Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

Καλησπέρα φιλε μου,

Η καδένα ειναι γυρω στα 250-300 για να αλλαχτει ολο το σετακι σε συνεργείο (στην αντιπροσωπεία 500). Το γραναζι μεταβλητού (τουλάχιστον στο 6αρι) εχει μονο το ανταλλακτικό 490 ευρω! Οποτε φαντασου με τη δουλειά κοντα στο 600-650. Εκτος κι αν εχει βγαλει η VW κανενα σετακι που αλλαζεις μαζι καδενα και γραναζι μεταβλητού πιο φθηνά για το 5αρι.

Πήγαινε σε καποιον εμπειρο που ασχολείται με VW και θα καταλάβει αν ειναι μονο καδένα ή αν θελει και γραναζι μεταβλητού. Μην τα αλλαζεις τζαμπα κατευθειαν και τα δυο. Εμένα π.χ. το κροταλισμα σταματησε μονο με αλλαγη σετ καδενας.

Link to comment
Share on other sites

Αρα προτείνεις να το αλλάξω.....ξέρει κανεις τελικό κόστος και αν μπορει να προτείνει κανεις Συνεργειο στον Πειραιά;

Δεν προτεινα τιποτα, απλα στο δειχνω.

:)

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2016 at 1:35 ΜΜ, nicholas_acos said:

Καλησπερα φιλε μου, οχι δεν ειχε αναψει λαμπακι αλλα ο δεν ηθελα να το ρισκαρω απο τη στιγμή που ο ηχος δεν ηταν φυσιολογικος. Σε αυτον που λες οχι δεν ρωτησα.

Καλησπερα και απο μενα. Σου ειπε αν χρειαζεται και γραναζι μεταβλητου ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Σου ειπε αν χρειαζεται και γραναζι μεταβλητου ? 

Καλησπερα φιλε μου, οχι δεν μου ειπε για το γραναζι τίποτα!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το ζητημα, αν χρειαζεται και γραναζι ... δεν εχω καταλαβει αν το 6αρι εχει το νεο γραναζι ή οχι... η αν το εχει απο ποια παρτιδα και μετα....   Απο εγγυηση εχεις στα ανταλακτικα 2 χρονια ή οχι ?  Παντως 300 ευρω μου ειπε ο Αρζουμανιδης αν και περιμενουμε ακομα την προσφορα... μηπως κανει κατι καλυτερο. Απο το τηλεφωνο μου την ειπε ... ελπιζω να μην καταλαβε κατι λαθος απο οσα του ειπα γιατι ειναι καλη τιμη.

 

Edited by thanos.k
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, thanos.k said:

Αυτο ειναι το ζητημα, αν χρειαζεται και γραναζι ... δεν εχω καταλαβει αν το 6αρι εχει το νεο γραναζι ή οχι... η αν το εχει απο ποια παρτιδα και μετα....   Απο εγγυηση εχεις στα ανταλακτικα 2 χρονια ή οχι ?  Παντως 300 ευρω μου ειπε ο Αρζουμανιδης αν και περιμενουμε ακομα την προσφορα... μηπως κανει κατι καλυτερο. Απο το τηλεφωνο μου την ειπε ... ελπιζω να μην καταλαβε κατι λαθος απο οσα του ειπα γιατι ειναι καλη τιμη.

 

Καλημέρα φιλε μου,

Διαβασα σε ενα φορουμ (δεν εχω κρατησει το λινκ ειμαι στη δουλεια θα το ψαξω μετά), ότι στα 6αρια το γραναζι μεταβλητού αλλαξε κωδικό στα μοντέλα απο το 2011 και μετά (το δικο μου ειναι 6ο του '11) οποτε επαναπαύτηκα και σε αυτό. Εγγύηση δεν μου ειπε τιποτα ο σιφναίος.. Αλλά δεν προκειται να πολυσκάσω. Το ανταλλακτικό που εβαλα ειναι γνήσιο αντιπροσωπείας οποτε δεν φοβάμαι κατι.. Ειδικά αφου σταμάτησε και ο ηχος..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγω καθαρισα αλλαζοντας και το σετ καδενας αλλα και το γραναζι γιατι δεν ηθελα να μπλεξω μελλοντικα..Το αμαξι ειναι παλι απολαυστικο.. 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , mimis said:
Καλημερα εγω καθαρισα αλλαζοντας και το σετ καδενας αλλα και το γραναζι γιατι δεν ηθελα να μπλεξω μελλοντικα..Το αμαξι ειναι παλι απολαυστικο.. 

 

Που και ποσο;; Ειχες προβλημα η προληπτικα;

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

 

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , konza1990 said:

Που και ποσο;; Ειχες προβλημα η προληπτικα;

Sent from my iPhone using Tapatalk

1400 μαζι με μεγαλο σερβις και καποια ακομα ανταλλακτικα οπως το αμορτισερακι του καπο,κατι φουσκες απο κατω.Τα 300 εργασια.Στην αθηνα στη δαφνη.Ολα τα ανταλακτικα γνησια.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πάντως αν συνεχίσουμε έτσι και πάμε και πληρώνουμε 1400 euro για την καδένα και γενικά για οποιαδήποτε εργασία για την οποια σε αλλα επίσημα service τις VW υπάρχουν χαμηλότερες τιμές ακόμα και κάτω του 50% από αυτά που ζητάνε εδώ, να μην παραξενευτούμε αν κάποια στιγμή ανεβάσουν και άλλο τις τιμές...

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/9/2016 at 6:57 ΜΜ, Sarul said:

 

καλησπερα και απο εμενα εχω το vw golf 6 tsi 122 apo to 2009 εχω αυτον τον θορυβο στην εκινηση απο οταν πηρα το αμαξη καινουργιο και δεν εχω ασχολιθει καθολου.Αν δεν βγαλει το check της μηχανης δεν το παω για αλαγη καδενας οπως εκανε και ενας φιλος μου με ιδιο αμαξη οταν εβγαλε check μηχανης το πηγε και του αλαξανε καδενα . p.s  εχω 88κ χιλιομετρα.

και μενα το ιδιο μου ειπε μηχανικος της revo "δεν υπαρχει προβλημα το πολυ αν σου βγαλει check engine θα αλλαξουμε καδενα".Του ειπε για το γραναζι μεταβλητου που παει μαζι μου ειπε θα το τσεκαρουμε οταν θα αλλαξουμε καδενα και αν χρειαζεται θα το αλλαξουμε

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ : Περι προσφορας αρζουμανίδη για τα μελη εδω της Β.Ελλάδος, θα χρειασει να δηλωσουμε καταρχην ποσα ατομα θελουμε να κανουμε αλλαγη για να μπορεσει να υπολογισει την οποια εκπτωση που θα μας κανει. Μιλαμε μονο για λλαγη σετ καδενας , για το γραναζι μεταβλητου θα υπαρξει δευτερη ενημερωση γιατι πρεπει να ρωτησει καποια πραγματα στην kosmokar. Αρα στελενετε σε εμενα σε p.m. Ενα ονοματεπωνυμο , τυπο αυτοκινητου και ενα αριθμο πλαισιου οσοι συμετεχουν θα πρεπει να ειναι σιγουροι οτι θα το κανουν διοτι αν μας αρεσει συνολικα ηπροσφορα θα πρεπει να δωσουμε μια μικρη προκαταβολη. Του ειπα για την εκπτωση κτλ και μου ειπε οτι απο μερους του δεν μπορει να γινει εκπτωση 50-60% διοτι θα την φορτωθει αυτος προσωπικα. Εγω λεω πρωτα να μαζευτουμε ποσοι ειμαστε...να παρουμε προσφορα και επειτα να δουμε πως θα κινηθουμε με την Kosmokar

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, κάθε πότε αλλαζετε λάδια και τι τύπο λαδιού φορατε? Και το πιο σημαντικό τι φίλτρο λαδιού χρησιμοποιείτε? !!!! 

Έχω ένα φίλο μηχανικό εξειδικευμένο σε group vag που μου έλυσε το πρόβλημα . Από την τελευταία αλλαγή λαδιών και φίλτρου και μετά το αμάξι 4 στις 7  στα πρωινά ξεκινήματα κροταλιζε. Την αλλαγή την έκανα σε άλλο σέρβις γιατί ο φίλος είναι χαλκιδα και δεν είχα χρόνο να πάω σε αυτόν. Λάδια 5w30 castrol ll titanium fst vw504 και φιλτο λαδιού bosh. Λοιπόν εδώω και μήνες (μαιο που έκανα την αλλαγή) το αμάξι κροταλιζε. Τελευταία πολύ έντονα κάθε πρωί. Παίρνω τηλ το φίλο και μου λέει άλλαξε φίλτρο και βάλε μαμά ή mann w712/93 (caxa 2009) πάω αλλαζω φίλτρο και τι ναδω .....

Μετά από 1 ώρα ταξιδιού το φίλτρο όταν το λυσαμε ήταν στεγνό από λάδι μετα απο 30 λεπτά που το αφησαμε να κρυώσει. Ή εξήγηση είναι ότι οι βαλβίδες του φίλτρου δεν είναι κλειστές για να κρατάει το λάδι όταν το αυτοκίνητο είναι σβηστο και άρα δε σηκώνει πιέσει άμεσα. 

Λοιπόν με το φίλτρο το σωστό το αμάξι έγινε πάλι βελούδο το πρωί...

 

Οπότε προσοχή ακόμη και σε μικρές λεπτομέρειες όπως το φίλτρο μπορούν να κάνουν τη διαφορά και σε βάθος χρόνου να δημιουργήσουν πρόβλημα στην καδένα κλπ. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Μία ερώτηση, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί. Το κροτάλισμα στην αρχή υποδεικνύει δόντι στην καδένα/μεταβλητό; Καδένα άλλαξα πρίν 5.000χλμ και σήμερα άκουσα πάλι το κροτάλισμα στην εκκίνηση.

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ηθελα να μοιραστω και εγω την εμπειρια μου (Golf 5 tsi 1.400 140hp 77.000 klm),αναψε check engine πηγαινω VW gratsias και με ενημερωνουν πως θελει αλλαγη καδενας και γραναζι κοστος 1.563 euros!! Βαζω τα γελια. Πηγα σε γειτονικο σινεργειο και μου εκανε προσφορα 650 με αποδειξη.Θα ηθελα να αναφερω τι μου ζητησε ο γρατσιας να αλλαξει

TENSIONER(37),ALYSIDA (45)FLATZA(16),SWLHNAS(38),TSIMOUXA(24),KIT KADENAS (171),PIPE(13),NTIZA(10),FRATZOKOLLA 50m(17),SILIKONI 50ml(10) τα υπολοιπα ειναι εργασια και φτανει το ποσο των 1500 ευρω.το συνεργειο μου ειπε να αλλαξω μονο καδενα ποια ειναι η γνωμη σας? (εκτος του οτι ο γρατσιας ειναι απατεωνας) ευχαριστω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το σετ καδένας θα σου απαντήσουν άλλα παιδιά που την άλλαξαν (εγώ δεν την έχω αλλάξει ακόμα λόγω ίσως λίγων χιλιομέτρων) . Από ότι έχω ακούσει θα βρεις και με λιγότερα από 650. Όσο για τα 1563 € αυτή η  τιμή υπάρχει γιατί υπάρχουν άτομα που τα δίνουν (απλός κανόνας της αγοράς, δεν έχει να κάνει με απατεωνιά ή όχι).  

Link to comment
Share on other sites

Αυτος μου χρεωνει 350 την εργασια το ξερω ειναι λιγο υπερβολικο αλλα νομιζω οτι θα χρειαστουν και αλλα πραγματα αλλαγη και θα μειωσει το ποσο για την εργασια. Οσο για τον γρατσια εχω την εντυπωση πως μου χρεωσε πολλα που δεν ειναι απαραιτητα οπως 50ml  φρατζοκολλα και σιλικονη ενω δεν θα χρησιμοποιησει ουτε το 1/3 αρα για τι σκεφτομαι να μην εκανε το ιδιο και με τα αλλα ανταλακτικα?

Link to comment
Share on other sites

Θα επαναλάβω, ότι εφόσον θα υπάρχουν κορόιδα που θα τα δίνουν αυτοί  θα  ζητάνε περισότερα.

Με την κόλλα και τη σιλικόνη έχεις δίκιο ο θυμός ξεχειλίζει.  Και εγώ όταν κάποτε πήγα  (το 1997)στην αντιπροσωπία για το πρώτο service σε ένα saxo 1.6 vts (δωρεάν εργασία, πλήρωσα τα αναλώσιμα)  μου χρέωσαν το γρασάκι για τα δυο φσιτ φσιτ που έβαλαν στις δύο πόρτες.... φυσικά και δεν ξαναπέρασα  ούτε από έξω.

Edited by Vassilis63
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Alex.G said:

Αυτος μου χρεωνει 350 την εργασια το ξερω ειναι λιγο υπερβολικο αλλα νομιζω οτι θα χρειαστουν και αλλα πραγματα αλλαγη και θα μειωσει το ποσο για την εργασια. Οσο για τον γρατσια εχω την εντυπωση πως μου χρεωσε πολλα που δεν ειναι απαραιτητα οπως 50ml  φρατζοκολλα και σιλικονη ενω δεν θα χρησιμοποιησει ουτε το 1/3 αρα για τι σκεφτομαι να μην εκανε το ιδιο και με τα αλλα ανταλακτικα?

εγω πηρα ενα τηλεφωνο στην καρεντα,ετσι να ρωτησω μια τιμη και μου ειπαν 450 εργασια και αλλα τοσα τα ανταλακτικα(μαλλον χωρις γραναζι)

οταν τους ρωτησα γιατι τοοοοοσα πολλα για την εργασια μου ειπαν "ε ειναι 5 ωρες δουλειας"...χαχααχα τραγικο απλα

 

Υ.Γ δεν εχω προβλημα με καδενα αλλα επερνα τιμες μπας και την αλλαξω προληπτικα.

Edited by Themis83
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2016 at 10:23 ΠΜ, thanos.k said:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ : Περι προσφορας αρζουμανίδη για τα μελη εδω της Β.Ελλάδος, θα χρειασει να δηλωσουμε καταρχην ποσα ατομα θελουμε να κανουμε αλλαγη για να μπορεσει να υπολογισει την οποια εκπτωση που θα μας κανει. Μιλαμε μονο για λλαγη σετ καδενας , για το γραναζι μεταβλητου θα υπαρξει δευτερη ενημερωση γιατι πρεπει να ρωτησει καποια πραγματα στην kosmokar. Αρα στελενετε σε εμενα σε p.m. Ενα ονοματεπωνυμο , τυπο αυτοκινητου και ενα αριθμο πλαισιου οσοι συμετεχουν θα πρεπει να ειναι σιγουροι οτι θα το κανουν διοτι αν μας αρεσει συνολικα ηπροσφορα θα πρεπει να δωσουμε μια μικρη προκαταβολη. Του ειπα για την εκπτωση κτλ και μου ειπε οτι απο μερους του δεν μπορει να γινει εκπτωση 50-60% διοτι θα την φορτωθει αυτος προσωπικα. Εγω λεω πρωτα να μαζευτουμε ποσοι ειμαστε...να παρουμε προσφορα και επειτα να δουμε πως θα κινηθουμε με την Kosmokar

καποια συνεργεια (οχι αντιπροσωπεια) σου κανουν τη δουλεια με 300 ευρω...ειναι για γελια τα ιδια μου ειχε πει η ΕΤΕΑ θεσσαλονικης.απλα αστειο

Link to comment
Share on other sites

Παντως εχω λιγο μπερδευτει εαν μπεις στη διαδικασια να γινει αλλαγη καδενας ειναι απαραιτητη και η αλλαγη στο γραναζι στα golf 5 ή εξαρταται απο το ποσο μεγαλη ειναι η ζημια που εχει γινει?

Υ.Γ. θελω να στειλω email στα κεντρικα της VW στη γερμανια για την ασυδοσια των αντιπροσωπιων της αθηνας εαν ξερει καποιος link παρακαλω να με ενημερωσει ευχαριστω! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Themis83 said:

εγω πηρα ενα τηλεφωνο στην καρεντα,ετσι να ρωτησω μια τιμη και μου ειπαν 450 εργασια και αλλα τοσα τα ανταλακτικα(μαλλον χωρις γραναζι)

οταν τους ρωτησα γιατι τοοοοοσα πολλα για την εργασια μου ειπαν "ε ειναι 5 ωρες δουλειας"...χαχααχα τραγικο απλα

 

Υ.Γ δεν εχω προβλημα με καδενα αλλα επερνα τιμες μπας και την αλλαξω προληπτικα.

Θα αλλάξω και εγώ προληπτικά κάποια στιγμή αλλά να δω πότε θα είναι αυτή η στιγμή... Θα πάρω και εγώ τιμή για τα ανταλλακτικά από Λαμία και Κοζάνη. Άρα να υπολογίζω εκεί γύρο  στο 500αρι

Link to comment
Share on other sites

Τι εχω ξαναγραψει, στην αντιπροσωπία στο Άργος μου ειπαν 550 ΟΛΑ. 

Αλλα αυτο που μου ειπαν απο την αντιπροσωπία ειναι οτι θα την αλλαξουμε οταν αναψει λαμπακι. Το ιδιο ειπαν και σε μερικα παιδια απο εδω μεσα, απ'οτι διαβαζω. 

Link to comment
Share on other sites

Μου εκαναν τελικη προσφορα 400 ευρω για αλλαγη τεντωτηρα,αλυσιδας,κιτ καδενας και φλατζα (200 εργατικα +200 ανταλλακτικα), επισης μου ειπε οτι ενω εχει αλλαξει καδενες σε παρα πολλα golf 5  σπανια αλλαξε και γραναζι οποτε και παω εκει καρφι ( το συνεργειο ειναι εξουσιοδοτημενο της VW στην λεωφορο Καβαλας Αθηνα και το προτεινουν ως το καλυτερο στο section με τα συνεργεια) "γεια σου ρε ΜΑΓΚΑ Γρατζια που ζητησες 1.563 ευρω"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα κιτ καδενας στα 250€ στην ΚΑΡΕΝΤΑ χωρίς γρανάζι μεταβλητου. Ουσιαστικά πλήρωσα μόνο την εργασία καθώς γκρίνιαξα αρκετά...

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.