν καδένα λογικά θα μου το έκανε στο κρύο. Τι άποψη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω κι εγώ εδώ και κάμποσο καιρό αν και πιθανότατα δεν έχει σχέση με το θέμα. ίσως πρέπει να ανοίξω νέο θέμα.

λοιπόν.. τα πρωινά που ξεκινάω για τη δουλειά. πολλές φορές με το που ξεκινήσω και διανύσω κάποια απόσταση το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται σα να έχει λόξιγκα, σα να οδηγώ μέσα σε λακούβες και να χοροπηδάει. είναι σα να έχει δέσει κάποιος ένα σχοινί από το αυτοκίνητο μου και να το τραβάει στιγμιαία και να το αφήνει. ακριβώς όπως κάνει αν ξεκινήσει ένα αυτοκίνητο με ταχύτητα μέσα, που χοροπηδάει.

φαντάζομαι καταλάβατε τι εννοώ.

έχει τύχει φορές μάλιστα να το κάνει πολύ έντονα σε σημείο που να αναγκαστώ να σταματήσω να μη διαλυθεί τίποτα.

δε το κάνει πάντα και αν το κάνει θα το κάνει μέσα στα 3 πρώτα χιλιόμετρα που θα διανύσω. μετά δεν υπάρχει πρόβλημα.

έχει τύχει να μου το κάνει και βράδυ αλλά όχι τόσο έντονα.

υποψιάζομαι έχει να κάνει με το κρύο καθώς το πρωί είναι χαμηλή η θερμοκρασία και άρχισε τα κόλπα το φθινόπωρο.

το απόγευμα που γυρίζω από τη δουλεία είναι οκ.

το προηγούμενο χειμώνα όμως δε μου παρουσίασε τίποτα. περίεργο αυτό. βενζίνη βάζω από τότε που το πήρα στο ίδιο πρατήριο. δε νομίζω να παίζει ρόλο.

όταν βάζω μπρος το αφήνω λίγο μέχρι να πέσουν οι στροφές στα κανονικά επίπεδα και μετά ξεκινάω.

τις τελευταίες φορές το άφησα στο ρελαντί περισσότερο χρόνο και δε μου παρουσίασε τίποτα όταν ξεκίνησα. ίσως σύμπτωση δεν ξέρω. μια άλλη φορά παρόλο που το άφησα αρκετό χρόνο μου το παρουσίασε ελαφρά.

απ ότι κατάλαβα αν το αφήνω να ζεσταθεί μειώνονται οι πιθανότητες να το κάνει. δεν είναι απόλυτο όμως.

τι μπορεί να φταίει; το σίγουρο είναι ότι κάτι δεν πάει καλά. αν είναι το κρύο γιατί δε μου το έκανε καθόλου πέρυσι. με τον ίδιο τρόπο οδηγούσα. υπάρχει περίπτωση να συνδέεται με την καδένα;

δεν υπάρχει και εγγύηση πλέον.

σας κούρασα λίγο.

άνοιξα κι ένα τοπικ με το πρόβλημα εδώ.

ας σβήσουν οι admins όποιο απ τα 2 θεωρούν περιττό.

Edited by orbit
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τελικά πόσοι έχουν αλλάξει καδένα;;

Εγώ έχω το εξής φαινόμενο.

Όταν είναι κρύο όλα δουλεύουν ρολόι. (σαν ραπτομηχανή)

Όταν όμως είναι ζεστό και το σβήσω για 20-30 λεπτά και πάω να το ξαναβάλω μπροστά τότε μπορεί να ακούσω το κροτάλισμα.

Αν ήταν καδένα λογικά θα μου το έκανε στο κρύο. Τι άποψη έχετε;

Eμενα μου κανει ακριβως αυτο που λες.Οταν εχει κρυο δε μου το κανει.Το καλοκαιρι μου το εκανε καθε μερα.Ο ηχος παιδια ειναι ακριβως αυτος

Link to comment
Share on other sites

Eμενα μου κανει ακριβως αυτο που λες.Οταν εχει κρυο δε μου το κανει.Το καλοκαιρι μου το εκανε καθε μερα.Ο ηχος παιδια ειναι ακριβως αυτος

Στο κάνει τόσο έντονα;;;

Link to comment
Share on other sites

Oταν το κανει,το κανει τοσο εντονα.

Το έχεις αναφέρει στους επιστήμονες της αντιπροσωπείας; Γιατί σίγουρα δεν είναι φυσιολογικό. Το συζητάγατε καιρό στο thread αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω πώς ήταν.. το βίντεο που έβαλες δείχνει ξεκάθαρα το πρόβλημα.

Αν το ακούσουν δεν νομίζω να σου αρνηθούν την αντικατάσταση της καδένας σου.

Link to comment
Share on other sites

@chris polo.

Αν μου επιτρέπεις να ρωτήσω ποιας χρονιάς είναι το αυτοκίνητο; Με ενδιαφέρει η απάντηση σου όσον αφορά στο γεγονός αν είσαι ακόμη εντός εγγύησης ή όχι.

Επίσης αν κάποιο από τα παιδιά έχουν αυτόν τον ήχο και κατ' επέκτασιν το πρόβλημα με την καδένα και είναι εκτός εγγύησης πως τους συμπεριφέρθηκαν, τι τους απάντησαν από την αντιπροσωπεία τους;

Ρωτάω γιατί νομιζω ότι άκουσα αυτόν το θόρυβο μόνο μια φορά πριν από δυο εβδομάδες στα 32.982 χλμ, δυο έτη και έξι μήνες η ηλικία του αυτοκινήτου και βεβαίως εκτός εγγύησης. Δεν τους το πήγα και δεν σκοπέυω, δεν υπάρχει διάθεση, χρόνος και χρήματα για παιγνίδια μαζί τους, οπότε επιτρέψτε μου να εκμεταλλευτώ (εντός κι εκτός εισαγωγικών) τις δικές σας εμπειρίες, με τη δέσμευση πως αν μάθω κάτι πιο γρήγορα από εσάς θα σας ενημερώσω άμεσα.

Σας ευχαριστώ για την ανοχή που τόσο απλόχερα μου προσφέρετε όλο αυτλο το διάστημα που είμαι μέλος σας, αλλά όχι κάτοχος VW.

Link to comment
Share on other sites

@chris polo.

Αν μου επιτρέπεις να ρωτήσω ποιας χρονιάς είναι το αυτοκίνητο; Με ενδιαφέρει η απάντηση σου όσον αφορά στο γεγονός αν είσαι ακόμη εντός εγγύησης ή όχι.

Επίσης αν κάποιο από τα παιδιά έχουν αυτόν τον ήχο και κατ' επέκτασιν το πρόβλημα με την καδένα και είναι εκτός εγγύησης πως τους συμπεριφέρθηκαν, τι τους απάντησαν από την αντιπροσωπεία τους;

Ρωτάω γιατί νομιζω ότι άκουσα αυτόν το θόρυβο μόνο μια φορά πριν από δυο εβδομάδες στα 32.982 χλμ, δυο έτη και έξι μήνες η ηλικία του αυτοκινήτου και βεβαίως εκτός εγγύησης. Δεν τους το πήγα και δεν σκοπέυω, δεν υπάρχει διάθεση, χρόνος και χρήματα για παιγνίδια μαζί τους, οπότε επιτρέψτε μου να εκμεταλλευτώ (εντός κι εκτός εισαγωγικών) τις δικές σας εμπειρίες, με τη δέσμευση πως αν μάθω κάτι πιο γρήγορα από εσάς θα σας ενημερώσω άμεσα.

Σας ευχαριστώ για την ανοχή που τόσο απλόχερα μου προσφέρετε όλο αυτλο το διάστημα που είμαι μέλος σας, αλλά όχι κάτοχος VW.

Που χάθηκες βρε Στρατέγκο; Και για ποια ανοχή μιλάς;;;

Έχεις βοηθήσει ΑΠΕΙΡΑ!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το αμαξι μου ειναι αρχες του 2010.Το προβλημα το ανεφερα σε δυο αντιπροσωπειες της Θεσ/νικης και μου ειπαν πρεπει να αφησεις το αμαξι εδω για να το ακουσουμε,εγω δεν μπορουσα να το αφησω για μερες.Οταν ανεφερα στη μια αντιπροσωπεια για καδενα μου ειπαν πως στην Ελλαδα τα περισσοτερα ειναι golf και λιγα polo απο τα πρωτα,μου ειπαν πως το δικο μου δεν ανηκει σ αυτα.Η εγγυηση μου εχει μηνες που εληξε και την παρασκευη εκανα επεκταση για ενα χρονο με 177 ευρω.(http://auto.in.gr/ne...?aid=1231188437).

ΥΓ. Εγω νομιζα οτι οταν μιλουσατε για ηχο κατα την εκκινηση εννοουσατε αυτο τον ηχο.

Edited by chris polo
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,εδώ και μερικούς μήνες το Polo μου όταν το βάζω μπροστά ακούγεται ένας θόρυβος(όχι πάντα)..Δεν του έδινα σημασία,δυστυχώς, μέχρι σήμερα που έριξα μια ματιά στο topic και διαπίστωσα ότι ο blugosi που άνοιξε και το topic περιέγραφε αυτό ακριβώς που συμβαίνει στο αυτοκίνητό μου "Το είχα αφήσει ακίνητο δύο μέρες στο γκαράζ, και σήμερα που το έβαλα μπροστά ,έκανε ένα δυνατό θόρυβο σαν κρρρρρρρρρ (κροτάλισμα) για δύο δευτερόλεπτα περίπου και μετά σταμάτησε απότομα κι εντελώς."

Το αυτοκίνητο τον Ιανουάριο κλείνει 2χρόνια (12,500km έχω κάνει) και όπως καταλαβαίνετε βγαίνω εκτός εγγύησης!Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι το αυτοκίνητο δεν κάνει αυτόν τον θόρυβο πάντα και έτσι δεν θα μπορέσω να τους το δείξω...Διαπιστώνεται με κάποιο άλλο τρόπο εκτός του ηχητικού, αν έχει θέμα η καδένα?

Είναι τελικά η καδένα το πρόβλημα?Αν είναι να πάω μέσα στην βδομάδα να το φτιάξουνε όσο είμαι ακόμα για ένα μήνα εντός εγγύησης...

Θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως λες στο κάνει σπάνια ρώτα την αντιπροσωπεία μήπως ο θόρυβος σχετίζεται με την αντλία νερού.

Όσον αφορά την καδένα, δυστυχώς, δεν μπορείς να το αποδείξεις με κάποιον τρόπο πέραν του ηχητικού.

Αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, κάλεσε την κοσμοκαρ και με το vin number σου ρώτα τους αν υπάρχει για το όχημά σου κάποιου είδους ανάκληση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όπως λες στο κάνει σπάνια ρώτα την αντιπροσωπεία μήπως ο θόρυβος σχετίζεται με την αντλία νερού.

Όσον αφορά την καδένα, δυστυχώς, δεν μπορείς να το αποδείξεις με κάποιον τρόπο πέραν του ηχητικού.

Αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, κάλεσε την κοσμοκαρ και με το vin number σου ρώτα τους αν υπάρχει για το όχημά σου κάποιου είδους ανάκληση.

Αντλία νερού άλλαξα πριν κανένα 8μηνο...Εκεί ήταν άλλος θόρυβος που τον έκανε πάντα και όσο περνούσαν οι μέρες γινόνταν ολοένα και πιο έντονος...Αν είναι αύριο θα επικοινωνήσω μήπως υπάρχει εντολή για κάποια αλλαγή...Τι να πω? Εν τω μεταξύ το αυτοκίνητο δεν μπορώ να τους το αφήσω γιατί το συνεργείο της VW είναι στη Λάρισα και εγώ είμαι από Βόλο...Δεν θέλω να ξαναμείνω στο συνεργείο τους και να ψάχνω τρόπο να γυρίσω σπίτι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντλία νερού άλλαξα πριν κανένα 8μηνο...Εκεί ήταν άλλος θόρυβος που τον έκανε πάντα και όσο περνούσαν οι μέρες γινόνταν ολοένα και πιο έντονος...Αν είναι αύριο θα επικοινωνήσω μήπως υπάρχει εντολή για κάποια αλλαγή...Τι να πω? Εν τω μεταξύ το αυτοκίνητο δεν μπορώ να τους το αφήσω γιατί το συνεργείο της VW είναι στη Λάρισα και εγώ είμαι από Βόλο...Δεν θέλω να ξαναμείνω στο συνεργείο τους και να ψάχνω τρόπο να γυρίσω σπίτι μου!!!

Να ζητήσεις αμάξι αντικατάστασης!

Μην πάρεις αντιπροσωπεία, πάρε κατευθείαν τηλ την kosmocar για την καμπάνια..

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια εχω 63000 χιλιομετρα και δεν εχω κανενα θεμα με την αντλια νερου και ουτε κανει αυτον το θορυβο που λετε το κανει μονο οταν ειναι κρυο το αμαξι και εχει πολυ χαμηλη θερμοκρασια εξω

Link to comment
Share on other sites

Που χάθηκες βρε Στρατέγκο; Και για ποια ανοχή μιλάς;;;

Έχεις βοηθήσει ΑΠΕΙΡΑ!! :-)

Καλησπέρα Κωνσταντίνε, τίποτα δεν έκανα...

Πάντως η αρχική μου ερώτηση ισχύει...

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το offtopic,

Eσεις που αλλαξατε αντλια νερου,τι ενδειξεις ειχατε?

Εγώ που την άλλαξα πήγα στο συνεργείο γιατί το αυτοκίνητο έκανε πραγματικά σαν χαλασμένο...Και μετά από το ταξίδι για να το πάω αντιπροσωπεία πραγματικά ο θόρυβος είχε γίνει ανυπόφορος,σαν κάτι να έχει "ξεχαρβαλωθεί"...

εγω παιδια εχω 63000 χιλιομετρα και δεν εχω κανενα θεμα με την αντλια νερου και ουτε κανει αυτον το θορυβο που λετε το κανει μονο οταν ειναι κρυο το αμαξι και εχει πολυ χαμηλη θερμοκρασια εξω

Φίλε Beckman ποιο θόρυβο λες? Αυτό το στιγμιαίο κροτάλισμα που κάνει στην cold start?

Edited by Kostas_Polo_1.2_Tsi
Link to comment
Share on other sites

παίδες έχει βγει τελικά καμιά ανάκληση για την καδένα όπως με το τούρμπο ή κάνουν μεμονομένες αντικαταστάσεις και πρέπει να τα σκάσουμε για να την αντικαταστήσουμε???

Link to comment
Share on other sites

παίδες έχει βγει τελικά καμιά ανάκληση για την καδένα όπως με το τούρμπο ή κάνουν μεμονομένες αντικαταστάσεις και πρέπει να τα σκάσουμε για να την αντικαταστήσουμε???

Από όσο ξέρω ανάκληση δεν υπάρχει.

Απλά υπάρχει μια οδηγία σε όποιους το κάνει να γίνεται αλλαγή με βελτιωμένη.

Οπότε πέρνα να τους το δείξεις και θα σου πουν

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω ανάκληση δεν υπάρχει.

Απλά υπάρχει μια οδηγία σε όποιους το κάνει να γίνεται αλλαγή με βελτιωμένη.

Οπότε πέρνα να τους το δείξεις και θα σου πουν

Μήπως γνωρίζεις πόσο κοστίζει αυτή η αλλαγή??ρωτάω γιατι είμαι εκτος εγγύησης....
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις πόσο κοστίζει αυτή η αλλαγή??ρωτάω γιατι είμαι εκτος εγγύησης....

Δυστυχώς δεν γνωρίζω αλλά πήγαινε και ζήτα Kulanz.

Επειδή είναι γνωστό πρόβλημα, θεωρητικά θα σου καλύψουν κάποιο από το κόστος μπορεί και όλο. (αρκεί να έκανες τα προβλεπόμενα service)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ να μεταφέρω την εμπειρία μου σε σχέση με την κροτάλισμα του κινητήρα στην εκκίνηση.

Να πω ότι ταλαιπωρήθηκα αρκετά στην Αθήνα με το συγκεκριμένο θέμα γιατί δεν παραδέχονταν στην επίσημη αντιπροσωπεία ότι έχει κάποιο πρόβλημα το αμάξι.

Το συγκεκριμένο ήχο δεν τον έκανε καθημερινά , οπότε 2 φορές που είχα πάει στο συνεργείο και δεν τον άκουσαν, απλά μου είπαν ότι δεν έχει κάτι.

Εν κατακλείδι, έφερα στο αμάξι στην Πάτρα, και το άφησα αρκετές μέρες στο συνεργείο, μέχρι που μια μέρα έκανε τον ήχο και οι μηχανικοί παραδέχθηκαν ότι θέλει αλλαγή η καδένα.( Νομίζω ότι έχει βγει και τεχνική οδηγία για το συγκεκριμένο θέμα. ). Μου άλλαξαν την καδένα εντός εγγύησης, και δυστυχώς για όσους είναι εκτός εγγύησης το κόστος σε καμία περίπτωση δεν είναι αμελητέο.

Ελπίζω να είναι οριστική αυτή η λύση, γιατί δυστυχώς έχω γνωστό μου με Scirocco TSI 160PS, ο οποίος άλλαξε καδένα, και συνεχίζει να κάνει τον ίδιο ήχο, αλλά πολύ πιο σπάνια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.