Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

7 hours ago , Gal91 said:

Καλησπέρα, έχω ένα GOLF 08' 1.4 TSI DSG 140ps    στα 80.000 χλμ.     Πρόσφατα παρατήρησα έναν θόρυβο ( όχι πολύ έντονο) , συγκεκριμένα την στιγμή που έχω 2000 σ.α.λ περίπου και πατάω απότομα το γκάζι, ακούγεται ένας θόρυβος σαν  κροτάλισμα για ένα δευτερόλεπτο κάπως έτσι..'' ττττρρρρρρ'   .  Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην απόδοση του κινητήρα , μόνο ο θόρυβος με ανησυχεί.  Πρόσφατα έκανα service .. λάδια, μπουζί φίλτρα κτλ χωρίς να βγάλει καμία ένδειξη ο εγκέφαλος

όποιος έχει καμία ιδέα, ευχαριστώ εκ των προτέρων...      

Στο service το ανέφερες το πρόβλημά σου ?

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω την εντιπωση οτι με εργοστασιακα λαδια μεχρι τις 7000 δεν ακουγα τιποτα. Απο τοτε αρχισαν οι ηχοι εβαλα πρωτα castrol 5w30 edge fst και μετα στις 14000 πηρα 5w30 edge professional αλλα το ιδιο.

Τωρα σκεφτομαι για liqui moli λενε φτιαχνει ο ηχος στην εκκινηση  

Στη castrol.de λεει για λαδι 0w30. Μπορει να ειναι καλυτερο. 

Edited by sirdimitris
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειναι πρωτη φορα που του αλλαζω λαδια καθοτι 2ος ιδιοκτητης απ τον περασμενο οκτωμβρη.

 10 μερες μετα την αλλαγη λαδιων και δεν εχω ξαναακουσει τον θορυβο της εκκινησης .

Η μοναδικες εργασιες που εγιναν στο σερβις ηταν αλλαγη λαδιων-φιλτρο και αλλαγη σωληνα αναθυμιασεων , οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο αλλο σεναριο ,κατι πεζοταν με τα λαδια.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Έχω στην κατοχή μου ένα Golf 6 , 1.4 TSI (122-125 hp).  Χιλιομετρικά έχει διανύσει 60.000 χιλιόμετρα. Εδώ και περίπου 1 μήνα κάθε πρωί , που έχουν περάσει 8 ώρες  που βρίσκεται σε ακινησία το αυτοκίνητο ( και μόνο τότε) , όταν ανάβω την μηχανή κάνει ασυνήθιστο δυνατό θόρυβο και ανεβάζει στροφές ( 1.300 - 1.400). Αν βάλω ταχύτητα να ξεκινήσω θα μου κάνει κάποιου είδους κροτάλισμα μέχρι να μπει η δευτέρα , από κει και ύστερα δεν ξανακάνει κανέναν θόρυβο και τίποτα απολύτως. Να σημειωθεί ότι αν δεν βάλω ταχύτητα και απλά κλείσω την μηχανή και την ξανανοίξω κατευθείαν δεν υπάρχει ο παραμικρός θόρυβος και είναι απολύτως φυσιολογικά όλα. Επειδή μου έκανε εντύπωση το πήγα στο συνεργείο το έβαλε στην πρίζα και δεν βρήκε το παραμικρό από τι μου είπε. Το κράτησε μάλιστα όλο το βράδυ για να το δεί εκείνη την στιγμή που συμβαίνει και πάλι τίποτα. Όποιος μπορεί να με βοηθήσει ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by chalou284
Link to comment
Share on other sites

τελικά παιδιά τι γίνεται με αυτό το θέμα? και συγκεκριμένα μιλάω για το mk5.
υπάρχει κάποιος που να άλλαξε καδένα και το γρανάζι με τα ανανεωμένα που έχει βγάλει η VW και να είναι ευχαριστημένος?
να μην έχει θορύβους κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Από εσωτερική πληροφόρηση, η καδένα έχει 80€ και το γρανάζι έχει άλλα 220€. Όλα αυτά μαζί με τα παρελκόμενα (γλύστρες κλπ.). Ξέρει κανείς κανένα αξιόπιστο συνεργείο που να ζητάει λογική τιμή (όχι πάνω από 500€ συνολικά) για Αττική; pm

Link to comment
Share on other sites

θέλω να μάθω αν μετά την αλλαγή με τα ανανεωμένα ανταλλακτικά θα γίνει το αμάξι επιτέλους ήσυχο σε λογικά πλαίσια χωρίς τους θορύβους κτλ στην εκκίνηση η και κατά την διάρκεια τις λειτουργίας του.
όσο για τα λάδια αυτό εννοείτε.

@ekaradimos μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες γιατί ενδιαφέρομαι?διαφέρει η καδένα κτλ του golf mk5 140 με του GT?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , Shadowman said:

θέλω να μάθω αν μετά την αλλαγή με τα ανανεωμένα ανταλλακτικά θα γίνει το αμάξι επιτέλους ήσυχο σε λογικά πλαίσια χωρίς τους θορύβους κτλ στην εκκίνηση η και κατά την διάρκεια τις λειτουργίας του.
όσο για τα λάδια αυτό εννοείτε.

@ekaradimos μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες γιατί ενδιαφέρομαι?διαφέρει η καδένα κτλ του golf mk5 140 με του GT?

ευχαριστώ

Καλημέρα,

Δυστυχώς δεν έχω περισσότερες πληροφορίες. Σίγουρα αφορά στον BMY κινητήρα (όπως είναι ο δικός μου).

Θα προσπαθήσω να μάθω περισσότερα και θα επανέλθω.

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2016 at 10:25 ΠΜ, nikoskallithea said:

Μετά απο τα τρομακτικά που διαβάζω και ακουω απο φίλους, με τα συκώτια και τα έντερα των  tsi πεταμένα στους δρόμους και την εσπευσμένη μεταφορά τους στα επείγοντα και την εντατική για να αναλάβουν οι εξειδικευμένοι επιστήμονες χειρουργοί της vw τις περίπλοκες μεταμοσχεύσεις που απαιτούνται για να επανέλθει ο ασθενείς στην ζωή και στον δρόμο  αποφάσισα να αλλάξω προαιρετικά τη καδένα, τα ραουλα κλπ στα ~80000χλμ

Το ερώτημα είναι, υπάρχουν νεες καδένες και ραουλα πιο βελτιωμένα απο του 2007 που είναι το δικο μου και αν ξέρει κάποιος ας μου πει τους κωδικούς των ανταλλακτικών

 

ΥΓ Αυτό που δεν εχω καταλάβει ειναι,

Τελικά τι ακριβώς φταίει και πηδάει η καδένα δόντι, φταίει η καδένα,  φταίνε τα ραουλα ή μήπως τα οδοντωτά στους επικεφαλής.

Πάντως αν το κανω και όποτε θα ενημερώσω αναλυτικά τι ακριβώς γίνετε μέσα σε αυτό το ριμαδιασμένο tsi

H αλλαγή εγινε το κόστος 700 ευρω το σετ ειναι το 03c1982298 (τωρα δεν ξέρω αν αφορά κωδικό της vw  ή του συνεργείου)

 

Moνο το γρανάζι του μεταβλητού εχει 440 με ενα πρόχειρο ψάξιμο

http://www.nikosparts.gr/portal/antallaktika/systima-kinisis-kinitira/metavlito-granazi-imanta/metavlito-granazi-ekkentroforou-gnisio-ant-ko-detail

 

Αυτά που αλλάχθηκαν είναι τα παρακάτω, επίσης εγινε update το λογισμικού

 

Να πω οτι το αυτοκίνητο πάει καλύτερα, θυμήθηκα το γκάζι που ειχε του τότε που το είχα πρωτοπάρει

 

IMG_20160625_175227.jpg

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα ...σημερα ακουσα για πρωτη φορα τον ηχο !!! 85.000 χιλιομετρα κυριως σε εθνικε; Κατα 70% .  Πηρα τηκεφωνο σε αντιπροσωπεια αλλα μαλλον εκαναν λαθος μπυ ειπα 450 ευρω ολο το σετ και οτι η τιμη ειναι για το νεο σετ μαζι με γραναζι μεταβλητου το ενισχυμενο ...? Μαλλον εκαναν λαθος ??? Μαζι με εργατικα !!!  Ξαναρωτησα μηπως κατι δεν ειπα εγω σωστα ...και μου ειπε ξανα το ιδιο ποσο... σετ καδενας .... !! Πιστευω οτι λαθος εγινε ... εχουμε κανενα κοστος απο αντιπροσωπεια ???  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα ...σημερα ακουσα για πρωτη φορα τον ηχο !!! 85.000 χιλιομετρα κυριως σε εθνικε; Κατα 70% .  Πηρα τηκεφωνο σε αντιπροσωπεια αλλα μαλλον εκαναν λαθος μπυ ειπα 450 ευρω ολο το σετ και οτι η τιμη ειναι για το νεο σετ μαζι με γραναζι μεταβλητου το ενισχυμενο ...? Μαλλον εκαναν λαθος ??? Μαζι με εργατικα !!!  Ξαναρωτησα μηπως κατι δεν ειπα εγω σωστα ...και μου ειπε ξανα το ιδιο ποσο... σετ καδενας .... !! Πιστευω οτι λαθος εγινε ... εχουμε κανενα κοστος απο αντιπροσωπεια ???  

Μία χαρά σου είπαν. Τόσο πάει στο γκολφ που έχει μεταβλητό. Κάπου και εδώ μέσα έχει ξαναειπωθει ότι πάει στα 300€ τα ανταλλακτικά (η τιμή ισχύει για τοποθέτηση εκεί όμως) και τα υπόλοιπα εργασία. Προχωρας κανονικά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οτι ο καθενας λεει τα δικα του και ζηταει επεισης τα δικα του ...οποτε κανεις δε μπορει να πει οτι ...τοσο παει η τοσο κοστιζει !

 Εμενα ο μαστορας που το πηγα μου ειπε οτι 500 ευρω εχει μονο το γραναζι και μαζι με ολα τα υπολοιπα + εργασια θα παει πανω απο 700.... γιαυτο θα με ξαναδει!

 Γνωμη μου ειναι και απ την στιγμη που ξερουμε τι ανταλλακτικα χρειαζονατι ...τα παιρνεις ειτε απο ελλαδα ειτε απ εξω οπου ειναι πιο φθηνα !

 Τωρα απ οτι ειχα διαβασει σε παλαιοτερα post και αν δε με απατα η μνημη μου η αντιπρωσωπεια κανει καλυτερες τιμες για αλλαγη καδενας-γραναζι χρονισμου (αν λεω κατι λαθος διωρθωστε με)

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειναι κατι κρυφο στην αντιπροσωπεια στα μουδανια θεσσαλονικης Αρζουμανιδης ...Τωρα να μην καταλαβε τι του λεω δυσκολο του εξηγησα..του ειπα για γραναζι μεταβλητου κτλ...σετ αλλαγη ιμαντα -τεντωτηρα κτλ  απλα μου φανηκε πολυ καλη τιμη.

Δεν θα αλλαξω συντομα το ακουσα 3-4 φορες εως τωρα και παντα μετα απο 3-4 μερες ακινησια και ζεστη  και παρκαρισμα κατηφορικα ...σε ιδιο εδαφος δεν το κανει... Αν καποιος το επιβεβαιωσει εκ νεου για την τιμη ας μας το πει. Ειναι πολυ καλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω ενα golf mk5 gt 170 ps και οταν το βαζω μπρος το πρωι, αφου ζεσταθει, κανει εναν ηχο (μεταλλικο κροταλισμο) στον ιδιο ρυθμο των στροφων του κινητηρα. Επισης, στην 2α, στις 1300 στροφες, αν πατησω ελαφρως το γκαζι, φαινεται το αμαξι σαν να "ρεταρει". Μπορειτε να με βοηθησετε?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

σωστος ο Νικος...

καλυτερα πηγαινε το με οδικη βοηθεια...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2016 at 8:38 ΜΜ, nikoskallithea said:

Συνεργείο γρήγορα για set καδένας, το προλαβένεις δεν το προλαβένεις

Ελεγθηκε απο συνεργεια (οχι μονο ενα) και πρεπει να εχει αλλαχθει απο τον προηγουμενο κατοχο(2ο χερι ειμαι). Ευχαριστω για την συμβουλη, θα το ξαναδω!

 

On 1/8/2016 at 9:23 ΜΜ, activious said:

σωστος ο Νικος...

καλυτερα πηγαινε το με οδικη βοηθεια...

Παντως για να γινω και πιο σαφης για να σας βοηθησω ωστε να λαβω και καλυτερη βοηθεια, το κανει αφου ζεσταθει το αυτοκινητο και οχι οταν παιρνει μπρος. Μπορει δλδ να το κανει και μεσα στην μερα. Και παλι ευχαριστω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2016 at 9:24 ΜΜ, MarPet said:

Ελεγθηκε απο συνεργεια (οχι μονο ενα) και πρεπει να εχει αλλαχθει απο τον προηγουμενο κατοχο(2ο χερι ειμαι). Ευχαριστω για την συμβουλη, θα το ξαναδω!

Σιγά μην ελέγχθηκε και σιγα μην αλλάχτηκε, αλλά και να ελέγχθηκε από ποιον ελέγχθηκε; Γνωμη μου αυτά τα αυτοκίνητα θέλουν αντιπροσωπία.

 

On 1/8/2016 at 9:37 ΜΜ, MarPet said:

Παντως για να γινω και πιο σαφης για να σας βοηθησω ωστε να λαβω και καλυτερη βοηθεια, το κανει αφου ζεσταθει το αυτοκινητο και οχι οταν παιρνει μπρος. Μπορει δλδ να το κανει και μεσα στην μερα. Και παλι ευχαριστω!

Πιθανόν είσαι σε προχωρημένο στάδιαο αποσυγχρονισμού

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια....ακουω εδώ και πολύ καιρο τον θορυβο που επισυναπτω...thorivos.mp3 είναι στο 10'' δευτερολεπτο...όταν εχω περιπου 2000-2500 και παταω ελαφρα γκαζι σε ανηφορα μου κανει τον συγκεκριμενο μεταλλικο ηχο σαν κροταλισμα...κρκρκρκρκρκ...για λιγα δευτερόλεπτα και μετα σταματάει...τι μπορει να είναι???? Πυρακια ή καδενα δεν μπορω να καταλαβω....Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , jonnypilot said:

Καλησπέρα παιδια....ακουω εδώ και πολύ καιρο τον θορυβο που επισυναπτω...thorivos.mp3 είναι στο 10'' δευτερολεπτο...όταν εχω περιπου 2000-2500 και παταω ελαφρα γκαζι σε ανηφορα μου κανει τον συγκεκριμενο μεταλλικο ηχο σαν κροταλισμα...κρκρκρκρκρκ...για λιγα δευτερόλεπτα και μετα σταματάει...τι μπορει να είναι???? Πυρακια ή καδενα δεν μπορω να καταλαβω....Ευχαριστώ.

Τα ιδια και εσυ βουρρρρ για αλλαγη του set καδενας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.