Jump to content
alexandros29

Θορυβος

Recommended Posts

Λοιπον στο πισω μερος και αριστερα απο οτι μου εχει πει το συνεγειο ακουκεται ενα θορυβος οταν περναω λακουβες εγκαρσια σε ασφαλτο δεν το κανει το σηκωσαμε και δεν βρηκανε τιποτα αμορτισερ πλαστικα και οτι αλλο εχει .Προσπαθησα να το εντοπισω μονος μου και καταλαβα οταν ανοιγω πορτ μπαγκαζ δεν ακουγεται!Ξανασφιξαμε την κλειδαρια πισω παλι ακουγεται!Σιγουρα ειναι απο το πορτ μπαγκαζ ακουγεται θορυβος μεταλλικος και οχι πλαστικο μπορει καποιος να βοηθησει;

Το αυτοκινητο ειναι golf gt 1.4 170hp

Edited by alexandros29
Link to comment
Share on other sites

την ρεζερβα την έχεις τσεκαρει αν είναι σφιγμενη καλα ; καθως και όλα υπολοιπα (γρυλλος,κατσαβιδι κλπ) αν είναι στην θεση τους;

είναι κάτι απλο και φανταζομαι θα το έχει ελένξει απλά το αναφέρω

Link to comment
Share on other sites

τσακωσε τον αξονα του υαλοκαθαριστηρα και κουνατο εαν κουνιεται λασκαρανε η βιδες του μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τιποτα απ'ολα αυτα που ειπατε εννοιειται πως αδειασα την ρεζερβα τα παντα.Επαναλαμβανω δεν ακουγεται οταν εχω ανοικτο το πορτ μπακαζ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

δοκίμασε να βγάλεις την εταζέρα πιθανόν να ακούγεται από τα 2 πλαστικά μπαλάκια στο τέλος του κορδονιού.

Όταν έχεις κατεβασμένο το πορτ παγκαζ λειτουργούν σαν εκκρεμές με συνέπεια να κοπανάν και να ακούγεται θόρυβος ενώ όταν είναι ανοιχτό, τεντώνεται το σχοινί και δεν κοπανάν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω αδειασει τα παντα πισω εχω βγαλει και την εταζερα ακομα και την ρεζερβα ..δοκιμασα εστριωα αριστερα δεξια τις μπουκαλες που λες και ο θορυβος μειωθηκε αισθητα αλλα οχι 100%.Το καλο ειναι ετιασαμε το προβλημα αλλα τι αλλο να κανω με τις μπουκαλες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω αδειασει τα παντα πισω εχω βγαλει και την εταζερα ακομα και την ρεζερβα ..δοκιμασα εστριωα αριστερα δεξια τις μπουκαλες που λες και ο θορυβος μειωθηκε αισθητα αλλα οχι 100%.Το καλο ειναι ετιασαμε το προβλημα αλλα τι αλλο να κανω με τις μπουκαλες?

Υπάρχει ένα post που έχει και videaki για το πως βγαίνουν, πρέπει να είναι στην ¨εξωτερική εμφάνιση¨ . Είναι για να ανοίγει η πίσω πόρτα με το ξεκλείδωμα και δείχνει πως βγαίνουν.

Βγάζοντας τες ίσως δεις που χτυπάνε, αν τελικά είναι από εκεί ο θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εστριψα κουνησα τα σιδερα που εφαρμοζουν τις μπουκαλες στην αριστερη σαν να εχει λασκαρει λιγο αλλα δεν νομιζω να μπαινει ολος αυτος ο θορυβος μεσα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν ειναι τίποτα απλός μεγάλωσε λίγω τα πίσο λαστιχένια στόπερ που υπάρχουνε αριστερά και δεξια τησ πόρτασ τουσ πορτμπαγαζ. ενα torx Τ15 τα ξεσφύγης λίγο τα ραβας προς τα έξω τα σφύγκης και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις τα 2 σαν ελαστικα που οταν κλεινεις κουμπωνει ετσι;Φαινεται οτι ακουμπανε στο οταν κλεινει η πορτα γιατι εχει σημαδι το ειδα και αυτο αλλα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ μια χαζομάρα που μου ήρθε στο κεφάλι; Μήπως είναι οι περσίδες των αεραγωγών που συνήθως έχουν τα αυτοκίνητα πίσω από τον οπίσθιο προφυλακτήρα;

Επίσης μεταλλικό θόρυβο παράγουν και τα κλιπσ στα οποία μπαίνει το κορδόνι της εταζέρας και που είναι τοποθετημένα στο πλαίσιο της 5ης πόρτας. Συνήθως είναι από σκληρό πλαστικό που έχει μισό χιλιοστό κενο με τη λαμαρίνα και με τα κουνήματα μπορεί να σε τρλάνει. Το είχα και στο Octavia μου και στο Fabia μου. Το Roomster ακόμη δεν το κάνει. Για να το λύσω δεν έκανα τίποτα άλλο από το να πάρω λίγη κλωστή και να τη τυλίξω μια δυο φορές στο κενό μέσα. Μετά τέλος το μεταλικό τρίξιμο.

Λέω τώρα κι αν είναι να με φτύσετε, παρακαλώ να μην φάτε κεφτέδες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το βρηκα!!Βεβαια τους κατατοπισα εγω και απο τις συμβουλες σας ηταν ο μηχανισμος του πορτ μπαγκαζ οι μπουκαλες τις ξεβιδωσε εβαλε ζιλοτειπ τις ψιλοστραβωσε πολυ λιγο για να μην εχει προβλημα το πορτ μπαγκαζ και ολα οκ!Τσαμπα 50 ευρω στους μπιλιαδορους!Τωρα μου εμεινε το αλλο προβλημα που θετω στο θεμα με το φυσημα στις χαμηλς στροφεςς

Link to comment
Share on other sites

Ξερει ποσο κανει ο μηχανισμος μπουκαλες για πορτ μπαγκαζ?αν και το στραβωσα λιγο ελαχιστα ακουγεται τι αλλο να κανω ρε παιδια τωρα που το βρηκα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εντοπισα τον θορυβο είναι τα υδραυλικά πίσω του πορτ μάγκας το πίσω αριστερά γιατι όταν το βγάζω εξαφανίζεται ο θόρυβος πήρα μεταχειρισμένο το κάνει ελάχιστα έβαλα μόνο τιμη ταινία στις μπαλιές αλλα μετα απο δυο τρεις μέρες εμφανίζεται πάλι ο θόρυβος τι να κάνω ρε παιδια πείτε γνώμες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.