Jump to content
GazofGT

Ψεκασμος Ιντερκουλερ

Recommended Posts

μιας και ερχοται καλοκαιρι και η θερμοκρασιες θα χτυπησουν κοκκινο σκεφτηκα κανενα τροπο να δροσιζω λιγο το μαμα ιντερκουλερ του tsi,ψαχνωντας λιγο στο ιντερνετ βρηκα αυτο http://www.golfmkv.c...ead.php?t=79177 Ο τυπος εχει καταργησει το σωληνακι που δινει νερο στον πισω υαλοκαθαριστηρα και στελνει το νερο με ενα μπεκακι μπροστα.

Ξερω θα πειτε εκει που το στελνει ειναι το ψυγειο αλλα σιγουρα κατι θα κανει και στο ιντερκουλερ που ειναι πισω!!Το κοστος ειναι μηδαμινο να γινει καθως δεν χρειαζεται αλλο παγουρι,μοτερακι κτλπ.

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

είναι καλη πατεντα και κανει δουλεια , την ειχα κάνει σε punto gt αλλά το intercooler δεν το είχε πίσω από το ψυγείο, επειδη αδιάζει γρήγορα το νερο έιναι για ένα πάτημα μόνο

έτσι εγκυκλοπεδικά με ιδιο τρόπο ψεψαζε η lancia delta integralle από εκει το ειχα δει και το έκανα ήταν και ένασ από του λόγους που σάρωνε στο wrc

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

σκουρια?

Nομιζω ειναι ανοξειδωτο το ψυγειο και το ic,δεν θα ψεκαζω και συνεχεια. Για καμμια δυσκολη μερα του καλοκαιριου δεν κανει κακο καλο θα κανει!!

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

στο αυτοκινητο υπαρχει ενα μονο μοτερακι που στελνει νερο στους εμπρος καθαρηστηρες και στον πισω ή μηπως πισω εχει δικο του ξεχωριστο?γιατι αυτη την εντυπωση εχω εγω διοτι εχω βγαλει εντελως τον πισω καθαρηστηρα με ολο τον μηχανισμο και απ οτι βλεπω πρεπει να εχει αλλο μοτερακι πισω...ας απαντηση καποιος που ξερει γιατι οντως ειναι μια πολυ καλη πατεντα και δε στοιχιζει σχεδον τπτ παρα μονο το μπεκακι κ λιγο σωλινακι για το νερο που θα χρειαστουμε για να το κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

βαλε ψυγειο λαδιου...

υπάρχει για 1.4 tsi ψυγείο λαδιου? Αν ναι θα ηθελα να μου στειλεις ενα Link ...

Για το intercooler υπάρχει η λύση του S3 ουτε νερα ουτε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

στο αυτοκινητο υπαρχει ενα μονο μοτερακι που στελνει νερο στους εμπρος καθαρηστηρες και στον πισω ή μηπως πισω εχει δικο του ξεχωριστο?γιατι αυτη την εντυπωση εχω εγω διοτι εχω βγαλει εντελως τον πισω καθαρηστηρα με ολο τον μηχανισμο και απ οτι βλεπω πρεπει να εχει αλλο μοτερακι πισω...ας απαντηση καποιος που ξερει γιατι οντως ειναι μια πολυ καλη πατεντα και δε στοιχιζει σχεδον τπτ παρα μονο το μπεκακι κ λιγο σωλινακι για το νερο που θα χρειαστουμε για να το κανουμε...

μπορει να εχει και πισω μοτερακι λογω οτι υπαρχει μια αποσταση μεχρι να φτασει στον πισω υαλοκαθαριστηρα.Αλλα ο τυπος γραφει οτι επειδη ειναι μικρη η αποσταση ψεκαζει αμεσως,χτες το εβγαλα το δεξι σωληνακι και πατησα τον υαλοκαθαρηστηρα και εβγαλε νερο με πιεση,το ζητημα ειναι ποσα μπεκακια και που θα τα βαλω και τι μπεκακια?θελει κατι με καλη διασπορα π.χ σαν τα μαμα πιστιλιστηρια του GOLF.Επισης οκ ειπαμε θελουμε κατι οικονομικο σχεδον τζαμπα αμα ειναι να βαλω ic S3 και ψυγειο λαδιου τα ξερω και εγω αυτα χρηματα δεν υπαρχουν!!!!

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχει και πισω μοτερακι λογω οτι υπαρχει μια αποσταση μεχρι να φτασει στον πισω υαλοκαθαριστηρα.Αλλα ο τυπος γραφει οτι επειδη ειναι μικρη η αποσταση ψεκαζει αμεσως,χτες το εβγαλα το δεξι σωληνακι και πατησα τον υαλοκαθαρηστηρα και εβγαλε νερο με πιεση,το ζητημα ειναι ποσα μπεκακια και που θα τα βαλω και τι μπεκακια?θελει κατι με καλη διασπορα π.χ σαν τα μαμα πιστιλιστηρια του GOLF.Επισης οκ ειπαμε θελουμε κατι οικονομικο σχεδον τζαμπα αμα ειναι να βαλω ic S3 και ψυγειο λαδιου τα ξερω και εγω αυτα χρηματα δεν υπαρχουν!!!!

Σωστος.Ουτος η αλλως κ ic s3 να βαλεις και ψυγειο λαδιου,παλι ριχνεις κατα πολυ τη θερμοκρασια εισαγωσης οταν ψεκασεις με νερο ανεξαρτητος πιο κουλερ εχεις οπωτε ειναι η καλυτερη value for money πατεντα! τα μπεκακια απο που τα περνουμε?πιστευω πως 2 ειναι αρκετα...ενα πολυ καλο και Ελληνικο DIY εχει το seatclub ΕΔΩ===>http://seatclub.gr/forum/index.php/topic,19286.0.html

Απ οτι ομως διαβασα σε πολλα ξερα φορουμς δε ψεκαζουν νερο αλλα μεσα στο ξεχωριστο παγουρι που εχουν γιαυτη τη δουλεια βαζουν αλλα υγρα που εξατμηζονται πολυ πιο γρηγορα απ το νερο με αποτελεσμα τη πολυ καλυτερη και αμεσοτερη ψυξη του ιντερκουλερ αρα και του αερα που περναει μεσα του...

Link to comment
Share on other sites

Σωστος.Ουτος η αλλως κ ic s3 να βαλεις και ψυγειο λαδιου,παλι ριχνεις κατα πολυ τη θερμοκρασια εισαγωσης οταν ψεκασεις με νερο ανεξαρτητος πιο κουλερ εχεις οπωτε ειναι η καλυτερη value for money πατεντα! τα μπεκακια απο που τα περνουμε?πιστευω πως 2 ειναι αρκετα...ενα πολυ καλο και Ελληνικο DIY εχει το seatclub ΕΔΩ===>http://seatclub.gr/f...ic,19286.0.html

Απ οτι ομως διαβασα σε πολλα ξερα φορουμς δε ψεκαζουν νερο αλλα μεσα στο ξεχωριστο παγουρι που εχουν γιαυτη τη δουλεια βαζουν αλλα υγρα που εξατμηζονται πολυ πιο γρηγορα απ το νερο με αποτελεσμα τη πολυ καλυτερη και αμεσοτερη ψυξη του ιντερκουλερ αρα και του αερα που περναει μεσα του...

http://www.aemelectronics.com/water-methanol-injection-kits-23/water-methanol-systems-for-gasoline-engines-51/

http://www.powermag.gr/articleDetails.php?id=306

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα βρω δυο πιτσιλιστηρια απο Golf δηλ. τα μαμα ή κατι παρομοιο με καλη διασπορα!!ωραιο να το κανεις με ξεχςριστο παγουρι κτλπ αλλα καταρχην δεν πιανουν τοσο τα χερια μου και δεν θελω να μπω σε διαδικασιες με πολλες πατεντες.Ειπαμε να το κανουμε οσο πιο απλο γινεται μιας και γινεται ευκολα βγαζοντας το καπακι απο το προβολακι και το δεξι σωληνακι..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.