Jump to content
kpol

Golf 5/6 - Καδένες Χρονισμού Σε Fsi & Tsi Μοτέρ

Recommended Posts

Ποιον κινητήρα φοράς; Νόρμαλ μου ακούγεται κι εμένα.

1.4 tsi 140hp (gt sport dsg) Νομίζω ο κωδικός του μοτέρ είναι BMY.
Κλασσικό μοτέρ με το συγκεκριμένο πρόβλημα...

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites


1.4 tsi 140hp (gt sport dsg) Νομίζω ο κωδικός του μοτέρ είναι BMY.
Κλασσικό μοτέρ με το συγκεκριμένο πρόβλημα...

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Ολα ακουγονται φυσιολογικα, μην ανησυχεις.






Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


1.4 tsi 140hp (gt sport dsg) Νομίζω ο κωδικός του μοτέρ είναι BMY.
Κλασσικό μοτέρ με το συγκεκριμένο πρόβλημα...

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Ολα ακουγονται φυσιολογικα, μην ανησυχεις.






Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites




Ολα ακουγονται φυσιολογικα, μην ανησυχεις.






Sent from my iPhone using Tapatalk

OK, ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εχω golf 5 1.6 FSI Εδω και λιγο καιρο διαπιστωσα κροταλισμα στον κινητηρα και το πηγα στην αντιπροσωπεια που μου διαπιστωσαν το προβλημα καδενα-γραναζιου.  Τιμη αλλαγης στην αντιπροσωπεια 1000 ευρω. Καθως βρισκομαστε σε δυσκολες εποχες οικονομικα το ποσο αυτο μου φαινεται απαγορευτικο και  σκεφτηκα να ψαξω να φερω απο εξωτερικο τα εξαρτηματα και να τα παω σε καποιον καλο μαστορα να τα τοποθετησει. Ψαχνοντας στο internet βρηκα στο amazon.uk αυτο το σετ καδενας με γραναζι:

https://www.amazon.co.uk/Camshaft-Adjuster-Repair-AUDI-Engine/dp/B01LL8EGXQ

Οι κωδικοι δεν ειναι οι τελευταιοι που βγηκαν και οταν ρωτησα φιλο που δουλευει σε αντιπροσωπεια μου ειπε πως η αλλαγη κωδικων δεν εχει σχεση με την ποιοτητα και αλλαξε αλλα απλα αλλαζει ο προμηθευτης. Το ερωτημα μου ειναι εαν ισχυει αυτο. Δηλαδη το να φερω πιο παλιους κωδικους θα υπαρξει προβλημα μετεπειτα και παλι ?και οι κωδικοι αλλαξαν διοτι φανηκε οτι οι προηγουμενοι κωδικοι ειχαν αστοχια υλικου? Την ερωτηση αυτην μου την διεγειρε ενα παρομοιο θρεντ στο οποιο ομως δεν εχει απαντηση

Σας χαιρετω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Να πω κάτι εδώ αν και δεν έχω το πρόβλημα αυτό ή το αυτοκίνητο αυτό... Πως είναι δυνατών να πάρεις παλιό part number όταν έχουν βγει νεότερα??? Πιστεύω πως αν πας με την λογική του φίλου σου πολύ σύντομα θα έχεις και πάλι το ίδιο πρόβλημα. Τα νέα part  βγαίνουν για να αλλάζουν τα παλιά ελαττωματικά.

Edited by RAF JOHN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αλλαχτει μπορει να πεταξει δοντι και τοτε τα προβληματα θα κοστισουν πολυ περισσοτερο! Και εγω αυτο πιστευω φιλε οτι τα ανταλλακτικα αλλαζουν κωδικους για να βελτιονονται αλλα στην αντιπροσωπεια οταν τους το ειπα μου ειπαν πως δεν ειναι ετσι και οτι ολα τα ανταλλακτικα αλλαζουν κωδικους ανεξαρτητου αν ειναι προβληματικα η οχι καθως αλλαζει ο προμηθευτης εφοσον δεν ειναι η volkswagen που τα κατασκευαζει. Εγω απλα σου μεταφερω επακριβως τι μου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ηδη ανοιχτο θεμα το παρον θα κλειδωθει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αλλαχτει μπορει να πεταξει δοντι και τοτε τα προβληματα θα κοστισουν πολυ περισσοτερο! Και εγω αυτο πιστευω φιλε οτι τα ανταλλακτικα αλλαζουν κωδικους για να βελτιονονται αλλα στην αντιπροσωπεια οταν τους το ειπα μου ειπαν πως δεν ειναι ετσι και οτι ολα τα ανταλλακτικα αλλαζουν κωδικους ανεξαρτητου αν ειναι προβληματικα η οχι καθως αλλαζει ο προμηθευτης εφοσον δεν ειναι η volkswagen που τα κατασκευαζει. Εγω απλα σου μεταφερω επακριβως τι μου ειπαν.


Δεν ισχυει αυτο που σου ειπαν.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!αν υπάρχει κάπου αλλού αυτό το θέμα ζητάω συγνώμη προκαταβολικα!εχθές ξαφνικά μου άναψε τα λαμπακι του κινητήρα!πήγα στο συνεργείο σήμερα και έβγαλε πρόβλημα στον αισθητήρα hall μιλώντας με την αντιπροσωπία είπαν ότι ειναι καδενας χρονισμου με κόστος 1100€!να ενημερώσω ότι το αμάξι δουλεύει κανονικά και δεν ακούγεται ο παραμικρός θόρυβος είτε κρύο είτε ζεστό!έχει συμβεί  σε καποιον κάτι αντίστοιχο;;τη βοήθεια σας παρακαλώ!!

 

Link to comment
Share on other sites

hall sensor είναι ο αισθητήρας θέσης του εκκεντροφόρου.

ρωτα και σε άλλη αντιπροσωπεία, καπως μου φαίνεται αυτο το αλλάζουμε καδένα.... Καδένα πρέπει να αλλάζει κανονικά κάθε 250.000 χλμ, έχεις τόσα πολλα? Αν ναι, και εφοσον διαπιστωθει οτι ο G40 (hall sensor) ΔΕΝ ΕΧΕΙ πρόβλημα, τοτε μόνο είναι πιθανό να βγαζει σφαλμα ο αισθητήρας επειδη είναι πολύ χαλαρά η καδένα και χανει τα σημαδια χρονσμού της (σχεδόν απίθανο, έπρεπε να κροταλίζει πολύ και όταν είναι κρύο)

 

Εφοσον δεν σου κανει κανένα συμπτωμα και δεν έχεις πάνω απο 150-180.000 χλμ, πήγαινε και αλλού και πες τους το σου είπανε οι πρώτοι. Μπορει και να βάλουν και τα γελια...

 

 

Edited by turbomaniac
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Νικολετα said:

Καλησπέρα!αν υπάρχει κάπου αλλού αυτό το θέμα ζητάω συγνώμη προκαταβολικα!εχθές ξαφνικά μου άναψε τα λαμπακι του κινητήρα!πήγα στο συνεργείο σήμερα και έβγαλε πρόβλημα στον αισθητήρα hall μιλώντας με την αντιπροσωπία είπαν ότι ειναι καδενας χρονισμου με κόστος 1100€!να ενημερώσω ότι το αμάξι δουλεύει κανονικά και δεν ακούγεται ο παραμικρός θόρυβος είτε κρύο είτε ζεστό!έχει συμβεί  σε καποιον κάτι αντίστοιχο;;τη βοήθεια σας παρακαλώ!!

 

1100  ευρω;;;  Τι λενε τα ατομα ρε... Απο που εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας!το αμάξι μου έχει 93.000χμ και εγώ για αυτό απευθύνθηκα εδώ γιατί μου φάνηκε πολύ παράξενο το ότι κατευθείαν αλλάζουμε καδενα!και να επισημάνω ότι το πήγα σε συνεργείο και αυτός μίλησε τηλεφωνικά με την αντιπροσωπία και του είπαν ότι θέλει άλλαγμα!!είμαι από Θάσο και η αντιπροσωπία στην Καβάλα! !

 

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ξαναναψει, οταν με το καλο πας Καβάλα η θεσσαλονίκη, κλείσε ραντεβου αντιπροσωπεία να το δουνε.

πιθανόν να μην ήταν τιποτα, στη χειρότερη (αν επιμείνει  η βλάβη και δε σβήνει το λαμπάκι) έχει απλά πρόβλημα ο αισθητήρας.

ο αισθητήρας αυτος μπορει να αναψει ακόμα και αν απλα καθυστερήσει να παρει μπροστα το αμάξι, ενω μιζαρει.

 

 

Edited by turbomaniac
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , Νικολετα said:

Μου τη σβησαν την ένδειξη σήμερα αλλά μόλις έκανα 1 μετεο ξανά άναψε...χωρίς να γνωρίζω από αυτά πιστεύω ότι αν ήταν η καδενα δεν θα έπρεπε να κάνει θόρυβο;;

Καλημερα.. εισαι μακρια. Εγω απο Φλωρινα την αλλαξα με 330€. Το σετακι εκανε αν δεν κανω λαθος 260€. Και εμενα δεν κροταληζε το πρωι και δεν ειχα κανενα προβλημα. Απλα το εσβησα και οταν πηγα να βαλω μπρος αναψε λαμπακι. Μετα απο το λαμπακι ακουγοταν περιεργα και δεν τραβουσε. 114.000 χιλιομετρα ειχα. Ρωτα για εργασια ποσο θελουν και αν συμφερει μπορω να παω εδω στην δικια μας και να σου στειλουν το σετακι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου απο την ωρα που αναψε το λαμπακι δεν εχει καμια οδικη διαφορα το αμαξι!γι αυτο λεω μηπως και ειναι κατι αλλο!Άμα είναι τόσα θα το άλλαζα και αύριο αλλά 1100 είναι πάρα πολλά!!Σας ευχαριστώ πολύ όλους πάντως!το παω και σε δευτερο τεχνικο τωρα να δω τι θα μου πει και αυτος και θα σας πω!θα ρωτήσω για την εργασία που μου είπες και θα στείλω! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Νικολετα said:

Στο δικό μου απο την ωρα που αναψε το λαμπακι δεν εχει καμια οδικη διαφορα το αμαξι!γι αυτο λεω μηπως και ειναι κατι αλλο!Άμα είναι τόσα θα το άλλαζα και αύριο αλλά 1100 είναι πάρα πολλά!!Σας ευχαριστώ πολύ όλους πάντως!το παω και σε δευτερο τεχνικο τωρα να δω τι θα μου πει και αυτος και θα σας πω!θα ρωτήσω για την εργασία που μου είπες και θα στείλω! 

πας τρέχοντας και αλλάζεις καδένα είναι γνωστό πρόβλημα έχει "επιμηκυνθεί" η καδένα και εμφανίζεται το πρόβλημα που αναφέρεται και από την στιγμή που σου ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα σημαίνει ότι ξεπερνάει τις ανοχές. εάν το αφήσεις θα πηδήξει δόντι η καδένα και θα πάρεις τον κινητήρα στα χέρια.

έχουμε το ίδιο αμάξι και όταν το εμφάνισε σε μένα έλεγα τα ίδια όταν ανοίχτηκε και είδα την καδένα την κοιλιά που είχε κάνει έκανα το σταυρό που δεν πήδηξε δόντι.

εκτός από καδένα σου αλλάζουν και το γρανάζι χρονισμού το οποίο έχει 450€ για αυτό και πάει τόσο πολλά. μπορείς να αλλάξει μόνο το σετ καδένας το οποίο εάν δεν κάνω λάθος το γνήσιο έχει 300-350€ συν την εργασία υπολογίζεις περίπου 500€ γιατί έχει και αλλαγή λαδιών

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , gtse said:

πας τρέχοντας και αλλάζεις καδένα είναι γνωστό πρόβλημα έχει "επιμηκυνθεί" η καδένα και εμφανίζεται το πρόβλημα που αναφέρεται και από την στιγμή που σου ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα σημαίνει ότι ξεπερνάει τις ανοχές. εάν το αφήσεις θα πηδήξει δόντι η καδένα και θα πάρεις τον κινητήρα στα χέρια.

έχουμε το ίδιο αμάξι και όταν το εμφάνισε σε μένα έλεγα τα ίδια όταν ανοίχτηκε και είδα την καδένα την κοιλιά που είχε κάνει έκανα το σταυρό που δεν πήδηξε δόντι.

εκτός από καδένα σου αλλάζουν και το γρανάζι χρονισμού το οποίο έχει 450€ για αυτό και πάει τόσο πολλά. μπορείς να αλλάξει μόνο το σετ καδένας το οποίο εάν δεν κάνω λάθος το γνήσιο έχει 300-350€ συν την εργασία υπολογίζεις περίπου 500€ γιατί έχει και αλλαγή λαδιών

Η vw εχει βγαλει σετακι το οποιο αλλαχθηκε μπροστα μου και εχει και το γραναζι μεταβλητου και πληρωσα 330 μαζι με εργασια. Αν το παρεις μονο του κοστιζει οσο λες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι όπως τα λετε κακώς δεν έχει κανει ανακληση η vw, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ζημια για 100000 χλμ αμάξι... Tελικά δεν υπαρχει εταιρεία με μεταβλητό που να μην εχει βγαλει πρόβλημα το γρανάζι του μεταβλητού...

το σίγουρο είναι οτι απ' οτι φαίνεται μπορει να βρεθει πιο οικονομική λύση απο τα 1100 που ζητησανε.

όσο για το πηδημα δοντιου, νομίζω οτι πρεπει να κροταλίζει πολύ όταν είναι κρύο για να γινει, είναι πολύ δυσκολο ακόμα και τελείως λάσκα να ναι η καδένα, αλλα δυστυχώς δεν είναι  τελείως απίθανο να γίνει... οποτε καλο είναι να μην πολυκινείται το αμάξι μεχρι να λυθει και να διαπιστωθεί αν είναι τόσο λάσκα πράγματι η καδένα.

 

κατα τη γνωμη μου παρε την αντιπροσωπεία στη Καβαλα και πες τι σου είπανε για την πιθανή βλάβη και  ρωτα εαν στον έλεγχο διαπιστωθεί οτι είναι όντως αυτο πόσο θα κοστίσει. Αν σου πουνε και αυτοί οτι να ναι τιμες, ρωτα σε αλλη αντιπροσωπεία (Σερρες/θεσσαλονίκη) 

ξαναλέω, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ βλαβη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.