Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

Χαχα που καταντησαμε να παζαρευουμε τις αστοχίες τους κανονικά έπρεπε να κάνουν ανάκληση σε άλλες χώρες τις άλλαζαν δωρεάν ... Για ενημέρωσης να δούμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και λέω το 13 έκαναν αλλαγές με 50℅ στο ανταλλακτικό και 70-80% στην εργασία....  Και τώρα θα πάμε έτσι ? Εγώ μέσα για ένα ομαδικό εξώδικο ή να ζητήσουμε μία εκπτωση γενναια. Όλη η ευρωπη βουηξε γιατί πάλι εμείς να πληρωσουμε? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , thanos.k said:

Επανέρχομαι και λέω το 13 έκαναν αλλαγές με 50℅ στο ανταλλακτικό και 70-80% στην εργασία....  Και τώρα θα πάμε έτσι ? Εγώ μέσα για ένα ομαδικό εξώδικο ή να ζητήσουμε μία εκπτωση γενναια. Όλη η ευρωπη βουηξε γιατί πάλι εμείς να πληρωσουμε? 

εχεις καμια πληροφορια σχετικα με τι εχει γινει στο εξωτερικο?αν ναι θα βοηθησει.

για να γελασεις λιγο  727 ζηταει η ΕΤΕΑ ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΑΒΛΗΤΟ. Ακομα αναμενουμε νεοτερα απο Αρζουμανιδη. Ετοιμαζει προσφορα για το club.

πιστευω θα εχουμε νεα συντομα. Ο mourh κανει μια μικρη προσπαθεια για να παρουμε καλη προσφορα.

Οποιος εχει κατι σχετικο ας το μοιραστει με ολους μας.

Link to comment
Share on other sites

Τεχνική ενημέρωση προϊόντος Νο. διαδικασίας: 
TPI 2009810/21 
TPI 2027916/6
Κινητήρας: Κροτάλισμα μετά από ψυχρή εκκίν.για περ.2-3 δευτερ.από χώρο κινητ./μπροστινό μέρος Ημερομηνία δημοσίευσης: 14 Φεβ 2013

Και έλεγχος του εντατήρα καδένας χρονισμού σύμφωνα με την ⇒ TPI 2027916

 

https://www.scribd.com/doc/145860247/2009810-21-pdf?secret_password=2g0xk59u6yhtkekt9n8y

https://www.scribd.com/doc/145860248/2027916-6-pdf?secret_password=wtj9w6kx0hjvkgkubmt

 

Οριστε ...  αλλα αν δεν γινουν εξωδικα δεν θα καταφέρουμε κατι...

Ειναι θεμα Kosmocar αν μπορει καποιος να το τρεξει τοσο...

 

Ειναι οδηγια και μονο οχι ανακληση... δηλαδη οσοι καψεροι την φανε θα εχουν εκπτωση κτλ υπο ορους οτι το συντηρουσαν οπως ελεγε ο κατασκευαστης ...ολοι οι αλλοι ...θα παρουν κινητηρα στο χερι ...

 

Ο αρζουμανιδης εκτος απο πολυ καλο συνεργειο εχει σωστους ανθρωπους , ειναι ευχαριστο το οτι ειναι συνεργασιμος και αν μπορει καποιος να μιλησει μαζι του με ολα αυτα τα στοιχεια ισως μπορεσει να κλεισει μια συμφωνια με Kosmocar. Ας διασωσουν εστω καποιους μελλοντικους αγοραστες και ανακτησουν φημη. 

 

 

Edited by thanos.k
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παιζουν φιλε , το τσεκαρα και απο κινητο και αλλο pc τωρα... αν δεν τα βλεπεις πες να σας τα στειλω σε word

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποια νεότερα με το θέμα ?

 

Αν υπήρχε κάποιο σφάλμα στο διαγνωστικό και μπορείς να το αναφέρεις για να σε βοηθήσουμε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρζουμανιδης ΤΟΠ. Βεβαια οταν ειπα να φερω εγω τα λαδια μου ειπανε να μιλησω με τον ιδιο.

Μου ζήτησε 110 € για λάδια και φίλτρο λαδιού συμπεριλαμβάνεται το κόστος των εργατικών

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

τελικα εχουμε καποια προσφορα για αλλαγη καδενας;

ο δικος μου αναφερει σαν κοστος τα 900 (tsi 1.4 140hp /2007) .... μου φανηκαν πολλα... Αλλος που μου προτεινε φιλος ειπε 300-400 συνολο και μου φανηκαν λιγα :) .... δεν εχω καταλαβει αν το κερδος ειναι τοσο μεγαλο ή δεν κανουν την ιδια εργασια (αλλα ανταλλακτικα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

1)Θα περιμενουμε την προσφορα να δουμε .

2)Καλο θα ειναι να μαζευτουμε να κανουμε μια ανοικτη επιστολη  στη KOSMOCAR  υπαρχουν και Tpi αλλα και ενα σωρο επισημα δημοσιευματα της vw για το προβλημα. Σε ιδιοκτητες κατα καιρους εχουν γινει εκπτωσεις 70% στο συνολικο κοστος. Η δευτερη κινηση ειναι εξωδικο και βλεπουμε. Πορσωπικα πιστευω οτι η kosmocar γνωριζει το προβλημα και δεν θα επιδιωξει αρνητικο αερα. Θα δουμε.

Λιγο υπομονη απο ολους να δουμε τι μπορει να γινει. Απο 3 του νεου μηνος θα ειμαι παλι πισω  θα εχουμε νεα εως τοτε σιγουρα. 

 

Η αλλαγη πρεπει να συνοδευεται και απο το νεο ενισχυμενο γραναζι μεταβλητου και οχι μονο σετ καδενας και τεντωτηρα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια εχω αφησει το δικο μου να το ακουσουν. Τρομαξα με ολα αυτα που διαβασα εδω μεσα. 

Αυριο πρωι θα ξερω, απο την αντιπροσωπία Αργους. 

Παντως μου ειπαν οτι ΑΝ χρειαστω αλλαγη καδενας η τιμη ειναι γυρω στα 550 ευρω ΟΛΑ. 

Ειδωμεν..... 

Edited by Themis83
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , Themis83 said:

Εγω παιδια εχω αφησει το δικο μου να το ακουσουν. Τρομαξα με ολα αυτα που διαβασα εδω μεσα. 

Αυριο πρωι θα ξερω, απο την αντιπροσωπία Αργους. 

Παντως μου ειπαν οτι ΑΝ χρειαστω αλλαγη καδενας η τιμη ειναι γυρω στα 550 ευρω ΟΛΑ. 

Ειδωμεν..... 

Το passat άφησες για τσεκάρισμα ???

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , RAF JOHN said:

Το passat άφησες για τσεκάρισμα ???

Ναι ρε συ, αλλα παλι κατα ολα ηταν ενταξει. Παλι καλα... Ευτυχώς. 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , Themis83 said:

Ναι ρε συ, αλλα παλι κατα ολα ηταν ενταξει. Παλι καλα... Ευτυχώς. 

Μα τα passat  δεν έχουν θέμα με την καδένα??? Πως την τσέκαραν ??? Ακουστικά??? ή με άλλο τρόπο ???

Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2016 at 9:44 ΜΜ, RAF JOHN said:

Μα τα passat  δεν έχουν θέμα με την καδένα??? Πως την τσέκαραν ??? Ακουστικά??? ή με άλλο τρόπο ???   

 

Ακουστικα μονο ναι. Εγω επεμενα γιατι με αυτα που διαβασα τρομαξα λιγο. 

 

Υ. Γ δεν μπορω να γραψω κατω απο την παραθεση. Συγνωμη. 

{ done } - Speedy

Edited by Speedy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα. Είμαι κάτοχος ενός tiguan 1.4 του 2010, πριν 11 μήνες άλλαξα όλο σετ καδενα χωρίς το γρανάζι μεταβλητού κόστος ανταλακτικων 200 euro + Περαστικά.  Σήμερα μόλις πήρα το αυτοκίνητο ξανά από το συνεργείο πάλι από το συνεργείο για αλλαγή σετ καδενα μαζί με γρανάζι μεταβλητου τιμή 240 euro. + περιστολή σύνολο 540 τελική τιμή.  Πέρυσι η τιμή από γρανάζι μεταβλητού κόστιζε μου είπαν 480  ευρώ γι αυτό και δεν μου το άλλαξαν απλά δυστυχώς  φέτος έπρεπε να ξανά αγοράσω ολο το κιτ στα 240 ευρώ.  Ελπίζω πλέον να μην ξανα χρειαστεί να έχω κάποιο θέμα, αν και μου δώσανε 2 έτη εγγύηση. 

Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2016 at 9:44 ΜΜ, RAF JOHN said:

Μα τα passat  δεν έχουν θέμα με την καδένα??? Πως την τσέκαραν ??? Ακουστικά??? ή με άλλο τρόπο ???

Γιατί λες ότι τα passat δεν έχουν πρόβλημα?

Τα ίδια μοτέρ δεν φοράει όλος ο Όμιλος?

Ρωτάω γιατί ψάχνω για vw, Audi και seat για τα 122 άλογα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Να καταθέσω και 'γω ότι στα 101.000χλμ που έχω τώρα σε Golf TSI 140bhp 3/2007 άρχισαν πριν κάτι μήνες τα πρώτα κροταλίσματα κινητήρα κατά την εκκίνηση σε κρύο μοτέρ, χωρίς να δώσω ιδιαίτερη σημασία, γιατί ήταν σπάνια. Τώρα πλέον με αναμμένο το κίτρινο λαμπάκι του κινητήρα και έχοντας αλλάξει σε τοπικό συνεργείο 2 αντλιάκια του τούρμπο & αισθητήρα εκκεντροφόρου, ο επόμενος πιό εξειδικευμένος συνεργειάς βρήκε ότι το πρόβλημα προέρχεται από τη καδένα.  Εν αναμονή λοιπόν της λυπητερής (μου είπε για 3-3,5 κατοστάρικα όλα μαζί περίπου).

 

ΥΣ: Σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί του σήμερα το πρωί μου είπε ότι χρειάζομαι και αντλία νερού. Όταν του λέω την έκπληξή μου διότι την είχα αλλάξει πριν ακριβώς 2 χρόνια στην AUTOMARIN με διαβεβαίωσε ότι αυτή που μου έβαλαν ήταν ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ και ΟΧΙ ΚΑΝΟΥΡΙΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙ (!!!!).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , j_kalai said:

Γιατί λες ότι τα passat δεν έχουν πρόβλημα?

Τα ίδια μοτέρ δεν φοράει όλος ο Όμιλος?

Ρωτάω γιατί ψάχνω για vw, Audi και seat για τα 122 άλογα.

Δεν το λέω εγώ επαναλαμβάνω τα λόγια της αντιπροσωπίας και του μηχανικού που το συντηρώ...

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , RAF JOHN said:

Δεν το λέω εγώ επαναλαμβάνω τα λόγια της αντιπροσωπίας και του μηχανικού που το συντηρώ...

Και εμενα ετσι μου ειπαν, οτι δεν τους εχει τυχει καδενα σε πασσατ. 

Link to comment
Share on other sites

χαιρετώ την παρέα ! Και η δική μου η περίπτωση έχει ενδιαφέρον . Τον γνωστό ήχο ( κροτάλισμα) , τον συνάντησα πέρσι οπότε μετά απο γκάλοπ στις αντιπροσωπίες οι τιμές που έπαιζαν ήταν 1000-1100 για ολο το σετ κομπλέ σε Vw και μόνο την καδένα σε συνεργείο scoda 450 οπότε κ πήγα εκεί. Το ανταλλακτικό γνήσιο απο kosmocar το έβαλα και μετά απο 2 μήνες τα ίδια θόρυβος + προβλήματα χρονισμού . Πλέον έχει βγάλει σετάκι η vw με κόστος χαμηλό 300-350 + εργασία ( απο τον Οκτώβρη του 2015). Το θέμα μου είναι ότι πλήρωσα τζάμπα λεφτά γιατί το πρόβλημα μου είναι προφανώς στο γρανάζι.  Έχω ξεκινήσει διαδικασίες παραπόνων κτλ για να δούμε που θα καταλήξω γκρρρ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έκανα μια έρευνα σε διάφορα εξουσιοδοτημένα service τις VW όπως επίσης έστειλα email στο εργοστάσιο τις VW και δέχτηκα τηλεφώνημα από την κοσμοκάρ.
από την κοσμοκάρ δεν έβγαλα άκρη μιας και έλεγαν τα δικά τους αλλα στην ερώτηση μου πάνω στο θέμα τις κοστολόγησης τον ανταλλακτικών σαν set και τις εργασίας υπάρχει μεγάλη απόκλιση μεταξύ τον service η απάντηση που πήρα ήταν ότι η αγορά είναι ελεύθερη...

έτσι λοιπόν μετά από τις αναφορές στον Αρζουμανίδης στα Νέα Μουδανιά και επειδή σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να πάω .. είπα να πάρω όλα τα εξουσιοδοτημένα service να δω τι τιμές θα μου πουν.
αυτό που διαπίστωσα είναι ότι οι περισσότεροι εκτος αττικής έχουν normal τιμές (αν και κατά τι γνώμη μου δεν θα έπρεπε να πληρώνουμε τίποτα για το συγκεκριμένο πρόβλημα..) και ο πιο κοντινός που βρήκα είναι στην χαλκίδα και στον οποιον σκέφτομαι να πάω.

τέλος σκεφτόμουν αν μαζευτούμε μερικά άτομα για την συγκεκριμένη εργασία ίσως να μπορούσαμε να πάρουμε ακόμα καλύτερη τιμή.

Edited by Shadowman
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Κάποιοι ακόμα ζητάνε ότι να'ναι. Ο συνεργιάς μου (γνωστός στο φόρουμ) μου είπε για 1100Ε τουλάχιστον. Χθες πήγα αλλού και μου είπαν για 470Ε + 40Ε αντλία λαδιού (για καλύτερη πίεση) με γνήσια ανταλλακτικά VW. Θα ρωτήσω και αντιπροσωπείες αλλά δε νομίζω να βρω καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα,

ΚΑτοχος Golf 5, κατασκευης 13/12/2007 συμφωνα με το VIN και με 97000 χλμ.

Κατα καιρους ακουγα το γνωστο κροταλισμα στο πρωινο ξεκινημα.

πριν απο 20 ημερες αναψε το πορτοκαλι λαμπακι.

Πηγα αμεσα σε συνεργειο της αντιπροσωπειας και μου ειπαν οτι η καδενα εχει πηδηξει δοντι. Κοστος 350 ευρω.

Επειδη ημουν σε διακοπες στην Κερκυρα ρωτησα αν μπορω να γυρισω Αθηνα και μου ειπαν οτι αν, βαζοντας μπροστα την μηχανη, περιμενω 2 λεπτα να ανεβασει λαδια και πηγαινω μεχρι 2500 - 3000 στροφες δεν θα εχω προβλημα.

Ετσι και εκανα, γυρισα Αθηνα χωρις προβλημα. Περιπου 600 κμ.

Την επομενη πηγα συνεργειο και μου ειπαν οτι θελουν αλλαγη ολα. Δηλαδη καδενα, γλυστρα, γραναζι μεταβλητου, 2 ακομη γραναζια, τεντωτηρας κλπ

Ξεκινησαμε απο τα 450 + 250 εργασια αλλα τελικα το βελτιωμενο σετ δεν εκανε για τον κινητηρα του αυτοκινητου και πηγαμε στα 1050.

Πηρα το αυτοκινητο και εφυγα γιατι τηλεφωνικα μου ειχαν πει συνολικο κοστος 250 και τους θεωρησα αναξιοπιστους.

Ψαχνοντας το θεμα εχω πλεον 2 εναλλακτικες.

Πληρες σετ ανταλλακτικων απο εταιρια FAI στα 350 συν τοποθετηση απο 120 εως 250. Συνολο 350 εως 470.

Αλλαγη ολων με γνησια εκτος απο το ακριβο γραναζι . κοστος με εργασια 300,

Το καθε συνεργειο ζηταει οτι θελει αλλα τελικα το καθενα αλλαζει διαφορετικα ανταλλακτικα οποτε χρειαζεται αναλυση των εξαρτηματων που θα αλλαξει.

Αν καποιος γνωριζει την εταιρια FAI και ελεγε καποια γνωμη θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , Shadowman said:

έκανα μια έρευνα σε διάφορα εξουσιοδοτημένα service τις VW όπως επίσης έστειλα email στο εργοστάσιο τις VW και δέχτηκα τηλεφώνημα από την κοσμοκάρ.
από την κοσμοκάρ δεν έβγαλα άκρη μιας και έλεγαν τα δικά τους αλλα στην ερώτηση μου πάνω στο θέμα τις κοστολόγησης τον ανταλλακτικών σαν set και τις εργασίας υπάρχει μεγάλη απόκλιση μεταξύ τον service η απάντηση που πήρα ήταν ότι η αγορά είναι ελεύθερη...

έτσι λοιπόν μετά από τις αναφορές στον Αρζουμανίδης στα Νέα Μουδανιά και επειδή σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να πάω .. είπα να πάρω όλα τα εξουσιοδοτημένα service να δω τι τιμές θα μου πουν.
αυτό που διαπίστωσα είναι ότι οι περισσότεροι εκτος αττικής έχουν normal τιμές (αν και κατά τι γνώμη μου δεν θα έπρεπε να πληρώνουμε τίποτα για το συγκεκριμένο πρόβλημα..) και ο πιο κοντινός που βρήκα είναι στην χαλκίδα και στον οποιον σκέφτομαι να πάω.

τέλος σκεφτόμουν αν μαζευτούμε μερικά άτομα για την συγκεκριμένη εργασία ίσως να μπορούσαμε να πάρουμε ακόμα καλύτερη τιμή.

αν θελεις ανεφερε τιμες απο την ερευνα που εκανες.

εγω συμφωνω να παμε μαζικα καπου  οπως και να κανουμε μαζικη αναφορα στα κεντρικα της κοσμοκαρ η στη VW γερμανιας

Link to comment
Share on other sites

μην πάτε σε μη εξουσιοδοτημένο, κοινός μόνο σε επίσιμη Vw γιατι εγώ την έφαγα ήδη μια φορά.  Σε αντιπροσωπία σου δίνουν εγγύσηση 2 ετών ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ γιατί μην νομίζετε ότι βάζετε το σετ και ξεμπερδεύετε, φίλος έκανε την αλλαγή και μετά απο 1μιση χρόνο ξανά τα ίδια. Το θέμα είναι να περιμένουν να ανάψει λαμπάκι η όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.