Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

Μου έδειξαν ένα εγράφο με το τι δεν καλύπτει η εγγύηση.

Εγραφέ για ιμάντα αλλά αφού εμείς έχουμε καδένα, είπαν πως εννοείται καδένα (εδώ γελάμε ειρωνικά).

σε ποια αντιπροσωπεία σε παρακαλώ στο είπαν αυτό???

Link to comment
Share on other sites

μπλεκεται το τοπιο

P000A/000010

Contents

P000A/000010 - Camshaft A (Bank 1 Intake): Positioner Slow Response

Possible Causes

  • Camshaft Adjustment Valve 1 (N205) faulty
  • Wiring/Connectors from/to Camshaft Adjustment Valve 1 (N205) faulty
  • Intake Camshaft Adjustment (Bank 1) faulty

Possible Solutions

  • Check Camshaft Adjustment Valve 1 (N205)
    • Perform Output Test

    [*]Check Wiring/Connectors from/to Camshaft Adjustment Valve 1 (N205)

    [*]Check Intake Camshaft Adjustment (Bank 1)

    • Perform Basic Setting
    • Check for Tightness of the Adjustment Mechanism
    • Check Engine Oil Pressure

Αυτο βρηκα στο ross tech σαν λυση στο σφαλμα που αναρτησα.Αυτο το σφαλμα εβγαλε .

Εκανα reset και το ξαναβγαλε λιγο μετα.Ελυσα βαλβιδα -καθαρισα-μετρησα-δοκιμασα.

Σημερα εκανα test παλι και reset.

eixe αυτο:

1 Fault Found

000835 - Camshaft Position Sensor (G40): Signal too High

P0343 - 000 - - - MIL ON

Freeze Frame:

Fault Status: 11110000

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 220

Mileage: 49250 km

Time Indication: 0

Date: 2000.00.00

Time: 12:31:21

Freeze Frame:

RPM: 616 /min

Load: 27.8 %

Speed: 2.0 km/h

Temperature: 41.0°C

Temperature: 25.0°C

Absolute Pres.: 1000.0 mbar

Voltage: 13.716 V

Readiness: 0010 0001

Link to comment
Share on other sites

Θόρυβος σε κρύα εκκίνηση. Στην πορεία δεν παρατήρησα κάτι.

Τα λαμπάκια του κινητήρα και EPC ανάψανε σήμερα για πρώτη φορά ξαφνικά αφού έμεινα στον δρόμο.

Το αμάξι μεταφέρθηκε με οδική στην αντιπροσωπεία.

Πρώτη εκτίμηση καδένα χρονισμού και τα σχετικά.

GOLF TSI 140 57.000 χμλ προσεκτικής οδήγησης.

Νεα δεδομέμα.

Σε τηλ επικοινωνία με την αντιπροσωπεία μου είπαν οτί είχε ξεβιβωθεί μια βίδα στον χώρο της καδένας χρονισμού με αποτέλεσμα να μπλεχτεί και να πηδήξει δόντι ο χρονισμός.

φιλε μου αυτο που σου ειπαν ισχυει για ιμαντα . Σκέψου το λόγικα ! οτι ο ιμάντας εχει ''ημερομηνια λήξεως'' η καδένα αντέχει οσο θα αντέξει και το αμαξι . Πανω απο 200.000χμ φυσικά και σε καλύπτει και η εγγυηση και η επεκταση εγγυηγης αλλα κ εγγυηση να μην ειχες επρεπε να το αλλαξεις ΔΩΡΕΑΝ ! Σε τετοιες περιπτωσεις μην ακουτε τις αντιπροσωπειες !!! Τηλεφωνο στα κεντρικα και αμεσως λύνονται όλα ....

Αύτο τους είπα κι εγώ, άλλο ιμάντας και άλλο καδένα.

Αυτό μου έδειξα http://www.vwclub.gr...%BD%CE%B1&st=20 ποστ #31

Βγάλτε συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

+1 απο μενα.. εγω εχω αλλαξει στην εγγυηση αλλα παλι τα ιδια.. καθε πρωι τα ιδια.. γκρρρ.. γραναζι μεταβλητου χρονισμου αλλαζεις κ εισαι κομπλε αλλα επειδη κοστιζει δεν στο αλλαζουν, μονο κατι μλκιες αλλαζουν...

Το γραναζι μεταβλητου χρονισμου το έχεις αλλάξει και συνεχίζει ο θόρυβος ή δε δέχονται να στο αλλάξουν?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ειμαι κατοχος ενος VW GOLF V GT 170PS 2008.Ξυπναω μια μερα και βαζω το αυτοκινητο μου μπροστα και ακουω εναν παραξενο θορυβο απο την μηχανη μπροστα να κανει σαν τρακτερ.Στο ριλαντι ακουγοτανε πολυ εντονα μολις εδινα γκαζι προχωροντας (επιταχυνα γρυγορα) στις ψυλεσ στροφεσ δεν ακουγονταν καθολου.Στις χαμηλες στροφες εκανε σαν τρακτερ.Το παω κατευθειαν στον μηχανικο μου και μου λεει πως πρεπει να λυθει για να δουμε τι ακριβως συμβαινει.Επειτα απο μια μερα με περνει τηλεφωνο και μου λεει τα εξης: "Μετα απο συννενοηση με την αντιπροσωπεια εχει χαλασει το γραναζι του μεταβλητου χρονισμου και θα αλλαχτει προληπτικα και η καδενα,γλυστρες και ο τεντωτηρας" .Συνολο σε ανταλλακτικα γνησια απο την αντιπροσωπεια 750 Euro + τα εργατικα.Επιδει το χρειαζομαι το αμαξι αμεσα του απανταω να το προχωρησει και να το επισκευασει.Ολα καλα παω περνω το αμαξι και ητανε ολα ενταξει.Περνω μαζι μου και τα ανταλλακτικα τα παλια.

Επειδη με ετρωγε μεσα μου κοιταω το γραναζι του μεταβλητου χρονισμου (το παλιο) και βλεπω πως εχει τεσσερις βιδες που ξεβιδωνει και λυνει (δεν ειναι fix).Nα σας πω προκαταβολικα πως το επαγγελμα μου ειναι μηχανολογος σε μια απο τις μεγαλυτερες επιχειρησεις της Ελλαδας.

Ξεβιδωνω τις βιδες και το ανοιγω και τι βλεπω μεσα.

Αυτο που περιστρεφεται μεσα με την πιεση του λαδιου εχει κατι σαν στεγανα που στεγανωποιουνε τοιχωμα με τοιχωμα για να περιστραφει.Το καθε στεγανο απο την πισω πλευρα του εχει ενα ελασμα και πιεζει το στεγανο για να στεγανοποιει.

Εχει φυγει καποιο στεγανο απο την θεση του και εχει φρακαρει τον περιστροφεα και δεν κουνιεται.Τα βγαζω ολα τα καθαριζω και το ξαναδενω και εχω φρικαρει.

Καθομαι και σκεφτομαι πως πληρωσα 1000 Euro για πλακα.

  • Γιατι ολοι οι μηχανικοι ειναι αχρηστοι και βολευονται με την ευκολη λυση του καινουριου ανταλλακτικου
  • και οι αντιπροσωπειες το ιδιο

σε λιγες μερες θα διμοσιευσω τις φωτογραφιες που τραβηξα και θα τους κανω ολους ρομπα( ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ-ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ)

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝΕ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ ΚΑΙ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1

Ανέβασε μερικές από το γρανάζι

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικούς μήνες άκουγα ένα μικρό κροτάλισμα το πρωί κατά την εκκίνηση, άλλοτε περισσότερο, άλλοτε λιγότερο, χωρίς να ανάβει κάποια ένδειξη.

Το πήγα προχθές στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι χρειάζεται αλλαγή καδένας σε μία αρκετά τσουχτερή τιμή.

Τα ανταλλακτικά μόνο κοστίζουν κοντά στα 700 ευρώ + εργατικά – κάποια έκπτωση.

Υπάρχει περίπτωση να την αντικαταστήσει δωρεάν η αντιπροσωπία ? ή να απευθυνθώ στη Kosmocar ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα Βασιλη για πες μας τι εκανες ?

Ποσα χιλιομετρα εχεις?

Λογικα δε θα ακουγωταν εστω και λιγο αν ηταν η καδενα ?

Ευχωμαι να μην θες καδενα .

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικούς μήνες άκουγα ένα μικρό κροτάλισμα το πρωί κατά την εκκίνηση, άλλοτε περισσότερο, άλλοτε λιγότερο, χωρίς να ανάβει κάποια ένδειξη.

Το πήγα προχθές στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι χρειάζεται αλλαγή καδένας σε μία αρκετά τσουχτερή τιμή.

Τα ανταλλακτικά μόνο κοστίζουν κοντά στα 700 ευρώ + εργατικά – κάποια έκπτωση.

Υπάρχει περίπτωση να την αντικαταστήσει δωρεάν η αντιπροσωπία ? ή να απευθυνθώ στη Kosmocar ?

Επικοινώνησα με την Cosmocar η οποία μετά από 5 ώρες μου απάντησε ότι δεν υπάρχει θέμα ανάκλησης για την Καδένα, αλλά ούτε και υπάρχει κάποια έκπτωση στην αλλαγή.

Με λίγα λόγια το έπαιξε τρελίτσα - ότι δεν ξέρουν για κάποιο πρόβλημα στην Καδένα των TSI, παρόλο που τους ανέφερα για τα δημοσιεύματα στη Γερμανία.

Το επόμενο βήμα μου θα επικοινωνήσω (ευτυχώς γερμανόφωνος) με τη VW στη Γερμανία για να διαπιστώσω αν υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά για τους έλληνες και του γερμανούς καταναλωτές.

Αν υπάρχει, τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα σε επίπεδο Ευρωπαικής Ένωσης και της υποτιθέμενης ενιαίας αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με την Cosmocar η οποία μετά από 5 ώρες μου απάντησε ότι δεν υπάρχει θέμα ανάκλησης για την Καδένα, αλλά ούτε και υπάρχει κάποια έκπτωση στην αλλαγή.

Με λίγα λόγια το έπαιξε τρελίτσα - ότι δεν ξέρουν για κάποιο πρόβλημα στην Καδένα των TSI, παρόλο που τους ανέφερα για τα δημοσιεύματα στη Γερμανία.

Το επόμενο βήμα μου θα επικοινωνήσω (ευτυχώς γερμανόφωνος) με τη VW στη Γερμανία για να διαπιστώσω αν υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά για τους έλληνες και του γερμανούς καταναλωτές.

Αν υπάρχει, τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα σε επίπεδο Ευρωπαικής Ένωσης και της υποτιθέμενης ενιαίας αγοράς.

Kαι που εισαι ακομη .. μας βλεπω να μην υπαρχουν και ανταλακτικα σε λιγο καιρο...
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου θέλω να σας ενημερώσω για το συγκεκριμένο θέμα που έχει προκύψει με τα ΤSI μοτέρ και που τελικά τείνει να πάρει διαστάσεις επιδημίας. Το πρόβλημα εντοπίζεται στον 1.200αρη TSI MY 2010 καθώς και στον 1.400αρη TSI με κωδικό μηχανής BMY. Συμπτώματα: κροτάλισμα του κινητήρα κατά τις πρωινές ώρες κυρίως όταν είναι παγωμένος. Το πρόβλημα που μπορεί να προκύψει είναι να κοπεί η αλυσίδα οπότε οι βαλβίδες κολλάνε στα πιστόνια και το μοτέρ πάει στα σκουπίδια. Μην χάνεται την ευκαιρία να επικοινωνήσετε με τις αντιπροσωπίες σας και να τους θέσετε το ερώτημα. Προσοχή και αν δεν σας χτυπά ακόμα στο μέλλον θα εμφανιστεί 100%. Το παρακάτω άρθρο αναφέρει πως πρέπει οι κάτοχοι των παραπάνω κινητήρων να προβούνε σε άμεση αντικατάσταση δωρεάν της αλυσίδας, προσέξτε διότι οι Ελληνικές αντιπροσωπίες θα σας καθησυχάσουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και αυτό διότι σε τέτοιες εποχές είναι δύσκολο για αυτές να δουλεύουνε τσάμπα, όποτε προτιμότερο είναι για αυτές, όσο πρόλογο να σας ακούγεται, να χτυπήσει το αυτοκίνητο σας μοτέρ και έτσι να προβείτε σε αναγκαστική αντικατάσταση του. Φίλος μου με TSI 1,4 140ps στο παραπέντε πρόλαβε την λήξη της εργοστασιακής του εγγύησης και έτσι δεν επιβαρύνθηκε την αλλαγή του κινητήρα. Από ότι με πληροφόρησε ένα μοτέρ κοστίζει χωρίς περαστικά 5.000 ευρώ. Για αυτό ένα τηλεφώνημα δεν βλάπτει

http://www.autoblog.gr/2012/05/08/vw-tsi-problems-with-timing-chains/

Link to comment
Share on other sites

οτι 5αρι golf ειναι tsi με τουρμπο και κομπρεσορα 140 αλογα ο κωδικος της μηχανης ειναι BMY.αλλα απο οτι βλεπω το προβλημα δεν το εχουν μονο αυτα γενικος ολα τα 1,4 tsi turbo compressor εχουν το προβλημα αυτο απλα τα siroco και τα golf 6 ειναι πιο καινουρια μοντελα και δεν εχουν τοσα χιλιομετρα στην πλατη τους.ειδη στο siroco club ξεκινησαν τα οργανα.αλλα για να μην τα ισοπεδωνουμε ολα υπαρχουν και αυτοκινητα που εχουν πανω απο 100000 χιλ και δεν εχουν κανενα προβλημα με καδενα.........ειναι να μην σου τυχη τη να πω.

Edited by bill1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..Ειμαι καινουριος στο forum και σας γραφω για τον γνωστο πια "ηχο" Εχω jetta Tsi 1.4 140 hp του 2007 με 102000 χλμ και αρχισε να μου το κανει απο τα 101000 χλμ, σχεδον καθε πρωι..

Ακουστε ενα παρομοιο ηχο και πεστε μου αν ειναι ο ιδιος

Επιπροσθετα, αναφερω πως 3 συνεργεια στο Γαλατσι μου ειπαν πως ειναι απο συνχρονιζε εκκεντροφορου, λογω του οτι χανει το λαδι του και χτυπανε τα ωστηρια. Χθες αλλαξα λαδια (Fuchs 5W-30)-φιλτρο-φιλτρο βενζ-μπουζι και σημερα μου το ξανακανε..H Cosmocar ειπε "φερτο μου και αφησε το, να το βαλω εγω μπροστα το πρωι και να σου πω".Η εγγυηση μου φυσικα εχει ληξει..

Τι προτεινετε να κανω ??

Edited by Νικος007
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με καδενα που λενε στην ουσια ειναι προβλημα του γραναζιου του εκεντροφορου ...και πρεπει να γινεται αλλαγη σε ολα καδενα τεντοτηρα και εκεντροφορο . Ο ηχος αυτο το προβλημα ειναι...

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλο μηνα παιδια! Παραθετω ενα πολυ ενδιαφερον βιντεακι μιας και ειναι 720p με φωτογραφιες ωστε να καταλαβουμε ολοι για το τι μιλαμε και διαβαζουμε τοσο καιρο.Το κρινω ενδιαφερον και θελω να το μοιραστουμε!

Link to comment
Share on other sites

Niko007

Δυστυχώς την πάτησες και εσύ.

Και εγώ με TSI 140HP είχα το ίδιο πρόβλημα (το αναφέρω παραπάνω) και αναγκάστηκα να τα αλλάξω όλα. Καδένα - τεντωτήρες - κ.λπ. κ.λπ.

Πρόσεξε να τα αλλάξει κάποιος που ξέρει καλά το πρόβλημα, να την έχει κάνει ξανά την αλλαγή και όχι απαραίτητα στην αντιπροσωπία. Αυτοί βαράνε στα αυτιά.

Η Kosmocar δηλώνει άγνοια για το πρόβλημα και ότι δεν έχει επίσημη εντολή για ανάκληση από τη VW.

Με λίγα λόγια την μας κοροιδεύουν.

Έπρεπε να την ψηλιαστούμε όταν (μετά από λίγο) σταμάτησαν να βγάζουν τον συγκεκριμένο κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να την ψηλιαστούμε όταν (μετά από λίγο) σταμάτησαν να βγάζουν τον συγκεκριμένο κινητήρα.

Δηλαδή οι νέοι TSi έχουν διαφορετικούς κωδικούς για τα συγκεκριμένα εξαρτήματα;

με άλλα λόγια έχουν παραχθεί από το εργοστάσιο βελτιωμένα;

και αν ναι, ποια είναι αυτά, από ποιο μοντέλο τι κωδικοί; και το κυριότερο "ταιριάζουν" στον TSi 140ΗΡ;

Επίσης έχεις να προτείνεις κάποιο συνεργείο στην Αθήνα που γνωρίζει, έστω και με πμ;

Ευχαριστώ.

/ ΒΣ

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει σε ολους! Στον 1.2 και στον 1.4 (180-170-160-150-140) . Rocco παραγωγης 11 το εκανε απο τα 6.000 και αναψε λαμπακι καποια στιγμη ... , δεν ειναι μονο στον bmy μεχρι και cupra εχουν μπει συνεργειο για τετοια βλαβη . Αν κανετε μια βολτα απο ολα τα ελληνικα φορα ,και τα ευρωπαικα θα το δειτε οτι χτυπαει ανεξαιρετως γενιας και εκδοσης ,ειναι απο τα γνωστα μειονεκτηματα της καδενας χρονια τωρα ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω να πω οτι ξαφνικά όλοι εχουν πρόβλημα με την καδένα ... Πριν βγει το αρθρο ελαχιστα ηταν τα περιστατικά που ελεγαν για θόρυβο κατα την εκκινηση .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω να πω οτι ξαφνικά όλοι εχουν πρόβλημα με την καδένα ... Πριν βγει το αρθρο ελαχιστα ηταν τα περιστατικά που ελεγαν για θόρυβο κατα την εκκινηση .

Αφου τώρα άρχισε να αναφέρεται ως πρόβλημα ευρέως!! Και γω εχω τον ήχο στην εκκίνηση εδω και 1 χρόνο περίπου, (κυρίως οταν εχει κρύο και το εχω αφήσει πολλές μέρες παρκαρισμένο αλλά μου το χει κανει και μετα απο 2 μέρες) αλλά όπου είχα ρωτήσει σε εξουσιοδοτημένους και μη μου χαν πει τι άλλο;;; οτι ειναι φυσιολογικό, έτσι κάνουν όλα, δεν παθαίνει τπτ κλπ κλπ κλπ..... :rolleyes:

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια κ εγω που πηγα την τριτη το γκολφ για σερβισ στον μανδυλα μου ειπανε οτι θελει αλλαγη η καδενα επιδη κ εμενα κανει το περιφημο κροταλισμα αλλα το εκανε απο καινουριο ακομα,3 ετων ειναι.δεν εχοθν ομως καδενες κ περιμενουν να ερθουν λογωμεγαλης ζητησης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εμενα ειναι εκει μεσα για δευτερη εβδομαδα.απο την κυριακη (1/7).

το πηγα γιατι ειχα εναν μηνα ακομα εγγυηση..Το σημερινο ψεμα ηταν οτι περνουν πολλες ανναρωτικες οι τεχνικοι και δεν εχει κοσμο.και να ρωτησω και εγω κατι???????ΕΓΩ ΣΑΝ ΠΕΛΆΤΗΣ ΛΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ?????οεο????οταν με ξεσκιζουν στα σερβις δεν τους πληρωνω κανονικα??????Να κατσουν να ξεσκιστουν και να το φτιαξουν υπερωριες.Εγω στην δικια μου δουλεια οταν παρει καποιος αναρρωτικη δουλευουμε οι αλλοι πιο πολυ.

11/7 παρελαβα το αμαξι.δεν πληρωσα τπτ διοτι ημουν σε επεκταση.

Τελικα ισως και αν αξιζει αυτη επεκταση.πληρωσα καπου 300 ευρω παραπανω για να την κανω,Και μεσα σε αυτην μου βγηκε συνχρονιζε δευτερας,κρεμαγιερα και η καδενα.κανα 3χιλιαρο μαλλον το γλυτωσα σε εναν γρηγορο υπολογισμο

Edited by ktm25089
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά και εμένα σε fsi μετά από Σ/Κ που δεν το κούνησα πάω σήμερα το πρωί να βάλω μπρος να πάω στην δουλειά και έκανε σαν τρακτέρ, μου το είχε κάνει πριν κάνα δίμηνο που πάλι δεν το είχα κουνήσει το Σ/Κ. Να αρχίσω να το ψάχνω ή να το αφήνω και βλέπουμε??? Με καθημερινή χρήση του αυτοκινήτου δεν ακούω το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα χθες στην αντιπροσωπεία και δε με καλύπτει καμμία εγγύηση. Έχω 102.000 χλμ αγορασμένο Ιούνιο 2007. Κόστος περίπου 800-900 ευρώ. Μου είπαν ότι αφού ακούγεται σπάνια (3-4 φορές σε ένα χρόνο), δεν πειράζει. Αν αρχίσει να ακούγεται συχνά τότε το ξαναβλέπουμε. Δεν επισκευάζεται και δε γίνεται καμμία εργασία συντήρησης. Η μόνη λύση είναι καινούριο γρανάζι μεταβλητού χρονισμού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.