Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

Golf V, GT sport 140 , 126000 km , το νέο θύμα της καδένας.

Κάθοδος εθνικής με 130 και έκτη λίγο πριν την Βαρυμπόμπη, ανάβει το check engine και 5 δεύτερα μετά το EPC. Κάνω στην άκρη ανοίγω το καπό και τι βλέπω? Η αριστερή πλευρά του κινητήρα λερωμένη με λάδια περίπου στο σημείο του φίλτρου λαδιού. Καλώ λοιπόν οδική βοήθεια και το πάω στον Φίλοσίδη στον Βύρωνα.

Άκουσον άκουσον ! Διάγνωση... Αποσυγχρονίστηκε η καδένα, πήδησε δόντι και χτυπώντας το αλουμινένιο καπάκι που την καλύπτει ,το έσπασε !!! Η ζημιά μεγάλη , κοντά στα 2500 !!! Το καπάκι 570 , το γρανάζι του μεταβλητού χρονισμού 500 ,εργασία 900 , καπάκι, φλάτζες , κόλες κλπ....

Έτσι μου έρχεται να το πουλήσω όπως είναι για φραγκοδίφραγκα ! Απαράδεκτο!

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει τεχνικη οδηγια που δινει σετ καδενα,γλιστρες,τεντωτηρα,γραναζι μεταβλητου, γραναζι στροφαλου,γραναζι εκκεντροφορου εξαγωγης ολο μαζι 300 ευρω με την προυποθεση να γινει η τοποθετηση σε αντιπροσωπεια !!
Καρφωσε μηπως και βαλβίδες?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Golf V, GT sport 140 , 126000 km , το νέο θύμα της καδένας.

Κάθοδος εθνικής με 130 και έκτη λίγο πριν την Βαρυμπόμπη, ανάβει το check engine και 5 δεύτερα μετά το EPC. Κάνω στην άκρη ανοίγω το καπό και τι βλέπω? Η αριστερή πλευρά του κινητήρα λερωμένη με λάδια περίπου στο σημείο του φίλτρου λαδιού. Καλώ λοιπόν οδική βοήθεια και το πάω στον Φίλοσίδη στον Βύρωνα.

Άκουσον άκουσον ! Διάγνωση... Αποσυγχρονίστηκε η καδένα, πήδησε δόντι και χτυπώντας το αλουμινένιο καπάκι που την καλύπτει ,το έσπασε !!! Η ζημιά μεγάλη , κοντά στα 2500 !!! Το καπάκι 570 , το γρανάζι του μεταβλητού χρονισμού 500 ,εργασία 900 , καπάκι, φλάτζες , κόλες κλπ....

Έτσι μου έρχεται να το πουλήσω όπως είναι για φραγκοδίφραγκα ! Απαράδεκτο!

 

Εργασία 900ευρώ;;; αχαχαχαχαχα, τι λες ρε φίλε, για όνομα του θεού. Πρόσφατα άλλαξα αντλία νερού και καδένα μαζί με όλα τα συναφή προληπτικά και το συνολικό κόστος ήταν 900ευρώ. Για εργασία μου πήρε 200...Οκ έχεις και το καπάκι οπότε καμιά 600, οπότε μάξιμουμ 1500.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η οδηγία ισχύει και προληπτικά; δηλαδή μπορείς να πας να αλλάξεις το σετ που προανέφερες για προληπτικούς λόγους με αυτό το κόστος;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει οτι δεν πήδηξε δόντι απλά αλλά πήγε ολόκληρο περίπατο.... Έιχες τον θόρυβο κατά την εκκίνηση κάθε πρωί, σου είχε ανάψει ποτέ λαμπάκι για αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρου ή έτσι στα καλά καθούμενα? Τι να πω... Καλά ξεμπερδέματα και πίεσε όσο παίιρνει για εκπτώσεις γιατι είναι γνωστό πλεον το θέμα... Τα χρήμματα που ζητούν είναι απαράδεκτα πολλα... Αν έχει χτυπησει και βαλβίδες τι θα ζητησουν δηλαδή κανα πεντοχίλιαρο... Ντροπή...

Edited by andreas_petrop
Link to comment
Share on other sites

Τι θα γίνει με αυτό το πρόβλημα?κρίμα δεν είναι για εμάς να τα σκαμε στα καλά καθουμενα γιά μια τέτοια αστοχία?Δεν είναι ούτε ενα ούτε δυο αλλά τόσα περιστατικα.Υπάρχει τρόπος να το προλαβουμε?

Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδόν 115.000χλμ, συμπτώματα δεν έχω αλλά αρχίζω κ ανησυχώ με όσα διαβάζω εδώ μέσα...

Μήπως συμφέρει τελικά η προληπτική αλλαγή με 300 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τετοια περιπτωση,αλλαγη με 300 ευρω??? ο Δεμερλιωτης Καρδιτσα ειπε οτι δεν γνωριζει κατι...εσεις που το ακουσατε ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

οτι λεω ισχυει 100%
300 ευρω τα ανταλλακτικα : Καδενα, τεντωτηρας,Γραναζι Μεταβλητου, γλιστρες, γραναζι εκκεντροφορου εξαγωγης, γραναζι στροφαλου . Η τιμη ισχυει ΜΟΝΟ για αντιπροσωπειες στο δικτυο της kosmocar και ειναι τιμη ΜΟΝΟ αν γινει η τοποθετηση σε αντιπροσωπεια, Η τιμη δεν ισχυει για αγορα απο ιδιωτη ή επαγγελματια για χρήση εκτος αντιπροσωπείας ,στην τιμή ΔΕΝ εχει εργατικα

Μετά πάμε στα 200 ευρώ με το ΦΠΑ σετ: Καδένα,τεντωτήρας,γλίστρες,γρανάζι εκκεντροφορου εξαγωγής, γραναζι στροφαλου, φλατζα καθρεπτη εκτος αντιπροσωπεις γνήσιοι κωδικοι (οχι οι τελευταιοι του 2016 που ειναι στο σετ με τα 300 ευρω)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νεότερα ... Με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι το σετ πράγματι υπάρχει και κοστίζει κάτι λιγότερο από 300 e. και ότι το κόστος επισκευής θα μειωθεί αισθητά. Τις επόμενες μέρες θα γνωρίζω περισσότερα και θα σας ενημερώσω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οτι λεω ισχυει 100%

300 ευρω τα ανταλλακτικα : Καδενα, τεντωτηρας,Γραναζι Μεταβλητου, γλιστρες, γραναζι εκκεντροφορου εξαγωγης, γραναζι στροφαλου . Η τιμη ισχυει ΜΟΝΟ για αντιπροσωπειες στο δικτυο της kosmocar και ειναι τιμη ΜΟΝΟ αν γινει η τοποθετηση σε αντιπροσωπεια, Η τιμη δεν ισχυει για αγορα απο ιδιωτη ή επαγγελματια για χρήση εκτος αντιπροσωπείας ,στην τιμή ΔΕΝ εχει εργατικα

Μετά πάμε στα 200 ευρώ με το ΦΠΑ σετ: Καδένα,τεντωτήρας,γλίστρες,γρανάζι εκκεντροφορου εξαγωγής, γραναζι στροφαλου, φλατζα καθρεπτη εκτος αντιπροσωπεις γνήσιοι κωδικοι (οχι οι τελευταιοι του 2016 που ειναι στο σετ με τα 300 ευρω)

Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση.Τα εργατικά πόσο να τα υπολογίζουμε χοντρικά σε αντιπροσωπεία;

Link to comment
Share on other sites

O the_winner αναφέρει ότι έχει δωρεάν εργασία σε αντιπροσωπίες του δικτύου της kosmocar. Ο Δεμερλιωτης Καρδίτσα που λέει ο φίλος πιο πάνω όμως δεν είναι ενήμερος. Φοβάμαι ότι στην επαρχία δεν θα βγάλουμε άκρη.

@ the_winner

Αφορά μόνον τον 1.4tsi τα παραπάνω που λες; Γιατί ο 1.2 tsi δεν έχει μεταβλητό, γι αυτό το λέω.

edit: μάλλον μπερδεύτηκα και δεν κατάλαβα καλά αν τελικά έχει δωρεάν εργασία εντός αντιπροσωπείας ή όχι... Ας μας ξαναπει ο winner. Κι επίσης αν ξέρεις αν υπάρχει αναλογη ενέργεια και για τον 1.2 tsi θα ήμουν υποχρεος!

Edited by man25
Link to comment
Share on other sites

O the_winner αναφέρει ότι έχει δωρεάν εργασία σε αντιπροσωπίες του δικτύου της kosmocar. Ο Δεμερλιωτης Καρδίτσα που λέει ο φίλος πιο πάνω όμως δεν είναι ενήμερος. Φοβάμαι ότι στην επαρχία δεν θα βγάλουμε άκρη.

@ the_winner

Αφορά μόνον τον 1.4tsi τα παραπάνω που λες; Γιατί ο 1.2 tsi δεν έχει μεταβλητό, γι αυτό το λέω.

edit: μάλλον μπερδεύτηκα και δεν κατάλαβα καλά αν τελικά έχει δωρεάν εργασία εντός αντιπροσωπείας ή όχι... Ας μας ξαναπει ο winner. Κι επίσης αν ξέρεις αν υπάρχει αναλογη ενέργεια και για τον 1.2 tsi θα ήμουν υποχρεος!

 

Ε δεν νομιζω να υπαρχει δωρεαν εργασια. Ναι μεν θα σου δινουν σε προσφορα το ολο σετ και θα βγαζουν την διαφορα απο τα εργατικα

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...εκλεισα ραντεβου απο εβδομαδα...μου βγηκε 350 ευρο γιατι ηθελε κατι ακομα (δεν θυμαμαι τι...) και 250 εργασια..

το κανω προλυπτικα γιατι ακουω μια στο τοσο το κροταλισμα..αλλα αφου βοηθησε ο φιλος και μαθαμε για την 'οδηγια' ,ειπα να το κανω ,μην το παρουν πισω... :crazy:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αουτς, ετσουξε λίγο η τιμή αλλά αν λύνεται το πρόβλημα κι εγώ θα το έκανα. Μόνο μην αποδειχθεί ότι δεν λύνεται, θα ειναι να τα καψουμε όλοι μετά τα αυτοκίνητα μας.

Υ.Γ. στον 1.2 το σετ τοποθετημένο εκτός αντιπροσωπείας, ΜΑΖΙ με εργασία και ανταλλακτικά παίζει από 200 έως 250€ max (τιμή που μου δώσανε πριν λίγους μήνες με το γνήσιο σετ καδένας).

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έξω θα πήγαινα. Μας δουλευούν στην vw. Ακου 600 και σε προσφορά... Να τρέξουμε να προλάβουμε μην εξαντληθουν τα... αποθέματα 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εμενα εξω μου ειπαν 400..αλλα ειπα να παω vw για να εχω και την εγγυηση των 2 χρονων....ποτε δεν ξερεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγυηση αν παθει κατι η καδενα και τα συναφη που πληρωσες για 2 χρονια;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν οτι οταν βαλεις καποιο ανταλακτικο στην αντιπροσωπεια,σου δινουν εγγυηση αυτοι για 2 χρονια πανω σε αυτο που εβαλες..

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να πληρώνω 30-50% παραπάνω στην vw για να έχω εγγύηση σε μια οκταετία το ποσό που θα έχω δαπανήσει για την συντήρηση του αυτοκινήτου θα είναι υψηλότερο απο την πραγματική του αξία...  Υποτίθεται οτι βάζεις νεα καδένα για να μην ξαναασχοληθείς. και αν σου χαλασει στα τρία χρονια θα είσαι οκ?????

Edited by andreas_petrop
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.