Jump to content
SAVVASGT

Σπασμένη Τουρμπίνα Με Ποιο Πρόγραμμα;;;;;

Τι Πρόγραμμα Φορούσατε Ή Φοράτε Όταν Έσπασε Η Τουρμπίνα Σας  

25 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καλά που μου το είπες... μετακινούμαι άμεσα στα ορεινά χωριά τις Κρήτης που θα έχω και backup. Έλα αν σου βαστάει :p

Υ.Γ. Το σκίσαμε το topic.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

ειδατε???

πιο παλια μας ριχναν λασπη και λεγανε για τις τουρμπινες.....

τωρα με τοσα μελη να εχουν golf 5 tsi-gt μονο 4 μελη ειχαν προβλημα με την τουρνπινα.... :suicide:

δεν ειναι ντροπη να πουν... :crazy:

εκτος αν επεσαν τα καταλληλα τηλεφωνα.... :drinks:

Link to comment
Share on other sites

ειδατε???

πιο παλια μας ριχναν λασπη και λεγανε για τις τουρμπινες.....

τωρα με τοσα μελη να εχουν golf 5 tsi-gt μονο 4 μελη ειχαν προβλημα με την τουρνπινα.... :suicide:

δεν ειναι ντροπη να πουν... :crazy:

εκτος αν επεσαν τα καταλληλα τηλεφωνα.... :drinks:

Μην το ξαναπεις αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νόμιζα ότι θα με υποστηρίξεις... άμα έχεις τέτοιους φίλους τι να τους κάνεις τους εχθρούς :laugh:

Πιπέρι στο στόμα μου! :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μου Που Ψήφισες Ότι Σου Έσπασε Μαμά Η Τουρμπίνα Για Πες Μας Και Λίγα Λόγια Για Το Αυτοκίνητό Σου Γιατί Απο Ότι Βλέπω Δεν Έχεις Ποστάρει Ξανά Απλά Μόνο Ψήφισες Ή Τέλοσπαντων Να Έχουμε Να Λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μου Που Ψήφισες Ότι Σου Έσπασε Μαμά Η Τουρμπίνα Για Πες Μας Και Λίγα Λόγια Για Το Αυτοκίνητό Σου Γιατί Απο Ότι Βλέπω Δεν Έχεις Ποστάρει Ξανά Απλά Μόνο Ψήφισες Ή Τέλοσπαντων Να Έχουμε Να Λέμε.

βρε savasgt,θα σε μαλωσω...τι σου φαινεται περιεργο??? :crazy:

εκανε εγγραφη πριν 7 μερες...

δεν εχει κανενα post, και απλα ψηφισε....ΜΑΜΑ..... 8)

τι το περιεργο βρισκεις??? :sorry:

ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΡΑΒΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.... :girl_devil:

αφου πρεπει να αποδειχθει οτι υπαρχει αστοχεια υλικου..... :thumbsup2:

αφου καποιοι εμαθαν να φτιαχνουν προγραμματα κανοντας πειραματα πανω στα αυτοκινητα.....

και οταν προσπαθεις να τους βρεις....δεν μπορεις...

και προσπαθουν να μας πουν οτι δεν φταινε αυτοι αλλα η VW....

πρεπει να πω τυπικα οτι μιλαω γενικα....

εγω εναν μονο εμπιστευομαι αλλα δεν χρειαζεται να αναφερθει εδω...αυτος που μου το "ετοιμασε" το αμαξι ξερει...οτι τον εμπιστευομαι....

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Πολύπλοκο το θεμα..Είχα golf 5 tsi με revo 100ron και εισαγωγη. Ειχα θεμα με την τουρμπινα που παρεδωσε πνευμα. Ομως. σκεφτειτε τα εξης ειναι πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο.

1) Αστοχια υλικου που οπως ειδαμε στα golf 5 ειδικα ηταν σε πολλα μερη

2) Ο καθένας παιρνει ενα προγραμμα το βαζει στο αμαξι και τελος. Δεν προσεχει καυσιμο, δεν προσεχει ζεσταμα, δεν προσεχει κρυωμα και ενα σωρο αλλα κουτα που κανει

3) Ακομα και τα μαμισια golf σπαγανε σωριδων τουρμπινα με μεσο οριο ζωης καπου στα 85.000 με 120.000 χιλιομετρα. (εμενα χαλασε στα 90.000 περιπου.

Οποτε?? Φταιει το προγραμμα?? Σιγουρα ενα προγραμμα επιβαρυνει και μειωνει την ζωη μιας τουρμπινας απο την στιγμη που ειναι ορισμενη να γυριζει με παραδειγμα 2.500 στροφες και με το προγραμμα να γυριζει πολυ παραπανω.

Συνεπως αφου στο vote με τα αυτοκινητα που εχουν προγραμμα μπορει να δει καποιος οτι το revo ειναι πρωτο αρα λογικο ειναι και να ειναι περισσοτερες σπασμενες. Αρα απο την αρχη μιλαμε για λαθος δειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύπλοκο το θεμα..Είχα golf 5 tsi με revo 100ron και εισαγωγη. Ειχα θεμα με την τουρμπινα που παρεδωσε πνευμα. Ομως. σκεφτειτε τα εξης ειναι πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο. 1) Αστοχια υλικου που οπως ειδαμε στα golf 5 ειδικα ηταν σε πολλα μερη 2) Ο καθένας παιρνει ενα προγραμμα το βαζει στο αμαξι και τελος. Δεν προσεχει καυσιμο, δεν προσεχει ζεσταμα, δεν προσεχει κρυωμα και ενα σωρο αλλα κουτα που κανει 3) Ακομα και τα μαμισια golf σπαγανε σωριδων τουρμπινα με μεσο οριο ζωης καπου στα 85.000 με 120.000 χιλιομετρα. (εμενα χαλασε στα 90.000 περιπου. Οποτε?? Φταιει το προγραμμα?? Σιγουρα ενα προγραμμα επιβαρυνει και μειωνει την ζωη μιας τουρμπινας απο την στιγμη που ειναι ορισμενη να γυριζει με παραδειγμα 2.500 στροφες και με το προγραμμα να γυριζει πολυ παραπανω. Συνεπως αφου στο vote με τα αυτοκινητα που εχουν προγραμμα μπορει να δει καποιος οτι το revo ειναι πρωτο αρα λογικο ειναι και να ειναι περισσοτερες σπασμενες. Αρα απο την αρχη μιλαμε για λαθος δειγμα.
Άντε Πάλι Με Την Αστοχία Υλικού,Αυτό Περί Αστοχίας Υλικού Ποιός Στο Είπε Φίλε Μου;Απο Την Αντιπροσωπεία;;;Ή Απο Εκεί Που Πέρασες Το Πρόγραμμα;;;;Όταν Βάζει Ο Καθένας Πρόγραμμα Πίστεψέ Με Το Προσέχει Το Αμαξάκι Του Πολύ Περισσότερο Απο Ότι Ήταν Μαμά Όπως:Ζέσταμα,Κρύωμα Και Ένα Σωρό.Περιμένω Με Αγωνία Να Μάθω Πόσα Σπάσανε Μαμά,Εσύ Αν Θες Φίλε Μου Που Σου ΕΣΠΑΣΕ Η ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΜΕ REVO Κάνε Ένα Vote.Λάθος Δείγμα;;;;Τι Εννοείς Φίλε Μου;;;;;Για Πες Μας Να Μάθουμε Και Εμείς!!!Αν Εννοείς Βάση Πωλήσεων Άστα Να Πάνε,Δε Πιστεύω Να Θες Και Αντιπροσωπευτικό Δείγμα Απο Την Κάθε Εταιρία;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Σαββα αν μια εταιρια Χ εχει πουλησει 5000 προγραμματα και αλλη μια 100 πιο ειναι ποια ειναι ποιο λογικο να εχει περισσοτερες σπασμενες??Γιατι εχω διαβασει αρκετα post στο forum και γραφανε οτι πανω κατω ολοι σε ιδιες πιεσεις δουλευουν και to setup πανω κατω τα ιδια ειναι.Εγω ενα ξερω και ας μην το παραδεχεται ανοιχτα κανεις .Ολοι μας ξερουμε οτι και να μας λενε , οταν κανουμε tuning απο pc μεχρι ελικοπτερο οτι αυξανουμε τις πιθανοτητες βλαβων και ας μην θελουμε να το παραδεχτουμε!!Τωρα σε σενα εγινε 2 φορες οκ... και σε μενα 2 φορες αλλαξα κρεμαγιερα μεχρι τα 60000 χλμ.

Υ.Γ Μην αρχισετε τις μαΜΑκιες περι ανθρωπων της revo κτλπ ....ενας βλαχος απο Αρτα ειμαι που εβαλα revo στην αντιπροσωπεια για να τραβαει στην ανηφορα!! :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη Σαββα αν μια εταιρια Χ εχει πουλησει 5000 προγραμματα και αλλη μια 100 πιο ειναι ποια ειναι ποιο λογικο να εχει περισσοτερες σπασμενες??Γιατι εχω διαβασει αρκετα post στο forum και γραφανε οτι πανω κατω ολοι σε ιδιες πιεσεις δουλευουν και to setup πανω κατω τα ιδια ειναι.Εγω ενα ξερω και ας μην το παραδεχεται ανοιχτα κανεις .Ολοι μας ξερουμε οτι και να μας λενε , οταν κανουμε tuning απο pc μεχρι ελικοπτερο οτι αυξανουμε τις πιθανοτητες βλαβων και ας μην θελουμε να το παραδεχτουμε!!Τωρα σε σενα εγινε 2 φορες οκ... και σε μενα 2 φορες αλλαξα κρεμαγιερα μεχρι τα 60000 χλμ.

Υ.Γ Μην αρχισετε τις μαΜΑκιες περι ανθρωπων της revo κτλπ ....ενας βλαχος απο Αρτα ειμαι που εβαλα revo στην αντιπροσωπεια για να τραβαει στην ανηφορα!! :crazy:

1).Όταν Θα Μου Φέρεις Τα Νούμερα Των Εταιριών Τότε Θα Μπορούμε Να Μιλήσουμε,Ότι Αφορά Το Marketing Τα Ξέρω Καλά Τα Νούμερα.

2).Δεν Νομίζω Να Είναι Το Ίδιο Που Λες Αλλιώς Όλοι Θα Βάζαμε Το Ίδιο Πρόγραμμα.

3).Επειδή Τυχαίνει Να Είμαι Τεχνικός Υπολογιστών Πίστεψέ Με Απο Tuning (Overclock) Δεν Έχω Χαλάσει Ποτέ Τίποτα,Είναι Ανάλογα Αν Παίζεις Με Την Φωτιά,Δε Νομίζω Πάντως Όλοι Μας Να Παίζουμε Με Τη Φωτιά,ΣΩΣΤΑ;;;;;;;

4).Όταν Λες (Υ.Γ Μην αρχισετε τις μαΜΑκιες περι ανθρωπων της revo κτλπ ....) ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ;;;;;Μίλησε Κανείς Για Ανθρώπους Τις Revo;;;;Δε Νομίζω Φίλε Μου,Αν Πάλι Εννοείς Τίποτα Για Μένα,Δεν Θα Ασχοληθώ Και Πολύ Με Σένα Γιατί Απλά Δεν Προλαβαίνω

5).Νομίζω Πως Δεν Θα Είσαι Ο Μόνος Βλάχος Με Revo!!!

Link to comment
Share on other sites

Σαββα εισαι και εσυ βλαχος???Γιατι ΡΕΒΟ εχεις σιγουρα.

Το θεμα ειναι μεγαλο και δυσκολο.Υπαρχουν πολλοι παντογνωστες,πολλοι προγραμματιστες που ξαφνικα σε ενα βραδυ αρχισαν να φτιαχνουν προγραμματα,πολλα παπαγαλακια τους,αρκετες εως πολλες αστοχιες σε μαμα υλικα και αλλα πολλα.

Δεν νομιζω να βρεθει ακρη ποτε.

Επισης δεν παιζουν μονο οι πιεσεις σε ενα προγραμμα αλλα πολλα ακομα.Ιδια αυτοκινητα,διαφορετικο προγραμμα,ιδια πιεση,διαφορα 4 καροτσες μεταξυ τους!!

Γνωστος προγραμματας εδω Βορειος.Του δειχνω ενα κεφαλαρι που σκαλιζα.Του λεω θελω να αλλαξω οδηγους βαλβιδων και με κοιταει σαν βοδι.Δεν ηξερε τι ηταν και μου ειπε αυτα ειναι δουλεια του ρεκτιφιε.Εγω τωρα αυτον τον ανθρωπο που δεν ξερει τι "σκατα" εχει μεσα αυτο το μεταλλικο πραμα κατω απο το καπο να τον εμπιστευτω??

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειπα για το οτι σπανε φυσικα οι τουρμπινες οι μαμα μου το ειπε μηχανικος απο μεσα καο γνωστος οχι τυχαιος!!τον ηξερα. για τα υπολοιπα που λες δεν μπαινω στην διαδικασια να απαντησω και να τσακωθω.ειπα την γνωμη μου.το αμαξι το εχω πουλησει περιμενω το corsaki μου οποτε..... :-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα τουλαχιστον εγω οτι δεν σπανε μαμα τουρμπινες.Εχει γεμισει ο τοπος απο σπασμενες τουρμπινες και σπασμενα (οχι λειωμενα) στα λουκια πιστονια.Απο μαμα μοτερ.Απλα η συζητηση ειναι πολυ μεγαλη και υπαρχουν θερμοοαιμοι υποστηρικτες απο ολα τα στρατοπεδα.Και δεν θα βγει ακρη!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειπα για το οτι σπανε φυσικα οι τουρμπινες οι μαμα μου το ειπε μηχανικος απο μεσα καο γνωστος οχι τυχαιος!!τον ηξερα. για τα υπολοιπα που λες δεν μπαινω στην διαδικασια να απαντησω και να τσακωθω.ειπα την γνωμη μου.το αμαξι το εχω πουλησει περιμενω το corsaki μου οποτε..... :-)

Φαντάζομαι Γι' Αυτό Θα Πούλησες Το Αμάξι Σου Επειδή Σου Είπε Ο Τεχνικός Ότι Σπάνε Οι Τουρμπίνες.Καλά Θα Κάνεις Και Δεν Θα Μπεις Στην Διαδικασία Να Απαντήσεις Μαζί Μου Γιατί Απο Ότι Φαίνεται Εσύ Μιλάς Με Θεωρίες Αερολογίες Ενώ Εγώ Με Επιχειρήματα Μιας Και Έχω 2 Τουρμπίνες Στην Συλλογή Μου,Έναν Καθαρισμό Βαλβίδων Κ.α. Πολλά.Όταν Θα Έχεις Ξανά VW ή Golf Έλα Να Πιούμε Καφέ Απο Κοντά Και Να Τα Πούμε.Προς Θεού Δεν Είπα Ότι Θα Τσακωθούμε Και Όλας Για Τα Αυτοκίνητα Αλλά Για Κάτι Που Δεν Έχεις Εμπειρία ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ Καλώ Θα Ήταν Να Προσέχουμε Τι Γράφουμε Γιατί Υπάρχουν Και Θα Υπάρχουν Άνθρωποι Οι Οποίοι Θα Θέλουν Να Βελτιώσουν Το Αυτοκίνητό Τους.Οπότε Άσε Να Απαντήσουν Αυτοί Που Πρέπει.Πάντως Δεκτή Η Γνώμη Σου.

Δεν ειπα τουλαχιστον εγω οτι δεν σπανε μαμα τουρμπινες.Εχει γεμισει ο τοπος απο σπασμενες τουρμπινες και σπασμενα (οχι λειωμενα) στα λουκια πιστονια.Απο μαμα μοτερ.Απλα η συζητηση ειναι πολυ μεγαλη και υπαρχουν θερμοοαιμοι υποστηρικτες απο ολα τα στρατοπεδα.Και δεν θα βγει ακρη!!

Μαμά Τουρμπίνες Γιώργο Μου Δε Σπάνε Εύκολα Και Τουλάχιστον Το Ξέρουμε Πολύ Απο Εδώ Μέσα Το Πρόβλημα Είναι Άλλο Στα Εργοστασιακά Αυτοκίνητα Όπως Αντλία Νερού Και Καθαρισμός Βαλβίδων Τουλάχιστον Στα 5άρια Και Η Νέα Μόδα Τώρα Στα 6άρια Είναι Σπασμένα Πιστόνια.

Εγώ Πιστεύω Πως Άκρη Θα Βγει Γιώργο Δε Μπορεί Συνέχεια Να Δίνουμε Χωρίς Να Παίρνουμε Κάτι Καλό,Ε Δεν Μπορώ Αλλό,Βαρέθηκα Όλους Αυτούς Που Νομίζουν Ότι Είναι Τέλειοι Και Η Ειρωνία Είναι Ότι Δεν Αναλαμβάνει Κανείς Τις Ευθύνες Του.Τι Σκατά Ρε Γαμώτο Όλοι Τους Είναι ΤΕΛΕΙΟΙ;;;;;;;

Edited by SAVVASGT
Link to comment
Share on other sites

Δεν σπάνε μαμα τουρμπίνες?ΛΑΘΟΣ

Δεν μπορεις να το ξερεις γιατι σκέψου ποσα TSI κυκλοφορουν εκει εξω απο μπαρμπες και θειους και γιαγιαδες,λες να μπουν στα φορουμ να γραψουν?Στο scirocco club στα 16.000χμ του εβγαλε τουρμπίνα ΜΑΜΑ ...

Το θεμα ειναι γιατι σπάνε ακομη και αν εισαι μαμα? και γιατι σπάνε μονο στα VW? Τόσες εταιριες εχουν τουρμπο αυτοκινητα εκει γιατι δεν σπάνε?

Νομιζω το θεμα αδικα το κουραζουμε απλα ειναι τοοοοοσα πολλα τα 1.4tsi που λογικο να βλεπουμε περισσοτερες βλάβες ...Δηλαδη στα 1.8tsi κλαι 2.0 tsi/tfsi του γκρουπ γιατι δεν σπανε(αφου ειναι σκατογκρουπ επρεπε και εκει να σπανε)

Επίσης υπάρχουν μέλη με τρελα πουσαρισμενα αυτοκινητα με μαμα τουρμπινα και δεν εχουν προβλημα,αυτοι τι να πουν?

Το 20vt αν δεν κανω λαθος δεν φοράει παρομοια τουρμπινα με τα CAVD? εκει γιατι δεν εχουμε κρουσματα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σπάνε μαμα τουρμπίνες?ΛΑΘΟΣ

Δεν μπορεις να το ξερεις γιατι σκέψου ποσα TSI κυκλοφορουν εκει εξω απο μπαρμπες και θειους και γιαγιαδες,λες να μπουν στα φορουμ να γραψουν?Στο scirocco club στα 16.000χμ του εβγαλε τουρμπίνα ΜΑΜΑ ...

Το θεμα ειναι γιατι σπάνε ακομη και αν εισαι μαμα? και γιατι σπάνε μονο στα VW? Τόσες εταιριες εχουν τουρμπο αυτοκινητα εκει γιατι δεν σπάνε?

Νομιζω το θεμα αδικα το κουραζουμε απλα ειναι τοοοοοσα πολλα τα 1.4tsi που λογικο να βλεπουμε περισσοτερες βλάβες ...Δηλαδη στα 1.8tsi κλαι 2.0 tsi/tfsi του γκρουπ γιατι δεν σπανε(αφου ειναι σκατογκρουπ επρεπε και εκει να σπανε)

Επίσης υπάρχουν μέλη με τρελα πουσαρισμενα αυτοκινητα με μαμα τουρμπινα και δεν εχουν προβλημα,αυτοι τι να πουν?

Το 20vt αν δεν κανω λαθος δεν φοράει παρομοια τουρμπινα με τα CAVD? εκει γιατι δεν εχουμε κρουσματα?

Άμα Αναφέρω Σπασμένες Τουρμπίνες Απο scirocco Με Προγράμματα Τότε Την Κάτσαμε Αλλά Δεν Θέλω Να Αναφέρω Πόσοι Είχαν Χ Πρόγραμμα Και Τώρα Έχουν Ψ Πρόγραμμα Απο Scirocco.Ρε Φίλε Δεν Είπα Ότι Δε Σπάνε Απλά Είπα Πως Δύσκολα Σπάνε Οι Τορμπίνες.Μάλλον Εσύ Κάνεις Λάθος Μην Τροποποιείται Τα Λόγια Μου.Διάβασε Λίγο Σε Παρακαλώ Πολύ Τον Τίτλο Του Τόπικ Μάλλον Δεν Το Κατάλαβες Δε Νομίζω Ο Παππούς Να Πάει Να Βάλει Πρόγραμμα Αλλά Ούτε Ο Παππούς Θα Κάθεται Να Ζεσταίνει Τον Κινητήρα Ή Να Περιμένει Για Να Κρυώσει Πρώτα Ο Κινητήρας Αλλά Παρόλα Ταύτα Εμείς Όμως Τους Ξέρουμε Τους Παππούδες Αυτούς Που Έσπασαν Οι Τουρμπίνες;;;;;;;;;Η Επαναλαμβανόμαστε;;;;;Δε Νομίζω Να Συμβαίνει Μόνο Στο vw group Πιστεύω Πως Σπάνε Και Σε Άλλες Εταιρίες.Εγω Φίλε Πιστεύω Πως Δεν Το ΚΟΥΡΑΖΟΥΜΕ Καθόλου Απλά Τώρα Το Ξεκινήσαμε.Εμένα Γιατί Με Ρωτάς Αν Σπάνε Στα 2.0 ή Όχι Δεν Είμαι Μηχανικός Ή Προγραμματιστής Αν Πάλι Είναι Το Πρόβλημα Προγράμματος Λόγω Μικρών Κυβικών Τότε Ας Το Πει Κάποιος Βελτιωτής Αυτό Το Πράγμα Για Να Μην Πετάει Ο Κόσμος Τα Ευρωπουλάκια Του.
Link to comment
Share on other sites

Αν κ συμφωνουσα με τον Σαββα στην αρχη στην πορεια μετα αλλαγοπιστησα..

Εδω καινουριο του κουτιου περνουμε κ λεμε πιο βγαζει λιγοτερα προβληματα για να το αγορασουμε... για τα "φτιαγμενα" θα κανουμε θεμα?

Δλδ Σαββα εσυ πριν βαλεις προγραμμα ησουν η παρθενα στο κρεββατι? Δν ηξερες κ εξεπλαγην οταν εσπασε?

Παμε στην "Αστοχια υλικου". Ναι υπαρχει ναι τυχαινει (οπως εμενα με τα πισω αμορτισερ π ηταν "σκασμενα" απο την 1η μερα π το πηρα)

απλα το εχουν κανει τοοοοοοοσο καραμελα πια που μας νευριαζει μονο το ακουσμα της λεξης.

Θες να μπορεις να εμπιστευτεις μια εταιρια με μεγαλα @@ κ να μην χαλαει το αμαξι σου ποτε κρυο/ζεστο/τερμα/χαλαρα/τελικες κ οτιδηποτε?

Δεν υπαρχει! Δεν μπορω να σ εγγυηθω αν θα σε δαγκωσει το σκυλι μου αν το χαιδεψεις... κ ας μην εχει δαγκωσει ποτε ανθρωπο!

Οπως εισαι εσυ αντιπαλος της ΤΑΔΕ εταιριας γτ πιστευεις οτι ευθηνεται για το σπασιμο.. υπαρχουν πιστεψε με πολλοι υπερμαχοι για τον ακριβως αντιθετο λογο.

Κ οσον αφορα κατι π ειπε ο φιλος πιο πανω.. ιδια πιεση ιδια αλογα 4 αμαξια διαφορα στην κοντρα... Βρε με παρακολουθεις? :fear::D

Link to comment
Share on other sites

1).Όταν Θα Μου Φέρεις Τα Νούμερα Των Εταιριών Τότε Θα Μπορούμε Να Μιλήσουμε,Ότι Αφορά Το Marketing Τα Ξέρω Καλά Τα Νούμερα.

2).Δεν Νομίζω Να Είναι Το Ίδιο Που Λες Αλλιώς Όλοι Θα Βάζαμε Το Ίδιο Πρόγραμμα.

3).Επειδή Τυχαίνει Να Είμαι Τεχνικός Υπολογιστών Πίστεψέ Με Απο Tuning (Overclock) Δεν Έχω Χαλάσει Ποτέ Τίποτα,Είναι Ανάλογα Αν Παίζεις Με Την Φωτιά,Δε Νομίζω Πάντως Όλοι Μας Να Παίζουμε Με Τη Φωτιά,ΣΩΣΤΑ;;;;;;;

4).Όταν Λες (Υ.Γ Μην αρχισετε τις μαΜΑκιες περι ανθρωπων της revo κτλπ ....) ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ;;;;;Μίλησε Κανείς Για Ανθρώπους Τις Revo;;;;Δε Νομίζω Φίλε Μου,Αν Πάλι Εννοείς Τίποτα Για Μένα,Δεν Θα Ασχοληθώ Και Πολύ Με Σένα Γιατί Απλά Δεν Προλαβαίνω

5).Νομίζω Πως Δεν Θα Είσαι Ο Μόνος Βλάχος Με Revo!!!

Δεν θα μπω στην λογικη να ψαξω σε πια εταρια tuning εσπασαν λιγοτερα η περισοτερα και δεν με νοιαζει κιολας..Ο λογος που εγραψα ειναι οτι παθων με αρκετες βλαβες(κρεμαγιερα,συνχρονιζε 2ας,δισκο πλατω,αντλια νερου, κτλπ) και εχοντας μπει στην διαδικασια να ψαχνω τα παντα χαλαστικα αρκετα :( Οποτε ναι δεν μου κανει αισθηση αν σπασαν 2 τουρμπινες με Χ προγραμμα.Αν δειτε τι γινετε στα forum της opel εμεις δεν εχουμε δει τιποτε!!

Οταν μιλησα για ανθρωπους της Χ εταιριας το ειπα γιατι αν καποιος εχει διαφορετικη γνωμη θεωρειτε βαλτος πολλες φορες....

Μην περιμενεις να σου πει καποιος εχεις 1400 cc και θα ΔΕΝ ΣΠΑΕΙ!! οχι δεν θα στο πει ειναι ουτοπικο να το πιστευουμε!!Εδω οσα μας λεει η ΜΑΜΑ που ειναι 100% υποτηθετε υπευθυνη και παλι................

Οποιος επισης δεν εχει γραψει οτι του εσπασε !! μην απορεις ισως εχει λερωμενη την φωλια του!!Εσυ Εισαι απο τους ατυχους.

Για τα pc που ειπες και auto tuning να τα κανεις θα τους μειωσεις στο μισο την διαρκεια ζωης.Εχω 2 νετ cafe και ξερω.Οτι και να να βαλεις απο περιφεριακα και υδροψυξη ακομη ο επεξεργαστης θα σου χαλασει νωριτερα ( απλα κανεις δεν το βλεπει γιατι δεν κραταει το ιδιο Η/Υ πανω απο 4 χρονια) γιατι δουλευει στο max!.

Υ.Γ Τα βαλαμε με τον κουμπαρο μου που εχει clio RS διλιτρο και μεχρι τα 140 πηγαιναμε μαζι μετα μου εφυγε και του εκανε τρελλη εντυπωση .Σκεφτομουν ποσο pushαρισμενο ειναι τελικα και ποια ειναι τα ορια του!!

Άμα Αναφέρω Σπασμένες Τουρμπίνες Απο scirocco Με Προγράμματα Τότε Την Κάτσαμε Αλλά Δεν Θέλω Να Αναφέρω Πόσοι Είχαν Χ Πρόγραμμα Και Τώρα Έχουν Ψ Πρόγραμμα Απο Scirocco.Ρε Φίλε Δεν Είπα Ότι Δε Σπάνε Απλά Είπα Πως Δύσκολα Σπάνε Οι Τορμπίνες.Μάλλον Εσύ Κάνεις Λάθος Μην Τροποποιείται Τα Λόγια Μου.Διάβασε Λίγο Σε Παρακαλώ Πολύ Τον Τίτλο Του Τόπικ Μάλλον Δεν Το Κατάλαβες Δε Νομίζω Ο Παππούς Να Πάει Να Βάλει Πρόγραμμα Αλλά Ούτε Ο Παππούς Θα Κάθεται Να Ζεσταίνει Τον Κινητήρα Ή Να Περιμένει Για Να Κρυώσει Πρώτα Ο Κινητήρας Αλλά Παρόλα Ταύτα Εμείς Όμως Τους Ξέρουμε Τους Παππούδες Αυτούς Που Έσπασαν Οι Τουρμπίνες;;;;;;;;;Η Επαναλαμβανόμαστε;;;;;Δε Νομίζω Να Συμβαίνει Μόνο Στο vw group Πιστεύω Πως Σπάνε Και Σε Άλλες Εταιρίες.Εγω Φίλε Πιστεύω Πως Δεν Το ΚΟΥΡΑΖΟΥΜΕ Καθόλου Απλά Τώρα Το Ξεκινήσαμε.Εμένα Γιατί Με Ρωτάς Αν Σπάνε Στα 2.0 ή Όχι Δεν Είμαι Μηχανικός Ή Προγραμματιστής Αν Πάλι Είναι Το Πρόβλημα Προγράμματος Λόγω Μικρών Κυβικών Τότε Ας Το Πει Κάποιος Βελτιωτής Αυτό Το Πράγμα Για Να Μην Πετάει Ο Κόσμος Τα Ευρωπουλάκια Του.

Οταν ανεβω θεσσαλονικη Σαββα θα κερασεις cafe και να κουβεντασουμε για τα καρα μας!!:)

Link to comment
Share on other sites

Αν κ συμφωνουσα με τον Σαββα στην αρχη στην πορεια μετα αλλαγοπιστησα..

Εδω καινουριο του κουτιου περνουμε κ λεμε πιο βγαζει λιγοτερα προβληματα για να το αγορασουμε... για τα "φτιαγμενα" θα κανουμε θεμα?

Δλδ Σαββα εσυ πριν βαλεις προγραμμα ησουν η παρθενα στο κρεββατι? Δν ηξερες κ εξεπλαγην οταν εσπασε?

Παμε στην "Αστοχια υλικου". Ναι υπαρχει ναι τυχαινει (οπως εμενα με τα πισω αμορτισερ π ηταν "σκασμενα" απο την 1η μερα π το πηρα)

απλα το εχουν κανει τοοοοοοοσο καραμελα πια που μας νευριαζει μονο το ακουσμα της λεξης.

Θες να μπορεις να εμπιστευτεις μια εταιρια με μεγαλα @@ κ να μην χαλαει το αμαξι σου ποτε κρυο/ζεστο/τερμα/χαλαρα/τελικες κ οτιδηποτε?

Δεν υπαρχει! Δεν μπορω να σ εγγυηθω αν θα σε δαγκωσει το σκυλι μου αν το χαιδεψεις... κ ας μην εχει δαγκωσει ποτε ανθρωπο!

Οπως εισαι εσυ αντιπαλος της ΤΑΔΕ εταιριας γτ πιστευεις οτι ευθηνεται για το σπασιμο.. υπαρχουν πιστεψε με πολλοι υπερμαχοι για τον ακριβως αντιθετο λογο.

Κ οσον αφορα κατι π ειπε ο φιλος πιο πανω.. ιδια πιεση ιδια αλογα 4 αμαξια διαφορα στην κοντρα... Βρε με παρακολουθεις? :fear::D

Πέστα χρυσοστομε!

Μετά από δεκάδες χρόνια διαφήμισης, έχει περάσει στο μυαλό του καταναλωτή ότι το αυτοκίνητο που αγοράζει θα είναι τέλειο.

Αυτό απέχει πολύ από την πραγματικότητα γιατί ο κατασκευαστής κάνει μόνο δειγματοληπτικούς ελέγχους, δεν ελέγχει τα πάντα

σε κάθε αυτοκίνητο. Γιατί τότε θα κόστιζε το τριπλάσιο!

Από την εποχή του Henry Ford έχει σταματήσει ο κάθετος έλεγχος στην παραγωγή παιδιά. Ξυπνήστε!

Για αυτό οι κατασκευαστές δίνουν εγγύηση. Επειδή αν κάτι χαλάσει θα το αλλάξουν/επισκευάσουν.

Προφανώς δεν δίνουν εγγύηση ότι όλα θα είναι καλά για 2 χρόνια ή 100.000χλμ. Αν καταλάβατε αυτό, τότε

έχετε πέσει θύματα διαφημιστικής προπαγάνδας και ό,τι και να γραφτει για τα προγράμματα πάλι το ίδιο

αποτέλεσμα θα έχει.

Ετσι όπως το βλέπω από την πλευρά μου, έχοντας υπάρξει πολλά χρόνια ένθερμος υποστηρικτής κάθε

μορφής βελτίωσης/τροποποίησης στο αυτοκίνητο, ποολύ πριν ασχοληθώ με το να φτιάχνω προγράμματα,

υπερασπιζόμουν την εξής απλή αρχή:

Αν αξίζει τον κόπο να κάνεις μια τροποποίηση στο αυτοκίνητό σου

που θα σου δώσει χαρά και ευχαρίστηση με χαμηλό κόστος, τότε την κάνεις.

Ούτως ή άλλως είναι σχεδιασμένο για να αντέξει 5 χρόνια ή 100.000χλμ - ούτε στιγμή περισσότερο.

Γιατί έτσι το αποφάσισαν οι κατασκευαστές (κοιτάξτε πόσο συχνά αλλάζουν μοντέλα)!

Έχοντας κάνει τις τροποποιήσεις που θελω στο ενδιάμεσο, χαίρομαι το αυτοκίνητό μου ακόμη

περισσότερο και κερδίζω τα χρήματά μου σε απόλαυση.

Στο τέλος της 5ετίας ξέρω σίγουρα εκ των προτέρων ότι θα έχω χάσει το μισό της αξίας αγοράς.

Ίσως ακόμη περισσότερο, έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα.

Είναι τόσο μεγάλο το έξοδο λόγω απαξίωσης στο αυτοκίνητο λόγω της έλευσης του χρόνου,

που θα μπορούσα να αγοράσω ακόμα δυο-τρία ολοκαίνουργια μοτέρ και να μη φτάσω τα χρήματα που χάνω.

Επομένως, γιατί να μην το χαρώ;

Χίλιες φορές καλύτερα να έχω ένα αυτοκίνητο με 200 ίππους για όσο καιρό μπορώ, παρά μια μπουρούχα που ζυγίζει 1400κιλά με 140 ίππους

επειδή φοβάμαι μη τυχόν και πάθει τίποτα. Αυτό που φοβάστε το αυτοκίνητο το παθαίνει ούτως ή άλλως: ΑΠΑΞΙΩΝΕΤΑΙ!

Η μοναδική αξία που έχει είναι η αξία στην καρδιά μας και η χαρά του να το οδηγούμε. Όλα τα υπόλοιπα γίνονται

για να πουλάνε οι κατασκευαστές νέα αυτοκίνητα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο post γράφουμε για οτιδήποτε άλλο εκτός από σπάσμένενες τουρμπίνες και από πιο πρόγραμμα !!!

Δεν πηράζει, κουβέντα να γίνεται !!!

:db:

Link to comment
Share on other sites

Ο Ταδε1 εσπασε Ενα αμαξι και ο Ταδε2 Εσπασε 10 αμαξια.

Ο Ταδε1 προγραμματισε 1 αμαξι σε ολη του την καριερα.

Ο Ταδε2 προγραμματισε 10.000 αμαξια σε ολη του την καριερα.

Λοιπον τωρα.. οσο βγαινει Ν.Δ πρωτο κομμα κ οσο συνεχιζεται να πιστευεται οτι αυτο το πολλ εχει βασεις μου ανεβαζεται το ηθικο να ζησω στο φεγγαρι!

Κ μην πει κανας τσουτσεκις οτι ειμαι με την ταδε εταιρια γτ θα βαλω τα κλαματα κ ειμαι ασχημος οταν κλαιω.

Edited by diMake
Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως είναι σχεδιασμένο για να αντέξει 5 χρόνια ή 100.000χλμ - ούτε στιγμή περισσότερο.

Γιατί έτσι το αποφάσισαν οι κατασκευαστές (κοιτάξτε πόσο συχνά αλλάζουν μοντέλα)!

μου φαίνεται ότι τα ισοπεδώνουμε όλα δηλαδή το πόλο που έχω 12 χρόνια και 200.000 χιλιόμετρα χωρίς προβλήματα

1ον. να το πετάξω?

2ον να κάνω πάρτυ γιατί κράτησε τόσο πολύ?

ή

3ον να παραπονεθώ στην vw γιατί βγηκε καλό?

ότι να ναι λέμε εδώ

είναι πολύ απλό ένα ς προγραμματιστής να παραδεχτεί ότι ανεβάζοντας την ιπποδύναμη μειώνεται η ζωή του αυτοκινήτου.

φυσικά και χαλάνε και σπάνε και όταν είναι μαμά αλλά ήμαρτον μην τα ισοπεδώνουμε όλα, άκου ότι φτιάχνονται μόνο για 100.000χιλ. πλέον τα αυτοκίνητα.

το παλικάρι ξεκίνησε το τοπικ για να δούμε στατιστικά πόσα έχουν σπάσει δεν κατηγόρησε κάποιον .

όλοι λένε οτι τα μαμά σπάνε αλλά κανείς δεν λέει ότι του έσπασε.

σε αυτό το φόρουμ έχουμε διαβάσει για τουρμπίνες σπασμένες από όλους σχεδόν τους βελτιωτές αλλά κανείς σε αυτό τοπικ δεν λέει ότι του έσπασε

το δικό μου είναι μαμά με 63.000km εάν είχα την οικονομική άνεση θα το βελτίωνα αλλά με αυτά που διαβάζω πρέπει να αρχίζω να μαζευω λεφτα γιατι σε 30.000km θα πρέπει να το πετάξω

Link to comment
Share on other sites

αμα σπασουν 100 τουρμινες ,σιγουρα καποιες θα ειναι μαμα....αλλα μιλαμε για ελαχιστο ποσοστο εναντι των "πειραγμενων"...

προφυλακτικο παιρνεις και πας να το φορεσεις και σπαει......τι θα πουμε τοτε ?οτι τα ταδε προφυλακτικα εχουν αστοχια υλικου επειδη ετυχε 1 στα τοσα???

εάν είχα την οικονομική άνεση θα το βελτίωνα αλλά με αυτά που διαβάζω πρέπει να αρχίζω να μαζευω λεφτα γιατι σε 30.000km θα πρέπει να το πετάξω

τιποτα τυχαιο...ολα χαλανε στα 100.000...οπως στα smart η τουρμινα ειναι για 60.000 χλμ....

οποτε πετα το παλιο...παρε καινουργιο πριν χαλασει(για να γλυτωσεις τις ζημιες) και πας να σου βαλουν προγραμμα...οχι δωρεαν βεβαια....ΕΛΕΟΣ.(λογικα καταλαβες...)

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.