Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

Παιδια καλημερα και απο εμενα.Και εγω αν και κατοχος Touran 1.4 tsi με τα 140 hp μετα απο αλλαγη αντλιας νερου με ενημερωσαν οτι θα χρειαστει να αλλαχτει η καδενα και ολα τα συναφη.

Συνολο κοστους μου ειπαν μαζι με καθαρισμο εισαγωγης 360 ευρω.

Και ειπαν οτι ειναι ολα αυθεντικα και με το καινουργιο κιτ της vw

Τελος του μηνα θα το παω . Ειδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν , dimivi said:

Παιδια καλημερα και απο εμενα.Και εγω αν και κατοχος Touran 1.4 tsi με τα 140 hp μετα απο αλλαγη αντλιας νερου με ενημερωσαν οτι θα χρειαστει να αλλαχτει η καδενα και ολα τα συναφη.

Συνολο κοστους μου ειπαν μαζι με καθαρισμο εισαγωγης 360 ευρω.

Και ειπαν οτι ειναι ολα αυθεντικα και με το καινουργιο κιτ της vw

Τελος του μηνα θα το παω . Ειδωμεν.

Στην αντιπροσωπεία το πήγες και αν επιτρέπετε σε ποιά? 

Link to comment
Share on other sites

Μιλησε καποιος με kosmokar και εβλαγε ακρη ? Αυτο πρεπει να το ξερουν ολες οι αντιπροσωπειες ...το tpi και να γινεται και η εκπτωση ... και οχι να περναει ο καθενα γολγοθα. Επισης ειναι σημαντικο να αλλαχθει και το γραναζι μεταβλητου... γιαυτο βγηκε αυτο το σετ. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2016 at 10:53 ΠΜ, thanos.k said:
Μιλησε καποιος με kosmokar και εβλαγε ακρη ? Αυτο πρεπει να το ξερουν ολες οι αντιπροσωπειες ...το tpi και να γινεται και η εκπτωση ... και οχι να περναει ο καθενα γολγοθα. Επισης ειναι σημαντικο να αλλαχθει και το γραναζι μεταβλητου... γιαυτο βγηκε αυτο το σετ. 

 

 

Δηλαδη ρε φιλε, ποια ειναι η οδηγια; Ποια ειναι η στανταρ τιμη για ολο το πακετο μαζι με τα περαστικα και ποια αντιπροσωπεια ειναι ενημερη γ αυτο , να πηγαινουμε με τα χαρτια που το αναφερουν και να μαστε ολοι ευτυχισμενοι!

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2016 at 10:45 ΜΜ, Alex.G said:

Εγω μονο καδενα και ο μαστορας με διαβεβεωσε πως ειναι πολυ σπανιο να θελει και αλλαγη μεταβλητου εκτος αν ο χρηστης το οδηγουσε καιρο με την βλαβη ενεργη. Επισης δεν ειναι στο κιτ καδενας και και ο μεταβλητος μην παραπληροφορειτε παρακαλω!

ειναι ολα μεσα...τα παντα.επαρχια ,ειναι ολα μεσα στην τιμη..δεν νομιζω Αθηνα να ειναι διαφορετικα...

 

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Εγω οπου και αν ρωτησα στην Αττικη ολες οι αντιπροσωπειες μου ζητησαν 1500 χωρις μεταβλητο τωρα γιατι στην επαρχια λενε αλλα πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω. 

 

Επειδη τα πραγματα εχουν μπερδευτει παρακαλω πολυ οποιος βρει προσφορα με μεταβλητο και καδενα μαζι σε καλη τιμη απο αντιπροσωπεια ας γραψει σε ποια συγκεκριμενα και ποτε γιατι ετσι δεν βγαινει ακρη και μπρερδευουμε ολο και πιο πολυ οσους νεους μπαινουν να διαβασουν.(εγω στην Αττικη δεν βρηκα καμια τετοια προσφορα απο αντιπρωσοπεια)

Edited by nikdev
Στα ποστ μας δεν κάνουμε τσατ.
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι , αγορά από την καρεντα όλα μα όλα τα ανταλλακτικά για καδένα χρονισμού ,καδένα λαδιού, γρανάζια κτλ 917 € μείον ίσως μια έκπτωση 10-15% και περίπου 450€ για εργασία. Για το δικό μου ο ρυθμιστής εκκεντροφόρου 03c109088e στοιχίζει 416€+ΦΠΑ ως ανταλλακτικό.

 

Ξέχασα να σας πω ότι σε ερώτηση μου για καμία προσφορά κτλ, είπαν μόνο για τη έκπτωση και για στην εργασία 10-15% μείον

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Η προσφορά αφορά μόνο tsi; 

Προσωπικά , πήγα το αμάξι μου golf fsi V 1600 στην Κομοτηνή. 500(με το μεταβλητό) ευρώ μου είπε ο άνθρωπος + 125 αντλία λαδιού αν χρειαστεί. Στην Αλεξανδρούπολη ο αντιπρόσωπος ζητούσε 780 και το συνεργείο που συνεργάζομαι 1000 μόνο τα ανταλλακτικά....για να δούμε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για αυτο ολοι ψαχνομαστε για να μη μας δαγκωσουν αγρια.

για την ωρα ειμαστε σε αναζητηση προσφορων.

παρακαλω ο καθενας να ποσταρει τιμη και περιοχη με το συνεργειο η αντιπροσωπεια που εκανε δουλεια με το νεο κιτακι που περιλαμβανει τον μεταβλητο!

Παράθεση

Οποιος εχει βαλει το νεο κιτ ας μας γραψει τους κωδικους!!!!!!!!

 

Edited by leonenero
Link to comment
Share on other sites

Εμένα παντως στην αντιπροσωπεία της κοζάνης οταν τους ειχα ρωτησει μου ζητησαν μονο για κιτ καδενας (χωρίς γρανάζι μεταβλητού χρονισμού) 500 ευρώ. Ο σιφναίος μου ειπε πως το γρανάζι μεταβλητού κοστίζει απο μονο του 490. Που ειναι αυτή η προσφορά ρε παιδιά που περιεχει και το γραναζι; Μην γράφετε μονο ο,τι υπάρχει. Ας γράψει καποιος αποδεδειγμένα οτι έκανε αλλαγή με αυτό το ολοκληρωμένο κιτ και σε ποια αντιπροσωπεία. Τζάμπα το κουράζουμε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2016 at 10:21 ΜΜ, Alex.G said:

Εγω οπου και αν ρωτησα στην Αττικη ολες οι αντιπροσωπειες μου ζητησαν 1500 χωρις μεταβλητο τωρα γιατι στην επαρχια λενε αλλα πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω. 

 

Επειδη τα πραγματα εχουν μπερδευτει παρακαλω πολυ οποιος βρει προσφορα με μεταβλητο και καδενα μαζι σε καλη τιμη απο αντιπροσωπεια ας γραψει σε ποια συγκεκριμενα και ποτε γιατι ετσι δεν βγαινει ακρη και μπρερδευουμε ολο και πιο πολυ οσους νεους μπαινουν να διαβασουν.(εγω στην Αττικη δεν βρηκα καμια τετοια προσφορα απο αντιπρωσοπεια)

2 πραγματα μπορεις να κανεις...

1)πας και αρχιζεις τα ....οργανα μεχρι να 'θυμηθουν" οτι υπαρχει "οδηγια"...

2)παιρνςις 3 μερες αδεια απο την δουλεια...ανεβαινεις προς τα πανω..(εχεις ηδη κανονισει με αντιπροσωπεια στην επαρχεια),κανει τριημερες διακοπες,παιρνεις το αμαξι  και πισω Αθηνα..και παλι θα εχεις γλυτωσει ενα καρο λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, activious said:

2 πραγματα μπορεις να κανεις...

1)πας και αρχιζεις τα ....οργανα μεχρι να 'θυμηθουν" οτι υπαρχει "οδηγια"...

2)παιρνςις 3 μερες αδεια απο την δουλεια...ανεβαινεις προς τα πανω..(εχεις ηδη κανονισει με αντιπροσωπεια στην επαρχεια),κανει τριημερες διακοπες,παιρνεις το αμαξι  και πισω Αθηνα..και παλι θα εχεις γλυτωσει ενα καρο λεφτα...

Το εφτιαξα ηδη σε συνεργειο εξειδικευμενο VW με 400 ευρω και ειμαι και πολυ ευχαριστημενος>προσφορα δεν υπαρχει για μεταβλητο και καδενα μαζι στα 500 ευρω που λενε καποιοι στην Αττικη σε ΚΑΜΙΑ αντιπροσωπεια

Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχουν τόσες αναφορές για τις τιμές στα προηγούμενα post ρίξτε μια ματια....
στον αρζουμανίδη η αλλαγή όλου του set μαζί με γρανάζι είναι νομίζω στα 450-500 euro.
εγώ τον πιο κοντινό από αθηνα που είχα βρει ήταν χαλκίδα ο σταθόπουλος στα 500-520 αν θυμάμαι καλά.
όσο για εδώ αθηνα 1500 euro για όλο το set.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Alex G,δώσε περισσότερες πληροφορίες .Τι άλλαξες και πήγε μόνο τόσο λίγο. Οι υπόλοιποι φίλοι αναφέρεται τιμές χωρίς όμως να λέτε αν τα ανταλλακτικά είναι oem η after market,τι αλλάχτηκε, τι όχι κτλ. Θεωρώ ότι έχουμε γεμίσει το θέμα με σελίδες χωρίς ουσία .Ας γίνουμε συγκεκριμένοι και τέλος το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2016 at 1:38 ΠΜ, Alex.G said:

Το εφτιαξα ηδη σε συνεργειο εξειδικευμενο VW με 400 ευρω και ειμαι και πολυ ευχαριστημενος>προσφορα δεν υπαρχει για μεταβλητο και καδενα μαζι στα 500 ευρω που λενε καποιοι στην Αττικη σε ΚΑΜΙΑ αντιπροσωπεια

καμία αντιπροσωπία δεν θα βγεί να σου πει για περι οδηγίας για προσφορά κτλ για το σετ καδένας μεταβλητού στο τηλέφωνο και μερικές ούτε καν απο κοντά. Και όμως υπάρχει αυτό το σετ και δίδεται μόνο στις αντιπροσωπίες σε τιμή χώμα ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ και κανέις δεν μπορεί να το πάρει μεμονωμένα και να το περάσει αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. 

 

Πήγα πήρα σήμερα το αμάξι απο την αντιπροσωπεία VW στην Κομοτηνη. 

Πλήρωσα σύνολο 730 Ευρώ. Τα οποία περιλαμβάνει : 

1. ΚΙΤ καδένα (μαζί με μεταβλητό και διάφορα παρελκόμενα )  505,00

2. Αλυσίδα-γρανάζι αντλίας λαδιού (μου έδειξε και ένα έμβολο(;) βαλβίδα (;) δεν ξέρω τι ήταν 125,00

3. Λάδια-φυσούνες κρεμαγιέρας και διάφορα ψιλολόγια 100,00

 

Πολύ καλύτερα απο τον αντιπρόσωπο Αλεξ/πολεως που ζητούσε 780 χωρίς τα 2 και 3.

Και ακόμα καλύτερα απο το εξωτερικό συνεργείο που ήθελε 1000,00 μόνο για ανταλλάκτικα χωρίς την δουλειά.

Όσον αφορά τον θόρυβο θα το ακούσω αύριο το πρωί. Ελπίζω να είναι η τελευταία παθητική βλάβη που βγάζει.

 

  

Link to comment
Share on other sites

On 10/20/2016 at 0:07 AM, Demosthenes said:

Φίλε Alex G,δώσε περισσότερες πληροφορίες .Τι άλλαξες και πήγε μόνο τόσο λίγο. Οι υπόλοιποι φίλοι αναφέρεται τιμές χωρίς όμως να λέτε αν τα ανταλλακτικά είναι oem η after market,τι αλλάχτηκε, τι όχι κτλ. Θεωρώ ότι έχουμε γεμίσει το θέμα με σελίδες χωρίς ουσία .Ας γίνουμε συγκεκριμένοι και τέλος το θέμα.

Εχω γραψει σε προηγουμενα post τι αλλαξα ακριβως και σε ποιο συνεργειο και οτι τα ανταλλακτικα ειναι αυθεντικα. Επισης συμφωνω οτι αν μπει καποιος να διαβασει θα χαθει με τοσα που γραφονται για αυτο και ζητησα πιο πανω απλα να γραφουμε αντιπροσωπεια και συγκεκριμενη προσφορα που τους εγινε για να εχουμε μια γενικη εικονα και απο οτι βλεπω στην Αττικη οι τιμες ειναι κοντα στο 1000ρικο χωρις μεταβλητο, στην επαρχια αισθητα πιο φθηνα και καποιοι λενε με μεταβλητο( δεν γνωριζω παραπανω ουτε θα πηγαινα (Αθηνα Κομοτηνη να το φτιαξω ) για 730 ευρω.

On 10/21/2016 at 9:19 AM, peolinio said:

καμία αντιπροσωπία δεν θα βγεί να σου πει για περι οδηγίας για προσφορά κτλ για το σετ καδένας μεταβλητού στο τηλέφωνο και μερικές ούτε καν απο κοντά. Και όμως υπάρχει αυτό το σετ και δίδεται μόνο στις αντιπροσωπίες σε τιμή χώμα ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ και κανέις δεν μπορεί να το πάρει μεμονωμένα και να το περάσει αλλού.

Δηλαδη τι μου λες να παω σε ολες τις αντιπροσωπειες και να τους παρακαλεσω?.Η βενζινη που θα καψω και η ψυχολογικη οδυνη δεν το αξιζουν.Σαν παθων προτεινω συγκεκριμενο συνεργειο οποιος ενδιαφερεται να μου στειλει προσωπικο μηνυμα να του πω που πηγα και πληρωσα 400 και ας κανει οτι καταλαβαινει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

εδώ και λίγες μέρες παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα που συζητάτε καθότι ο κινητήρας μου 1.4 TSI 122PS (CAXA) κάνει τον θόρυβο που μπορείτε να ακούσετε στο βίντεο. Μήπως με την εμπειρία που έχετε μπορείτε να με συμβουλεύσετε αν πρόκειται για το πρόβλημα που συζητάτε (καδένα) ή κάτι άλλο; Το αμάξι έχει φτάσει με απλή προσεκτική οδήγηση τα 130.000km.

20161022_165420.mp4

Edited by dpapas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Alex.G να ρωτήσω κάτι ; στο forum δεν επιτρέπεται να αναφέρουμε ονόματα  και συνεργεία ; πως θα σου στειλουμε προσωπικό μήνυμα;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Demosthenes said:

Φίλε Alex.G να ρωτήσω κάτι ; στο forum δεν επιτρέπεται να αναφέρουμε ονόματα  και συνεργεία ; πως θα σου στειλουμε προσωπικό μήνυμα;

Σε προσωπικο μηνυμα νομιζω επιτρεπεται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dpapas said:

Καλησπέρα σε όλους,

εδώ και λίγες μέρες παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα που συζητάτε καθότι ο κινητήρας μου 1.4 TSI 122PS (CAXA) κάνει τον θόρυβο που μπορείτε να ακούσετε στο βίντεο. Μήπως με την εμπειρία που έχετε μπορείτε να με συμβουλεύσετε αν πρόκειται για το πρόβλημα που συζητάτε (καδένα) ή κάτι άλλο; Το αμάξι έχει φτάσει με απλή προσεκτική οδήγηση τα 130.000km.

20161022_165420.mp4

Σου εχει βγαλει check engine?Εαν ναι αυτο που πατας τερμα γκαζι δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανεις θα τα καταστρεψεις ολα

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μου έχει βγάλει ποτέ την παραμικρή ένδειξη βλάβης στον πίνακα οργάνων. Πάτησα το γκάζι για να μπορέσετε να ακούσετε τυχόν διαφορά στον ήχο σε μεγαλύτερο φάσμα στροφών. Θεωρείτε ότι είναι κλασσική περίπτωση προβλήματος καδένας;

Edited by dpapas
Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2016 at 5:25 ΜΜ, nicholas_acos said:

Καλησπέρα φιλε μου,

Πως κατεληξες σε αυτό το συμπέρασμα οτι θα ξαναβγεί προβλημα; Ρωτάω απο ενδιαφέρον μιας κι εγώ αλλαξα οντως μονο κιτ καδένας και σταμάτησε ο ηχος.

και εγώ άλλαξα καδένα και μετά απο 3 μήνες ξανά τα ίδια. Κλάιω τα λεφτά μου

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, peolinio said:

και εγώ άλλαξα καδένα και μετά απο 3 μήνες ξανά τα ίδια. Κλάιω τα λεφτά μου

Τα γνησια ανταλλακτικα εχουν εγγυηση. Εσυ τι εβαλες και που και ποτε γιατι εχει βγει εδω και καιρο ενισχυμενη καδενα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.