Jump to content
Kadde

Το Επόμενο Σας Θα Είναι Από Το Vw Group?

Recommended Posts

Επειδή γενικά στα προβλήματα πολλοί είναι αυτοί που ¨σιχτηρίζουν¨ ,τι θα απαντούσατε στο ερώτημα?

Με τα οικονομικά δεδομένα και τις ανάγκες του κεθενός πάντα βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

εάν οικονομικα μπορω θα παω σε audi

3 vw είναι πολλά και μαλιστα χωρίς προβλήματα

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Ως τωρα ναι θα ξαναπηγαινα σε vw για πολλους λογους... :db: Αν την αλλαξω θα ειναι για audi bmw mercedes αν ειμαι καλα οικονομικα. :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Το golf είναι το δεύτερο γερμανικό αμάξι που αγοράζω μετά από opel και είμαι ενθουσιασμένος. Κάποτε άλλαζα αμάξι κάθε τετραετία, τώρα όμως με την εφορία να κυνηγάει και τα οικονομικά να μειώνονται δραματικά ο μόνος λόγος που θα αλλάξω αμάξι είναι εάν κάνω οικογένεια για να πάρω κάτι μεγαλύτερο. Εάν τα οικονομικά μου το επιτρέψουν ίσως να έμπαινα στο πειρασμό να δοκιμάσω audi ή bmw αλλά και πάλι VW να έπαιρνα δεν θα με χάλαγε καθόλου…

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω το λόγο γιατί να μην ξαναπάρω VW...Το μοναδικό στοιχείο που μπορεί να με αποθάρρυνε είναι το πως θα είναι η οικονομική μου κατάσταση στο μέλλον καθώς όπως και να το κάνουμε είναι ακριβά βρακιά τα άτιμα και χρειάζονται επιδέξιους κώλους....Σοβαρά τώρα, όταν έχεις υπάρξει με αυτοκίνητο vw,audi, θα μπορούσες να πάς σε κάτι υποδεέστερο? Εγώ νομίζω πως όχι, δεχόμενος όλα τα προβλήματα που μπορεί να έχουν. Και τελευταίο αφήνω το ότι αν δεν πάρω κάποια στιγμή στην ζωή μου ένα Audi s3, θα σκάσω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγουρα με ενδιεφερε το Saab 93 , Volvo και το Audi A4 quattro station

Μηλαμε για 2λιτρα σε δυσκολες εποχες.

Απ την αλλη αυτο που περνουμε απο μολις 1400 κυβικα tsi και με δυνατοτητες

αναβαθμησης αν θελουμε ειναι πολυ πιο συμφερων.

Για αξιοπηστιες και τα συναφη... ολες οι εταιριες πια ειναι ιδιες.

Ολα χαλανε και ολα ειναι ακρυβα.

Δεν ξερω αν θα εχω την δυνατοτητα στο μελλων αλλα το πυθανωτρο ειναι παλι VAG

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

Μετα απο 5 VW ισως το επομενο θα ειναι, κατα μεγαλο ποσοστο παλι vag, ισως ενα audi a4, με παιδικο καθησμα πισω, diesel, quattro, μια τετραδα χιονολαστιχα, και το χιονι να πεφτει ραιτ θρου .-

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 3 vw ( golf 4, golf 5 fsi, golf 5 tsi) εχω αρχισει να βαριεμε λιγο τα vw αν και ειναι μια κ@υλα , λογο επαγγελματος εχω κανει 770.000χλμ με το mercedes μου και συνεχιζω τοτε ναι το επομενο αμαξι μου θα ειναι Mercedes γιατι απο ολες τις αποψεις (κατα τη γνωμη μου) ειναι μακραν καλυτερο.αν και τα οικονομικα στα μεταχειρισμενα δεν εχουν μεγαλη διαφορα τα mercedes με τα vw.

Link to comment
Share on other sites

Παρά τα όλα προβλήματα λοιπόν βλέπω ότι σχεδόν όλοι θα έκαναν την ίδια επιλογή.

Να παραθέσω και εγώ την άποψη μου, είναι το πρώτο μου GOLF και γενικά γερμανικό αυτοκίνητο (προηγούμενο ένα 307 station και ακόμα πιο πριν ένα swift) και η αίσθηση που σου δίνει είναι τρομερή!!!

Δεν είναι μόνο τα πόσα πολλά παίρνεις από το μοτέρ των μόνο 1.4 κυβικών αλλά και η ποιότητα κύλισης ή ακόμα η αίσθηση όταν κλείνεις την πόρτα και κάθεσαι πίσω από ένα στιβαρό (χωρίς θόρυβους) ταμπλό.Λεπτομέρειες θα πουν μερικοί, το θέμα είναι ότι όλα αυτά κάνουν την διαφορά.

Επόμενο σκαλοπάτι; _ Ένα Α3 HB (μοτέρ ανάλογα με την τότε δυνατότητα)

Όνειρο; _ Το Α4 Allroad !!!!!!!

......όσο για τα προβλήματα είναι σίγουρο , μα 1000 %, ότι όλα έχουν τα δικά τους!!!

Link to comment
Share on other sites

Το polo που εχω τωρα ειναι το πρωτο μου αυτοκινητο.Μεχρι τωρα δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα(φτου φτου) οποτε αν συνεχισει ετσι δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να μην ξαναπροτιμησω VW.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Guest bassakos

τα VW που εχουν περασει απο τα χερια μου ΔΕΝ μου εβγαζαν/βγαζουν προβληματα, αλλα απο οσα διαβαζω σε φορουμς

, απο οσα ακουω απο φιλικο περιβαλον κτλ κτλ εχω καταληξει στο εξης: με την υπαρχον συμπεριφορα των αυτοκινητων της vw στην αξιοπιστια , ΟΧΙ δεν θα επερνα vw ,τωρα εαν αλλαξει αυτο. πολυ ευχαριστως!!

Link to comment
Share on other sites

θα πηγαινα κ εγω...

ενα πραγμα δεν μου αρεσει να δινουμε πατημα στους scoda seat audi να λενε οτι ειναι ιδια αυτοκινητα

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια μεγαλωσα με το golf4.

Ηταν το πρωτο που κυκλοφορισε στην ελλαδα!!! Τα επομενα ηρθαν μετα απο ενα μηνα στην ελλαδα!!

Πολυ ευχαριστημενος απο το συγκεκριμενο αυτοκινητο!!

Απλα τα τελευταια 4 χρονια ειχε παραμεληθει, δεν γινοντουσαν service και γενικα ειχε καο πολλα τρακαρισματα μιας και το οδηγουσαν συνεχος νεοι οδηγοι, ετσι δοθηκε αποσυρση και στην θεση του πηρα το polo 6R gti που ειμαι παρα πολυ ευχαριστιμενος μεχρι στιγμης!!

Γενικα τα VW πιστευω πως ειναι μια κατηγορια απο μονα τους!

Εχω και bmw ειχα και mercedes ειχα και porcse!

Για να μην μακριγορω θα πω πως αρχικα περα γερμανικου αυτοκινητου δεν περνω αλλης προελευσης!!

Δευτερον τα VW ειναι μακραν αποστευτης ποιοτητας ειδηκα για τα λεφτα τους και με αποστευτους κινητηρες!!

Ενολιγης με κλειστα ματια θα ξαναπερνα!!

Μακαρι να βγει το polo r σε κανα χρονο με 2 χρονια ετσι ωστε να εχω λογο να αλλαξω το gti

Εγω παιδια μεγαλωσα με το golf4.

Ηταν το πρωτο που κυκλοφορισε στην ελλαδα!!! Τα επομενα ηρθαν μετα απο ενα μηνα στην ελλαδα!!

Πολυ ευχαριστημενος απο το συγκεκριμενο αυτοκινητο!!

Απλα τα τελευταια 4 χρονια ειχε παραμεληθει, δεν γινοντουσαν service και γενικα ειχε καο πολλα τρακαρισματα μιας και το οδηγουσαν συνεχος νεοι οδηγοι, ετσι δοθηκε αποσυρση και στην θεση του πηρα το polo 6R gti που ειμαι παρα πολυ ευχαριστιμενος μεχρι στιγμης!!

Γενικα τα VW πιστευω πως ειναι μια κατηγορια απο μονα τους!

Εχω και bmw ειχα και mercedes ειχα και porcse!

Για να μην μακριγορω θα πω πως αρχικα περα γερμανικου αυτοκινητου δεν περνω αλλης προελευσης!!

Δευτερον τα VW ειναι μακραν αποστευτης ποιοτητας ειδηκα για τα λεφτα τους και με αποστευτους κινητηρες!!

Ενολιγης με κλειστα ματια θα ξαναπερνα!!

Μακαρι να βγει το polo r σε κανα χρονο με 2 χρονια ετσι ωστε να εχω λογο να αλλαξω το gti

Link to comment
Share on other sites

Θα ξανάπαιρνα με 1000. Αν και λόγω οικονομικών με βλέπω να μην ξαναπαίρνω ούτε ποδήλατο. Τέλος πάντων η αίσθηση που σου δίνει το ταπεινό μας golfaki μόνο με μεγαλύτερες και ακριβότερες κατηγορίες συγκρίνεται. Αθόρυβο-ξεκούραστο-ασφαλές-οικονομικό-γρήγορο, τι άλλο θέλουμε? Όσον αφορά τις βλάβες εμένα προσωπικά μου έχει βγάλει 1 ζημιά 100 ευρώ στα 100.000 χλμ. Συμφωνώ ότι σε κάποιους εχει βγάλει μεγάλες ζημιές αλλά σε άλλες μάρκες δε βγάζουν? Απλώς επειδή τα τελευταία χρόνια έχουν αγοράσει πολλά vw πιτσιρικάδες, γίνονται περισσότερο γνωστές οι βλάβες στα vw λόγω internet-forums κλπ. Για παράδειγμα αν χαλάσει το auris του θείου μου του Τάκη θα το γράψει στο forum? Όχι.

Sorry για το σεντόνι αλλά πρέπει να γράφουμε και τίποτα ευχάριστο για τα vw. Όχι μόνο να γκρινιάζουμε

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν λεω κατι αν θα ξανα επαιρνα μιας και πηρα πριν 5 μήνες ,δεν νομιζω να μου δωθεί η ευκαιρια να ξαναπάρω ,

Είχα/εχω Golf 4 Και τωρα το Rocco , μεχρι στιγμής ειναι καινουργιο . Αλλα και προβλημα να μην μου βγάλει ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΡΩ .Πρεπει να ειμαι ο πρωτος που το λεω το ΟΧΙ ....

Απορώ οσοι εχουν polo gti και λενε οτι η VW εχουνε πολυ καλο μοτέρ και θα ξαναεπαιρναν ... Το λαδακι δεν σας πειράζει που καιτε ???

Link to comment
Share on other sites

VW ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.Tο επομενο VW θα ειναι το amarok. Απο το 1984 εχουμε vw και vw grup στην οικογενεια. Αν μαθεις με αυτα τα αυτοκινητα δυσκολα ξεκολας.

Link to comment
Share on other sites

...Νιωθω πολυ αβολα μιας και δεν θα εχω ξανα τουλ τα επομενα 10 χρονια να ξαναδωσω κασερι 23 χιλιαρικα ωστε να παρω αυτοκινητο ...και επειδη ειναι αρχη μου να μην παιρνω κανενος ειδους δανεια ..το βλεπω χλομοοοο....καποτε εαν ηθελες να δουλεψεις υπηρχε δουλεια και μηνιατικα ανω των 2.000 ευρω ηταν πραγματικοτητα για πολλους απο εμας.... τωρα...η αγορα υψηλης τεχνολογιας στην Ελλαδα οπου ειναι και ο τομεας μου δηλαδη ειναι...σε ελευθερη πτωση. Χαιρομαι για οσους ομως μπορουν ! Ειναι σημαδι οτι υπαρχει ακομα ρευστο στην αγορα και αυτο ειναι θετικο και θεμιτο.

Τωρα για το αν ξαναεπαιρνα η οχι ..εξαρταται απο το τι θα ειχε βγαλει η vw . Εαν πχ στις επομενες γενιες κατακσευαστικα προσφερει μεγαλυτερη αξιοπιστια-αναλογη της τιμης αποκτησης (Νεο συστημα διευθυνσης ,νεο συστημα μεταδοσης ,νεο συστημα αναρτησης ) ισως να επαιρνα . Ποτε δεν ειχα λαμπακι ,ποτε δεν με αφησε στο δρομο αλλα απο την παραλαβη ειχα θεματα με κρεμαγιερα (κολλουσε το μοτερακι της σε ασχετους χρονους) ,δισκο πλατο (κραδασμους στην εκινηση ) ,ρουλεμαν συμπλεκτη (θορυβος απο τα 0 χιλιομετρα ) ,Αντλια κομπρεσσορα (ηχος κουνιας) οπου και αλλαχθηκαν ολα στην Εγγυηση ολα μετα απο συνεχεις επισκεψεις και πανω απο 1 χρονο για ολα ...δεν ξερω ,ναι ειναι υπεροχο αυτοκινητο αλλα δυστηχως υπαρχει ενα θεμα με την αξιοπιστια του . Εαν αγοραζα αυτοκινητο σε 1 χρονο θα επαιρνα vovlo v40 διοτι παρακολουθω στενα την εξελιξη του και εχω μεινει αφωνος απο την σχεδιαστικη και κατασκευαστικη λεπτομερια που εχει δωθει .

Link to comment
Share on other sites

Eιναι πολυ δυσκολη ερωτηση..θυμαμαι μικρος 5 -6 χρονων ελεγα οταν θα μεγαλωσω θα παρω ενα golf 2 gti...τοτε στα 80s ητανε πολυ στην μοδα και το λατρεψα..καπου τελη 2003 αγορασα το 5αρι golf..απο τους προτους μηνες απογοητευση με μικροζημειες και ελεγα στον εαυτο μου δεν θα ξαναπαρω vw..τελη 2005 αγοραζω το 5αρι gti...τα ιδια και με αυτο..δεν θα ξαναπαρω vw ελεγα..πριν λιγους μηνες αγορασα το 6αρι gti..δεν ξερω αλλα εχουν κατι τα ριμαδια που παρ ολες τις πικρες οταν ερθει η στιγμη θυμασαι μονο τις καλες αναμνησεις..δεν ξερω αν θα ξαναγορασω vw..δεν ξερω αν θα ξαναγορασω αυτοκινητο με την κατασταση που επικρατει..

Link to comment
Share on other sites

VW Rules..............

+10000000000000000000000000000000000

Μετα απο ενα trasporter T5, ενα jetta tsi 140, ενα golf tsi 140, ενα golf fsi 1.4 και ενα polo9N 16V νομιζω πως δεν χρειαζεται απαντηση :db:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα επειδη καλυπτομαι 100% με αυτα που μου προσφερει το Golf μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μεχρι στιγμης,ναι θα ξαναγοραζα απο το VW group.Πρωτη επιλογη θα ηταν παλι Golf και αν δεν καλυπτομουν,θα κοιταζα το A3.

Link to comment
Share on other sites

+10000000000000000000000000000000000

Μετα απο ενα trasporter T5, ενα jetta tsi 140, ενα golf tsi 140, ενα golf fsi 1.4 και ενα polo9N 16V νομιζω πως δεν χρειαζεται απαντηση :db:

Έλα σου ρίχνω:D

3 passat 1600cc,skoda octavia 1600cc,ένα ταξί skoda octavia tour TDI,ένα ταξί skoda octavia 5 ΤDI,και η τωρινή μου passatara 1800cc:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν λεω κατι αν θα ξανα επαιρνα μιας και πηρα πριν 5 μήνες ,δεν νομιζω να μου δωθεί η ευκαιρια να ξαναπάρω ,

Είχα/εχω Golf 4 Και τωρα το Rocco , μεχρι στιγμής ειναι καινουργιο . Αλλα και προβλημα να μην μου βγάλει ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΡΩ .Πρεπει να ειμαι ο πρωτος που το λεω το ΟΧΙ ....

Απορώ οσοι εχουν polo gti και λενε οτι η VW εχουνε πολυ καλο μοτέρ και θα ξαναεπαιρναν ... Το λαδακι δεν σας πειράζει που καιτε ???

Εμενα φιλε μου το polo προς το παρον δεν καιει λαδι.Αν θα αρχισει στο μελλον αυτο δεν το ξερωΤωρα εχω 15000 km.Προς το παρον ομων ειμαι υπερευχαριστημενος.

φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.