Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

μπορει η καδενα να ειναι ενταξει και το προβλημα να ειναι στο γραναζι του μεταβλητου.

αν ακουγεται ηχος συχνα τοτε παμε για σερβις αν εμφανιστει λαμπακι κινητηρα τοτε παμε αμεσα στο συνεργειο με χαμηλες στροφες..

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, azafeirop said:

Σε ευχαριστώ πολύ, σήμερα θα το πάω σε φίλο μου στη Νίκαια να το κοιτάξει, διότι το 1000€!!!!!!! που ήθελε σούμα ο Βυρωνιώτης, απλά δε παίζει.

 

Αλλαγή λαδιών/φίλτρο, φίλτρο βενζίνης, αλλαγή ψυκτικού, έλεγχος συμπίεσης, έλεγχος χρονισμού εργατικά όλα μαζί λίγο κάτω από 80 ευρώ. Ο έλεγχος χρονισμού δεν είναι χρονοβόρα εργασία απλά λόγω της κρισιμότητάς του καλό είναι όπως είπε η queen να ξέρει ο μηχανικός, όχι τίποτ' άλλο επειδή είμαστε στην Ελλάδα, τη χώρα της αρπαχτής και της προχειροδουλειάς. Τα ποιοτικά και τίμια συνεργεία σπανίζουν.

Edited by DarkX
Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2016 at 2:24 ΜΜ, DarkX said:

Αλλαγή λαδιών/φίλτρο, φίλτρο βενζίνης, αλλαγή ψυκτικού, έλεγχος συμπίεσης, έλεγχος χρονισμού εργατικά όλα μαζί λίγο κάτω από 80 ευρώ. Ο έλεγχος χρονισμού δεν είναι χρονοβόρα εργασία απλά λόγω της κρισιμότητάς του καλό είναι όπως είπε η queen να ξέρει ο μηχανικός, όχι τίποτ' άλλο επειδή είμαστε στην Ελλάδα, τη χώρα της αρπαχτής και της προχειροδουλειάς. Τα ποιοτικά και τίμια συνεργεία σπανίζουν.

Μολις πλήρωσα 800€ μόνο για τα ανταλλακτικα. 500 κάτι €, έκανε μόνο η παπαριά που βρίσκεται πάνω απο το μεταβλητού!!!!!!!!!!!!!! Είδα τον κινητήρα μου και τι να σας πω παιδιά.  Λάδια δεν είχαν αλλαχτεί, - τα μπουζί κατράμι μαύρα, - τα βισματάκια που κουμπώνουν στους πολλαπλασιαστές σπασμένα  - Ο κινητήρας μου λέει το παλικάρι , ήταν επιεικός απαράδεκτος.  Η καδένα έπαιζε τσάμικο.... Θα του δώσω και ενα 200€ εργατικά και νατο το τίμιο 1000€ μαγκες.  Το καλύτερο όλων είναι πως θα το έχω το αμαξι απο δευτέρα, επειδή το ανταλλακτικό ναι μεν υπάρχει στη Καρέντα αλλά κάνουν απογραφή και δεν μπορούν να το δώσουν!!!!!!!!   Περαστικά μου και καλό μήνα να έχουμε παίδες.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , azafeirop said:

Μολις πλήρωσα 800€ μόνο για τα ανταλλακτικα. 500 κάτι €, έκανε μόνο η παπαριά που βρίσκεται πάνω απο το μεταβλητού!!!!!!!!!!!!!! Είδα τον κινητήρα μου και τι να σας πω παιδιά.  Λάδια δεν είχαν αλλαχτεί, - τα μπουζί κατράμι μαύρα, - τα βισματάκια που κουμπώνουν στους πολλαπλασιαστές σπασμένα  - Ο κινητήρας μου λέει το παλικάρι , ήταν επιεικός απαράδεκτος.  Η καδένα έπαιζε τσάμικο.... Θα του δώσω και ενα 200€ εργατικά και νατο το τίμιο 1000€ μαγκες.  Το καλύτερο όλων είναι πως θα το έχω το αμαξι απο δευτέρα, επειδή το ανταλλακτικό ναι μεν υπάρχει στη Καρέντα αλλά κάνουν απογραφή και δεν μπορούν να το δώσουν!!!!!!!!   Περαστικά μου και καλό μήνα να έχουμε παίδες.

μεταχειρισμένο το πήρες? ποιο μοτέρ ήταν και με πόσα χλμ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάτσει να το δω ακριβώς πως γίνεται, ούτε το έχω ψάξει. Είναι ειδικό κιτ με το οποίο γίνεται ο έλεγχος κ ο χρονισμός του κινητήρα. Απ' ότι θυμάμαι βιδώνουν ένα εργαλείο στη θέση του μπουζί, γυρνάνε τον στρόφαλο κ ελέγχουν τις μοίρες.
Με ένα πρόχειρο ψάξιμο, δες εδώ: http://www.enginebasics.com/Engine Basics Root Folder/Camshaft Timing.html
Για τις τιμές των μετρήσεων δεν ξέρω αλλά δεν είναι DIY σε ένα καλό συνεργείο ξέρουν κ να το κάνουν κ να σου πουν αν είναι σωστός ο χρονισμός.


Έτσι όπως το αναφέρεις , μέτρηση συμπίεσης μου φαίνεται εννοείς , όχι έλεγχο χρονισμού ...και αποσο θυμάμαι η διαφορετική τιμή συμπίεσης ανάμεσα στους 4 κυλίνδρους υποδηλώνει βλάβη σε πιστόνι/κύλινδρο παρά σε κέντρο φόρους και χρονισμό ....
Με κάθε επιφύλαξη .



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Η μέτρηση συμπίεσης είναι διαφορετική διαδικασία, εν μέρει μοιάζει μέχρι το βίδωμα του οργάνου στα μπουζί αλλά από εκεί κ μετά είναι τελείως διαφορετική διαδικασία, μιζάρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Μου παρουσιαστηκε στο δικο μου golf6 160 του 09 (80k km) το κροταλισμα το οποιο ειναι συνεχες στο ρελαντι κ εν κινησει. Αφου τα ειδα κωλυομενα κ λεω ωχ παει θα καρφωσω βαλβιδες κλπ το πηγα στο μηχανικο μου ο οποιος με διαβεβαιωσε (χωρις να το λυσει ομως....απλα ακουγοντας το) οτι δεν εχει καποιο θεμα με καδενα η γραναζι χρονισμου κ οτι υπαιτιος ειναι η αντλια νερου. Εχετε υποψιν σας κατι σχετικο; ανησυχω μηπως τελικα οντως προκειται για καδενα κ γραναζι κ εμεις αλλαζουμε αντλια. Η αντλια δινει τετοια συμπτωματα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, είμαι κάτοχος golf tsi160 cavd έχω το εξής θέμα, όταν ο κινητήρας είναι στο ρελαντί ακούγετε κροτάλισμα σαν συντονισμός συνεχόμενος χωρίς να σταματάει μέσα στο αυτοκίνητο από την μερία του συνοδηγού περισσότερο, στην αρχή το έκανε πιό αθόρυβα νόμιζα πώς είναι από τις γρύλιες του κλιματισμού αλλα είναι απενεργοποιημένος μάλλον απλά ακούγετε μέσα από αυτές. Απ έξω δεν ακούγεται κάτι ανησυχητικό σαν τα βίντεο που έχετε, ίσως ο θόρυβος έρχεται κάτω αριστερά του κινητήρα όπως τον κοιτάμε χαμηλά αλλά δεν είμαι σιγουρος. Επίσης το κάνει μόνο στο ρελαντί μετο που αγγίξω το γκάζι εξαφανίζετε και μετά επιστρέφει. ούτε εν κινήσει νιώθω τπτ. Να φταίει το κρύο που ακούγετε πιό έντονο αυτές τις μέρες δεν ξέρω πήγα και πορεία κανα μισάωρο και αφού σταμάτησα πάλι ακουγόταν στο ρελαντί πάντα.Μπορείτε να μ στείλετε πμ κανα μάστορα εντός Αττικής που είναι γνώστης να πάνω να ρίξει ένα βλέφαρο?

Link to comment
Share on other sites

Με τον ερχομό του νέου έτους επανήλθε και το αγαπημένο μας κροτάλισμα στην εκκίνηση. Σήμερα το άκουσα για δεύτερη φορά μετά από 3.500 χλμ απο την αλλαγή.  Η πρώτη φορά που το άκουσα ήταν την περασμένη εβδομάδα όταν επικρατούσαν πολικές θερμοκρασίες (-8°C). 

Link to comment
Share on other sites

Τo -8 δεν λέει και πολλά :)

 

Στην επόμενη αλλαγή πες να σου καθαρίσουν εσωτερικά το γρανάζι όπως είχαμε πει από κοντά. Και καλό είναι λάδια αλλαγή ανά 7500.

Κρίμα πάντως.. με τις παλιοκαδένες.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , nikdev said:

Τo -8 δεν λέει και πολλά :)

 

Στην επόμενη αλλαγή πες να σου καθαρίσουν εσωτερικά το γρανάζι όπως είχαμε πει από κοντά. Και καλό είναι λάδια αλλαγή ανά 7500.

Κρίμα πάντως.. με τις παλιοκαδένες.

Τα ανταλλακτικά ειναι γνήσια και τα πήρα βάση του αριθμού πλαισίου. Το παράξενο είναι πως στο σύστημα για καδένα δεν δίνει τον κωδικο που βαζουν τα TSI στο πακέτο των 300€. 

Τώρα δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξω ξανά μόνο  καδένα ή να κοιτάξω μηπως φταίει κάτι άλλο π.χ. λάδι, τεντωτήρας, αντλία λαδιού κλπ.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Τεντωτηρα αλλαξες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , nikdev said:

Τεντωτηρα αλλαξες;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι..καινούργιος και αυτός.. 

απλα το είπα μήπως έπεσα σε ελαττώματικο κομμάτι.. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι..καινούργιος και αυτός.. 
απλα το είπα μήπως έπεσα σε ελαττώματικο κομμάτι.. 

Φίλε Speedy, είμαι στο 3ο σετ καδένας (τελευταίο αλλαγή το 2014) και μετα απο 28.000 χλμ πλέον, αρκετές φορές μου κάνει θόρυβο για πολύ λίγο χρόνο. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι δεν υπάρχει νεότερος κωδικός (έχω το 1.2 tsi cbzb) και ότι οι οποίοι θορυβοι πλέον, είναι φυσιολογικοι. Το θέμα μου είναι ότι μετα την αλλαγή και για τα πρώτα 10.000 χλμ δεν ακούγονταν ποτέ και τίποτα, τώρα ακούγεται για λιγο που και που. Και δεν ξέρω τι να κάνω, μου λένε δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω και απλά να το παρακολουθώ. Τι άποψη έχετε επί αυτού;
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν , man25 said:


Φίλε Speedy, είμαι στο 3ο σετ καδένας (τελευταίο αλλαγή το 2014) και μετα απο 28.000 χλμ πλέον, αρκετές φορές μου κάνει θόρυβο για πολύ λίγο χρόνο. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι δεν υπάρχει νεότερος κωδικός (έχω το 1.2 tsi cbzb) και ότι οι οποίοι θορυβοι πλέον, είναι φυσιολογικοι. Το θέμα μου είναι ότι μετα την αλλαγή και για τα πρώτα 10.000 χλμ δεν ακούγονταν ποτέ και τίποτα, τώρα ακούγεται για λιγο που και που. Και δεν ξέρω τι να κάνω, μου λένε δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω και απλά να το παρακολουθώ. Τι άποψη έχετε επί αυτού;

Στα 3 σετ έχεις αλλάξει το γρανάζι μεταβλητού ποτέ ???

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , man25 said:


Φίλε Speedy, είμαι στο 3ο σετ καδένας (τελευταίο αλλαγή το 2014) και μετα απο 28.000 χλμ πλέον, αρκετές φορές μου κάνει θόρυβο για πολύ λίγο χρόνο. Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι δεν υπάρχει νεότερος κωδικός (έχω το 1.2 tsi cbzb) και ότι οι οποίοι θορυβοι πλέον, είναι φυσιολογικοι. Το θέμα μου είναι ότι μετα την αλλαγή και για τα πρώτα 10.000 χλμ δεν ακούγονταν ποτέ και τίποτα, τώρα ακούγεται για λιγο που και που. Και δεν ξέρω τι να κάνω, μου λένε δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω και απλά να το παρακολουθώ. Τι άποψη έχετε επί αυτού;

Δεν υπάρχει περίπτωση να διαθέσω χρήματα για άλλες 3 αλλαγές καδένας, εαν δε χειροτερεψει ο θόρυβος. Μετρήθηκε η πίεση λαδιού.  Ηταν οκ. Άρα και η αντλία λαδιού είναι οκ. Δεν βγάζει κιτ καδένας για το μοτερ μου οπως βγαζει για τα TSI. Το γραναζι μεταβλητου εγώ δεν το αλλαξα. Κοστιζει 527€. Τωρα πλέον κάνω το σταυρό μου πριν γυρίσω μίζα για να μην ακουστεί ξανά.  

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. 

Ηχογράφησα το ξεκίνημα του κινητήρα με το κινητό εντός του χώρου της μηχανής και το έχω επισυνάψει σε mp3.

H εκκίνηση είναι ένα πρόσφατο κρύο απόγευμα, χωρίς ο κινητήρας να έχει δουλέψει για αρκετές ώρες ώστε να "γλυκάνει" ο ήχος του μοτέρ.  

Μπορείτε να μου πείτε αν ο ήχος ακούγεται ΟΚ. (Nikdev θα εκτιμούσα τη γνώμη σου)

Ευχαριστώ. 

tsi_engine_start.mp3

Edited by developer
Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2017 at 4:52 ΜΜ, developer said:

Καλησπέρα σε όλους. 

Ηχογράφησα το ξεκίνημα του κινητήρα με το κινητό εντός του χώρου της μηχανής και το έχω επισυνάψει σε mp3.

H εκκίνηση είναι ένα πρόσφατο κρύο απόγευμα, χωρίς ο κινητήρας να έχει δουλέψει για αρκετές ώρες ώστε να "γλυκάνει" ο ήχος του μοτέρ.  

Μπορείτε να μου πείτε αν ο ήχος ακούγεται ΟΚ. (Nikdev θα εκτιμούσα τη γνώμη σου)

Ευχαριστώ. 

tsi_engine_start.mp3

Προσωπικά δεν ακούω να χτυπάει η καδένα , αν αυτή είναι η ερώτηση σου.

Όσο για το αν ακούγεται ΟΚ δε μπορώ να στο πω με σιγουριά μιας και έχουμε άλλο μοτέρ.

Εγώ το ακούω νορμάλ για κρύο.

Πάντως καδένα δεν ακούω εγώ.

Καλύτερα όμως να σου απαντήσει κάποιος που έχει TSI.

 

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Και εμένα νορμάλ μου ακούγεται...Απλά με έχουν "ζώσει” τα φίδια...

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.