Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

Είναι μπερδεμένο λίγο νόημα στο σχόλιό σου, αλλά για να σου πω πιο χαρακτηριστικά την άποψή μου, είχα πολλά αυτοκίνητα & μοτοσυκλέτες από το 1982 μέχρι σήμερα και την τελευταία 15ετία αρκετά ταχύπλοα με θηριώδεις κινητήρες (εσωλέμβιους / εξωλέμβιους). Ποτέ μα ποτέ δεν αντιμετώπισα κανένα μηχανολογικό πρόβλημα και ιδιαίτερα με τους κινητήρες που ήμουν κάτοχος.

Και δεν είναι και λίγοι αυτοί οι κατασκευαστές που επέλεξα (Toyota,Honda,Yamaha,Kawasaki,Suzuki). Ιδιαίτερα στους εσω/εξω-λέμβιους κινητήρες, περάσαν από τα χέρια μου Diesel V8 & Βενζίνης (2χρονοι/4χρονοι) σε διάταξη V6, V4, μονοκύλινδρους, 2κύλινδρους & 3κύλινδρους εν σειρά κλπ σε υποδυνάμεις από 5HP έως 350HP. Στις δε μοτοσυκλέτες, όλους τους κυβισμούς και μοντέλα κάθε χρήσης.

Επέτρεψέ μου λοιπόν να είμαι πλέον σκεπτικός με αυτά που μου τυχαίνουν με την VW.

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως παιδες οπως και να το κανουμε πλεον τα αυτοκινητα ολων των εταιριων ειναι πλεον σε σχεση με τα παλια για το πε@ς..για τη καδενα μαλλον επεσες σε ελλατωματικο υλικο..1500 δεν νομιζω να παει τοσο πολυ.καλυτερα να ψαχτεις και πουθενα αλλου για την επισκευη.παραειναι πολλα τα λεφτα που σου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως παιδες οπως και να το κανουμε πλεον τα αυτοκινητα ολων των εταιριων ειναι πλεον σε σχεση με τα παλια για το πε@ς..για τη καδενα μαλλον επεσες σε ελλατωματικο υλικο..1500 δεν νομιζω να παει τοσο πολυ.καλυτερα να ψαχτεις και πουθενα αλλου για την επισκευη.παραειναι πολλα τα λεφτα που σου ειπαν.

Είναι απίστευτο πράγματι το ποσό. Στην αντιπροσωπεία που πήγα ζήτησα γραπτώς το κόστος επισκευής και μου δώσαν μόνο των ανταλλακτικών (500 ευρώ) ενώ για την εργασία δεν μου έδωσαν τίποτα με την αιτιολόγηση ότι "και ότι προκύψει", αλλά το εκτίμησαν στα 1000 ευρώ.

Στην 2η αντ/πεία, έπεσα στα μαλακά (ευτυχώς).

Link to comment
Share on other sites

Είναι απίστευτο πράγματι το ποσό. Στην αντιπροσωπεία που πήγα ζήτησα γραπτώς το κόστος επισκευής και μου δώσαν μόνο των ανταλλακτικών (500 ευρώ) ενώ για την εργασία δεν μου έδωσαν τίποτα με την αιτιολόγηση ότι "και ότι προκύψει", αλλά το εκτίμησαν στα 1000 ευρώ.

Στην 2η αντ/πεία, έπεσα στα μαλακά (ευτυχώς).

Δηλαδή πόσο? Και ποια αντιπροσωπεια κανεί καλύτερη τιμή από ποια να ξέρουμε και εμεις οι υπόλοιποι αν μας τύχει. Εστω και με pm

Edited by golf gtV
Link to comment
Share on other sites

Για να μιλησουμε και λιγο επι της ουσιας

Φανταζομαι οτι η καδένα θελει αντικατάσταση μαζι με καποια παρελκόμενα, εντατήρες, γλίστρες κλπ.

Το ερώτημα λοιπον ειναι τι ακριβώς χαλαει εκει μεσα, τι διάολο αυτα εχουν ζωη 200000χλμ απο πλαστικό την φτιάχνουν την καδένα, αν ηταν κινέζικη :thumbsu: θα αντεχε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχει ένας αισθητήρας-ματάκι που ελέγχει το χρονισμό. Χάλαγε και στα 4άρια. Σίγουρα δεν είναι κάτι απλούστερο σαν αυτό? Υπάρχουν και συνεργεία με βαθιά γνώση εκτός αντιπροσωπείας. Σερτς...

smano πρέπει να βραβευτείς για τα καλύτερα ποστ του μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,

Το πρώτο που άλλαξα ήταν ο αισθητήρας. Το ίδιο έκανε και ο μηχανικός για να βεβαιωθεί ότι το Fault Code είναι αληθές. Στην συνέχεια με το Fault Code από το το VAS είδαμε την τεχνική οδηγία της VW που ήταν κατηγορηματική: αλλαγή καδένας.

Εαν έχεις να μου πεις κάποιο άλλο συνεργείο .. please PM me

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,

Το πρώτο που άλλαξα ήταν ο αισθητήρας. Το ίδιο έκανε και ο μηχανικός για να βεβαιωθεί ότι το Fault Code είναι αληθές. Στην συνέχεια με το Fault Code από το το VAS είδαμε την τεχνική οδηγία της VW που ήταν κατηγορηματική: αλλαγή καδένας.

Εαν έχεις να μου πεις κάποιο άλλο συνεργείο .. please PM me

Κώστας

Aν η αλλαγή καδένας ηταν "κατηγορηματική" στα 50000χιλ τοτε επρεπε να στην αλλάξει και δωρεάν.

Κωστα εσυ εισαι εκτος εγγύησης για κανε ενα τλφ εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34096&view=findpost&p=417095

Ο @kostantinos_gti ειναι και μελος μας.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,

Το πρώτο που άλλαξα ήταν ο αισθητήρας. Το ίδιο έκανε και ο μηχανικός για να βεβαιωθεί ότι το Fault Code είναι αληθές. Στην συνέχεια με το Fault Code από το το VAS είδαμε την τεχνική οδηγία της VW που ήταν κατηγορηματική: αλλαγή καδένας.

Εαν έχεις να μου πεις κάποιο άλλο συνεργείο .. please PM me

Κώστας

pm sent

Link to comment
Share on other sites

Aν η αλλαγή καδένας ηταν "κατηγορηματική" στα 50000χιλ τοτε επρεπε να στην αλλάξει και δωρεάν.

Κωστα εσυ εισαι εκτος εγγύησης για κανε ενα τλφ εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34096&view=findpost&p=417095

Ο @kostantinos_gti ειναι και μελος μας.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34096&view=findpost&p=441580

:thumbsu::tongue::thumbsup::blink:

Καλά ξεμπερδέματα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχει ένας αισθητήρας-ματάκι που ελέγχει το χρονισμό. Χάλαγε και στα 4άρια. Σίγουρα δεν είναι κάτι απλούστερο σαν αυτό? Υπάρχουν και συνεργεία με βαθιά γνώση εκτός αντιπροσωπείας. Σερτς...

smano πρέπει να βραβευτείς για τα καλύτερα ποστ του μήνα...

thank's a lot.

τι να πρωτοελεγξει και ο αισθητηρας ο κακομοιρος μ'αυτα που εχει δει το ματακι του :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Update for your information

Τη βλαβη, την επισκεύασα, αλλά με τι κόστος...440€ στην αντιπροσωπεία επαρχίας, όπου αλλάξανε την καδένα (στα 85.000χλμ!! όταν ο ιμάντας ελέγχεται στα 90 και αλλάζεται στα 120), τσιμούχα, κάτι σωληνάκια, τεντωτηρας, 1λτ λάδι, αντιψυκτικο, καθαριστικο (καρμπυρατέρ!!), σιλικόνες..αυτά 240 και 197 τα εργατικά (4,4 εργατώρες) με κύρια εργασία το καπάκι κελύφους αλυσίδας (εξ ου και οι σιλικόνες). Την αλυσίδα την είδα, μου είπαν ότι τη μετρήσανε με ενα ειδικό εργαλείο και ήταν χαλαρή, δεν μπορέσαν να προσδιορίσουν τι ακριβώς φταίει (τεντωτήρας? ρωτησα...άγνωστο είπανε) αλλά έγώ δεν πείστηκα...Βέβαια συνειδητά δεν είχα αλλάξει λάδι-φίλτρα στο χρόνο, έβαλα για πρώτη φορά απλή βενζίνη και το κυριότερο, για 1 χρόνο το αυτοκίνητο έμεινε σχεδόν ακίνητο λόγω άλλου ΙΧ. Αν είχα διαγνωστικό θα έβλεπα το σφάλμα και ίσως δοκίμαζα στην αρχή το καθαριστικό (καρμπυρατέρ! που λέει και το τιμολόγιο) που νομίζω έχει ποστάρει κάποιο μέλος και θα έβαζα Ultimate 100αρα βενζίνη, μέχρι να δω αν χρειάζεται να προχωρήσω σε άλλη ενέργεια. Απ' όσο έψαξα στο ίντερνετ δεν υπάρχει παρόμοια βλαβη για gt. Αυτό με βάζει σε σκέψεις... Ξέρετε που θα βρω διαγνωστικό (όχι αυθεντικό) που να δουλεύει σε laptop?

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω όλους σας που ανταποκριθήκατε τόσο γρήγορα στο "θέμα" μου και μου στείλετε τόσες πολίτιμες πληροφορίες.

Από τα όσα έμαθα 1-2 ημέρες που ψάχνομαι για το θέμα, κυρίως με συζητήσεις με συνεργεία και μηχανικούς, καταλήγω σε 2 διαπιστώσεις :

1. Είναι απαράδεκτο να υπάρχει πρόβλημα καδένας σε τέτοιο κινητήρα με λιγότερα από 100.000 χιλιόμετρα.

2. Το πρόβλημα που "γράφει" το διαγνωστικό, είναι επειδή η καδένα "πηδάει" ένα δόντι από τα γρανάζια και πράγματι αλλάζει ο χρονισμός του κινητήρα.

Η βλάβη είναι τόσο απροσδιόριστη που ένας μηχανικός που μίλησα μου είπε την πιο λογική προσέγγιση. Πρέπει να ανοίξω το καπάκι και να δω εαν υπάρχει επιμίκυνση της καδένας ή βλάβη στον τεντωτήρα. Μόνο τότε μπορεί να βγεί συμπέρασμα για το πραγματικό κόστος επισκευής. Μετά από αυτή την προσέγγιση, μου είπε ότι προληπτικά γίνεται αντικατάσταση όλων των εξαρτημάτων για να μην ξανασυμβεί, αφού το κόστος της καδένας είναι γύρω στα 60 ευρώ μόνο.

Υπήρξαν όμως και "μάστορες" που είπαν ότι απλά επαναφέρουν την καδένα ένα δόντι πίσω και καθαρίζουν όλα τα συναφή και δεν αλλάζουν κανένα εξάρτημα.

Στις τιμές τώρα, ο καθένας "βαράει" όπου βρεί και χρεώνει ότι θέλει. Το σίγουρο είναι ότι η οδηγία του κατασκευαστή είναι σαφής για την αντικατάσταση αλλά περίμενα από την αντιπροσωπεία να αποκαθιστά δωρεάν τέτοιες βλάβες όταν παρουσιάζονται τόσο νωρίς.

Συνεχίζω το ψάξιμο στην αγορά και σύντομα θα έχω νεότερα για το "θέμα" μου.

Και πάλι ευχαριστώ για την ανταπόριση,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω να αλλάζουμε προληπτικά την καδενα πλεον!!!! Αυτό που δεν κατάλαβα ρε Κώστα είναι πως προέκυψε το ποσό των 1000+++++ Ευρώ όταν η καδένα οπως μας αναφέρεις παραπάνω εχει 60 Ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω να αλλάζουμε προληπτικά την καδενα πλεον!!!! Αυτό που δεν κατάλαβα ρε Κώστα είναι πως προέκυψε το ποσό των 1000+++++ Ευρώ όταν η καδένα οπως μας αναφέρεις παραπάνω εχει 60 Ευρώ..

Οπως ανέφερα και παραπάνω, πήρα γραπτή προσφορά (λίστα 2 σελίδες) απαιτούμενων ανταλλακτικών με συνολικό κόστος 500 ευρώ, τα υπόλοιπα τα ήθελε ως εργασία!!!! Για να μην λέω και ονόματα, είναι από τις πρωτοκλασάτες αντιπροσωπείες της Αθήνας, γνωστοί για χρεώσεις-τσεκούρια. Φυσικά πήρε τ'α@%*&δια μου.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω όλους σας που ανταποκριθήκατε τόσο γρήγορα στο "θέμα" μου και μου στείλετε τόσες πολίτιμες πληροφορίες.

Από τα όσα έμαθα 1-2 ημέρες που ψάχνομαι για το θέμα, κυρίως με συζητήσεις με συνεργεία και μηχανικούς, καταλήγω σε 2 διαπιστώσεις :

1. Είναι απαράδεκτο να υπάρχει πρόβλημα καδένας σε τέτοιο κινητήρα με λιγότερα από 100.000 χιλιόμετρα.

2. Το πρόβλημα που "γράφει" το διαγνωστικό, είναι επειδή η καδένα "πηδάει" ένα δόντι από τα γρανάζια και πράγματι αλλάζει ο χρονισμός του κινητήρα.

Η βλάβη είναι τόσο απροσδιόριστη που ένας μηχανικός που μίλησα μου είπε την πιο λογική προσέγγιση. Πρέπει να ανοίξω το καπάκι και να δω εαν υπάρχει επιμίκυνση της καδένας ή βλάβη στον τεντωτήρα. Μόνο τότε μπορεί να βγεί συμπέρασμα για το πραγματικό κόστος επισκευής. Μετά από αυτή την προσέγγιση, μου είπε ότι προληπτικά γίνεται αντικατάσταση όλων των εξαρτημάτων για να μην ξανασυμβεί, αφού το κόστος της καδένας είναι γύρω στα 60 ευρώ μόνο.

Υπήρξαν όμως και "μάστορες" που είπαν ότι απλά επαναφέρουν την καδένα ένα δόντι πίσω και καθαρίζουν όλα τα συναφή και δεν αλλάζουν κανένα εξάρτημα.

Στις τιμές τώρα, ο καθένας "βαράει" όπου βρεί και χρεώνει ότι θέλει. Το σίγουρο είναι ότι η οδηγία του κατασκευαστή είναι σαφής για την αντικατάσταση αλλά περίμενα από την αντιπροσωπεία να αποκαθιστά δωρεάν τέτοιες βλάβες όταν παρουσιάζονται τόσο νωρίς.

Συνεχίζω το ψάξιμο στην αγορά και σύντομα θα έχω νεότερα για το "θέμα" μου.

Και πάλι ευχαριστώ για την ανταπόριση,

Κώστας

κωστα τι λαδια εβαζες στο μοτερ??γιατι υπαρχει θεμα.
Link to comment
Share on other sites

κωστα τι λαδια εβαζες στο μοτερ??γιατι υπαρχει θεμα.

Τι θεμα να υπαρχει με τα λαδια που να σχετιζεται με την καδενα?

Link to comment
Share on other sites

Τι θεμα να υπαρχει με τα λαδια που να σχετιζεται με την καδενα?

τα λαδια πρεπει να ειναι 100%συνθετικα και να τηρουν της προδιαγραφες σε καθαριστικα στιχεια οπως τα mobil 1 esp formyla και οχι οπως τα castrol enge.το εχω διαβασει σε ενα περιοδικο που εκανε τεστ ολα τα επωνυμα λαδια.και εφτασα στο σημπερασμα οτι τα μοτερ μας πασχουν απο μουργκα,βρομια (βαλβιδες,καδενες,κ.α).εαν υπαρχει καπιος που να βαζει στο tsi του mobil 1 esp formyla 5/30 απο τα πρωτα χιλιομετρα που το πηρε και εχει αυτα τα προβληματα ας γραψει να μας φυγει και εμας η απορεια????.

Edited by bill1
Link to comment
Share on other sites

Τα λάδια που βάζω Νίκο είναι aral 5/30 συνθετικά. Εάν συσχετίζεται .. δεν το γνωρίζω. Και να σου πω και την αλήθεια, δεν μπορώ να έχω στο μυαλό μου εαν το λάδι του βρομίζει, η βενζίνη του μυρίζει και το γκάζι το ζορίζει.

Κώστας

Edited by COSTAS_
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ας μην βγαζουμε τα castrol edge ανεπαρκη γιατι υπαρχουν παιδια που εχουν ανοιξει κινητηρα και ειδαν αυτοπροσωπος την προστασια τους και την συμβολη τους στον καθαρισμο του κινητηρα...υπαρχουν σχετικα ποστς σχετικα με αυτο...οσο αναφορα την καδενα πιστευω ...απλα ειναι τυχαιο γεγονος...εκτος και εαν σχετιζεται με το γνωστο προβλημα των fsi..με το γραναζι του μεταβλητου....και του γνωστου "ταξιτζιδικου" ηχου στο ρελαντι και κατα την εκινηση του κινητηρα...

Link to comment
Share on other sites

τι θα λεγατε για κινημα αγανακτισμενων οδηγων?στο συνταγμα με συνθημα

vw και σια

που πηγε η αξιοπιστια?

καδενες βαλβιδες και λουρια

μας φαγαν ολα τα λεφτα

επισης φερτε πισω τους ιμαντες

οπως και καλυτερα παπακια παρα καπνισμενα καπακια.

:thumbsup::drinks: γεια σου σεφερη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα λάδια που βάζω Νίκο είναι aral 5/30 συνθετικά. Εάν συσχετίζεται .. δεν το γνωρίζω. Και να σου πω και την αλήθεια, δεν μπορώ να έχω στο μυαλό μου εαν το λάδι του βρομίζει, η βενζίνη του μυρίζει και το γκάζι το ζορίζει.

Κώστας

Εννοείται οτι τα λαδια δεν εχουν απολυτως καμια σχεση με το συγκεκριμενο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε παντως τα καλυτερα αυτοκινητα και εσεις ας λετε οτι θελεται.

Στα.περισσοτερα.αυτοκινητα αμα πηδηξει καδενα βαρανε πιστονια βαλβιδες και τα συναφη.ενω στο δικο μας του λεει το computer οτι πηδηξε.

Απορω πως δεν το φτιαχνει μονο του κιολας με ενα scan και σβησιμο τα faults.Περιεργο πολυ περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει ακούσει κανείς κάτι για αυτό;

http://www.autobild.de/artikel/vw-1.4-tsi-probleme-mit-steuerketten-2892135.html

Sorry για τα γερμανικά και ‘γω από μετάφραση το διάβασα.

Αν υπάρχει ήδη topic γι’ αυτό το θέμα μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα link.

Έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Ακούγεται η καδένα, όταν ο κινητήρας παίρνει μπροστά από κρύος μέχρι να ανέβουν τα λάδια στη μηχανή.

Στην αντιπροσωπία (έχει και service) μου ζήτησαν 600 euro για αλλαγή.

Μου είπαν ότι δε χρειάζεται άμεσα αλλά θα χρειαστεί οπωσδήποτε, αν αρχίσω να την ακούω την ώρα της λειτουργίας.

Μου είπαν επίσης ότι το κόστος της καδένας είναι το 1/3 της τελικής τιμής καθότι η αλλαγή είναι περίπλοκη διαδικασία (απ’ ότι κατάλαβα πρέπει να ανοίξει ο κινητήρας).

Όπως και να ‘χει εμένα η τιμή αυτή μου φαίνεται υπερβολική.

Εσάς πως σας ακούγεται;

Έχει κανείς υπόψη του κάποιο συνεργείο για καλύτερη τιμή με σωστή ποιότητα;

Αν δεν επιτρέπονται τέτοιες ερωτήσεις (λόγω διαφήμισης κλπ, κλπ) συγνώμη προκαταβολικά.

Ευχαριστώ

Μανώλης

Google translate

More and more chains of control in certain VW engines make limp far too early. According to information from AUTO BILD (issue 10/2012, from 9

March in the trade), it comes with some VW engines to more problems with

worn timing chain. Affected is the 1.4-liter TSI engine. AUTO BILD are

61 before damage is similar to reports in Touran, Golf and Tiguan. The

outages affect timing chain, chain tensioner and cam plate. This results

in costly engine damage. The evaluation of the AUTO BILD grief box

showed that most defects in the VW Touran compact MPV built between 2006

and 2007 occurred (1.4 TSI with 140 hp, engine code BMY) - typically at

km stalls 40000-70000. The damage often announce themselves by rattling

after a cold start or a lit check engine light.

Normally, the timing chain to keep the car's lifetime. This was

confirmed by VW at the request of AUTO BILD. The chain was "interpreted

the life of the engine" on. Among the possible causes of damage to VW

wants to say not. Remain speculation only: Engine expert Fritz Indra, of

the University of Vienna. "First, would I be thinking of material

problems of a supplier can be ruled out that, for example, engine

vibrations at certain speeds, questioned what the timing chain in the

long term overload This would also explain why. the damage in some

models frequently occur. "

Despite the large number of complaints Kummerkasten-Volkswagen talks

about individual cases, in different versions of this engine. Goodwill

is full then it is merely a vehicle up to three years old, one year

after the factory warranty, with a maximum of 100,000 miles. With up to

six years of cars with more than 200,000 kilometers VW granted after

examination of the case, then pro rata reimbursement, if the holder can

prove uninterrupted service interval work according to manufacturer

specifications.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.