Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

Τελικά σήμερα με ενημέρωσαν ότι η επέκταση εγγύησης που εχω θα καλύψει όλο το κόστος εργασίας κ ανταλλακτικων για την αλλαγή του σετ καδένας, γρανάζι κλπ. ☺

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα και εγώ ΟΕΜ ;) .

Η καινούργια με την παλιά είχαν διαφορά μήκους περίπου 1 δόντι (όχι και λίγο). Αλλάχτηκαν, Καδένα, γλύστρες, τεντωτήρας, τσιμούχες, φλάντζα καπακιού.

IMG_20160329_140312.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην αλλαγή ή σε κάθε 2η αλλαγή (εαν θεωρήσουμε ότι η πρώτη γίνεται στα 80-100.000χλμ), καλό είναι ν΄αλλάζονται οι βίδες του τεντωτήρα και όλες οι εξωτερικές βίδες του καθρέφτη.

Επίσης καλό είναι να ελέγχεται το γρανάζακι στο κάτω μέρος και εαν χρειάζεται να αντικαθίσταται. Είναι φτηνό.

Συνήθως μετά τις 160.000 παρουσιάζει φθορές στα δόντια του.

 

Αυτό που είναι επιβεβλημμένο να γίνεται, είναι το καθάρισμα του γραναζιού μεταβλητού, εσωτερικά με υγρό καθαρισμού και πίεση ώστε

να φεύγουν τα ξερά κομμάτια που κάθονται στο λαβύρινθο από τα λάδια. (Εδώ βοηθούν οι συχνές αλλαγές λαδιών 7500 ή 10000χλμ).

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισμα του μεταβλητού δεν έκανα, αλλά έκανα 2 φορές Oil Flush με υγρό στα λάδια πρίν το άνοιγμα (μαύρη μαυρήλα πλάκωσε).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , gvaf said:

Τελικά έβαλα και εγώ ΟΕΜ ;) .

Η καινούργια με την παλιά είχαν διαφορά μήκους περίπου 1 δόντι (όχι και λίγο). Αλλάχτηκαν, Καδένα, γλύστρες, τεντωτήρας, τσιμούχες, φλάντζα καπακιού.

IMG_20160329_140312.jpg

Αν επιτρέπεται πόσο πήγε το όλο κόστος αντικατάστασης ( εργασία + ανταλλακτικά)?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα. GOLF 5 1.6 FSI. Πολλές φορές άκουγα το θόρυβο σαν κροτάλισμα για 2-3 δευτερόλεπτα στο ξεκίνημα. Το πήγαινα σε αντιπροσωπεία αλλά και σε συνεργεία και μου λέγανε δεν είναι τίποτα. Τελικά ήταν καδένα. Κόστος επισκευής 550 € σετ καδένας και μεταβλητός. Όταν τους είπα είναι πολλά τα φράγκα για κάτι μάλιστα που ευθύνη φέρει η vw μου είπαν ήταν 950 € και το έριξε στο μισό. Κανονικά έπρεπε να γίνεται δωρεάν κατ'εμέ. Το έκανα σε δικό μου μάστορα τζιμάνι σε πολύ καλύτερη τιμή και χωρίς να χρειαστεί μεταβλητός. Επειδή βλέπω ότι γενικά ζητάνε πολλά χρήματα για την αλλαγή καδένας. Ρίξτε μια ματιά σε ανταλλακτικά να δείτε πόσο πάει...

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα πάντως το κουστούμι μου πήγε 400 κατοστάρικα. 200 τα ανταλακτικά και 200 η εργασία. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και εύκολη η δουλειά της αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο τα τρομακτικά που διαβάζω και ακουω απο φίλους, με τα συκώτια και τα έντερα των  tsi πεταμένα στους δρόμους και την εσπευσμένη μεταφορά τους στα επείγοντα και την εντατική για να αναλάβουν οι εξειδικευμένοι επιστήμονες χειρουργοί της vw τις περίπλοκες μεταμοσχεύσεις που απαιτούνται για να επανέλθει ο ασθενείς στην ζωή και στον δρόμο  αποφάσισα να αλλάξω προαιρετικά τη καδένα, τα ραουλα κλπ στα ~80000χλμ

Το ερώτημα είναι, υπάρχουν νεες καδένες και ραουλα πιο βελτιωμένα απο του 2007 που είναι το δικο μου και αν ξέρει κάποιος ας μου πει τους κωδικούς των ανταλλακτικών

 

ΥΓ Αυτό που δεν εχω καταλάβει ειναι,

Τελικά τι ακριβώς φταίει και πηδάει η καδένα δόντι, φταίει η καδένα,  φταίνε τα ραουλα ή μήπως τα οδοντωτά στους επικεφαλής.

Πάντως αν το κανω και όποτε θα ενημερώσω αναλυτικά τι ακριβώς γίνετε μέσα σε αυτό το ριμαδιασμένο tsi

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχω καταλάβει, με τα χιλιόμετρα η καδένα ξεχειλώνει και στο ξεκίνημα που δεν έχει ανεβάσει η τρόμπα λάδι για να τεντώσει ο εντατήρας, πηδάει.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βάλανε οδοντοτή καστάνια στην τρόμπα, να πηγαίνει πίσω όταν δεν έχει πίεση λαδιού.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο τα τρομακτικά που διαβάζω και ακουω απο φίλους, με τα συκώτια και τα έντερα των  tsi πεταμένα στους δρόμους και την εσπευσμένη μεταφορά τους στα επείγοντα και την εντατική για να αναλάβουν οι εξειδικευμένοι επιστήμονες χειρουργοί της vw τις περίπλοκες μεταμοσχεύσεις που απαιτούνται για να επανέλθει ο ασθενείς στην ζωή και στον δρόμο  αποφάσισα να αλλάξω προαιρετικά τη καδένα, τα ραουλα κλπ στα ~80000χλμ

Το ερώτημα είναι, υπάρχουν νεες καδένες και ραουλα πιο βελτιωμένα απο του 2007 που είναι το δικο μου και αν ξέρει κάποιος ας μου πει τους κωδικούς των ανταλλακτικών

 

ΥΓ Αυτό που δεν εχω καταλάβει ειναι,

Τελικά τι ακριβώς φταίει και πηδάει η καδένα δόντι, φταίει η καδένα,  φταίνε τα ραουλα ή μήπως τα οδοντωτά στους επικεφαλής.

Πάντως αν το κανω και όποτε θα ενημερώσω αναλυτικά τι ακριβώς γίνετε μέσα σε αυτό το ριμαδιασμένο tsi

Διαβασε το γνωστο θεμα και δες γραφω αναλυτικα ΤΙ πρεπει να αλλαξεις.

Ανταλλακτικα ολα βασει πλαισιου απο τη vw και θα παρεις αυτοματως τα νεοτερα revision.

Μεταφερθηκαν εδω ολα τα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Kατοχος tsi 160hp και το γνωστο κροταλισμα για 2-3 το πολυ δευτερα συχνα πυκνα κατα την εκκινηση (ανα 2 με 3 κρυες  εκκινησης το κανει και πολλες φορες σε καθε εκκινηση).

 Δεν εχει αναψει κανενα λαμπακι και εχω φτασει τα 60.000χλμ .(αλλαγη λαδιων παντα καθε 7500χλμ)

 Ακουω και διαβαζω οτι ειναι φυσιολογικος αυτος ο θορυβος στα μοτερ μας αλλα υπαρχει καποιο χαρακτηριστικο η ενταση που οταν καταλαβω θα πρεπει να ανυσυχησω?

Να το ψαξω παραπανω η απλα να κανω οτι δεν το ακουω κι αν δω να αναψει κανενα λαμπακι τοτε να το παω .

Link to comment
Share on other sites

Εμένα (σε 1.2 tsi) ο θόρυβος οσο περνούσαν τα χιλιόμετρα αυξανόταν σε διάρκεια κι έτσι πήγα για αλλαγή. Αν δεν παρατηρείς κάποια μεταβολή μπορεί να μην είναι η καδένα. Το δικό σου επειδή έχει και μεταβλητό, δοκίμασε να καθαρίσεις το γρανάζι του, μήπως φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ok σ ευχαριστω

 θα το αναφερω στο μηχανικο τωρα που θα παω για αλλαγη λαδιων .

Link to comment
Share on other sites

Basilis, ακόμα κ να τα αλλάξεις όλα πάλι το ίδιο θα κάνει σύντομα, οπότε μην σε αγχώνει..είναι "φυσιολογικό" για τα tsi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Basilis, ακόμα κ να τα αλλάξεις όλα πάλι το ίδιο θα κάνει σύντομα, οπότε μην σε αγχώνει..είναι "φυσιολογικό" για τα tsi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πηγα για αλλαγη λαδιων και το αφησα να ακουσει το θορυβο κατα την εκκινηση οταν ειναι κρυο και μου ειπε

ο μηχανικος οτι δεν κανιε καποιο ¨υποπτο¨ θορυβο οποτε επιβαιβεωνετε αυτο που λεει ο pinion.

 Eπεισης μετα απο κουβεντα που ειχαμε μου ανεφερε οτι για ολα ευθυνετε το γραναζι χρονισμου (και κατα μεγαλη συμπτωση ειναι και αυτο που κοστιζει τα περισσοτερα ....500 ευρω:startle:) .....ε ρε ξυλο που θελουνε.... ετσι μου ρχετε να το φτιαξω στην φρεζα και να το χω καβαντζα αν ποτε χρειαστει :yahoo:

 το οποιο πλεον βγαινει πιο ενυσχυμενο και μαλιστα μου ειπε αλλα δεν θυμαμαμε καλα οτι ο κωδικος του εχει το γραμμα Ε αντι για Β που εχει το παλαιοτερο .

  Με την αλλαγη με το ενυσχημενο πλεον σταματανε τα προβληματα και μου τονισε οτι εχει κανει δεκαδες αλλαγες στο σετ χρονισμου... τουλαχιστον αυτη ηταν η εκτιμηση του και φυσικα θα το ψαξω και αλλου να ακουσω κι αλλες γνωμες!

Link to comment
Share on other sites

Εγω που τους λεω το γραναζι μεταβλητου μου κανει ηχο στην εκκινηση λενε ειναι στα φυσιολογικα πλαισια. 

Τι να κανω να μου το αλλαξουν; Οταν ληξει η εγγυηση θα βρουνε το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Eαν οντως δεν εχει προβλημα ομως γιατι να στο αλλαξουν, εκτος κι αν εχει γινει recall ομως ποτε δεν εγινε.

 Πηγαινε σε 2,3 να παρεις γνωμες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που τους λεω το γραναζι μεταβλητου μου κανει ηχο στην εκκινηση λενε ειναι στα φυσιολογικα πλαισια. 

Τι να κανω να μου το αλλαξουν; Οταν ληξει η εγγυηση θα βρουνε το προβλημα...

sirdimitrisz σε τι κινητήρα αναφερεσαι; Μεταβλητο χρονισμό έχει το 1.4 tsi μόνον, όχι το 1.2 tsi πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι εχουμε παθει ολοι με τα tsi...

 Με ενα στηθοσκοπιο θα πρεπει να κυκλοφορουμε να περνουμε καθε μερα ακροαστικα στον tsi.

 Κι εμενα περιπου ετσι ακουγετε παντως (1.4 tsi 160)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , sirdimitris said:

Εχω το facelift 1.2 tsi ea211

εσεις το ακουτε στα πλαισια του φυσιολογικου;

https://vid.me/w3pT

Κάπως έτσι ακούγεται και σε μένα ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα GOLF 08' 1.4 TSI DSG 140ps    στα 80.000 χλμ.     Πρόσφατα παρατήρησα έναν θόρυβο ( όχι πολύ έντονο) , συγκεκριμένα την στιγμή που έχω 2000 σ.α.λ περίπου και πατάω απότομα το γκάζι, ακούγεται ένας θόρυβος σαν  κροτάλισμα για ένα δευτερόλεπτο κάπως έτσι..'' ττττρρρρρρ'   .  Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην απόδοση του κινητήρα , μόνο ο θόρυβος με ανησυχεί.  Πρόσφατα έκανα sevice .. λάδια, μπουζί φίλτρα κτλ χωρίς να βγάλει καμία ένδειξη ο εγκέφαλος

όποιος έχει καμία ιδέα, ευχαριστώ εκ των προτέρων...      

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινετε περιεργο αλλα ισως καποιος μηχανικος δωσει εξηγηση αν δεν ειναι θεμα τυχης .

 Οπως ανεφερα αλλαξα λαδια απ την περασμενη πεμπτη .

 Εκτοτε απ τα περα δωθε του σαβατοκυριακου παιζει να εχω βαλει μπροστα καμια 20αρια φορες.... θορυβος γιοκ ...ουτε κιχ !

Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι  μαλλον δεν ειναι κατι αξιο ανυσηχιας .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.