Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

ρε παιδια...πελατης μου απο Νορβηγια ή Σουηδια ή Ολλανδια(δεν θυμαμε απο που ειναι ακριβως...) μολις ειδε σημερα το αμαξι μου με ρωτησε αν μου εβγαλε καποιο προβλημα...του λεω οτι δεν ειναι αληθεια οσα λενε(λιγα κυβικα,πολλα αλογα...και τα κλασικα...) και μου λεει ...αυτο το ξερω....ρωταω αν προλαβες να αλλαξεις καδενα ή αν την πατησες....

του λεω να μου πει τι εννοει και μου λεει οτι στην χωρα του υπαρχει ανακληση για την καδενα σε ολα σχεδον τα μοντελα....(κατι μου ειπε οτι γινεται για να μου εξηγησει τι προβλημα εχει η καδενα αλλα δεν το καταλαβα...)...

μου ειπε οτι διεθνως η VW εβγαλε ανακληση....και αλλα τετοια...απορω πως και δεν το ηξερες μου ειπε καθως εφευγε....

παιζει κατι τετοιο???

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια...πελατης μου απο Νορβηγια ή Σουηδια ή Ολλανδια(δεν θυμαμε απο που ειναι ακριβως...) μολις ειδε σημερα το αμαξι μου με ρωτησε αν μου εβγαλε καποιο προβλημα...του λεω οτι δεν ειναι αληθεια οσα λενε(λιγα κυβικα,πολλα αλογα...και τα κλασικα...) και μου λεει ...αυτο το ξερω....ρωταω αν προλαβες να αλλαξεις καδενα ή αν την πατησες....

του λεω να μου πει τι εννοει και μου λεει οτι στην χωρα του υπαρχει ανακληση για την καδενα σε ολα σχεδον τα μοντελα....(κατι μου ειπε οτι γινεται για να μου εξηγησει τι προβλημα εχει η καδενα αλλα δεν το καταλαβα...)...

μου ειπε οτι διεθνως η VW εβγαλε ανακληση....και αλλα τετοια...απορω πως και δεν το ηξερες μου ειπε καθως εφευγε....

παιζει κατι τετοιο???

στέλνω τώρα mail στην kosmocar και...αν μου απαντήσει το ανεβάζω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε email που τους έστειλα πριν 3 βδομάδες μου απάντησαν τηλεφωνικά και μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου απαντήσουν πριν πάω το αμάξι μου σε συνεργείο ¨πρέπει να το λύσουν¨ και να στείλει το συνεργείο ερώτηση στη Κοσμοκαρ... Τους είπα ότι αυτο δεν είναι σωστό γιατί δεν ξέρω αν θα είχα τα λεφτά για να το πληρώσω αν δεν καλύψουν τίποτα, και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς!

Τελικά αγόρασα επέκταση εγγύησης (200 €) απο ασφαλιστική και μου το κάλυψαν (1200€ καδένα-γλύστρες-τεντοτήρα-φλάντζα-κόλλες-συναφή ...-εργασία) αυτοί!

Δεν σέβονται καθόλου τον Έλληνα κάτοχο VW, η Κοσμοκαρ είναι για τον π****ο...

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα ολα καλα.

Παρα την ταλαιπωρια εχω απο ολη την διαδικασια εγγυηση για αλλα 2 χρονια για το συγκεκριμενο προβλημα. Αυτο μου το ανεφεραν στην αντιπροσωπεια και μου το εγραψαν στο βιβλιο σερβις. 2 χρονια επιπλεον για το μεταβλητο χρονισμο Ολο το σετ. Φενεται και στην καρτελα του αυτοκινητου στο ηλεκτρονικο τους συστημα.

Ελπιζω να μην ξαναχρειαστει να βαλω χερι στη μηχανη του αυτοκινητου μου.

Επιπλεον εγινε και το σερβις στ 4 χρονια. Δεν μ ου αλλαξαν μπουζι μιας και εχω μονο 52.000 χλμ. το κατεγραψαν στο συστημα να γινει η αλλαγη στο επομενο σερβις.

Απο το προβλημα της ψυχρης εκκινησης αλλαχτηκαν

Συγχρονιζε γραναζι μεταβλητου

γλυστρες

υδραβλικο εμβολακι πιεσης γλυστρας - εντατηρας

μεγαλη φλαντζα καθρεφτη μηχανης

τσιμουχες τυπου O-rings

ολες οι βιδες απο τον καθρεφτη

καδενα (δεν ηταν ετοιμοπαραδοτη απο Kosmocar εγινε παραγγελεια απο Γερμανια οπου καθυστερησε 3-4 μερες)

γραναζι στροφαλου στο κατω μερος του καθρεφτη.

κολα στεγανοποιησης του καθρεφτη

ΚΟΣΤΟΣ 0,00€

για το σερβις των 4 ετων - 52000 χλμ αλλαχτηκαν

4 λιτρα λαδι 5-40 castrol

φιλτρο λαδιου

φιλτρο αερος

φιλτρο βενζινης

φιλτρο γυρης

εργασια σερβις

μουζι δεν αλλαχτηκαν - θα γινει αλλαγει στο επομενο σερβις.

ΚΟΣΤΟΣ 190,00€

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε email που τους έστειλα πριν 3 βδομάδες μου απάντησαν τηλεφωνικά και μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου απαντήσουν πριν πάω το αμάξι μου σε συνεργείο ¨πρέπει να το λύσουν¨ και να στείλει το συνεργείο ερώτηση στη Κοσμοκαρ... Τους είπα ότι αυτο δεν είναι σωστό γιατί δεν ξέρω αν θα είχα τα λεφτά για να το πληρώσω αν δεν καλύψουν τίποτα, και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς!

Τελικά αγόρασα επέκταση εγγύησης (200 €) απο ασφαλιστική και μου το κάλυψαν (1200€ καδένα-γλύστρες-τεντοτήρα-φλάντζα-κόλλες-συναφή ...-εργασία) αυτοί!

Δεν σέβονται καθόλου τον Έλληνα κάτοχο VW, η Κοσμοκαρ είναι για τον π****ο...

Πώς γίνεται αυτό? Μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις λεπτομέρειες? Μπορούμε να κάνουμε επέκταση όλοι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

οσον αφαορα τις τιμες βλεπω οτι η καθε αντιπροσωπεια εχει δικο της τιμοκαταλογο. Δεν εχω λογο να πω ανακριβιες. Αν θελετε ανεβαζω και την αποδειξη.

Για το αλλο θεμα, την εγγυηση. Στην καρτελα του αυτοκινητου μου αναγραφετε η ημερομηνια αλλαγης του μεταβλητου, και υπαρχει μια σημειωση για επιπλεον 2 ετη εγγυηση απο την ημερομηνια επισκευης και επειτα για το συγκεκριμενο ανταλακτικο. Το ζητησα να μου το εκτυπωσουν και δεν το εκαναν. Φενετε online μου ηπαν και το βλεπει οποιαδηποτε αντιπροσωπεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα.Κι γω σε κρυες εκκινησεις ακουω αυτο τον θορυβο για 1-2 δευτερολεπτα κ πολυ εντονα το κανει οταν το αμαξι καθεται για 3-4 μερες, αλλα στο δρομο τιποτα και κανενα λαμπακι δεν μου εχει αναψει.Θα πρεπει να ανησυχω?

Edited by maniac_tsi
Link to comment
Share on other sites

Έχω 1 golf 5 1.4 fsi του 04 και μου παρουσίασε αυτόν τον πρωινό ήχο της καδένας και είδα και μία ελαφριά μείωση απόδοσης στα ρεπρίζ.

Το αμάξι έχει 210.000 χμ και σκέφτηκα ότι είναι ίσως λογικό λόγω της χρήσης να παρουσιαστεί πρόβλημα εκεί.

Βλέποντας το εύρος των μοντέλων που παρουσίασαν πρόβλημα στην καδένα συμπεραίνω ότι τα VW είναι προβληματικά σε αυτό το κομμάτι.

Το πρόβλημά μου εμένα όμως είναι αλλού. Μου ζήτησαν 1100ευρώ για αλλαγή όλου του συστήματος της καδένας (γλυστριέρες κλπ).

Μου είπαν ότι για να παραγγείλουν τόσο ακριβά ανταλλακτικά θέλουν προκαταβολή. Τους έδωσα 550ε κι έχουνε περάσει 5 εβδομάδες κι ακόμα τα

ανταλλακτικά είναι στην... Γερμανία κι ακόμα έρχονται...

Αν θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάπου που μπορώ να βρω τα ανταλλακτικά άμεσα ή ένα συνεργείο που να μπορεί να μου το φτιάξει χωρίς να περιμένω μήνες..

Βρίσκομαι στην Βέροια.

Ευχαριστώ,

Std

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα κανει σαν diesel το μοτερ απο τοτε που το πηρα.Στην vw μου ειπαν οτι ετσι ακουγονται τα τsi και ο θορυβος ειναι απο την αντλια βενζινης.Δεν το κανει οταν βαζω μπροστα την μηχανη, αλλα συνεχεια στο ρελαντι .Να αρχιζω να ανισυχω?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κανει σαν diesel το μοτερ απο τοτε που το πηρα.Στην vw μου ειπαν οτι ετσι ακουγονται τα τsi και ο θορυβος ειναι απο την αντλια βενζινης.Δεν το κανει οταν βαζω μπροστα την μηχανη, αλλα συνεχεια στο ρελαντι .Να αρχιζω να ανισυχω?

Να ανισυχεις και πολύ μάλιστα. Επειγόντως για αλλαγή.....

Link to comment
Share on other sites

Να ανισυχεις και πολύ μάλιστα. Επειγόντως για αλλαγή.....

Εμενα δεν μου αναβει λαμπακι μηχανης ουτε το κανει μονο μερικα δευτερολεπτα .Ακουγεται συνεχεια ο θορυβος σαν diesel .Νομιζω οτι οσοι εχουν το συγκεκριμενο προβλημα το κανει για λιγο στην αρχη η κανω λαθος??

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω και εγω golf 1.600 fsi v 2004 μοντελο.καμια φορα οταν το βαζω μπρος συνηθως το πρωι ακουγεται αυτος ο θορυβος.κατι σαν πετρελαιοκινητηρα θα ελεγα αλλα στο πιο δυνατο.κραταει περιπου 3 δευτερολεπτα.το εχω παει σε αντιπροσωπεια και συνεργεια αλλα σπαει ο διαολος το ποδαρι του και δεν κανει τον θορυβο για να καταλαβουν.οποιος ξερει κατι ας πει για να βοηθηθουμε γιατι βλεπω εχουμε πολλοι το ιδιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το γνωστό πρόβλημα της καδένας είναι. Δεν νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθείς παραπάνω με αυτό.

Αν επιδεινωθεί πολύ μόνο τότε, είναι μια επισκευή που κοστίζει αρκετά ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω και εγω golf 1.600 fsi v 2004 μοντελο.καμια φορα οταν το βαζω μπρος συνηθως το πρωι ακουγεται αυτος ο θορυβος.κατι σαν πετρελαιοκινητηρα θα ελεγα αλλα στο πιο δυνατο.κραταει περιπου 3 δευτερολεπτα.το εχω παει σε αντιπροσωπεια και συνεργεια αλλα σπαει ο διαολος το ποδαρι του και δεν κανει τον θορυβο για να καταλαβουν.οποιος ξερει κατι ας πει για να βοηθηθουμε γιατι βλεπω εχουμε πολλοι το ιδιο προβλημα

Με 0 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία,το κανει και εμενα αλλα για παραπανω απο 10 δευτερολεπτα

Link to comment
Share on other sites

Ανάκληση σημαίνει, εχεις δεν εχεις πρόβλημα, εχεις δεν εχεις εγγυηση, σε παίρνουν τηλεφωνο, κλείνεις ραντεβου, αλλάζουν οτι ειναι να αλλάξουν, σου λενε καλημέρα παιρνεις το αυτοκίνητο και φευγεις.

Εχετε ακούσει ποτε κατι τετοιο απο τη vw, ουτε για το συγχρόνιζε της δευτέρας δεν ειχε βγαλει ανακληση που ειχε πια βουίξει ο τόπος.

Link to comment
Share on other sites

παιδες κροταλισμα εχω ακουσει ακομα και εγω που εχω μολις 9.000χμ και με λαδι οχι castrol αλλα Mobil 1 .

Το ακουσα αφοτου ειχα αφησει το αμαξι 1+ βδομαδα ακινητο ,καλοκαιριατικα. Το εβαλα μπρος και για 1 δευτερο εκανε ενα κρρρρ και σταματησε ...

Τωρα αν σας το κανει καθε μερα ναι ειναι προβλημα

Link to comment
Share on other sites

ο μεταβλητος ειναι μην λετε αλο πια καδεναααααααα........βαλτε castrol και ενοια σας

δεν νομιζω ότι έχει σχέση ο μεταβλητός με τα λάδια γενικός.

εγώ castrol βάζω εδω και 70.000km και δεν εχω θέμα

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω ότι έχει σχέση ο μεταβλητός με τα λάδια γενικός.

εγώ castrol βάζω εδω και 70.000km και δεν εχω θέμα

ανηκεις στην κατηγορια των τυχερων,ο μεταβλητος δουλευει με το λαδι
Link to comment
Share on other sites

Το Castrol είναι το χειρότερο λάδι ε ? χαχαχα

εγω δε γελασα ειρωνευτικα,ειπα γνωμη,αν στο πουλαγαν στα ραφια 5-6 ευρω μουφα θα το ελεγες και αν σου πουλαγαν του lidl 15 θα ελεγες το καλυτερο.
Link to comment
Share on other sites

εγω δε γελασα ειρωνευτικα,ειπα γνωμη,αν στο πουλαγαν στα ραφια 5-6 ευρω μουφα θα το ελεγες και αν σου πουλαγαν του lidl 15 θα ελεγες το καλυτερο.

Προφανώς Δημήτρη δεν έχεις δεις χημικές αναλύσεις (π.χ. ιξώδες) στα διάφορα λάδια για αυτό κατηγορείς το Castrol.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς Δημήτρη δεν έχεις δεις χημικές αναλύσεις (π.χ. ιξώδες) στα διάφορα λάδια για αυτό κατηγορείς το Castrol.

στελιο σεβομαι τισ γνωσεις και τις γνωμες σου,ελλα οπως ειπα μιλαω απο δικη μου πειρα και μιας και λογο δουλειας με τ ο επαγγελματικο μου αμαξι μετραω μονο με εκεινο 1,300,000χιλιομετρα, εχω δει μηχανες λυμενες απο συναδελφους με ολα τα λαδια που μπορεις να φανταστεις,εκει θα αλαζες και εσυ πιστευω γνωμη,φιλικα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.