Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

Golf tsi 1.4 140ps

Διάβασα ότι κάποιος έλεγε ότι έπαθε κάτι αντίστοιχο από κακό χρονισμα.

Αλλά από τη είναι το ψάχνω εδώ κ πάνω από χρόνο αυτό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πήδηξε δόντι, το είχα πάει για αντλία νερού και ο μηχανικός μου είπε ότι πρέπει όπως δηποτε να αλλαχτεί καδένα και να γίνει χρονισμός. Καδένα χωρίς γρανάζι μεταβλητου μου πήγε 270.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη κ να έκανε άλλη ζημιά το περίεργο είναι ότι δεν το κατάλαβε ο εγκέφαλος.

Το αμάξι λειτουργούσε νορμάλ;

Ακόμη κ να έκανε άλλη ζημιά το περίεργο είναι ότι δεν το κατάλαβε ο εγκέφαλος.

Το αμάξι λειτουργούσε νορμάλ;

Link to comment
Share on other sites

επειδη καμια φορα οταν ειναι κρυο κανει στην αρχη εναν περιεργο ηχο αλλα μετα στρωνει..τι να προσεξουμε και ποτε να ανησυχησουμε??

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έκανε ζημιά γιατί το πρόλαβα στο τσακ με άφησε από αντλία νερού και μόλις την έβαλε ο μηχανικός μου είπε για την καδένα και ότι είμαι πολύ τυχερός. Έτσι την άλλαξα και έγινε χρονισμός. Πριν μου τα κάνει όλα αυτά λειτουργούσε κανονικά

Edited by antonis166
Link to comment
Share on other sites

Για να αλλαχτεί ολόκληρο σετ καδένας πόσο σας λένε παιδιά;

Εμένα μου ειπαν 800 και μου φαινονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. Καταρχήν δεν ξέρω αν πρέπει καλά και σώνει να αλλαχτεί το ακριβό γρανάζι μεταβλητού αν δεν έχει πρόβλημα...

Εχω χαζέψει, γιατί ταυτόχρονα έχω και θέμα στο κιβώτιο και τα λεφτά είναι ΠΟΛΛΑ...

 

Ηδη μια βδομάδα χωρίς αμάξι και τα χω πάρει κρανίο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να αλλαχτεί ολόκληρο σετ καδένας πόσο σας λένε παιδιά;

Εμένα μου ειπαν 800 και μου φαινονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. Καταρχήν δεν ξέρω αν πρέπει καλά και σώνει να αλλαχτεί το ακριβό γρανάζι μεταβλητού αν δεν έχει πρόβλημα...

Εχω χαζέψει, γιατί ταυτόχρονα έχω και θέμα στο κιβώτιο και τα λεφτά είναι ΠΟΛΛΑ...

 

Ηδη μια βδομάδα χωρίς αμάξι και τα χω πάρει κρανίο...

Για να αλλαχτει ολο το σετ 1000αρικο ειχα πληρώσει εχει ενα μικρο γραναζι μεσα στο καρτερ και αυτο
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Σκεφτομαι να αλλαξω κ εγω προληπτικα καδενα χρονισμου λογω χλμ στο golf VI CAXA. Μονο για αγορα ολο το σετ καδενας μου ειπανε γυρω στα 240 ευρω. Απο τιμη τι σας λεει? Υπαρχει καποια μαρκα του σετ που προτεινετε? Το συγκεκριμενο που μου δωσανε τιμη, ειναι μαρκα DGA αγγλικο. Να προχωρησω σε αγορα?

Link to comment
Share on other sites

. Να προχωρησω σε αγορα?

οχι να μην την αλλαξεις.

Αν δεν κανει θορυβο σαν τρακτερ γιατι να δωσεις λεφτα?

Αν ειναι ετσι.....προληπτικα θα βαζαμε καινουργιο μοτερ,σασμαν,ταμπλο,ψυγειο κτλ κτλ..

 

Αν εχεις λεφτα για πεταμα...αλλαξε την φιλε μου.

 

Φιλικα Τακης

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Σκεφτομαι να αλλαξω κ εγω προληπτικα καδενα χρονισμου λογω χλμ στο golf VI CAXA. Μονο για αγορα ολο το σετ καδενας μου ειπανε γυρω στα 240 ευρω. Απο τιμη τι σας λεει? Υπαρχει καποια μαρκα του σετ που προτεινετε? Το συγκεκριμενο που μου δωσανε τιμη, ειναι μαρκα DGA αγγλικο. Να προχωρησω σε αγορα?

Πόσα χλμ έχεις? Υπάρχει κάποιος με μοτέρ caxa που να έπαθε ζημία στην μηχανή του απο μη έγκαιρη αλλαγή καδένας? 

Edited by andreas_petrop
Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2015 at 10:45 ΠΜ, kOrMi-6 said:

Καλημερα παιδια. Σκεφτομαι να αλλαξω κ εγω προληπτικα καδενα χρονισμου λογω χλμ στο golf VI CAXA. Μονο για αγορα ολο το σετ καδενας μου ειπανε γυρω στα 240 ευρω. Απο τιμη τι σας λεει? Υπαρχει καποια μαρκα του σετ που προτεινετε? Το συγκεκριμενο που μου δωσανε τιμη, ειναι μαρκα DGA αγγλικο. Να προχωρησω σε αγορα?

Καλό είναι στις 90-100.000 να αλλάζεται. Δεν αναγράφεται πουθενά ότι θέλει αλλαγή.

 

Αλλάζεις:

Καδένα, τεντωτήρα, γλισιέρες, φλάτζα καθρέφτη, βίδες καθρέφτη, βίδες τεντωτήρα, βίδες αντλίας νερού, κάτω γρανάζι καδένας.

Καθαρίζεις με άνοιγμα το γρανάζι μεταβλητού ή με πίεση καθαριστικού υγρού ώστε να φύγουν οι βρωμιές και τα ξερά λάδια από το λαβύρινθο εντός.

 

Τσεκάρεις:

Την αντλία νερού για διαρροή, τον ιμάντα δυναμό για φθορές καθώς και τον τεντωτήρα του.

Εαν έχουν ~90.000 θέλει κι αυτός αλλαγή μαζί με τα παρελκόμενά του.

Επίσης χρήζει ελέγχου το μεταλλικό κομμάτι που εμποδίζει τις αναθυμιάσεις εντός του καθρέφτη στο σύστημα καδένας συνήθως ξεσφίγγει. (έχει 3 βίδες)

Βάλε τα εργοστασιακά ανταλλακτικά καλύτερα δεν είναι μεγάλες οι διαφορές στην τιμή.

Αν κάτι από τα παραπάνω δεν το γνωρίζεις μπορείς να συμβουλευτείς και το συνεργείο σου.

 

Η τελική επιλογή είναι δική σου.

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Βάλε τα εργοστασιακά ανταλλακτικά καλύτερα δεν είναι μεγάλες οι διαφορές στην τιμή.

 

Τα εργοστασιακα ειναι για τον *******,γιατι να τα ξαναβαλει,για να κανει πιο πλουσια την VW που πουλαει αμαξια προβληματικα???

 

Οταν αγοραζεις αμαξι με καδενα, ξερεις οτι θα κρατησει οσο και το μοτερ.

 

Εδω εχουμε φθασει σε σημειο να χαλανε αυτες οι καδενες στα 30.000χλμ.

 

Τερας αξιοπηστιας η vw!!!

Edited by nikdev
Προσοχή στο λεξιλόγιο παρακαλώ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να γραφουμε την γνωμη μας κοσμια ομως, χωρις κοσμητικα και φανατισμο.

Προτεινω τα παραπανω γιατι περνανε απο τα χερια μου αρκετα ανταλλακτικα.

Οπως ξαναειπα η τελικη επιλογη ειναι δικη του

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμαι κατοχος ενος  golf tsi 140 BMY 2007  πριν 3 μηνες στραβοσαν και οι 16 βαλβιδες. εκανα επισκευη και αλαχτηκε η καδενα οχι γνησια.  μετα απο λιγο καιρο 2 μηνων το αμαξι ακουγοταν περιεργα και ετρεμε και εβγαζε συνεχως προβλημα στον πρωτο κυλινδρο . αποφασισα να το ξαναπαω  για επισκευη σε αλλον μαστορα. Διαπιστοθηκε οτι το αμαξι ηταν αχρονιστο με ειπε να αγορασω τα γνησια οπως και εκανα πηρα γνησιο σετ καδενας μαζι με το μεταβλητο γραναζι. Ο μαστορας το επιασε σημερα κυριακατικα χωρις να με πει τιποτα.... και με λεει η καδενα που με εδωσες ειναι ψιλη και δεν μπενει. ο κωδικος της καδενας ειναι

 03C 109 158 H  . ευχαριστω εκ τον προτερων. Δεν ημουν μπροστα αυριο θα παω να δω.

Link to comment
Share on other sites

βαση ετκα που εριξα μια ματια ο σωστος κωδικος ειναι 03C 109 158 Α

εβαλα και τον κωδικο που εδωσες αλλα δε μπορω να βρω εαν ειναι παλιος κωδικος καδενας ή απο αλλο μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

βαση ετκα που εριξα μια ματια ο σωστος κωδικος ειναι 03C 109 158 Α

εβαλα και τον κωδικο που εδωσες αλλα δε μπορω να βρω εαν ειναι παλιος κωδικος καδενας ή απο αλλο μοντελο.

ο κωδικος μεταβλητου ειναι 03C 109 088 G     αυτο μπηκε κανονικα με ειπε. οπως και τα υπολιπα γραναζια το μονο προβλημα  με ειπε ειναι η καδενα. πιθανον απο 1.2 tsi

Link to comment
Share on other sites

δε καταλαβα εσενα σου ειπε ο μαστορας οτι του χεις δωσει λαθος καδενα ετσι? πηρες και γραναζια?

Ναι τα αγορασα ολα και τα γραναζια και το γραναζι μεταβλητου και τεντοτηρα κ γλυσιερες ολα γνησια. 

Link to comment
Share on other sites

οι κωδικοι που μου εδωσες τελικα βρηκα οτι ειναι για αυτα τα μοντελα στην φωτο... λογικα σου εχουν δωσει λαθος πραγματα

 

New_Bitmap_Image.jpg

Link to comment
Share on other sites

οι κωδικοι που μου εδωσες τελικα βρηκα οτι ειναι για αυτα τα μοντελα στην φωτο... λογικα σου εχουν δωσει λαθος πραγματα

 

New_Bitmap_Image.jpg

Μαλιστα. οπότε ειναι λαθος ολα. ? το αυτοκινητο ειναι του 2007.  τι πρεπει να παρω . Και γιατι με ειπε οτι ολα τα αλλα μπηκαν κανονικα.  εχω αγανακτηση εχω δωσει πολλα χρηματα,.....

Link to comment
Share on other sites

δεν φταις εσυ. να τα επιστρεψεις πισω απο κει που τα πηρες και να τους πεις οτι στα χουν δωσει λαθος. ολα τα υπολοιπα μπηκαν μαλλον γιατι ολοι αυτοι οι κινητηρες ειναι σχεδον ιδιοι. τωρα βεβαια μπορει να κανω και εγω λαθος. ας απαντησει καποιος που ξερει καλυτερα αλλιος μετα μονο αντιπροσωπεια θα σου πει σιγουρα

οι κωδικοι ειναι οι ιδιοι και στο 2007 μοντελο

Edited by sonakias
Link to comment
Share on other sites

δεν κανει τιποτα φιλε μου... με το καλο να ξεμπερδεψεις με ολη αυτη την ιστορια. περημενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.