Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

Καλημερα.

Εχθες αναψε το check σε μενα και μπηκα σε safe mode.

Μου εκανε το κροταλισμα για κανενα χρονο αλλα λεω θα αντεξει!

Εχω το 5αρι tsi 140 2007 105.000 χλμ.

Το παω λοιπον στο συνεργειο (εξωτερικο) το οποιο εχει ενα φιλαρακι

που δουλευε παλιοτερα στην καρεντα!

το βαζουμε στο διαγνωστικο και βγαζει το προβλημα στον αισθητηρα!

Μου λεει σου κανει τον συγκεκριμενο ηχο? του απανταω ναι!

Τοτε δεν ειναι ο αισθητηρας μου λεει! το λυσαμε και τελικα η αγαπημενη μας καδενα ειναι πηδηξει 2 δοντια!

Παραγγειλα τα ανταλακτικα ολο το σετ Καδενα γλυστρες γλατζες κλπ απο καρεντα συνολο 160 Ευρω.

Εχει μειωσει τις τιμες οπως μου ειπε ο φιλος μου γιατι τα πηρε ενας αλλος πριν απο μενα 24ο Ευρω 3 μηνες πριν!

Σημερα θα τοποθετηθουν απανω μαζι με αλλαγη πολλαπλασιαστων με beru και βαλβιδα N75.

Ο φιλος μου απο την εμπειρια του απο οταν δουλευε καρεντα και απο το δικο του μου λεει εχω αλλαξει πανω απο 15 καδενες!

Ειναι προβλημα στο συγκεκριμενο αυτοκινητο και χαλαρωνει η καδενα και πηδαει δοντια!

Συνηθως το βγαζει προβλημα το αυτοκινητο οταν κανεις δυνατο κατεβασμα και το πιεσεις πολυ οταν εχει χαλαρωσει η καδενα!

Σε οσους το προλαβουν μπορει να με εμπειρο μαστορα και γνωστη του συγκεκριμενου αυτοκινητου δεν χρειαζεται αλλαγη η καδενα μονο η φλατζα του καθρεφτη της μηχανης οι γλυστρες και ο τεντωτηρας!

Οσο για το κοστος εργασιας ειναι αναλογα το συνεργειο!

Εμενα ο φιλος μου θα μου παρει 100 Ευρω για ολα αν και σε αλλο που του εχω στειλει εγω για να του το αλλαξει του πηρε 180 Ευρω που παιρνει για αυτη τη δουλεια!

Συνολο σετ καδενας αντιπροσωπειας 160 Ευρω ,Ν75 αντιπροσωπειας 30 ευρω , πολλαπλασιαστες Beru 35*4 , εργατικα 100 ευρω.

ολα μαζι : 430 Ευρωπουλα!!!

 

Συγνωμη αν κουρασα!

Σας ευχαριστω για την αναγνωση.

 

Αυτό που αστοχεί στις περισσότερες των περιπτώσεων πρέπει να είναι ο τεντωτήρας της καδένας. Από εκεί δεν δίνεται σωστή τάση στην καδένα και πηδάει δόντι-α.

Το ανταλλακτικό κοστίζει κοντά στα 30-40 ευρώ αλλά η ζημιά που μπορεί να κάνει είναι σημαντική.

Το ζήτημα είναι ότι με το λύσιμο θέλει και προληπτική-υποχρεωτική αλλαγή κάποιων άλλων μερών του κινητήρα που ανεβάζουν το κόστος μιας τέτοιας αλλαγής + εργατικά που θα χρεώσει κανείς + χρόνισμα κινητήρα ( που πρέπει να γίνει ).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετα απο καποιους μηνες που κροταλιζε δυστυχως εχτες αναψε και το ρημαδι το check engine. Golf TSI 140HP 11/2006 ~120K km. 

 

Το πηγα στο συνεργειο (εξειδικευμενο) και τα μου ειπανε οτι θελει αλλαγη η καδενα και τα παρελκομενα του σετ (τεντωτηρας, γλυστρες κλπ) αλλα οχι γραναζι μεταβλητου.Κοστος ~550€. Σε αντιπροσωπεια που ρωτησα μου ειπανε οτι θελει και το γραναζι μεταβλητου γιατι "δεν ξερεις ποτε αν εχει προβλημα και δημιουργησει θεμα ξανα". Κοστος 1000€+ΦΠΑ. 

 

Ημουν πλαγια και δεν ειδα καλα τον κωδικο σφαλματος ηταν κατι με εκκεντροφορο εκτος θεσης η συγχρονισμου και το νουμερο 40. 

 

Ηθελα να ρωτησω τους πιο εμπειρους στο θεμα τα εξης:

 

-> Στην αντιπροσωπια στο σερβις 1 μηνα πριν που ρωτησα για το κροταλισμα μου ειπαν "αφου δεν εχει σφαλμα ειναι γραναζι μεταβλητου, η καδενα αφηνει σφαλμα στον εγκεφαλο". Ισχυει κατι τετοιο και αν ναι θελει αλλαγη και το γραναζι;;

-> Στο εξειδικευμενο μου ειπαν κατηγορηματικα οτι δεν θελει αλλαγη το γραναζι, μονο η καδενα και οτι δεν το εχουνε αλλαξει σε κανενα αμαξι αυτο. Ποιος τωρα απο τους 2 λεει @@? Το γραναζι μεταβλητου ειναι +300€ αποτι μου ειπανε. 

-> καταφερε να βγαλει κανενας ακρη με τον κεντρικο αντιπροσωπο μπας και καλυψουνε τη βλαβη δεδομενου οτι το αμαξι εκανε παντα σερβις σε αντιπροσωπια στο χρονο που επρεπε;; Το θεμα με την καδενα ειναι λαθος κατασκευης οχι λαθος χρησης αφου ολα τα σερβις γινονται προβλεπομενα στην εταιρια και υποτιθεται οτι η καδενα δεν ειναι για να αλλαζει, ας βαζανε ενα ρημαδι ιμαντα να τελειωνουμε!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά στα λέει η αντιπροσωπεία και έχει συζητηθεί κ πολλάκις, πιθανότατα θες και γρανάζι μεταβλητού αν ο θόρυβος έχει διάρκεια. Για καδένα κλπ χωρίς μεταβλητό είναι πολλά τα 550Ε του εξειδικευμένου κατ εμέ. Το γρανάζι πλέον έχει κοντά στα 500Ε, όχι 300. Αφού σου έβγαλε σφάλμα, την καδένα πρέπει σίγουρα να την αλλάξεις με τα πέριξ. Τώρα αν σ παίρνει κ για τον μεταβλητό, άλλαξε τον για να γλιτώσεις τα εργατικά στο μέλλον.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Άρα εμένα που το τελευταίο διάστημα κάνει θόρυβο και εν κινήσει (μέχρι να σηκώσει θερμοκρασία) να ετοιμάσω χιλιαρικάκι..??

Στάλθηκε από το GT-I9195 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Καλά στα λέει η αντιπροσωπεία και έχει συζητηθεί κ πολλάκις, πιθανότατα θες και γρανάζι μεταβλητού αν ο θόρυβος έχει διάρκεια. Για καδένα κλπ χωρίς μεταβλητό είναι πολλά τα 550Ε του εξειδικευμένου κατ εμέ. Το γρανάζι πλέον έχει κοντά στα 500Ε, όχι 300. Αφού σου έβγαλε σφάλμα, την καδένα πρέπει σίγουρα να την αλλάξεις με τα πέριξ. Τώρα αν σ παίρνει κ για τον μεταβλητό, άλλαξε τον για να γλιτώσεις τα εργατικά στο μέλλον.

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ευχαριστω για την απαντηση,αρα αν το εχω καταλαβει καλα, το προβλημα ξεκιναει απο το γραναζι και μετα χαλαρωνει η καδενα καποια στιγμη, σωστα;; Η ειναι ανεξαρτητα το ενα με το αλλο;

 

Υπαρχει μηπως τροπος να δουνε το γραναζι οταν ανοιχτει και να φανει αν θελει αλλαγη ή οχι;; Ο καθαρισμος του γραναζιου που ειχε αναφερθει εχει καποιο νοημα μηπως και γλυτωσω την αλλαγη;; 

Επισης εστειλε κανενας επιστολη στην VW για το θεμα και βγηκε κατι;;

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ έχω καταλαβει σωστά... δεν ξεκινάει από τον μεταβλητό το πρόβλημα αλλά από τον τεντωντηρα. Χαλάει και χαλαρώνει καδενα. Και μετά αρχίζει να φθείρεται το γρανάζι.

Πάντως αν σου ανάβει το check επίσπευσε την επισκευή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τo "πρόβλημα" με το γρανάζι μεταβλητού είναι ανεξάρτητο του θέματος της καδένας. Απλά, βγήκε ένας κωδικός γραναζιού το 2010 που τελειώνει σε -Ε, που υποτίθεται ότι είναι πιο καλό και δεν κάνει το θόρυβο που αρχίζουν να κάνουν μερικά και έχει διάρκεια. Σε πολλά το πρόβλημα λύνεται και με καθαρισμό της βαλβίδας που είναι στο πάνω μέρος του ψευτοκάπακου.

 

Το θέμα της καδένας ποικίλλει γιατί πάλι από μοντέλο σε μοντέλο και χρονιά σε χρονιά έχουν αλλάξει κάποια πράγματα. Σε άλλα απλά επιμηκύνεται λόγω χιλιομέτρων, σε πολλά παρά την normal χρήση αυτό γίνεται αρκετά νωρίς (πχ στα 80000Km), σε άλλα κολλάει ο τεντωτήρας κ.α..

 

Όπως και να έχει, το σετ καδένα/γλίστρες/τεντωτήρα δεν είναι πολύ ακριβό, απλά έχει κόστος εργασίας γιατί λύνονται πολλά.

 

Όταν επιμηκύνεται η καδένα, βγάζει σφάλμα γιατί άλλα διαβάζει ο αισθητ.εκκεντροφόρου(G40) και άλλα ο στροφάλου(G28).

 

Όταν θέλει αλλαγή το γρανάζι, δεν βγάζει σφάλμα, αλλά κάνει θόρυβο που έχει διάρκεια στην εκκίνηση (όχι για 1sec αλλά παραπάνω). Για 1sec το κάνουν σχεδόν όλα, ειδικά όταν είναι κρυο το μοτέρ. Αυτό είναι normal, δεν είναι πρόβλημα και θα το κάνει ακόμα και αν αλλαχτεί το γρανάζι.

 

Τώρα, κροταλισματάκια μπορεί να κάνουν κ ένα σωρό άλλα πράγματα, πχ αντλία υψηλής, δεν είναι πάντα κάτι ανησυχητικό όμως, μπορεί να μην είναι και τίποτα και να είναι normal. 

Edited by PiNiOn
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τo "πρόβλημα" με το γρανάζι μεταβλητού είναι ανεξάρτητο του θέματος της καδένας. Απλά, βγήκε ένας κωδικός γραναζιού το 2010 που τελειώνει σε -Ε, που υποτίθεται ότι είναι πιο καλό και δεν κάνει το θόρυβο που αρχίζουν να κάνουν μερικά και έχει διάρκεια. Σε πολλά το πρόβλημα λύνεται και με καθαρισμό της βαλβίδας που είναι στο πάνω μέρος του ψευτοκάπακου.

 

Το θέμα της καδένας ποικίλλει γιατί πάλι από μοντέλο σε μοντέλο και χρονιά σε χρονιά έχουν αλλάξει κάποια πράγματα. Σε άλλα απλά επιμηκύνεται λόγω χιλιομέτρων, σε πολλά παρά την normal χρήση αυτό γίνεται αρκετά νωρίς (πχ στα 80000Km), σε άλλα κολλάει ο τεντωτήρας κ.α..

 

Όπως και να έχει, το σετ καδένα/γλίστρες/τεντωτήρα δεν είναι πολύ ακριβό, απλά έχει κόστος εργασίας γιατί λύνονται πολλά.

 

Όταν επιμηκύνεται η καδένα, βγάζει σφάλμα γιατί άλλα διαβάζει ο αισθητ.εκκεντροφόρου(G40) και άλλα ο στροφάλου(G28).

 

Όταν θέλει αλλαγή το γρανάζι, δεν βγάζει σφάλμα, αλλά κάνει θόρυβο που έχει διάρκεια στην εκκίνηση (όχι για 1sec αλλά παραπάνω). Για 1sec το κάνουν σχεδόν όλα, ειδικά όταν είναι κρυο το μοτέρ. Αυτό είναι normal, δεν είναι πρόβλημα και θα το κάνει ακόμα και αν αλλαχτεί το γρανάζι.

 

Τώρα, κροταλισματάκια μπορεί να κάνουν κ ένα σωρό άλλα πράγματα, πχ αντλία υψηλής, δεν είναι πάντα κάτι ανησυχητικό όμως, μπορεί να μην είναι και τίποτα και να είναι normal. 

 

 

Σευχαριστω για τη λεπτομερη περιγραφη σε εμενα υπηρχε κροταλισμα για 1sec περιπου αλλα οχι παντα. Καποιες φορες αν θυμαμαι καλα οταν ειχα μερες να το βαλω μπρος το κροταλισμα μπορει να εκανε και 2sec. Μιας και καδενα-γραναζι δεν συνδεονται φανταζομαι δεν εχει νοημα να πληρωσω 300 (ή 500) για το γραναζι (δεδομενου οτι η καδενα θελει στανταρ αλλαγμα αφου εβγαλε το σφαλμα.). Υπαρχει κυνδυνος αν εχει θεμα το γραναζι να ξαναχαλασει την καινουρια καδενα ή ειναι τελειως ακυρη ερωτηση;; Επικοινωνησα και με κοσμοκαρ, απλα μου ειπαν οτι ειναι εκτος εγγυησης και δεν γινεται τιποτα... 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΔΕΝΑΣ ΣΕ ΤΟΥΡΑΝ?

Edited by alexaiva
Link to comment
Share on other sites

λόγω επικείμενης αλλαγής καδένας σε γκολφ 5 tsi 140, έχει κανείς να μου προτείνει κανένα φθηνό κατάστημα να την αγοράσω ή τουλάχιστον τον κωδικό της για ψάξω στο internet?

Link to comment
Share on other sites

Tι λαδι βαζουμε ? Νομιζω πως ειναι το ζητουμενο, μαζυ με τον αισθητηρα G40.

Αν λιπενεται κανωνικα ο τεντωτηρας θα ανεβασει υδραβλικη πιεση και θα γυνει

η δουλεια. 

Για μενα θα πρεπει να ξαναψαχτουμε στα λαδια ...W.../...SAE...κλπ κλπ

και να λαβουμε υπ οψην χειμωνα -καλοκαιρι.

Χωρις διαφημηση εγω για την ωρα με τα Mob....1 ESP δεν ακουω τιποτα

ενω παλιωτερα με αλλα ολο και κατι ακουγα το πρωι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω 1.4 TSI του 2007, 120500km. Μολις εμφανισε τα σφαλμα P3008, αισθητηρας θεσης εκκεντροφορου. Κατα 99% παω για αλλαγη καδενας.

 

1ον) Ξερει κανεις αν εχει νοημα να ζητησω καλυψη κοστους απο την VW?

 

2ον) Αν εχει αλλαξει καποιος καδενα μετα απο το ιδιο προβλημα, που εκανε την αλλαγη και με τι κοστος (ρωταω κυριως για εξουσιοδοτημενα συνεργεια-περιοχη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ-και οχι για αντιπροσωπειες)?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by Jim85
Link to comment
Share on other sites

Καινουργιος εδω,κατοχος πολλων ιχ μεχρι τωρα και σε 7-8 μερες κατοχος γκολφ 5 tsi 170 αλογα.Αυτο που θελω να ρωτησω μετα απο διαβασμα του φορουμ ειναι το εξης:τα 170 εχουν προβλημα?οταν το αλλαζεις εξαφανιζεται ο ηχος?βαζουν βελτιωμενα ανταλλακτικα η τα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω 1.4 TSI του 2007, 120500km. Μολις εμφανισε τα σφαλμα P3008, αισθητηρας θεσης εκκεντροφορου. Κατα 99% παω για αλλαγη καδενας.

 

1ον) Ξερει κανεις αν εχει νοημα να ζητησω καλυψη κοστους απο την VW?

 

2ον) Αν εχει αλλαξει καποιος καδενα μετα απο το ιδιο προβλημα, που εκανε την αλλαγη και με τι κοστος (ρωταω κυριως για εξουσιοδοτημενα συνεργεια-περιοχη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ-και οχι για αντιπροσωπειες)?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Εγώ είχα πολύ καλή αντιμετώπιση-έκπτωση στην ΕΤΕΑ. Έχω βέβαια τα σερβις σε αντιπροσωπείες και μετράει. Σε εξωτερικό συνεργείο δεν ξέρω πόσο μπορεί να βγει η επισκευή, καθώς δε σου κάνουν την έκπτωση που δίνει η αντιπροσωπεία σε περιπτώσεις τέτοιων συνηθισμένων προβλημάτων (συνήθως 70%).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πολύ καλή αντιμετώπιση-έκπτωση στην ΕΤΕΑ. Έχω βέβαια τα σερβις σε αντιπροσωπείες και μετράει. Σε εξωτερικό συνεργείο δεν ξέρω πόσο μπορεί να βγει η επισκευή, καθώς δε σου κάνουν την έκπτωση που δίνει η αντιπροσωπεία σε περιπτώσεις τέτοιων συνηθισμένων προβλημάτων (συνήθως 70%).

Πες μας πόσο θα σου κόστιζε χωρίς την εκπτωση που σου καναν, τι εκπτωση πήρες και πόσο πλήρωσες και για ποιες επισκευές ωστε να μπορούμε να συγκρίνουμε συγκεκριμενα με νούμερα-κόστη.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα κόστιζε 700 ευρώ ανταλλακτικά και εργασία.

Αλλάχτηκαν καδένα, τεντωτήρας, γλύστρες, ένα καπάκι που το είχε γδάρει η χαλαρή καδένα και ένα χυτό εξάρτημα που οδηγεί το λάδι στο actuator του μεταβλητού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πολύ καλή αντιμετώπιση-έκπτωση στην ΕΤΕΑ. Έχω βέβαια τα σερβις σε αντιπροσωπείες και μετράει. Σε εξωτερικό συνεργείο δεν ξέρω πόσο μπορεί να βγει η επισκευή, καθώς δε σου κάνουν την έκπτωση που δίνει η αντιπροσωπεία σε περιπτώσεις τέτοιων συνηθισμένων προβλημάτων (συνήθως 70%).

Το αμαξι εχει κανει ολα τα σερβις σε συγκεκριμενη αντιπροσωπεια πλην του τελευταιου στα 120000km που το εκανα εξω (και δεν το μετανιωσα καθολου). Η ΕΤΕΑ (δεν ειναι αυτη η αντιπροσωπεια που το πηγαινα) μου ειπε οτι για αυτην τη βλαβη πρεπει να αλλαχθουν ολα (σετ καδενας + μεταβλητο) και μου ειπε οτι πανω κατω θα βγει 1500€!Και επειδη ή αντιπροσωπεια που το πηγαινα ηταν η ακριβοτερη της Θεσσαλονικης, δεν υπαρχει περιπτωση να μου ζητουσαν λιγοτερα (τουλαχιστον ως αρχικη τιμη). Υποθετω οτι ως τακτικος πελατης θα μου κανανε καποια εκπτωση αλλα μην φανταστειτε δραματικα πραγματα. Στην κλασσικη πλεον βλαβη των TSI που ειναι η αντλια νερου (ηλεκτρομαγνητικη) μου χρεωσαν 270€ (!!!!) διαγνωστικα μεχρι να βρουν τι εχει, επειδη το Check εβγαζε βραχυκυκλωμα και αλλα 300€ για το εξαρτημα! Συνολο 570€ και αρχικα μου ειχαν ζητησει 660€, δλδ 14% εκπτωση μετα απο απειρο κραξιμο.

 

Τελος παντων, το αυτοκινητο θα το φτιαξω σιγουρα εκτος αντιπροσωπειας απλα ψαχνομαι αν πρεπει να αλλαξω και το μεταβλητο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο μελλοντικα (3 αντιπροσωπειες ειπαν οτι πρεπει να αλλαχθει) ή να αλλαξω μονο σετ καδενας και να τελειωνω χωρις να πειραξω το μεταβλητο.

 

Οποιος εχει κανει αντιστοιχη κινηση και μπορει να με συμβουλεψει σοβαρα, τον ευχαριστω προκαταβολικα

 

Ζητω συγνωμη αν κουρασα με το κειμενο μου, απλα πολλες και σοβαρες βλαβες εντος 4 μηνων

Edited by Jim85
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να το αλλάξεις το γρανάζι μεταβλητού. Αυτό που φοράνε πολλά TSI είναι "προβληματικό" / "Ελαττωματικό.... για εμένα θα έπρεπε να αλλάζει δωρεάν.... Μιλάμε για καδένα χρονισμού που και όλα τα service να έχεις κάνει στην αντιπροσωπεία, ποτέ δεν θα σου πουν ότι θέλει αλλαγή.... Δεν είναι ιμάντας που κάθε κάποια χιλιόμετρα τον αλλάζεις... Θεωρητικά δεν αλλάζει ΠΟΤΕ!!! Το θέμα είναι ότι και η ίδια VW παραδέχεται ότι το γρανάζι μεταβλητού είχεπρόβλημα. 

 

Όπως και να έχει.... να αλλάξεις γρανάζι.... το ξέρω ότι είναι επιπλέον κανένα 300άρι αλλά είναι βελτιωμένο γρανάζι και δεν θα έχεις πρόβλημα ξανά. Εγώ εδώ στην Αθήνα άλλαξα σε αντιπροσωπεία της VW με 1100 ευρώ.... απλά τους πήγα προσφορά από εξειδικευμένο συνεργείο στα 1100.... και τους είπα... ΕΓΩ παραπάνω από 1100 ευρώ δεν έχω να δώσω .... θέλεις!!!!! και μου απάντησαν μετά από μία μέρα.... ΝΑΙ.... και πήρα και 2 χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας. 

 

Πήγαινε κάπου και πάρε μία καλή προσφορά..... (να έχεις κάτι να δείξεις.. και ότι δεν μιλάς στον αέρα) και πήγαινε σε αντιπροσωπεία... 

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι και η ίδια VW παραδέχεται ότι το γρανάζι μεταβλητού είχεπρόβλημα. 

 

Όπως και να έχει.... να αλλάξεις γρανάζι.... το ξέρω ότι είναι επιπλέοοταν το αλλαξες πως ακριβως σου δειξανε οτι ειναι βεν κανένα 300άρι αλλά είναι βελτιωμένο γρανάζι και δεν θα έχεις πρόβλημα ξανά. γ

Οταν αλλαξες γραναζι πως ακριβως σου δειξανε οτι το καινουργιο ειναι βελτιωμενο και οτι δν θα ξανα βγαλει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το καινουριο γραναζι εχει διαφορετικο κωδικο και λενε οτι ειναι βελτιωμενο. Ενας μαστορας απο συνεργειο μου ειχε πει οτι το παλιο δεν ηταν απο βαμμενο χαλυβα και τρωγοταν, ενω το καινουριο ειναι. Δεν ξερω αν ειναι αληθεια αλλα το σιγουρο ειναι οτι εχει αλλο κωδικο ανταλλακτικου το καινουριο γραναζι και ειναι και πιο ακριβο.

 

Επειδη ειχα και εγω το ιδιο προβλημα τελικα αλλαξα μονο καδενα, στο εξουσιοδοτημενο που το πηγα μου ειπανε οτι εχουν αλλαξει ~200 καδενες και κανενας δεν τους ειπε για προβλημα στο γραναζι μετα. καναμε συμφωνια οτι αν στα επομενα 2 χρονια βγει οποιοδηποτε θεμα με το γραναζι δεν θα πληρωσω εργατικα, παρα μονο το ανταλλακτικο.

 

Θελω να πω στα παιδια που εχουνε το προβλημα με μεταβλητο/καδενες να το κυνηγησουν πολυ με την κοσμοκαρ. Παιζει πολυ μεγαλο ρολο η ηλικια του αυτοκινητου και τα χιλιομετρα ακομα και αν ειναι εκτος εγγυησης. Οσο πιο καινουριο το αμαξι και πιο λιγα τα χιλιομετρα τοσο μεγαλυτερη θα ειναι και η εκπτωση. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.