Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

Καλημέρα ,

Αρχικά καλώς σας βρήκα , καθώς έιμαι καινούριος στην ομάδα.

Αγόρασα πριν 1 μήνα το golf 6 tsi rline. Εδώ και καμιά εβδομάδα περίπου όταν το βάζω μπροστά ακούγεται αυτό το κρρρρ που αναφέρετε όλοι , όχι για 1-2 secs ,αλλά συνεχόμενα μέχρι να φτάσει σε θερμοκρασία το αμάξι.Μόλις πατήσω λίγο το γκάζι σταματάει , μόλις το αφήσω ξαναρχίζει.

Διαβάζοντας το topic πήγα κατευθείαν στην αντιπροσωπεία και με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την καδένα.

Να επισημάνω ότι ο θόρυβος ακούγεται στο μέσα μέρος του αυτοκινήτου πάνω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού και πως όταν ανοίγω το καπό δεν ακούω κάτι περίεργο.

Συγγνώμη αν δεν είναι σχετικό με το topic , αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως συντονίζουν τα καλώδια του κλιματιστικου; Ακουμπώντας μεταξύ τους; Αυτά είναι εκεί απ όσο θυμάμαι. Για τσεκαρε το και βαλε κανα αφρολέξ ανάμεσα για να σταματήσει ο ήχος (αν είναι αυτο).

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση..

το νεο κιτακι για την καδενα που εχει βγει πριν κανα 2 μηνο (αν δεν κανω λαθος) ξερει κανεις να μου πει τους κωδικους απο το ΕΤΚΑ???

ρωτησα σε μαστορα εξω οπως ειπε και ο φιλος παραπανω και μου ζηταει τα μισα χρηματα απο την εταιρεια...και μιας και η VW δεν μου δινει τους κωδικους των ανταλλακτικων που χρειαζονται για την επισκευη,ειπα μηπως καποιος με ΕΤΚΑ μπορει να μου στειλει τους κωδικους.....

Link to comment
Share on other sites

Τα μισα χρηματα ΜΕ τα ανταλλακτικα?ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ! Ο Μεταβλητος μονος του εχει 520 ευρω !!
Ξαναγραφω: Υπαρχει ενας κωδικος ΕΝΑΣ , ο οποιος περιλαμβανει τα ΠΑΝΤΑ , αυτος ο κωδικος δεν δίνεται ΟΥΤΕ σε ιδιώτη, ΟΥΤΕ σε συνεργείο ΟΥΤΕ σε ανταλλακτικάδικο , απο εκεί και πέρα μπορείς να πάρεις μεμονομένα τα ανταλλακτικά σαν ξεχωριστούς κωδικους και θα σου βγούν ακριβως 700 ευρω μονο τα ανταλλακτικα(με μεταβλητο).
Κωδικο και να σου δώσω δεν θα σου το δώσουν απο αντιπροσωπεία , δεν ειναι κωδικός ΕΤΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Αρχικά καλώς σας βρήκα , καθώς έιμαι καινούριος στην ομάδα.

Αγόρασα πριν 1 μήνα το golf 6 tsi rline. Εδώ και καμιά εβδομάδα περίπου όταν το βάζω μπροστά ακούγεται αυτό το κρρρρ που αναφέρετε όλοι , όχι για 1-2 secs ,αλλά συνεχόμενα μέχρι να φτάσει σε θερμοκρασία το αμάξι.Μόλις πατήσω λίγο το γκάζι σταματάει , μόλις το αφήσω ξαναρχίζει.

Διαβάζοντας το topic πήγα κατευθείαν στην αντιπροσωπεία και με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την καδένα.

Να επισημάνω ότι ο θόρυβος ακούγεται στο μέσα μέρος του αυτοκινήτου πάνω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού και πως όταν ανοίγω το καπό δεν ακούω κάτι περίεργο.

Συγγνώμη αν δεν είναι σχετικό με το topic , αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ποια είναι η πηγή του ήχου αυτού τελικά; Τι σου είπανε;

Link to comment
Share on other sites

Τα μισα χρηματα ΜΕ τα ανταλλακτικα?ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ! Ο Μεταβλητος μονος του εχει 520 ευρω !!

Ξαναγραφω: Υπαρχει ενας κωδικος ΕΝΑΣ , ο οποιος περιλαμβανει τα ΠΑΝΤΑ , αυτος ο κωδικος δεν δίνεται ΟΥΤΕ σε ιδιώτη, ΟΥΤΕ σε συνεργείο ΟΥΤΕ σε ανταλλακτικάδικο , απο εκεί και πέρα μπορείς να πάρεις μεμονομένα τα ανταλλακτικά σαν ξεχωριστούς κωδικους και θα σου βγούν ακριβως 700 ευρω μονο τα ανταλλακτικα(με μεταβλητο).

Κωδικο και να σου δώσω δεν θα σου το δώσουν απο αντιπροσωπεία , δεν ειναι κωδικός ΕΤΚΑ

οποτε να παω στην αντιπροσωπεια να τελειωνω?

Link to comment
Share on other sites

οτι λεω ισχυει 100%

300 ευρω τα ανταλλακτικα : Καδενα, τεντωτηρας,Γραναζι Μεταβλητου, γλιστρες, γραναζι εκκεντροφορου εξαγωγης, γραναζι στροφαλου . Η τιμη ισχυει ΜΟΝΟ για αντιπροσωπειες στο δικτυο της kosmocar και ειναι τιμη ΜΟΝΟ αν γινει η τοποθετηση σε αντιπροσωπεια, Η τιμη δεν ισχυει για αγορα απο ιδιωτη ή επαγγελματια για χρήση εκτος αντιπροσωπείας ,στην τιμή ΔΕΝ εχει εργατικα

Μετά πάμε στα 200 ευρώ με το ΦΠΑ σετ: Καδένα,τεντωτήρας,γλίστρες,γρανάζι εκκεντροφορου εξαγωγής, γραναζι στροφαλου, φλατζα καθρεπτη εκτος αντιπροσωπεις γνήσιοι κωδικοι (οχι οι τελευταιοι του 2016 που ειναι στο σετ με τα 300 ευρω)

 

Γιάννη, σε επικοινωνία που είχα με επίσημο αντιπρόσωπο (Κ.Μ.), μου είπε ότι δεν γνωρίζει για τέτοιο Kit με τέτοια τιμή!!! Θα πρέπει να ανοιχτεί, να τσεκάρουν ότι ο θόρυβος προέρχεται από την καδένα και να γίνει η αλλαγή. Κόστος κοντά στα 1.000 ευρώ (ανταλλακτικά-εργασία). Μάλλον θα δοκιμάσω αλλού την τύχη μου καθώς θέλω να το κάνω προληπικά πριν να εμφανιστεί λαμπάκι. Οταν έχω νεότερα θα ξαναποστάρω.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας 117.000 Km και διαβάζοντας προσεκτικά το θέμα άρχισα να προβληματίζομαι. Δεν έχω παρατηρήσει κανένα σχετικό σύμπτωμα αλλά σε κάθε περίπτωση ανησυχώ. Οπότε χθες μίλησα με τον τεχνικό σύμβουλο εξουσιοδοτημένου επισκευαστή στον Καρέα όπου και πραγματοποιώ τα service. (Το αυτοκίνητό μου είναι VW GT Sport, DSG, 140hp χωρίς καμία μηχανική μετατροπή) 

Δεν υιοθετώ τις απόψεις του, απλά σας τις μεταφέρω:

 

- Συγκεκριμένες παρτίδες της παραγωγής εμφανίζουν το πρόβλημα και σε καμία περίπτωση όλα τα αυτοκίνητα.

 

-Το 95% της συγκεκριμένης βλάβης εμφανίζεται μεταξύ 70.000 km & 100.000 km.

 

-Στο 99% των περιπτώσεων υπήρχε προειδοποιητικός πολύ έντονος ήχος κατά την πρωινή εκκίνηση ή/και άναμα προειδοποιητικής λυχνίας βλάβης. Υπήρξαν πελάτες στους οποίους καταστράφηκε ολοσχερώς ή μερικώς ο κινητήρας από αυτην την βλάβη, αλλά σε όλες τις περιπτώσεις ήταν χρήστες οι οποίοι είτε αγνόησαν τον ήχο κατά την πρωινή εκκίνηση για καιρό, είτε αγνόησαν ακόμα και για μήνες την φωτεινή ένδειξη βλάβης.

 

- Η προσφορά όντως ισχύει, με την προυπόθεση ότι υπάρχει η βλάβη (όχι προληπτική αλλαγή δηλαδή) και η οποία πιστοποιείται μέσω καταγραφής του ήχου της καδένας και αποστολής του στο εργοστάσιο για διακρίβωση.

 

-Στην ερώτησή μου αν συντρέχει λόγος να κάνω προληπτική αλλαγή της καδένας και των περιφερειακών της εξαρτημάτων η απάντηση ήταν κατηγορηματικά όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

Αρχικά καλώς σας βρήκα , καθώς έιμαι καινούριος στην ομάδα.

Αγόρασα πριν 1 μήνα το golf 6 tsi rline. Εδώ και καμιά εβδομάδα περίπου όταν το βάζω μπροστά ακούγεται αυτό το κρρρρ που αναφέρετε όλοι , όχι για 1-2 secs ,αλλά συνεχόμενα μέχρι να φτάσει σε θερμοκρασία το αμάξι.Μόλις πατήσω λίγο το γκάζι σταματάει , μόλις το αφήσω ξαναρχίζει.

Διαβάζοντας το topic πήγα κατευθείαν στην αντιπροσωπεία και με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την καδένα.

Να επισημάνω ότι ο θόρυβος ακούγεται στο μέσα μέρος του αυτοκινήτου πάνω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού και πως όταν ανοίγω το καπό δεν ακούω κάτι περίεργο.

Συγγνώμη αν δεν είναι σχετικό με το topic , αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Είναι το σωληνάκι βενζίνης από το φίλτρο πίσω μέχρι μπροστά το μοτέρ. κουνιούνται και ακουμπάνε στο σασί. τίποτα το ανησυχητικό, απλά ο θόρυβος είναι εκνευριστικός! Λύσεις?? εγώ 2 που δοκίμασα δούλεψαν για λίγο καιρό μετά ο θόρυβος επανήλθε. Πρώτα πέρασα την μόνωση στο σωληνάκι για να μην κοπανάει απευθείας στο σασί. και μετά πιο μπακαλίστικα τα έπιασα με tie wrap (δεματικά καλωδίων). Από ένα σημείο και μετά (σχεδόν κάτω από τον συνοδηγό) μπαίνουν μέσα από το σασί και δεν είναι ορατά πλέον. μάλλον εκεί χαλαρώνουν και ακουμπάνε.

 

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και στο Polo 6R της αδερφής μου

Edited by Miltos_Golf6
Link to comment
Share on other sites

εχω το golf v 1.6 fsi με το γνωστο κροταλισμα στην εκκινηση για 1-2 δευτερολεπτα

μου το κανει απο τα 50000km και τωρα ειμαι στα 100000km

δεν εχει αναψει ποτε το check engine και ουτε εχω μεινει ποτε

δεν εχω αναφερει το προβλημα στο συνεργειο μου

δεν ξερω αν κανω καλα

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Πρόσφατα παθών κι εγώ. Άνοιξα το παρακάτω thread μιας και το παρών ήταν offline

http://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=59013&sid=4f02526cdb789dab961da408884e2876

Προβληματίζομαι που το πήγα σε δικό μου συνεργείο. Καταλαβαίνω ότι πρέπει να αλλαχτούν πολλά και διάφορα και πρώτη φορά βλέπω την αντιπροσωπεία να είναι πλήρως ενήμερη για το συγκεκριμένο. Ελπίζω ο δικός μου να μη με προδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να σιγουρευτεις ότι θα χρησιμοποιηθούν τα τελευταία βελτιωμένα ανταλλακτικά κι ότι θα αλλαχθούν όλα όσα προβλεπονται. Ο the_winner έχει γράψει αναλυτικά τι περιλαμβάνονται στο δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

 

για το θεμα του κροταλισματος οταν παιρνει μπροστα το ακουσε εμπειρος τεχνικος που εχει δουλεψει σε εξουσιοδοτημενα συνεργεια vw και μου ειπε να αλλαξω καδενα και τεντωτηρα και οχι το γραναζι χρονισμου

ευχαριστω

Edited by activious
ολα καλα
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα νεότερα είναι ότι το αμάξι είναι έτοιμο. Θα το έχω την επόμενη εβδομάδα μιας και είμαι εκτός.
Έχουν αλλαχτεί όλα τα παρελκόμενα. Συνολικό κόστος 450€. Μαζί με όλα αυτά αλλάζονται και τα λάδια. 

(Συν μία φούσκα μπιλιοφόρου που ήταν φθαρμένη).

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , ΖΑΧΑΡΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ said:

καλησπερα

στα service μου εβαζαν λαδι 15w40

τωρα εβαλα 5w30 και σταματησε το κροταλισμα

σε ποιο service σου εβαζαν 15w40 ?? σε επισημο??

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Είμαι κάτοχος ενος golf tsi 122 μοντέλο 2010 με 52.000χλμ. Το αυτοκίνητο μου όταν το βάζω μπροστά μετά απο 1-2 μέρες ακινησίας κάνει τον παρακάτω ηχο που επισυνάπτω για 2-3 δευτερόλεπτα αλλά ποτέ οταν το βάζω μπροστά την ίδια μέρα. Δεν κάνει αυτο το έντονο κροτάλισμα που βλέπω σε καποια video στο youtube αλλά σαν να τρίβεται η αλυσίδα για 2-3 δευτερόλεπτα. Πιστεύετε θέλει αλλάγη καδένας ή είναι φυσιολογικό αφου έχει στεγνώσει η μηχανή απο λάδι? Να μην δώσω 300-400 ευρώ αν είναι να την αλλάξω και δεν εχει πρόβλημα και ακουω ξανά τον ιδιο ήχο μετα απο 1-2 μέρες ακινησιας... 

Φωνή 003.m4a

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2016 at 8:28 PM, basilis.tsi.122 said:

Καλησπέρα σας! Είμαι κάτοχος ενος golf tsi 122 μοντέλο 2010 με 52.000χλμ. Το αυτοκίνητο μου όταν το βάζω μπροστά μετά απο 1-2 μέρες ακινησίας κάνει τον παρακάτω ηχο που επισυνάπτω για 2-3 δευτερόλεπτα αλλά ποτέ οταν το βάζω μπροστά την ίδια μέρα. Δεν κάνει αυτο το έντονο κροτάλισμα που βλέπω σε καποια video στο youtube αλλά σαν να τρίβεται η αλυσίδα για 2-3 δευτερόλεπτα. Πιστεύετε θέλει αλλάγη καδένας ή είναι φυσιολογικό αφου έχει στεγνώσει η μηχανή απο λάδι? Να μην δώσω 300-400 ευρώ αν είναι να την αλλάξω και δεν εχει πρόβλημα και ακουω ξανά τον ιδιο ήχο μετα απο 1-2 μέρες ακινησιας... 

Φωνή 003.m4a

Κάποια γνώμη κανεις? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα βασιλη

τι λαδι εχεις στον κινητηρα σου; 

αν εχεις 0w30 η 5w30 τοτε πρεπει να αλλαχθει ο τεντωτηρας της καδενας (και ισως η καδενα)

αν εχεις πιο χοντρο λαδι δοκιμασε να βαλεις 0w30 η 5w30 μηπως σταματησει ο θορυβος

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή καδενας και λοιπών περιφερειακών. Φυσικά δεν αλλάζουμε λάδι το οποίο δεν πληρει τις προδιαγραφές και δεν λιπαίνει σωστά

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Castrol 5/30 βάζω βάσει των προδιαγραφών του κατασκευαστή. Αν το καθυστερησω κανα μήνα δυο μέχρι να ερθει το service των εξι ετων δεν πιστευω να υπάρχει αμεσος κίνδυνος για το μοτερ έτσι? Θα το βάζω και συχνοτερα μπροστα 3-4 φορες την ημέρα να μην προλαβαίνει να χτυπάει... πόσο παέι περίπου η αλλάγη σε μη αντιπροσωπεία στο 122?? 

Link to comment
Share on other sites

Για το 122 υπάρχει νέο σετ στην αντιπροσωπεία που εκτός καδένας τεντωντηρα κλπ περιλαμβάνει και γραναζι μεταβλητού. Γύρω στα 300€ το σετ + επιπλέον το κόστος για την εργασία. Έξω θα βρεις φθηνότερα το σετ αλλά θα είναι λογικά μόνο καδένα τεντωτηρας και γλύστρες και πρέπει να βεβαιωθείς ότι θα βάλεις το τελευταίο πιο βελτιωμένο ανταλλακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.