Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

2 hours ago , leonenero said:

αν θελεις ανεφερε τιμες απο την ερευνα που εκανες.

εγω συμφωνω να παμε μαζικα καπου  οπως και να κανουμε μαζικη αναφορα στα κεντρικα της κοσμοκαρ η στη VW γερμανιας

οι τιμές εκτός αττικής είναι στα 450-550 euro για όλο το set μαζί με εργασία.
εντός αττικής οι τιμές που πήρα ήταν από 1400 μέχρι 1100 μετά από έκπτωση..! και σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο περίπου στα 700-800 euro το οποιο μου είπε ότι η εγγύηση για 2 χρονια ισχύει κανονικά, τώρα αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο δεν το ξέρω σίγουρα.

Edited by Shadowman
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Κάποιοι ακόμα ζητάνε ότι να'ναι. Ο συνεργιάς μου (γνωστός στο φόρουμ) μου είπε για 1100Ε τουλάχιστον. Χθες πήγα αλλού και μου είπαν για 470Ε + 40Ε αντλία λαδιού (για καλύτερη πίεση) με γνήσια ανταλλακτικά VW. Θα ρωτήσω και αντιπροσωπείες αλλά δε νομίζω να βρω καλύτερη τιμή.

Η αντλια λαδιου η αυθεντικη vw δεν κοστιζει τοσο φτηνα.(1.4tsi)

Και οταν αλλαχτει ναλλαξεις και γραναζι.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2016 at 8:39 ΜΜ, activious said:

λοιπον...εκλεισα ραντεβου απο εβδομαδα...μου βγηκε 350 ευρο γιατι ηθελε κατι ακομα (δεν θυμαμαι τι...) και 250 εργασια..

το κανω προλυπτικα γιατι ακουω μια στο τοσο το κροταλισμα..αλλα αφου βοηθησε ο φιλος και μαθαμε για την 'οδηγια' ,ειπα να το κανω ,μην το παρουν πισω... :crazy:

οπως ειχα πει υπαρχει οδηγια και οι επισημες νατιπροσωπειες πλεον δινουν αυτο το κιτακι με 350 ευρω (σε εμενα) + εργασια...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , activious said:

οπως ειχα πει υπαρχει οδηγια και οι επισημες νατιπροσωπειες πλεον δινουν αυτο το κιτακι με 350 ευρω (σε εμενα) + εργασια...

εδώ στην αθηνα δεν βλέπω να τηρούν την οδηγία και τις τιμές...
μιας και όπως με ενημέρωσαν από την κοσμοκάρ η αγορά είναι ελεύθερη...
τραγική απλά..

και κάτι σχετικό με την καδένα ,τον θόρυβο στον ξανά παρουσίασε μετά την αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , activious said:

οπως ειχα πει υπαρχει οδηγια και οι επισημες νατιπροσωπειες πλεον δινουν αυτο το κιτακι με 350 ευρω (σε εμενα) + εργασια...

ναι και η αθλια ΕΤΕΑ ζηταει 716 μονο για καδενα χωρις μεταβλητο.

παλι καλα που υπαρχουν και τα συνεργεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μενα, το golf mk6 μου κανει ακριβώς τον ιδιο θορυβο με αυτον που περιγράφουν παραπάνω τα παιδια. Κροτάλισμα για 2 δευτερόλεπτα κατα την κρυα εκκινηση. Πηγα στο σιφναίο και μου ειπε πιθανότατα ειναι ο τεντωτηρας οποτε αλλαγή ολο το σετ καδένας με 270ευρώ (ανταλλακτικά + εργασιες).

Απο περιέργεια εκανα και ενα τηλεφωνο στην vw κοζανης και μου ειπε κι αυτός οτι 99% ειναι καδενα (απεκλεισε γραναζι μεταβλητου) και το κοστος ανερχεται στα 500 ευρω (ανταλλακτικά + εργασιες).

Σκεφτομαι για σιφναίο, θα ποστάρω οταν εχω νεότερα.

 

Ανέβασα και βιντεο στο youtube. Ο ηχος ακουγεται ξεκαθαρα στην εκκίνηση.

 

Edited by nicholas_acos
Προσθήκη youtube link
Link to comment
Share on other sites

μην κάνεις το ίδιο λάθος με εμένα . Και σε εμένα είπαν 99% καδένα και την άλλαξα 2 φορές χωρίς αποτέλεσμα ... Λάθος διάγνωση αποφάνθηκε η cosmocar το θέμα μου είναι στο γρανάζι με αποτέλεσμα να πρέπει να δώσω ή άλλα τόσα (περίπου 600 για καδένες κτλ) μόνο για το γρανάζι ή όλο το σετ στα 350 + εργασία . Να τραβάς τα μαλιά σου . Θα το πας σε 1 αντιπροσωπία θα το ανοίξουν θα   μετρήσουν κλισεις και μοίρες της καδένας θα βγάλουν φωτό και άσε τους να πάρουν αυτοί την ευθύνη αν είναι καδένα η γρανάζι ή ολο το σετ.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, peolinio said:

μην κάνεις το ίδιο λάθος με εμένα . Και σε εμένα είπαν 99% καδένα και την άλλαξα 2 φορές χωρίς αποτέλεσμα ... Λάθος διάγνωση αποφάνθηκε η cosmocar το θέμα μου είναι στο γρανάζι με αποτέλεσμα να πρέπει να δώσω ή άλλα τόσα (περίπου 600 για καδένες κτλ) μόνο για το γρανάζι ή όλο το σετ στα 350 + εργασία . Να τραβάς τα μαλιά σου . Θα το πας σε 1 αντιπροσωπία θα το ανοίξουν θα   μετρήσουν κλισεις και μοίρες της καδένας θα βγάλουν φωτό και άσε τους να πάρουν αυτοί την ευθύνη αν είναι καδένα η γρανάζι ή ολο το σετ.

Καλημέρα φιλε μου,

Απ' ότι βλέπω εχεις το 5αρι. Απο την αντιπροσωπεία μου ειπανε οτι στα 6αρια ειναι λιγότερο πιθανο να ειναι το γραναζι. Προς το παρόν θα επιλέξω σιφναίο καθώς η αντιπροσωπεία ζητάει τα διπλάσια για να αλλάξει ακριβώς το ιδιο πραγμα. Τηλεφωνικά ο υπευθυνος του service μου ειπε οτι θα αλλαξει κατευθειαν καδενα και οτι αυτό ειναι το πρόβλημα.. (Φαντάσου! Ουτε καν ειπε να το δει και να μου πει...)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , nicholas_acos said:

Καλημέρα φιλε μου,

Απ' ότι βλέπω εχεις το 5αρι. Απο την αντιπροσωπεία μου ειπανε οτι στα 6αρια ειναι λιγότερο πιθανο να ειναι το γραναζι. Προς το παρόν θα επιλέξω σιφναίο καθώς η αντιπροσωπεία ζητάει τα διπλάσια για να αλλάξει ακριβώς το ιδιο πραγμα. Τηλεφωνικά ο υπευθυνος του service μου ειπε οτι θα αλλαξει κατευθειαν καδενα και οτι αυτό ειναι το πρόβλημα.. (Φαντάσου! Ουτε καν ειπε να το δει και να μου πει...)

Ποσο σου ειπε ο Σιφναιος ? Ρωτησες και Αρζουμανιδη ? Για πολλους λογους θα προτιμουσα αντιπροσωπεια . Εγγυηση θα εχεις 2 χρονια ?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , nicholas_acos said:

Καλημέρα φιλε μου,

Απ' ότι βλέπω εχεις το 5αρι. Απο την αντιπροσωπεία μου ειπανε οτι στα 6αρια ειναι λιγότερο πιθανο να ειναι το γραναζι. Προς το παρόν θα επιλέξω σιφναίο καθώς η αντιπροσωπεία ζητάει τα διπλάσια για να αλλάξει ακριβώς το ιδιο πραγμα. Τηλεφωνικά ο υπευθυνος του service μου ειπε οτι θα αλλαξει κατευθειαν καδενα και οτι αυτό ειναι το πρόβλημα.. (Φαντάσου! Ουτε καν ειπε να το δει και να μου πει...)

δεν σου ειπα να το αλλαξεις αντιπροσωπια απλως να το πας να το δουν να το μετρησουν και να αποφανθουν , εννοειται θα παρεις πρωτα τιμες κτλ. Τώρα να κάνουν διάγνωση μόνο με τον ηχο εκρύβει ρίσκο

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , nicholas_acos said:

Καλημέρα φιλε μου,

Απ' ότι βλέπω εχεις το 5αρι. Απο την αντιπροσωπεία μου ειπανε οτι στα 6αρια ειναι λιγότερο πιθανο να ειναι το γραναζι. Προς το παρόν θα επιλέξω σιφναίο καθώς η αντιπροσωπεία ζητάει τα διπλάσια για να αλλάξει ακριβώς το ιδιο πραγμα. Τηλεφωνικά ο υπευθυνος του service μου ειπε οτι θα αλλαξει κατευθειαν καδενα και οτι αυτό ειναι το πρόβλημα.. (Φαντάσου! Ουτε καν ειπε να το δει και να μου πει...)

 

On 13/9/2016 at 1:05 ΜΜ, nicholas_acos said:

Καλησπέρα κι απο μενα, το golf mk6 μου κανει ακριβώς τον ιδιο θορυβο με αυτον που περιγράφουν παραπάνω τα παιδια. Κροτάλισμα για 2 δευτερόλεπτα κατα την κρυα εκκινηση. Πηγα στο σιφναίο και μου ειπε πιθανότατα ειναι ο τεντωτηρας οποτε αλλαγή ολο το σετ καδένας με 270ευρώ (ανταλλακτικά + εργασιες).

Απο περιέργεια εκανα και ενα τηλεφωνο στην vw κοζανης και μου ειπε κι αυτός οτι 99% ειναι καδενα (απεκλεισε γραναζι μεταβλητου) και το κοστος ανερχεται στα 500 ευρω (ανταλλακτικά + εργασιες).

Σκεφτομαι για σιφναίο, θα ποστάρω οταν εχω νεότερα.

 

Ανέβασα και βιντεο στο youtube. Ο ηχος ακουγεται ξεκαθαρα στην εκκίνηση.

 

καλησπερα και απο εμενα εχω το vw golf 6 tsi 122 apo to 2009 εχω αυτον τον θορυβο στην εκινηση απο οταν πηρα το αμαξη καινουργιο και δεν εχω ασχολιθει καθολου.Αν δεν βγαλει το check της μηχανης δεν το παω για αλαγη καδενας οπως εκανε και ενας φιλος μου με ιδιο αμαξη οταν εβγαλε check μηχανης το πηγε και του αλαξανε καδενα . p.s  εχω 88κ χιλιομετρα.

Edited by Sarul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα σε ολους. Αναφερω κι εγω την δικη μου περιπτωση κι ακουω συμβουλες γιατι εχω απογοητευτει μεσα στις σκεψεις μου. Καταρχας αναφερω οτι εχω το gt 170 χωρις προγραμματα και με νορμαλ οδηγηση. Εχω 160.000 χλμ και το εχω παρει καινουργιο  τον 7ο του 2007. Εμενα θυμαμαι απο οταν το ειχα προτωπαρει οτι εκανε ενα κροταλισμα οταν ηταν κρυο στο ρελαντι οπως επισης θυμαμαι οτι μου ειχαν πει πως ειναι φυσιολογικο. Μια μερα πριν φυγω διακοπες τον αυγουστο μου αναβει κιτρινο τσεκ. Το παω σε καποιον και το βαζει στο διαγνωστικο και μου λεει για καδενα.περιπου 700..πηγαινε μου λεει και μολις επιστρεψεις το φτοιαχνουμε. Φευγω παω σε καποιον αλλο γιατι με δυο παιδια και μπαγκαζια σε μακρινο νησι δεν μ αρεσε..Το βαζει στο διαγνωστικο του βγαζει δυο η τρεις βλαβες αφου ειχε βαλει τα ακριβη στοιχεια του κινητηρα και αδειας κλπ κατι που δεν εκανε ο αλλος. Μου λεει δεν εχει σχεση με καδενα αλαζουμε αυτο κι αυτο και παμε βημα βημα. οκ γινεται σημερα,γινεται μου λεει τα αλλαζει περνω τ αμαξι φευγω. σε2-3 χλμ αναβει παλι το τσεκ..Γυριζω το βαζει στο διαγνωστικο και βγαζει μια βλαβη πλεον νομιζω (3008). Μου λεει προφανως μιλαμε για καδενα οποτε πηγαινε τις διακοπες σου και μεσα σεπτεμβρη το βλεπουμε. Το αμαξι πηγαινε εξαιρετικα και δεν ακουγοταν κατι. Τελειωνω λοιπον χτες πηγαινοντας στο συνεργειο ακουγα ενα περιεργο θορυβο για 1η φορα..Σαν μπουκομενο τον κινητηρα.Αμεσως μετα διακοπες και μυρωδια καμμενου..εφτασα το αυτοκινητο εκει σιγα σιγα και λιγο πριν σταματησω το πατησα για να δω συμπεριφορα.ανοιγει μια χαρα και ξαφνικα ακουγεται ενα κλακ απο μπροστα και γονατιζει το αυτοκινητο.Στο διαγνωστικο εβγαζε και μια βλαβη που χει σχεση με βενζινη.. Περιμενω τηλεφωνο του και τις δικες αποψεις.Ευχαριστω και συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο

 

Link to comment
Share on other sites

Ο μάστορας: "προφανως μιλαμε για καδενα οποτε πηγαινε τις διακοπες σου και μεσα σεπτεμβρη 

Απιστευτος!!!

Πες του τώρα να σου φτιάξει την βλάβη με δικά του έξοδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, επειτα απο αλλαγη του σετ της καδενας, το κροταλισμα δεν ακουγεται πια στην εκκίνηση! Αυτο ηταν το προβλημα. Κοστος αλλαγης σετ καδενας στο Σιφναιο 270 ευρω. 

Link to comment
Share on other sites

On 16/9/2016 at 1:29 ΠΜ, nicholas_acos said:
Καλημερα, επειτα απο αλλαγη του σετ της καδενας, το κροταλισμα δεν ακουγεται πια στην εκκίνηση! Αυτο ηταν το προβλημα. Κοστος αλλαγης σετ καδενας στο Σιφναιο 270 ευρω. 

 

Ειχε αναψει λαμπακι η προληπτικα το εκανες; Κοψεχειλη ρωτησες τιμη;

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου, οχι δεν ειχε αναψει λαμπακι αλλα ο δεν ηθελα να το ρισκαρω απο τη στιγμή που ο ηχος δεν ηταν φυσιολογικος. Σε αυτον που λες οχι δεν ρωτησα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το κανει οποτε θυμαται , και για να μην γινει χειροτερα η πεταω λεφτα για λαθος διαγνωση η αλλαγη λαθος ανταλλακτικων περιμενω να βγει κατι πιο υπευθυνηνο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα σε ολους. Αναφερω κι εγω την δικη μου περιπτωση κι ακουω συμβουλες γιατι εχω απογοητευτει μεσα στις σκεψεις μου. Καταρχας αναφερω οτι εχω το gt 170 χωρις προγραμματα και με νορμαλ οδηγηση. Εχω 160.000 χλμ και το εχω παρει καινουργιο  τον 7ο του 2007. Εμενα θυμαμαι απο οταν το ειχα προτωπαρει οτι εκανε ενα κροταλισμα οταν ηταν κρυο στο ρελαντι οπως επισης θυμαμαι οτι μου ειχαν πει πως ειναι φυσιολογικο. Μια μερα πριν φυγω διακοπες τον αυγουστο μου αναβει κιτρινο τσεκ. Το παω σε καποιον και το βαζει στο διαγνωστικο και μου λεει για καδενα.περιπου 700..πηγαινε μου λεει και μολις επιστρεψεις το φτοιαχνουμε. Φευγω παω σε καποιον αλλο γιατι με δυο παιδια και μπαγκαζια σε μακρινο νησι δεν μ αρεσε..Το βαζει στο διαγνωστικο του βγαζει δυο η τρεις βλαβες αφου ειχε βαλει τα ακριβη στοιχεια του κινητηρα και αδειας κλπ κατι που δεν εκανε ο αλλος. Μου λεει δεν εχει σχεση με καδενα αλαζουμε αυτο κι αυτο και παμε βημα βημα. οκ γινεται σημερα,γινεται μου λεει τα αλλαζει περνω τ αμαξι φευγω. σε2-3 χλμ αναβει παλι το τσεκ..Γυριζω το βαζει στο διαγνωστικο και βγαζει μια βλαβη πλεον νομιζω (3008). Μου λεει προφανως μιλαμε για καδενα οποτε πηγαινε τις διακοπες σου και μεσα σεπτεμβρη το βλεπουμε. Το αμαξι πηγαινε εξαιρετικα και δεν ακουγοταν κατι. Τελειωνω λοιπον χτες πηγαινοντας στο συνεργειο ακουγα ενα περιεργο θορυβο για 1η φορα..Σαν μπουκομενο τον κινητηρα.Αμεσως μετα διακοπες και μυρωδια καμμενου..εφτασα το αυτοκινητο εκει σιγα σιγα και λιγο πριν σταματησω το πατησα για να δω συμπεριφορα.ανοιγει μια χαρα και ξαφνικα ακουγεται ενα κλακ απο μπροστα και γονατιζει το αυτοκινητο.Στο διαγνωστικο εβγαζε και μια βλαβη που χει σχεση με βενζινη.. Περιμενω τηλεφωνο του και τις δικες αποψεις.Ευχαριστω και συγνωμη για το μακροσκελες κειμενο

 

Δυστυχως μη γνωριζοντας εμπιστευτηκες το συνεργειο.

Το λαθος σου ηταν να το ανοιξεις για να δεις πως παει, οταν κατι δεν δουλευει σωστα παμε συντηρητικα και προσεκτικα μεχρι να το φτιαξουμε.

Το σφαλμα που αναφερεις εχει να κανει με το χρονισμο, ο οποιος ηταν λανθασμενος.

Επρεπε αμεσα να μπει στο συνεργειο και να χρονιστει η/και ναλλαχθει σετ καδενας.

Δυστυχως υποψιαζομαι, οτι προκαλεσε φθορα σε βαλβιδες, ισως οδηγους και πιθανοτατα στην επιφανεια καποιου πιστονιου.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , nikdev said:

Δυστυχως μη γνωριζοντας εμπιστευτηκες το συνεργειο.

Το λαθος σου ηταν να το ανοιξεις για να δεις πως παει, οταν κατι δεν δουλευει σωστα παμε συντηρητικα και προσεκτικα μεχρι να το φτιαξουμε.

Το σφαλμα που αναφερεις εχει να κανει με το χρονισμο, ο οποιος ηταν λανθασμενος.

Επρεπε αμεσα να μπει στο συνεργειο και να χρονιστει η/και ναλλαχθει σετ καδενας.

Δυστυχως υποψιαζομαι, οτι προκαλεσε φθορα σε βαλβιδες, ισως οδηγους και πιθανοτατα στην επιφανεια καποιου πιστονιου.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

 Kαλημερα, η συνεχεια γραφτηκε ως εξης..Το αμαξι αλλαζει καδενα με τα παρελκομενα σετ + και γραναζια και πιθανα την αντλια βενζινης  (η δευτερη βλαβη 2293) και λεω πιθανα γιατι υπαρχει περιπτωση να δουλεψει σωστα μολις φτοιαχτει ο χρονισμος. Επισης μου ειπε οπως ενημερωθηκε πως  μετα τα 120.000 χλμ χρειαζεται αντικατασταση ελατηριων με πιο σκληρα και οδηγων οπως λες κι εσυ. Ομως επειδη πρεπει να ανοιχτει καπακι και θα ξεφυγει το κοστος να παμε βημα βημα και να λυνουμε τις βλαβες οπως ερχονται και μου φαινεται λογικο. Αυτα τα ωραια..

Link to comment
Share on other sites

Καλα ξεμπερδεματα και γρηγορα, σου ευχομαι.

Να τσεκαρεις τον εκκεντροφορο εισαγωγης για φθορα στο λωβο του, να χρονιστει σωστα το μοτερ και 99% θα φυγει το σφαλμα της αντλιας.

Αντικατασταση ελατηριων δεν χρειαζεται.

Χρειαζεται ομως μετα το συμβαν να ανοιχθει το κεφαλαρι να επιθεωρηθουν οι βαλβιδες, οι οδηγοι, οι εκκεντροφοροι και τα πιστονια σου.

Για καθε ενδεχομενο.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν , nikdev said:

Καλα ξεμπερδεματα και γρηγορα, σου ευχομαι.

Να τσεκαρεις τον εκκεντροφορο εισαγωγης για φθορα στο λωβο του, να χρονιστει σωστα το μοτερ και 99% θα φυγει το σφαλμα της αντλιας.

Αντικατασταση ελατηριων δεν χρειαζεται.

Χρειαζεται ομως μετα το συμβαν να ανοιχθει το κεφαλαρι να επιθεωρηθουν οι βαλβιδες, οι οδηγοι, οι εκκεντροφοροι και τα πιστονια σου.

Για καθε ενδεχομενο.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Σ ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα...εγω πηρα ενα μεταχειρισμενο 122 αρι και επειδη οπως εχω ξαναπει σε αλλο τοπικ ο προηγουμενοσ ιδιοκτητης δεν ειναι συνεργασιμος(αγενης θα ελεγα) θελω να αλλαξω την καδενα χρονισμου προληπτικα (μιας και ακουγετε ο θορυβος για 2-3 δευτερολεπτα κατα την εκκινηση με κρυο κινητηρα) και μου ειπαν οτι πρεπει να αλλαξω και ενα σετ μεταβλιτου χρονισμου εκτος της καδενας.ξερει κανεις τι ειναι αυτο και αν οντως χρειαζεται???

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Tarifas said:

καλησπερα και απο εμενα...εγω πηρα ενα μεταχειρισμενο 122 αρι και επειδη οπως εχω ξαναπει σε αλλο τοπικ ο προηγουμενοσ ιδιοκτητης δεν ειναι συνεργασιμος(αγενης θα ελεγα) θελω να αλλαξω την καδενα χρονισμου προληπτικα (μιας και ακουγετε ο θορυβος για 2-3 δευτερολεπτα κατα την εκκινηση με κρυο κινητηρα) και μου ειπαν οτι πρεπει να αλλαξω και ενα σετ μεταβλιτου χρονισμου εκτος της καδενας.ξερει κανεις τι ειναι αυτο και αν οντως χρειαζεται???

Είναι το γρανάζι του εκκεντροφόρου. Στην παρακάτω εικόνα μπορείς να το δεις καθαρά.20150226_124437.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , nikdev said:

Είναι το γρανάζι του εκκεντροφόρου. Στην παρακάτω εικόνα μπορείς να το δεις καθαρά.20150226_124437.jpg

Αρα προτείνεις να το αλλάξω.....ξέρει κανεις τελικό κόστος και αν μπορει να προτείνει κανεις Συνεργειο στον Πειραιά;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.