Jump to content
alekos-tsi

Golf 5/6 - Led Canbus Πινακιδας - Εσωτερικού Χώρου--> Προβλημα(?)

Recommended Posts

καλησπερα παιδια,τα φωτα σας σε ενα προβληματακι που εχω...

παραγγειλα απο εξωτερικο 2 ζευγαρια w5w led canbus λαμπες για να βαλω στα φωτα της πινακιδας.

βαζω το ενα λαμπακι στην αριστερη θεση τησ πινακιδας,αναβω διακοπτη,ολα κομπλε...

βαζω και το αλλο στην δεξια πλευρα,αναβω διακοπτη,ενδειξη καμμενης λαμπας :crazy:

βαζω αλλο λαμπακι για δοκιμη,παλι τα ιδια...

βαζω λεντ αριστερα,πυρακτωσεως δεξια ολα καλα...

βαζω πυρακτωσεως αριστερα,λεντ δεξια παλι ενδειξη καμμενης λαμπας.

κατι γινεται με την δεξια πλευρα αλλα δεν καταλαβαινω τι...

τι γινεται βρε παιδια...δεν κανω κατι καλα...???

επισης να πω οτι μετρησα και βρηκα την σωστη πολικοτητα για να μην καει κανα λεντ...αλλα και με αντιθετη πολικοτητα παλι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

η δεξια μερια ειναι που περνει εντολη για το λαμπακι στο ταμπλο.........αρα η λαμπες σου δεν κανουν μολις την βαλεις την βλεπει καμενη.αλλα αστες μηπως στρωσουν γιατι κανονικα επρεπε να σου αναβει οταν βαζεις και απο αριστερα λαμπα γιατι το ρευμα κανει κυκλο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δοκιμάσει διάφορες λάμπες στας πινακίδας, η κατάληξη είναι οτι δεν παίζει να υπάρχει led που να μην βγάζει σφάλμα στο καντράνι. Συμβιβάσου μαν

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δοκιμάσει διάφορες λάμπες στας πινακίδας, η κατάληξη είναι οτι δεν παίζει να υπάρχει led που να μην βγάζει σφάλμα στο καντράνι. Συμβιβάσου μαν

μαλλον δεν εχεις ψαξει καλα. δοκιμασμενες εδω και 3 χρονια,και εχω αγορασει τουλαχιστον 4 ζευγαρια κ για φιλους με golf http://www.ebay.co.uk/itm/130475615026?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν εχεις ψαξει καλα. δοκιμασμενες εδω και 3 χρονια,και εχω αγορασει τουλαχιστον 4 ζευγαρια κ για φιλους με golf http://www.ebay.co.u...984.m1423.l2649

σωστος τις φοραω πανω εδω και ενα χρονο χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εμ εδώ σε θέλω, εσύ μαν έχεις Golf5 με διαφορετικό εγκέφαλο απο εμένα. 1ον αυτό και 2ον εμείς τα 6άρια δεν έχουμε σωληνοτό τύπο αλλά ψείρες.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα τωρα ειδα τo λινκ...τα 6 αρια δεν φορανε festoon λαμπες αλλα W5w...

Sent from my XT910 using Tapatalk 2

Εσυ mist φορας καποιες λαμπες λεντ?

Sent from my XT910

Link to comment
Share on other sites

Ναι εδώ και χρόνια, με ένδειξη καμένης λυχνίας όμως.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μιας και εγώ πολύ πρόσφατα (προχθές) είπα να βάλω led στην πινακίδα, απογοητεύτηκα όταν είδα την ένδειξη καμμένης λάμπας. Απ'ότι μου είπε μέλος του club άριστος γνώστης στο θέμα της εμφάνισης, εμείς με τα 6άρια πρέπει να βάλουμε και αντιστάσεις για να μην βγάζει σφάλμα.

Το οπτικό αποτέλεσμα, ΥΠΕΡΟΧΟ...

Και τώρα ερώτηση που μπορούν να μας απαντήσουν γνώστες του VagCom:

Γίνεται να απενεργοποιήσουμε από τον εγκέφαλο γενικά τον έλεγχο για τις λάμπες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βάλει πίσω led festoon και μάλλον λόγω υγρασίας βροχών κλπ... τα βρήκα με την μισή πλακέτα καφέ και να μυρίζουν άσχημα... Άναβαν παρόλα αυτά απλά φίλοι που πηγαίναμε μαζί μου είπαν ότι στο δρόμο τρεμόπαιζαν εκνευριστικά πολύ... Προς το παρόν δεν έχω ξαναπάρει γιατι δεν ξέρω για την ποιότητα. Αυτά που είχα ήταν απο Κίνα

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν και αντιστοιχες w5w της festoon,για ψαξε μην βρεις τπτ!

παίδες να τα ξεχωρίσουμε λιγάκι:

τα festoon είναι τύπος λάμπας. αλλιώς λέγεται "βαρελάκι" ή C5W και είναι αυτού του τύπου http://www.lightingever.com/led-car-lights-2/39mm-led-festoon-bulbs.html (δεν κάνω καμιά διαφήμιση στο συγκεκριμένο site). Τέτοιες λάμπες φοράει το 5άρι στην πινακίδα.

Το 6άρι στην πινακίδα φοράει W5W (όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω) ή αλλιώς στο εμπόριο θα τις βρείτε με τον τύπο Τ10 (και μπορεί να τις ακούσετε και σαν "καρφί"). Ο τύπος τους είναι αυτός http://www.crazyleds.co.uk/2-x-White-Canbus-safe-501-W5W-wedge-base-4-LED..html (δεν κάνω καμιά διαφήμιση στο συγκεκριμένο site)

Link to comment
Share on other sites

Σωστοςςςςςς!!!! Ετσι ακριβως ειναι...

Θα ψαχτω και με αντισταση και βλεπουμε...

Sent from my XT910

Υπάρχουν και oem.Ότι πληρώνεις παίρνεις......

http://shop.ahw-shop.de/vw-golf-6-5k/beleuchtung-und-lichtanlage/blinker-und-kennzeichenleuchten/anschluss-adapter-led-kennzeichenleuchte-golf-6-passat-polo

http://shop.ahw-shop.de/vw-golf-6-5k/beleuchtung-und-lichtanlage/blinker-und-kennzeichenleuchten/led-kennzeichenleuchte-golf-6-passat-polo..

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και oem.Ότι πληρώνεις παίρνεις......

http://shop.ahw-shop...f-6-passat-polo

http://shop.ahw-shop...6-passat-polo..

πανακριβα ρε γμτ...

θα δω τι θα κανω...αλλιως θα κατσω με ενδειξη καμμενης λαμπας...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, σημερα τοποθετησα λαμπες led στην πινακιδα του Golf 5 και παρατηρησα τα εξης κουφα. στον μαστορα που πηγα τις τοποθετησα μονος μονος του εδωσα 20 ευρω και εφυγα γυρισα σπιτι και δεν αναβανε, τισ βγαζω τις ξαναβαζω τιποτα, βαζω τις παλιες λαμπες πιρακτωσεος τιποτα παλι δεν αναβανε, αντε λεω εκαψε
ασφαλεια κλεινω μια τον διακοπτη την μιζα δηλαδη την ξαναανειγω αναψανε οι παλιες λάμπες βάζω παλι μια led αναψε, παω να την σφυξω δεν αναβανε παλι και σφιριζε αμα ειχες κοντα το αυτι σου, καταλαβαίνω πως κατι βραχυκυκλωνει οποτε βλεπω στον πατο τις πλαφονιερας προεξεχουνε 2 μεταλλικα αυτακια αρα λογικα εκει θα ακουμπουσε η ψυχτρα της λάμπας led και έκανε την δουλεια. Εβαλα λιγο χαρτι λαδοκολα που αντέχει στην θερμοκρασια και μετα αναψανε κανονικά. Αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι οτι το συστημα can μολης διαπιστωσει βραχυκυκλωμα κοβει το ρευμα? και δεν καιει ασφαλεια? επιπλεον αυτες οι λαμπες led ειναι ασφαλεις η θα εχουμε τιποτα τραγουδια με τον εγεφαλο φωτισμου του Golf? μετα εκανα και μια διαγνωση με το vag-com μου εδωσε σφαλμα με κωδικο 01504 για λμπεσ κλασικα, μιας και ειχε αναψει και η σχετικη ενδειξη στο κατραν για καμενη λαμπα. ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα ελεγα να βαλεις συην πινακιδα λαμπες πυρακτωσεως philips blue vision για να ξεχασεις το canbus και ολα τα σχετικα...υπαρχουν και led που ειναι με canbus αλλα μερικοι κινεζοι πουλανε led δηθεν canbus που τελικα δεν ειναι...επισης μπορεις να κανεις και πατεντα με αντιστασουλα στις λαμπες που εχεις για να μην εχεις error......

Παντως για να μην μπλεκεις σου ξαναλεω...βαλε τις bluevision που βγαζουν κατασπρο φως και εισαι αρχοντας.

Προσοχη οχι τις white vision (αυτες κιτρινιζουν λιγο)...τις blue βαλε.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντήσεις σασ που μπορω να βρω Philips Blue vision? και τη τυπος λαμπας ειναι? οι μακροστενες της πινακιδας

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, σημερα τοποθετησα λαμπες led στην πινακιδα του Golf 5 και παρατηρησα τα εξης κουφα. στον μαστορα που πηγα τις τοποθετησα μονος μονος του εδωσα 20 ευρω και εφυγα γυρισα σπιτι και δεν αναβανε, τισ βγαζω τις ξαναβαζω τιποτα, βαζω τις παλιες λαμπες πιρακτωσεος τιποτα παλι δεν αναβανε, αντε λεω εκαψε

ασφαλεια κλεινω μια τον διακοπτη την μιζα δηλαδη την ξαναανειγω αναψανε οι παλιες λάμπες βάζω παλι μια led αναψε, παω να την σφυξω δεν αναβανε παλι και σφιριζε αμα ειχες κοντα το αυτι σου, καταλαβαίνω πως κατι βραχυκυκλωνει οποτε βλεπω στον πατο τις πλαφονιερας προεξεχουνε 2 μεταλλικα αυτακια αρα λογικα εκει θα ακουμπουσε η ψυχτρα της λάμπας led και έκανε την δουλεια. Εβαλα λιγο χαρτι λαδοκολα που αντέχει στην θερμοκρασια και μετα αναψανε κανονικά. Αυτο που θελω να ρωτήσω ειναι οτι το συστημα can μολης διαπιστωσει βραχυκυκλωμα κοβει το ρευμα? και δεν καιει ασφαλεια? επιπλεον αυτες οι λαμπες led ειναι ασφαλεις η θα εχουμε τιποτα τραγουδια με τον εγεφαλο φωτισμου του Golf? μετα εκανα και μια διαγνωση με το vag-com μου εδωσε σφαλμα με κωδικο 01504 για λμπεσ κλασικα, μιας και ειχε αναψει και η σχετικη ενδειξη στο κατραν για καμενη λαμπα. ευχαριστω

 

Υπάρχουν ήδη πολλές απαντήσεις και αναφορές σ' αυτό που ψάχνεις .

Link to comment
Share on other sites

Πηρα 2 led για τις πινακιδες και οποτε θελουν αναβουν, οποτε θελουν σβηνουν. Αν βαλω μια κανονικη λαμπα και ενα led ψιλοδουλευει. Τι παιζει;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.